Jump to content
BECKMAN

Φιλτρο Αερος-Εισαγωγες Για Polo

Recommended Posts

ειναι ελαστικος ναι και θα σφιξει πανω στο μεταλλικο κομματι σωληνα που θα παρεις κια υτο το κομματι στην αλλη μερια θα σφιξει απο το μαμα σωληνα..

Link to comment
Share on other sites

το φίλτρο είναι πάνω στο πλαστικό κάλυμμα πάνω από την μηχανή νομίζω έχει και δυο σωληνάκια πάνω του τα βγάζεις και τραβάς το κάλυμμα προς τα επάνω σιγά σιγά μέχρι να το πάρεις στα χέρια μετά γυρνάς το κάλυμμα ανάποδα έχει μερικές βίδες τς ξεβιδώνεις και αλλάζεις το φίλτρο και τέλος πας αντίστροφα τα βήματα που έκανες για να τα τοποθετήσεις όλα όπως ήταν.

 

όλα αυτά με μια μικρή επιφύλαξη μήπως έχω ξεχάσει κάτι γιατι μια φορα το είχα κάνει μιας και μετά το άλλαξα το μαμά φίλτρο.

Edited by Shadowman
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με χοάνη και φίλτρο, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποιο από τα δύο :-(. Η κατανάλωση αυξάνεται και με τα δύο ?ήδη φοράω την σκαστρα της forge!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με χοάνη και φίλτρο, αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει σε ποιο από τα δύο :-(. Η κατανάλωση αυξάνεται και με τα δύο ?ήδη φοράω την σκαστρα της forge!

Εγω προσφατα που αλλαξα φιλτρο σε ελευθερας k&n , μεχρι στιγμης δε εχω παρατηρησει αυξηση καταναλωσης(οχι κατι τραγικο τουλαχιστον)

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καμια αυξηση καταναλωσης,καμια αυξηση ηχου,καμια αυξηση δυναμης με pipercross.

Εγω ενα αρπαγμα στα χαμηλα το εχω, σε φαση να σηκωνει τη ταχυτητα απο πιο χαμηλες στροφες, κατα τ αλλα δε κερδιζεις αισθητα. Τωρα ηχο δε μπορω να καταλαβω, ισως αν δεν ειχα την εξατμιση να μου φαινοταν διαφορετικος

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..θαθελα να ρωτησω για την εισαγωγη αερα...θελω να την απελευθερωσω τελειος με φιλτροχοανη και οχι με φιλτρο ελευθερας στο "μαμα" κουτι..ρωτησα μαστορες και μου ειπαν οτι μπορει να μπερδευει τοchipaki που εχει στην μαμα εισαγωγη.και αυτο δεν το εχω καταλαβει ακριβως..ξερει κανεις για αυτο το θεμα?? (το polaki ειναι το bluegt μοντελο 13-14)

ευχαριστω πολυ

Edited by activious
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπέρα, αν θες γράφε στα ελληνικά για να ειναι πιο εύκολο για ολους.

Δες στα θεματα polo -κινητήρας, εχει πολλά ποστ, θα καταλάβεις πολλά και θα μάθεις πολλά περισσότερα!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπέρα, αν θες γράφε στα ελληνικά για να ειναι πιο εύκολο για ολους.

Δες στα θεματα polo -κινητήρας, εχει πολλά ποστ, θα καταλάβεις πολλά και θα μάθεις πολλά περισσότερα!

:)

Sent from my iPhone using Tapatalk

φιλε μου

chrispant απλως η δομη που εχει  το μοτερ  σε αυτο το αμαξι polo blue gt ειναι καινουρια και διαφορετικη απο τα προηγουμενα μοντελα polo γι αυτο το εθεσα σαν νεο θεμα..

Edited by teopapah
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..θαθελα να ρωτησω για την εισαγωγη αερα...θελω να την απελευθερωσω τελειος με φιλτροχοανη και οχι με φιλτρο ελευθερας στο "μαμα" κουτι..ρωτησα μαστορες και μου ειπαν οτι μπορει να μπερδευει τοchipaki που εχει στην μαμα εισαγωγη.και αυτο δεν το εχω καταλαβει ακριβως..ξερει κανεις για αυτο το θεμα?? (το polaki ειναι το bluegt μοντελο 13-14)

ευχαριστω πολυ

 

Καλωσήρθες,

 

 

Μπορείς να βάλεις λύσεις όπως τύπου βαρελάκι της BMC ή άλλης εταιρίας:

1262336d1405507677t-my-vw-polo-gt-tsi-mo

 

Η να φτιάξεις μια χειροποίητη εισαγωγή με σωλήνα αλουμινίου και στην άκρη μια χοάνη γάζας/αφρού.

 

Προφανώς και κάποιο πάνελ αν δεν θες να επέμβεις δραστικά στο μηχανοστάσιο.

 

 

ΥΓ.Όσο πιο αναλυτικός και περιγραφικός είσαι στα μηνύματά σου (εικόνες, αναλυτική περιγραφή), τόσο περισσότερες και πιο κατατοπιστικές απαντήσεις θα λαμβάνεις .

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Ψαχνω φτηνους και ευκολους τροπους να ανεβασω λιγο την αποδοση του κινητηρα του polo μου (1.4 75hp) και με λιγη κουβεντα με ενα φιλο μου ειπε για το φιλτρο ελευθερας, χωρις να ανεβασει ουσιαστικα ιπποδυναμη να εχει λιγο καλυτερη αποκριση το γκαζι. Οσοι εχετε 75 αλογα καταλαβαινετε τον λογο. :p Μου προτεινε επισης της K&N το φιλτρο. Μου ειπαν πως εχει αισθητη διαφορα και κανεις και αποσβεση γιατι δεν το αλλαζεις και απλα το καθαριζεις καθε 20.000 χιλιομετρα. Το εχει δοκιμασει κανεις; Εχετε καμια προταση;

Edited by adamkwn
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για τον δεύτερο λόγο go for it.. Αν το θες για απόδοση δεν... άτομο που τα έχει δοκιμάσει όλα (εγώ)..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kalhspera epeidi dn vgazw akrh mporei kapoios na mou pei gia polo 1.2 tsi 105 4os tou 2011 ergostasiaka ti marka eiinai ta filtra venzinhs ladiou kabinas kai aera pou foraei to amaksi?ti marka proteinete na valw?epishs ta bouzi ergostasiaka ti einai?kai ti proteinete?

Καλησπερα επειδη δεν βγαζω ακρη μπορει καποιος να μου πει για polo 1.2 εργοστασιακα τι μαρκα ειναι τα φιλτρα βενζινης λαδιου καμπινας και αερα.

Τι μαρκα να βαλω;

Τα εργοστασιακα μπουζι τι ειναι; Και τι προτεινεται;

Edit: καλωςηρθες, την επομενη φορα γραψε με ελληνικα. Διαφορετικα θα διαγραφονται τα ποστ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

@pilotosjim7

Μπορεις να πας σε μια αντιπροσωπεια και να τα παρεις ολα με τον αριθμο πλαισιου.

Τα περισσοτερα ειναι mann.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα σας εκ τον προτερον!ειχα διαβασει πριν μερικες μερες ενα θεμα για το μαμα φιλτροκουτι απο POLO 9N.το οπιο ελεγε οτι στο φιλτροκουτι υπαρχει ενας φρακτις ο οπιος κλινι τιν παροχι τοθ κρυου αερα και φερνει αερα ζεστο απτιν εξαγογη.λοιπον το πεδι ελεγε οτι μολις κατεργισε τον φραχτι πιγενε καλιτερα το car του και οτι στιν καρτα καυσαεριον ειχε λιγοτερα καυσαερια!ΟΠΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣ ΒΟΗΘΙΣΕΙ

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! Ψαχνω το καπακι απο το φιλτροκουτι για το πολακι. οποιος το δινει ας μου στειλει inbox

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα εχω το polo το R-line 1.2 tsi 135 hp με προγραμμα και φιλτροχοανη της forge...θελω να βαλω και σκαστρα της forge που εχει βγει για αυτα τα μοτερ...υπαρχει κανεις π να την εχει βαλει?αξιζει ή χανει πιεση

Στάλθηκε από το Lenovo X2-EU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι θα πουν γιατί την έβαλα εκεί.... λοιπόν μετά από βόλτα με σύνδεση με λάπτοπ ή μέγιστη θερμοκρασία εισαγωγής έγραψε 59....και με το καπάκι το μαμά με bmc φίλτρο μέσα η πιο μικρή 89 άρα το πρώτο φίλτρο δουλεύει πιο καλά με πιο μικρή θερμοκρασία εισαγωγής..απο θόρυβο σε ξεσηκώνει και του έχει δώσει αρκετή ζωντάνια ......

Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν , kosigal said:

Κάποιοι θα πουν γιατί την έβαλα εκεί.... λοιπόν μετά από βόλτα με σύνδεση με λάπτοπ ή μέγιστη θερμοκρασία εισαγωγής έγραψε 59....και με το καπάκι το μαμά με bmc φίλτρο μέσα η πιο μικρή 89 άρα το πρώτο φίλτρο δουλεύει πιο καλά με πιο μικρή θερμοκρασία εισαγωγής..απο θόρυβο σε ξεσηκώνει και του έχει δώσει αρκετή ζωντάνια ......

To χρώμα πάντως και το μέγεθος, είναι εντυπωσιακά και επιβλητικά !!! Θα ψαρώνεις αρκετό κόσμο όταν ανοίγεις το καπό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.