Jump to content
BECKMAN

Φιλτρο Αερος-Εισαγωγες Για Polo

Recommended Posts

Φίλε skynet γιατί το λες παράξενο ;;;;σκεψου όταν το αμάξι κινείται ο αέρας μπαίνει στο μοτέρ και που πάει;;;; φεύγει πρός τά κάτω .... ακόμα εκεί που μπήκε δεν έχει θερμοκρασίες από μοτέρ και εξάτμιση 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει θερμοκρασιες πανω απο το καπακι της μηχανης?

Κανε ενα Loggaρισμα να δεις θερμοκτασια εισαγωγης.

Μην πληγωθεις απο το νουμερο.

Link to comment
Share on other sites

Θερμοκρασίες έχει δεν είπα ότι δεν έχει.....και ή μέτρηση πού έκανα είναι θερμοκρασία εισαγωγής ....ο μηχανικός μου πληγώθηκε από την μέτρηση που έκανε ο ίδιος γιατί επέμενε ότι εκεί που μπήκε θα γελάει ο κόσμος και οτι σε καμιά περίπτωση δεν είναι σωστό.....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με ρωτάς σε πράγματα που έχω πεί πιό πάνω ......59 θερμοκρασία εισαγωγής με αυτό το φίλτρο και 38 θερμοκρασία εξωτερική και με  το μαμά  καπάκι ή χαμηλότερη 89.....στην ίδια διαδρομή με ίδια χιλιόμετρα με ίδια οδήγηση με ίδιο οδηγό......

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν , kosigal said:

Γιατί με ρωτάς σε πράγματα που έχω πεί πιό πάνω ......59 θερμοκρασία εισαγωγής με αυτό το φίλτρο και 38 θερμοκρασία εξωτερική και με  το μαμά  καπάκι ή χαμηλότερη 89.....στην ίδια διαδρομή με ίδια χιλιόμετρα με ίδια οδήγηση με ίδιο οδηγό......

Ερώτηση ,τo χαμηλότερη 89 το είδες με το συστηματάκι που είχε τραβώντας αέρα από την λαμαρίνα που είναι πάνω στην πολλαπλή εξαγωγής?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο μόνο που είχα αλλάξει το εσωτερικό φίλτρο με bmc

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , kosigal said:

Ναι φίλε μου έτσι όπως είναι από το εργοστάσιο μόνο που είχα αλλάξει το εσωτερικό φίλτρο με bmc

Τότε λοιπόν υπήρχε περίπτωση να είχε κολλήσει (το συστηματάκι που είναι για χειμώνα και καλοκαίρι) εκεί, τραβώντας αέρα από εκεί που είναι κανονικά για το χειμώνα, πάνω από την καυτή λαμαρίνα δηλαδή , γι' αυτό και έβλεπες τόσο μεγάλο intake temp

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν πίστευε ο μηχανικός μου κουμπωσαμε ξεκουμπωσαμε 3 φορές το παλιό και το νέο φίλτρο με ίδιες θερμοκρασίες και τις 3 φορές.....

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , kosigal said:

Επειδή δεν πίστευε ο μηχανικός μου κουμπωσαμε ξεκουμπωσαμε 3 φορές το παλιό και το νέο φίλτρο με ίδιες θερμοκρασίες και τις 3 φορές.....

Δεν με κατάλαβες,   το  εργοστασικό φιλτροκούτι μπορεί να πάρει κρύο αέρα απ΄έξω για το καλοκαίρι ή ζεστό από τη λαμαρίνα που είναι στην εξάτμιση το χειμώνα,   αν έχει κολλήσει στη θέση χειμώνα σίγουρα θα είναι χειρότερα από μια εισαγωγή πεταμένη στο μηχανοστάσιο που στο κάτω κάτω δεν είναι και πάνω στην εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει ή όχι αυτό που ξέρω είναι ότι το αμάξι έχει πάρει αρκετά τα πάνω του.....

αν έχει κολλήσει το τσεκ δεν θα το έβγαζε;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , kosigal said:

Δεν ξέρω αν έχει κολλήσει ή όχι αυτό που ξέρω είναι ότι το αμάξι έχει πάρει αρκετά τα πάνω του.....

αν έχει κολλήσει το τσεκ δεν θα το έβγαζε;;;;;;;

Όχι αυτό δεν το βγάζει στο τσεκ, είναι μια μηχανική, απλή, ανεξάρτητη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Vassilis63 said:

Δεν με κατάλαβες,   το  εργοστασικό φιλτροκούτι μπορεί να πάρει κρύο αέρα απ΄έξω για το καλοκαίρι ή ζεστό από τη λαμαρίνα που είναι στην εξάτμιση το χειμώνα,   αν έχει κολλήσει στη θέση χειμώνα σίγουρα θα είναι χειρότερα από μια εισαγωγή πεταμένη στο μηχανοστάσιο που στο κάτω κάτω δεν είναι και πάνω στην εξάτμιση.

+1

Μεσα στο κολαρο εχει ενα κλαπε το οποιο το κινει ενας θερμοστατης και αναλογα την θερμοκρασια του αερα, τραβαει για αρχη απο την εξατμιση, και οταν ζεσταθει ο θερμοστατης τραβαει απο την μετωπη, λογικα χαλασε και τραβουσε συνεχεια πανω απο την εξαγωγη θερμο αερα αλλιως δεν εξηγητε ατμοσφαιρικο αμαξι με 90 βαθμους εισαγωγη.

 

 kosigal μεσα στο μαμα κολαρο που παει προς το φιλτροκουτι υπαρχει ενα κλαπε, ξυλωσε ωστε να περνει αερα μονο απο την μετωπη, την παροχη που παει προς την εξαγωγη ταπωσε την με ενα καπακι απο μπουκαλι λαδιων, συγγεκριμενα το καπακι απο τα castrol τεροιαζει κουτι!! και αν θες ξαναμετρα θερμοκρασια, λογικα θα παρεις ποιο κρυο αερα απο την μετωπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αν το αφήσω έτσι με αυτό το φίλτρο θα έχω θέμα;;;; αφού πάει πολύ καλά..δεν βλέπω τόν λόγο να ξανά βάλω το μαμά καπάκι να κλείσω τρύπες κτλ

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , kosigal said:

Και αν το αφήσω έτσι με αυτό το φίλτρο θα έχω θέμα;;;; αφού πάει πολύ καλά..δεν βλέπω τόν λόγο να ξανά βάλω το μαμά καπάκι να κλείσω τρύπες κτλ

Αν με 38C εξωτερική είσαι ευχαριστημένος ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο να έχει εισαγωγή .......59C  , άστο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , Vassilis63 said:

Αν με 38C εξωτερική είσαι ευχαριστημένος ατμοσφαιρικό αυτοκίνητο να έχει εισαγωγή .......59C  , άστο έτσι.

+1 είσαι 20 βαθμούς πάνω από την εξωτερική θερμοκρασία. Είναι καλή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Βγαλτα ολα πανω απτιν πεταλουδα!!βαλε ενα μικρο σιτακι.και αστο ετσι με οτι θερμοκρασια και αν εχεις!αφου εκρι δεν βγαζεις ετσι κιαλιος αποτι βλεπω εδω μεσα τουλαχιστον να εχει ηχο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη συζηταμε το οτι ειναι φυσιολογικο και καλο,να εχεις 20 βαθμους πανω,απο την εξωτερικη θερμοκρασια?

Δηλαδη αν εξω εχει θερμοκρασια ιανουαριου,για σενα θα ναι παντα ιουλιος.

Μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε παιδιά δηλαδή εσείς τι θερμοκρασίες έχετε;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το οτι πάει καλύτερα αυτό δεν το κουβέντιασαμε γιατί ;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω συγκεκριμενα λογκαρισμα στο ολυμπιακο χωριο προχθες βραδυ,με 27 εξωτερικη,ειχα 36 εισερχομενη.

Με ενα απλο φιλτρο των 45€,μεσα στο μαμα φιλτροκουτι μα φερνει αερα απο κατω.

Το οτι παει καλυτερα το αμαξι σου,ειναι βαση δυναμομετρησης,η στο αυτι σου/αισθηση σου?

Γιατι και εγω οταν εβαλα τελικό εξατμισης νομιζα οτι πηρε 25 αλογα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω περίπου +9 πάνω από το περιβάλλον στο τέλος του πατήματος π.χ. σε πάτημα 60-210. Εγώ βγήκα και λόγκαρα πριν 2 βδομάδες με εξωτερική 26 είχα εισερχόμενη 35. Το χειμώνα που είχα λογκάρει και πάλι με εξωτερική 6 είχα 15, αυτό το λογκάρισμα το έχω ποστάρει στην παρουσίαση του αυτοκινήτου σε πινακάκι αν σε ενδιαφέρει.

Αυτό που λέει ο Passatoukos ότι η βελτίωση στον ήχο μπορεί να σε κάνει να νομίζεις ότι πήρες, ισχύει απολύτως. Αν θες πραγματικά να δεις αν και πόσο πήρες (ή έχασες) πήγαινε και μέτρα το στο ίδιο δυναμόμετρο, την ίδια μέρα, μία με την εργοστασιακή και μία με την δική σου όπως την έχεις τώρα στην πολύ ασυνήθιστη αυτή θέση... ή μην κάνεις τίποτα, αν εσύ είσαι ευχαριστημένος να τραβάς αέρα πάνω από το καπάκι, enjoy.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω είναι άσκοπο να δώσω 100 ευρώ για δυναμομετρο για να δω αν πήρα ή έχασα 3-4 άλογα .... μένω ότι το αμάξι έγινε ένα κλικ πιο νευρικό....σε καμιά περίπτωση δεν το νιώθω μόνο .....είναι πραγματικότητα ακόμα και σε ανηφορικό σημείο που παλιά με τρίτη κρεμαγε και αναγκαστικά εβαζα δευτέρα  τώρα πάω με τρίτη άνετα .... έχω αλλάξει πολλά αμάξια  δεν είμαι κάποιος άσχετος ....να σας κάνω μία άλλη ερώτηση( ο αέρας από που μπαίνει και που πάει) ;;;;δεν καταλαβαίνω τέτοια άρνηση αφού δεν το έχει δοκιμάσει κάποιος πως μπορεί να έχει γνώμη σε αυτό..... περιμένω απαντήσεις σε αυτό που Ρώτησα γιατί το θέμα θέλει κουβέντα .... πρός θεού δεν θέλω να μαλωσω με κανέναν απλά να δούμε ποιός έχει δίκιο.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.

Το θεμα δεν ειναι που παει ο αέρας,εαν μενει μεσα,εαν φευγει,εαν τον ρουφας,η οχι.

Το θεμα ειναι οτι τραβας,με 20 βαθμους παραπανω θερμοκρασια.

Ειναι μεγαλη αποκλιση,προσπαθησε να φερεις την εισαγωγη,εστω δοκιμαστικα κοντα στην μετώπη,η βαζωντας την μεσα στπ φιλτροκουτι χωρις πανω καπακι,ωστε φερνει αερα μεσα.Και ξαναμετρα να δεις..

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ με τους από πάνω. Θα δεις μεγάλη διαφορά αν τραβάς 20 βαθμούς κάτω. Ειδικά τώρα το καλοκαίρι.

Αν όμως είσαι εσύ ικανοποιημενος τότε την αφήνεις εκεί και χαίρεσαι το αμάξι σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.