Jump to content
SCIROCCO_GTX16V

Πως μπορω να εχω καλο ηχο με μαμα διαστασεων ηχεια?

Recommended Posts

Λοιπον.

Εχω το Scirocco μου.

Εχει 4 μαμα θεσεις για ηχεια. 1 σε καθε πορτα, και απο ενα δεξια και αριστερα της νεταζερας ακριβως πισω απο τα πισω καθισματα και διπλα απο τα πισω τζαμια.

Αν δε κανω λαθος οι διαστασεις ειναι 9χ16 εκ. ?? (θελω να πω πως δεν υπαρχει μεγαλη δυνατοτητα να παιξω με μεγαλες διαστασεις)

Τελος παντον, εγω θελω να κρατησω τις μαμα διαστάσεις/θεσεις.

κεντρικη μοναδα , εχω ενα Kenwood, 2 xronvn, με 4χ40 η 4χ45watt.

Για να εχω ενα 'απλο' αλλα καλούτσικο σύστημα τι πρεπει να κανω;

ερωτηση. Αν βαλω καλα ηχεια (επώνυμα) θα εχω καλη απόδοση?

Πρεπει να βαλω ενισχητη? (θελω να τα αποφυγω αυτα τα κόψε ραψε....)

Η πρεπει να αλλαξω κεντρικη μοναδα (που ειμαι ευχαριστημενος)

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf

λοιπόν...δεν ξέρω αν γνωρίζεις,αλλα όλες οι εταιρίες έχουν πολλών διαστάσεων ηχεία..μια καλή και φθηνή λύση είναι και τα peerless...όσο για την εταζιέρα δεν έχω κάτι να σου προτίνω γιατί είμαι κατά των οβάλ..

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...δεν ξέρω αν γνωρίζεις,αλλα όλες οι εταιρίες έχουν πολλών διαστάσεων ηχεία..μια καλή και φθηνή λύση είναι και τα peerless...όσο για την εταζιέρα δεν έχω κάτι να σου προτίνω γιατί είμαι κατά των οβάλ..

peerless??? δεν εχω ασχοληθεί καθολουμε ηχοσυστηματα, ουτε και πρόκειται να ασχοληθώ παρα πολυ., αλλα τι ειναι peerless?

απλα θελω να ξερω σε τι 'καλο επιπεδο' μπορω να φτασω τον ηχο μου με τις 'μαμα' υποδοχες?

Κριμα γιατι εμενα οι υποδοχές ειναι για οβαλ ηχειακια.... :D

Γιατι δε σου αρεσουν τα οβαλ? εχουν φυσικών ιδιοτήτων μειονεκτήματα?

Τη νεταζερα (εταζιερα, trunck cover) δε θελω να τη τρυπήσω. Εχει χώρο δίπλα της)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μη μπενουμε σε αυτη τη διαδικασια να λεει ο καθενας τα δικα του και στην τελικη να μην υπαρξει και λυση, προσπαθησε να πας σε καποιον ηχοσυστηματα να σου πει τι επιλογες εχεις και μετα πηγαινε σε αλλους 2-3. Ζητα ακριβως αυτο θες και μετα γραψε μας τι σου ειπαν και οσοι ξερουν θα σε βοηθησουν να διαλεξεις. Αν ακουσεις ονοματα οπως, Focal, Peerless, DLS, Alpine, πηγαινε με 1000. Αν αρχισεις να ακους για Kenwood, Sony, Clarion, Pioneer, Jvc κτλ, φυγε οσο προλαβαινεις και πηγαινε στον επομενο. Αυτα. music.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest blue-smart-golf
peerless??? δεν εχω ασχοληθεί καθολουμε ηχοσυστηματα, ουτε και πρόκειται να ασχοληθώ παρα πολυ., αλλα τι ειναι peerless?

απλα θελω να ξερω σε τι 'καλο επιπεδο' μπορω να φτασω τον ηχο μου με τις 'μαμα' υποδοχες?

Κριμα γιατι εμενα οι υποδοχές ειναι για οβαλ ηχειακια.... :D

Γιατι δε σου αρεσουν τα οβαλ? εχουν φυσικών ιδιοτήτων μειονεκτήματα?

Τη νεταζερα (εταζιερα, trunck cover) δε θελω να τη τρυπήσω. Εχει χώρο δίπλα της)

peerless είναι απλά μια μάρκα ηχείων απο τις καλές,μην φανταστείς και τρελές αποδώσεις με τα μαμά ηχεία,συνήθως είναι μικρά άρα έχουν και μικρή απόδωση.

Δεν σου είπα να τριπίσεις την εταζιέρα!είπα απλά οτι είμαι κατά των οβάλ!

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως πολύ υποκειμένικο το τι πιστεύει ο καθένας εγώ όμως θα πρότεινα earthquake. Πέραν του τί θα βάλεις να ξέρεις οτι το μέγεθος δεν έχει να κάνει με την δύναμη και την απόδοση. Εγώ εχω δεί ηχεία τα οποία είναι ηλεκτροστατικά και δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά που ξέρετε και είναι μικρά πολύ και εαν τα ανοίξεις ... Θές να φύγεις ...

Το θέμα είναι τη προσφέρει το κάθε ηχείο απο αντοχή σε ένταση , ποιότητα αναπαραγωγής και αυτό έχει να κάνει και με την κατασκευή και με τα υλικά και με την τεχνολογία χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ότι σχεδιάστηκε φέτος είναι καλύτερο απο κάτι που βγήκε πρίν 10 χρόνια. Οι λαμπάτοι ενισχυτές φτιάχτηκαν πρίν 80 χρόνια και οι σημερινοί mosfet ουτε κάν τους πλησιάζουν σε ποιότητα ήχου και ένταση !

Μείνε μακριά απο τις εταιρείες που πάρα πολύ σωστά είπε ο panosgolf5 αλλά θα έλεγα μείνει μακριά και απο peerless ... Καλύτερα να πάς σε beyma παρά σε peerless... άποψη εκφράζω πάντα ...

Link to comment
Share on other sites

αλλά θα έλεγα μείνει μακριά και απο peerless ... Καλύτερα να πάς σε beyma παρά σε peerless... άποψη εκφράζω πάντα ...

Πολυ μεγαλο λαθος. Τα peerless ειναι πολυ ανωτερα ηχεια απο τα beyma. Τα beyma ειναι καθαρα επαγγελματικα ηχεια και δεν ειναι για αυτοκινητο. θα εχει μια συνεχη παραμορφωση και θα τα βαρεθει πολυ γρηγορα. Προσωπικα βλεπω αυτα τα ηχεια ως παραδειγμα προς αποφυγην. Ειναι η χειροτερη επιλογη για Mobile audio. Βαλε DLS εστω και το φτηνοτερο και θα με θυμηθεις. Απο ενισχυτη επισης την ιδια εταιρεια να εμπιστευτεις. ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ BEYMA

Link to comment
Share on other sites

Τα beyma τα δουλεύει και ο decibel απ'οτι έχω δεί.

Εχει αρκετή δύναμη απο ήχο στο αμάξι του αλλά στις ψηλές εχω παρατηρήσει μεγάλη παραμορφωση. Δεν ξέρω τι έχει κάνει εκεί ...

Κοίτα τα peerless είναι αρκετά καλά ηχεία κανείς δεν λέει το αντίθετο αλλα δυστηχώς τα τελευταία χρόνια χάλασαν παρα πολύ. Και τα peerless και τα rockford κλπ ... Δυστηχώς.

Εγώ πάντως με τα earthquake εχω μείνει κατι παραπάνω απο ευχαριστημένος.

Εσύ άλωστε το αμάξι το έχεις ακούσει με τα παλιά ηχεία το αμάξι αγαπητέ Πάνο. Δυστηχώς τη μέρα της απονομής χαθήκαμε μετά και δεν είδες τα καινούρια μου παιχνίδια ! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια δεν φοραω beyma.κορνα beyma φοραω μονο, π πανος το εχει ακουσει το αμαξι.τα ηχεια ειναι audiopulse αντιστοιχα με τα beyma.οσον αφορα την παραμορφωση θα φτιαξει, γιατι παιζω στο 1ohm τον ενισχυτη και εκει βγαζουν ολοι οι ενισχυτες παραμορφωση σε κανονικα ηχεια εκτος του μπασου, μετα τα χριστουγεννα θα παιζω στα 2 ohm και δεν θα εχω παραμορφωση, αν και θα εχω πιο πολλα 6".

οσο για τονφιλο μας προτεινω cadence.

Edited by decibel
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τον προυπολογισμό όμως.

Γιατί αρκετοί γνωστοί μου μου κάναν την ίδια ερρώτηση

και μόλις έφτανα στο κόστος

και έλεγα ότι κάθε ζευγάρι θα κοστίσει καμιά 200ιά ευρώ

με κοιτούσαν με μισό μάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι fan της Rockford Fosgate... Σε αντιπρόσωπό της πήγα άλλωστε και μου έκανε την εγκατάσταση στον Κίτσο, που ήθελε πολύ μαεστρία για να το καταφέρει!

Βέβαια το αποτέλεσμα ακουστικά δεν είναι ανάλογο των δυνατοτήτων της εταιρίας γιατί ούτε χρήματα διέθετα, ούτε να κάνω τρυπούλες ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, θέλω να αλλάξω τα μπροστα ηχεία (10ρακια) Τώρα εχω κάτι pionner 110W καλά παίζουν αλλα θέλω κατι παραπάνω. Πίσω έχω οβαλ 380W σε ενισχυτή (4καναλο) και θα πάρω κ ενα γουφερ, οπότε τα μπροστα θα παιζουν στην πηγή. 4χ50 sony (100db+) Τι να βάλω?? κ που θα το βρώ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.

Εχω το Scirocco μου.

ευτυχισμένος άνθρωπος............

Εχει 4 μαμα θεσεις για ηχεια. 1 σε καθε πορτα, και απο ενα δεξια και αριστερα της νεταζερας ακριβως πισω απο τα πισω καθισματα και διπλα απο τα πισω τζαμια.

Αν δε κανω λαθος οι διαστασεις ειναι 9χ16 εκ. ?? (θελω να πω πως δεν υπαρχει μεγαλη δυνατοτητα να παιξω με μεγαλες διαστασεις)

Με τα πίσω που δεν είναι απ' ότι θυμάμαι 6Χ9 ίντσες αλλά 4X6 ίντσες όπως στα περισσότερα του Group, ότι και να κάνεις τίποτα δεν θα καταφέρεις. Πρέπει δυστυχώς να "σφάξεις" της εργοστασιακή εταζέρα ή να παίξεις με κατασκευή στα πίσω σταθερά πλαϊνά.

Τελος παντον, εγω θελω να κρατησω τις μαμα διαστάσεις/θεσεις.

κεντρικη μοναδα , εχω ενα Kenwood, 2 xronvn, με 4χ40 η 4χ45watt.

Για να εχω ενα 'απλο' αλλα καλούτσικο σύστημα τι πρεπει να κανω;

Με Rocford Fosgate ή Cadence ή Peerless 'η Focal ή Beyma πάς για ΣΥΣΤΗΜΑ και ΚΟΣΤΟΣ όχι για απλό και καλούτσικο.

ερωτηση. Αν βαλω καλα ηχεια (επώνυμα) θα εχω καλη απόδοση?

Εξαρτάται απο τη πηγή σου και απο τί ακριβώς θεωρείς καλή απόδοση, θαύματα δεν γίνονται.

Πρεπει να βαλω ενισχητη? (θελω να τα αποφυγω αυτα τα κόψε ραψε....)

Αν θέλεις απόδοση, ΝΑΙ πρέπει να βάλεις ενισχυτή.

Η πρεπει να αλλαξω κεντρικη μοναδα (που ειμαι ευχαριστημενος)

Δεν θα μεταμορφώσεις τη κατάσταση δραματικά. Κράτα αυτή που έχεις για αρχή.

Ευχαριστω!

Αγαπητοί Φίλοι,

Βάζουμε σε ιδέες το μέλος και προτείνουμε ασύστολα φίρμες ηχείων που και ΑΚΡΙΒΕΣ είναι και δεν ταιριάζουν με αυτό που ΦΑΙΝΕΤΑΙ να ζητά ο φίλος μας. Ετσι όπως το πάτε θα πέπει να "χώσει" σε σύστημα περίπου τη μισή εμπορική αξία του Scirocco. Στο μύνημά του δε ζητά αυτό, ένα ΑΠΛΟ και ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ σύστημα θέλει να φτιάξει ο άνθρωπος.

Τελικά τον οδηγούμε σε μονοπάτια κόστους τέτοια που μάλλον τον αποθαρρύνουμε απο το να το κάνει πράξη. Αυτό μας ζήτησε? Ας είναι τα ηχεία SONY, Pioneer ή ακόμα και Ταιβανέζικα του κιλού. Αν του αρέσει ο ήχος, την έκανε τη δουλειά του.

Καλέ μου Φίλε με το Scirocco,

Ο ήχος σε ένα αυτοκίνητο εξαρτάται απο πάρα πολλούς παράγοντες. Κάθε εγκαταστάτης που σέβεται τον εαυτό του θα σε αφήσει να ακούσεις κάποια ζευγάρια πριν αποφασίσεις τι σου αρέσει στο αυτί και τι σηκώνει η τσέπη σου. Αλλωστε τα ηχεία συνήθως δεν τα παντρευόμαστε.

Σημείωση:

Είμαι κάτοχος δίδρομων Beyma 16.5 εκατοστών φορεμένα μπροστά στο Golf και είμαι ενθουσιασμένος με την απόδοσή τους, πιστέψτε δε ότι ΞΕΡΩ αρκετά απο ήχο αυτοκινήτου και όχι μόνο.

Πολύ Φιλικά,

Παιδια, θέλω να αλλάξω τα μπροστα ηχεία (10ρακια) Τώρα εχω κάτι pionner 110W καλά παίζουν αλλα θέλω κατι παραπάνω. Πίσω έχω οβαλ 380W σε ενισχυτή (4καναλο) και θα πάρω κ ενα γουφερ, οπότε τα μπροστα θα παιζουν στην πηγή. 4χ50 sony (100db+) Τι να βάλω?? κ που θα το βρώ?

Τίποτα πριν κάνεις όλα αυτά που λές γιατί απλά ίσα ίσα που θα τα ακούς τα μπροστινά ηχεία. Κοίτα μήπως "χωρά" στο προϋπολογισμό σου ένας, ακόμα και φθηνός, ενισχυτής για να οδηγήσει τα μπροστά.

Αν ψάξεις λίγο θα βρείς μονοκάναλο συμπαθητικών προδιαγραφών για το Sub και οδηγείς τα 4 ηχεία απο το τετρακάναλο. Εκτός βέβαια αν σκοπεύεις να διεκδικήσεις έπαθλο σε διαγωνισμό με το μελλοντικό σου setup.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα Peerless ρωτησα κ μου ειπαν παρα πολυ καλα. Αλλα δεν ειδα διαφορα να πω την πικρή αλήθεια. Σαν τα Pionneer τα απλα ειναι. Τι να πω, μαλλον την πατησα τι ήθελα κ ασχολήθηκα με μάρκες που δεν γνώρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε εγω σου πρωτεινω 2 μοναδες της soundstream με εναν 2καναλο ενισχυτη γυρω στα 1600watt με εναν ακομα 2καναλο στα ιδια watt περιπου τον οποιο θα τον γεφυρωσεις κ θα γινει μονοκαλος για να παιξεις το sub το οποιο να ειναι 12" κατα προτιμισει.Κ δεν θα κοψεις κ θα ραψεις σα μανισιο θα ειναι κ θα παιξεις κ δυνατα κ καθαρα.Εαν θελεις εχω κ γνωστο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα Peerless ρωτησα κ μου ειπαν παρα πολυ καλα. Αλλα δεν ειδα διαφορα να πω την πικρή αλήθεια. Σαν τα Pionneer τα απλα ειναι. Τι να πω, μαλλον την πατησα τι ήθελα κ ασχολήθηκα με μάρκες που δεν γνώρίζω.

Ώπαααα, για πες για πες!!

Σκέφτομαι κι εγώ να κάνω μια αγορά 8" midbass peerless. Εσύ τι (μοντέλο-διαστάσεις) έβαλες;

Για την peerless είσαι ο πρώτος που ακούω και δεν είναι ευχαριστημένος, γενικά έχω ακούσει τα καλύτερα ακόμα και από οπαδούς Beyma!

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

μιας κ μιλαμε για ηχεια μαμα διαστασεων, κλπ δοκιμασε κανεις να παιξει το ΜΑΜΑ τριδρομο του golf v με ενισχυτη ??

τοσο καιρο εψαχνα να βρω τριδρομο(κατι σχετικα οικονομικο παντα) κ μετα απο συζητηση - προτροπη γνωστου μου εγκαταστατη ηχοσυστηματων, δοκιμασα να βαλω τα μαμα philips στον phase evolution rs4 που εχω κ το αποτελεσμα ειναι κατι παραπανω απο αξιοπρεπες!! εξαλλου ,οπως μου ειπε ο ιδιος δεν παιζουν κ καλυτερα τριδρομα τυπου eton, κλπ.. μαλιστα, επειδη ειναι κ 8ωμα, δεν καιγονται κ ευκολα! οποτε για πειραματιστειτε..

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 χρονια που εβαλα peerless (definition series), αφου ειχα ακουσει καλα λογια, 200 ευρω με την εγκατασταση, για μπροστα πιαζοντας τα με εναν rockford, ειχαν καλη αποδοση (δεν πηγαινα και για διαγωνισμο),

αλλα στον 1 χρονο και κατι τα επαιξαν οι εξωτερικες μεμβρανες τους, δηλ διαλυθηκαν, τοσο καλο υλικο.

Ειχαν και το θρασος να μου ζητησουν και 90 ευρω για να ξαναφτειαχτουν, αντι να το κανουν τζαμπα, λες και ημουν τοσο ευχαριστημενος απο την ποιοτητα τους που θα πεταγα αλλα 90 ευρω για να εχω το ιδιο προβλημα μετα απο κανα χρονο.

Τα πεταξα οπως ηταν (ειχαν παντως ωραιο πακετο) και μακρυα πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Εμείς Που Είμαστε ¶σχετοι Τι Να Βάλουμε Στο Golf Mας;

Δεν Θέλω Να Έχω Τρελό Ήχο,Απλά Θέλω Να Ακούγεται Δυνατότερα Απο Τον Εργοστασιακό Και Να Μην Παραμορφώνεται Ο Ήχος.

Σε Κάποιο Συνεργείο Που Τα Είπα Αυτά Μου Πρότεινε Τα Εξείς. 1).Ενισχυτή Caliber 604 2).Massive PK5 3).Directed S800 Τα 8' Αλλά Επειδή Καταργήθηκε Ψάχνω Κάτι Καλύτερα.

Όπως Καταλαβαίνεται Δεν Θέλω Να Τρίζει Τίποτα Μέσα Στο Golf Μου.

Έχετε Να Προτείνεται Κάτι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά Εμείς Που Είμαστε ¶σχετοι Τι Να Βάλουμε Στο Golf Mας;

Δεν Θέλω Να Έχω Τρελό Ήχο,Απλά Θέλω Να Ακούγεται Δυνατότερα Απο Τον Εργοστασιακό Και Να Μην Παραμορφώνεται Ο Ήχος.

Σε Κάποιο Συνεργείο Που Τα Είπα Αυτά Μου Πρότεινε Τα Εξείς. 1).Ενισχυτή Caliber 604 2).Massive PK5 3).Directed S800 Τα 8' Αλλά Επειδή Καταργήθηκε Ψάχνω Κάτι Καλύτερα.

Όπως Καταλαβαίνεται Δεν Θέλω Να Τρίζει Τίποτα Μέσα Στο Golf Μου.

Έχετε Να Προτείνεται Κάτι;

Ευχαριστώ.

Μάντεψε <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.