Jump to content
Rizaks

Τρακαρισμα Με Μηχανακι..

Recommended Posts

4 αυγουστου 2010 στο ρετζικι θεσσαλονικης παω να βγω απο ενα στενο και να μπω σε κεντρικο δρομο.. σταματαει απο τα αριστερα μου ενα φορτηγο και μου δινει προτεραιοτητα λογω κινησης που ειχε πιο μπροστα.. και μολις βγαινω μπροστα απο το φορτηγο πεταγετε ενας τυπος με ενα παπι και καρφωνετε πανω στο γκολφακι μπροστα αριστερα και αυτος επανω στο καπω να καταληγει με σπασμενη μυτη.. το αποτελεσμα ηταν προφυλακτηρας + καπω + φαναρι + προβολακι ομιχλης + γρυλιες + σποιλερ + μασκα..

με λιγα λογια ---> post-8264-0-35115600-1295022759_thumb.jp

εχθες λοιπον με πηραν τηλεφωνο απο την τροχαια θεσσαλονικης να περασω για την καταθεση και σημερα που πηγα εμαθα οτι μου εχει κανει και μηνυση λογω του τραυματισμου που δεχτηκε..

Ενω αυτος πατησε διπλη γραμμη και μπηκε στο αντιθετο ρευμα και εκανε προσπεραση 3 αυτοκινητα + 1 φορτηγο και με πανω απο 30χιλ που πηγαινε και μας εκανε καινουριο το αυτοκινητο κανει και μηνυση και δηλωνει πως εγω φταιω..

ο ιδιος βεβαια δηλωσε οτι δεν πατησε διπλη γραμμη και οτι δεν μπηκε στο αντιθετο ρευμα και οτι εκανε κανονικα την προσπεραση!!!!

ΕΛΑ ΘΕΕ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ ΔΗΛΑΔΗ οπως φαινεται και στην φοτογραφια που με τρακαρε στο αντιθετο ρευμα ---> post-8264-0-38980300-1295023402_thumb.jp

και μετα και απο αυτο τα εχω δει ολα..

αντε και καλα κρασια

Link to comment
Share on other sites

Τοτε που τρακαρες "4/8/10" αποζημιώθηκες απο την ασφαλιστική του παπιου

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rizaks μη σου φαινεται περιεργο.Αυτη ειναι μια παγια τακτικη σε τροχαια ατυχηματα, ο τραυματισθεις, ασχετα αν φταιει ή οχι και μετα απο τις συμβουλες δικηγορου να δηλωνει οτι επιθυμει την ποινικη διωξη αυτου με τον οποιο τρακαρε καθως και την αστικη του αποζημιωση.Για τα λεφτα γινονται ολα.Απο κει και περα η τροχαια εχει κανει το σχεδιαγραμμα της.Το σχεδιαγραμμα ειναι το μονο που δε λεει ψεμματα.Οτι και να πει αυτος, η αληθεια εχει αποτυπωθει στο σχεδιαγραμμα.Εκει φαινεται πεντακαθαρα το σημειο συγκρουσης.Εσυ απλα ψαξε να βρεις εναν δικηγορο που να ασχολειται με δικαστηρια που αφορουν τροχαια ατυχηματα.Να ξερεις ομως οτι περα του οτι το μηχανακι ηταν στο αντιθετο ρευμα, παραβιασες προτεραιοτητα.Ειναι μια συνθετη περιπτωση.Αυτος που σου παραχωρησε προτεραιοτητα εχει συμπεριληφθει στη δικογραφια ως μαρτυρας;

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Τοτε που τρακαρες "4/8/10" αποζημιώθηκες απο την ασφαλιστική του παπιου

Χλωμο να αποζημιωθηκε καθοτι ο αλλος προφανως και δεν εχει κανει θετικη δηλωση.Η υποθεση θα παει στα δικαστηρια και οι οποιες αποζημιωσεις λογικα θα δοθουν μετα την αποφαση του δικαστηριου.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

δεν παραβιασε προτεραιοτητα Νασο,του παραχωρηθηκε απο το οχημα το οποιο ειχε την σωστη θεση στο οδοστρωμα και που ειχε την προτεραιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

δεν παραβιασε προτεραιοτητα Νασο,του παραχωρηθηκε απο το οχημα το οποιο ειχε την σωστη θεση στο οδοστρωμα και που ειχε την προτεραιοτητα.

Δεν το εννοησα οπως ακουστηκε.Μιλαω βασει σχεδιαγραμματος.Στο σχεδιαγραμμα αυτα δεν φαινονται.Εκει απεικονιζονται οι θεσεις των οχηματων και η σημανση που σημαινει οτι φαινεται να εχει εξελθει απο ΣΤΟΠ.Γι'αυτο ρωταω αν ειναι μαρτυρας αυτος που του παραχωρησε προτεραιοτητα.Το θεμα δηλαδη ειναι να αποδειξεις οτι ετσι εγιναν τα πραγματα.Οι συνθηκες υπο τις οποιες εγινε το ατυχημα ειναι θεμα της προανακρισης σε πρωτη φαση.Εκει θα πρεπει να αποδειξεις οτι σου παραχωρησε ο αλλος προτεραιοτητα.Εκει ειναι αναγκαιος ο οδηγος του φορτηγου.Ελπιζω ο φιλος να μην τον αφησε να φυγει μεχρι να ερθει η τροχαια.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί συζητάτε για προτεραιότητα αν η σύγκρουση έγινε στο αντίθετο ρεύμα όπως λέει ο φίλος μας. Τα περί προτεραιότητας θα είχαν νόημα αν του είχε παραχωρηθεί από το φορτηγό και η σύγκρουση γινόταν στο ρεύμα προτεραιότητας ή δεν υπήρχε διπλή γραμμή αλλά να επιτρεπόταν το προσπέρασμα.

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί συζητάτε για προτεραιότητα αν η σύγκρουση έγινε στο αντίθετο ρεύμα όπως λέει ο φίλος μας. Τα περί προτεραιότητας θα είχαν νόημα αν του είχε παραχωρηθεί από το φορτηγό και η σύγκρουση γινόταν στο ρεύμα προτεραιότητας ή δεν υπήρχε διπλή γραμμή αλλά να επιτρεπόταν το προσπέρασμα.

@PERIS κατ' εμε το δίκιο το εχει σαφως το μηχανάκι και ας ηταν στο αντίθετο ρευμα, ουτε διαχωριστική υπαρχει ουτε τιποτα, ασε που μπορει να ισχυριστεί οτι κατέληξε-βρέθηκε σε αυτο το σημείο γιατί προσπάθησε να τον αποφύγει ή τον παρέσυρε(που είναι και το πιο πιθανό). Μετα το τρακάρισμα ποτε τα οχήματα δεν βρίσκονται στη θεση που πραγματικά εγινε η σύγκρουση.

Αυτες οι εξοδοι σε κεντρικές αρτηρίες μπροστά απο βαρέως τυπου οχήματα, με παραχώρηση προτεραιότητας και χωρίς ορατότητα, ειναι οτι το χειρότερο, στην ουσία ο φορτηγατζής τον κρέμασε τον φίλο μας, έπρεπε να ειχε δει το μηχανάκι απο τους καθρέπτες και να του κορναριζε.

Αφου δεν τον επαθε τίποτα χειρότερο ο άνθρωπος πάλι καλα να τρέχεις μια ζωη.

Εγω ποτε δεν περναω με παραχώρηση προτεραιότητας αν δεν μπορω να ελέγξω το αντίθετο ρεύμα για κάποιον που πρσπερνά ειναι ενα κλασικό λάθος που γίνεται λόγω απειρίας ή βιασύνης (αν το ξέρεις).

Στην τελική οι ασφάλειες πληρώνουν.

Link to comment
Share on other sites

προτεραιοτητα ειχε ο νταλικερηςκαι την εδωσε στο γολφ. το μηχανακι παρανομα βρεθηκε εκει που βρεθηκε, επρεπε να περιμενει πισω παο το φορτηγο.

Ναι καλα!! οκ εχεις δικιο, προσεχε μονο μην σκοτώσεις κανένα και εσυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα!! οκ εχεις δικιο, προσεχε μονο μην σκοτώσεις κανένα και εσυ.

διαβαζουμε και κανα κοκ πριν το παιξουμε ξερολες

γινατε ολοι ειδικοι σε ολα

το μηχανακι δεν επρεπε να προσπερασει το φορτηγο και να βρεθη πανω στο αμαξι. ΑΠΑΟΡΕΥΕΤΑΙ γκεγκε ? πρεπει να εισαι πολυ χαζος για να μην το καταλαβεις

το αν θα προσεχω η χοι εγω ειναι προβλημα μου κοιτα το δικο σοθ το κεφαλι και μονο

ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

διαβαζουμε και κανα κοκ πριν το παιξουμε ξερολες

γινατε ολοι ειδικοι σε ολα

το μηχανακι δεν επρεπε να προσπερασει το φορτηγο και να βρεθη πανω στο αμαξι. ΑΠΑΟΡΕΥΕΤΑΙ γκεγκε ? πρεπει να εισαι πολυ χαζος για να μην το καταλαβεις

το αν θα προσεχω η χοι εγω ειναι προβλημα μου κοιτα το δικο σοθ το κεφαλι και μονο

ΟΚ?

Παρών στο στο φορουμ άλλα εγκεφαλικά απών.

Link to comment
Share on other sites

προτεραιοτητα ειχε ο νταλικερηςκαι την εδωσε στο γολφ. το μηχανακι παρανομα βρεθηκε εκει που βρεθηκε, επρεπε να περιμενει πισω παο το φορτηγο.

και μενα βαση λογικης αυτο μου φαινετε σωστο...αλλα δεν ξερω τι ισχυει!Αυτοι με τα μηχανακια θελουν ιδιαιτερη προσοχη,και ιδιαιτερα τα παπια, γιατι νομιζουν οτι εχουν ολο το δρομο δικο τους.

Link to comment
Share on other sites

και μενα βαση λογικης αυτο μου φαινετε σωστο...αλλα δεν ξερω τι ισχυει!Αυτοι με τα μηχανακια θελουν ιδιαιτερη προσοχη,και ιδιαιτερα τα παπια, γιατι νομιζουν οτι εχουν ολο το δρομο δικο τους.

μικρο μεγαλο οτιδηποτε μηχανακι περεπει να συμπεριφερεται ως αυτοκινητο φιλε. ετσι λεει ο κοκ. σε διπλη διαχωριστικη απαγορευεται να προςπερναει. αφου σταματησε το φορτηγο για να παραχορησει προτερεοτητα επρεπε να περιμενει πισω του, ασχετα αν δεν το κανεις κανενας τους. πρωτοι αυτοι πρεπει να προσεχουν το κεφαλι τους.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Rizaks μη σου φαινεται περιεργο.Αυτη ειναι μια παγια τακτικη σε τροχαια ατυχηματα, ο τραυματισθεις, ασχετα αν φταιει ή οχι και μετα απο τις συμβουλες δικηγορου να δηλωνει οτι επιθυμει την ποινικη διωξη αυτου με τον οποιο τρακαρε καθως και την αστικη του αποζημιωση.Για τα λεφτα γινονται ολα.Απο κει και περα η τροχαια εχει κανει το σχεδιαγραμμα της.Το σχεδιαγραμμα ειναι το μονο που δε λεει ψεμματα.Οτι και να πει αυτος, η αληθεια εχει αποτυπωθει στο σχεδιαγραμμα.Εκει φαινεται πεντακαθαρα το σημειο συγκρουσης.Εσυ απλα ψαξε να βρεις εναν δικηγορο που να ασχολειται με δικαστηρια που αφορουν τροχαια ατυχηματα.Να ξερεις ομως οτι περα του οτι το μηχανακι ηταν στο αντιθετο ρευμα, παραβιασες προτεραιοτητα.Ειναι μια συνθετη περιπτωση.Αυτος που σου παραχωρησε προτεραιοτητα εχει συμπεριληφθει στη δικογραφια ως μαρτυρας;

ναι αυτος που μου παραχωρησε προτεραιοτητα εχει κανει ηδη καταθεση! Ο οποιος λεει ξεκαθαρα οτι μου παραχωρησε προτεραιοτητα και οτι το μηχανακι εκανε προσπεραση στο αντιθετο ρευμα.. οποτε αυτο για μενα ειναι καλο..

Edited by Rizaks
Link to comment
Share on other sites

Τοτε που τρακαρες "4/8/10" αποζημιώθηκες απο την ασφαλιστική του παπιου

δεν αποζημιωθηκα καθως το αυτοκινητο το εχω με χρονομισθωση αλλα με δικαιωμα εξαγορας.. περα απο αυτο το αυτοκινητο μπηκε στην αντιπροσωπεια και φτιαχτηκε σε 3 μερες λογω μικτης ασφαλειας που μου παρεχει η εταιρεια οποτε εγω το εκμεταλευτηκα και τα αλλαξα ολα.. επισης το μηχανακι εγινε διαγραφη επειδη σχεδον καταστραφηκε το σασι..

Edited by Rizaks
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κτ αν επιτρεπεται? Οταν ηρθε η αστυνομια και εκανε καταγραφη συμβαντος ο οδηγος τηςμηχανης δηλωσε τραυματισμο?

Link to comment
Share on other sites

@PERIS κατ' εμε το δίκιο το εχει σαφως το μηχανάκι και ας ηταν στο αντίθετο ρευμα, ουτε διαχωριστική υπαρχει ουτε τιποτα, ασε που μπορει να ισχυριστεί οτι κατέληξε-βρέθηκε σε αυτο το σημείο γιατί προσπάθησε να τον αποφύγει ή τον παρέσυρε(που είναι και το πιο πιθανό). Μετα το τρακάρισμα ποτε τα οχήματα δεν βρίσκονται στη θεση που πραγματικά εγινε η σύγκρουση.

Νικο υπαρχουν τροποι να βρεθει το ακριβες σημειο συγκρουσης.Ποτε τα οχηματα δεν βρισκονται ακριβως στο σημειο συγκρουσης αφου λογω ταχυτητας θα μετακινηθουν.Παρολα αυτα υπαρχουν σημαδια που δειχνουν καθαρα το σημειο συγκρουσης.Για παραδειγμα τα χωματα των θολων των τροχων πεφτουν ακριβως στο σημειο που εγινε η συγκρουση.Αλλες φορες απο τα σημαδια του φρεναρισματος ή τα σημαδια τριβης οδοστρωματος με λαμαρινα παλι μπορεις να βγαλεις ασφαλεστατο συμπερασμα για το σημειο του τρακαρισματος, οπως και διαφορα αλλα.Ενας αστυνομικος τροχαιας μπορει να "διαβασει" σωστα τον τοπο ενος τροχαιου και να δει τα σημαδια εκεινα που θα του αποκαλυψουν το πως συνεβη ενα τροχαιο ατυχημα.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κτ αν επιτρεπεται? Οταν ηρθε η αστυνομια και εκανε καταγραφη συμβαντος ο οδηγος τηςμηχανης δηλωσε τραυματισμο?

οταν ηρθε η αστυνομια ο οδηγος της μηχανης ειχε φυγει για το νοσοκομειο..

Link to comment
Share on other sites

οταν ηρθε η αστυνομια ο οδηγος της μηχανης ειχε φυγει για το νοσοκομειο..

Αρα η αστυνομια το πηρε ως τροχαιο με τραυματισμο.

Link to comment
Share on other sites

@PERIS κατ' εμε το δίκιο το εχει σαφως το μηχανάκι και ας ηταν στο αντίθετο ρευμα, ουτε διαχωριστική υπαρχει ουτε τιποτα, ασε που μπορει να ισχυριστεί οτι κατέληξε-βρέθηκε σε αυτο το σημείο γιατί προσπάθησε να τον αποφύγει ή τον παρέσυρε(που είναι και το πιο πιθανό). Μετα το τρακάρισμα ποτε τα οχήματα δεν βρίσκονται στη θεση που πραγματικά εγινε η σύγκρουση.

Αυτες οι εξοδοι σε κεντρικές αρτηρίες μπροστά απο βαρέως τυπου οχήματα, με παραχώρηση προτεραιότητας και χωρίς ορατότητα, ειναι οτι το χειρότερο, στην ουσία ο φορτηγατζής τον κρέμασε τον φίλο μας, έπρεπε να ειχε δει το μηχανάκι απο τους καθρέπτες και να του κορναριζε.

Αφου δεν τον επαθε τίποτα χειρότερο ο άνθρωπος πάλι καλα να τρέχεις μια ζωη.

Εγω ποτε δεν περναω με παραχώρηση προτεραιότητας αν δεν μπορω να ελέγξω το αντίθετο ρεύμα για κάποιον που πρσπερνά ειναι ενα κλασικό λάθος που γίνεται λόγω απειρίας ή βιασύνης (αν το ξέρεις).

Στην τελική οι ασφάλειες πληρώνουν.

Νίκο ο φίλος που ενεπλάκη στο ατύχημα ανέφερε ότι υπάρχει διπλή λωρίδα στο σημείο του ατυχήματος που απαγορεύει το προσπέραμα. Από την εμπειρία μας όλοι λίγο πολύ ξέρουμε ότι σε όλες τις διασταυρώσεις ή διακλαδώσεις απαγορεύεται εν'γένει το προσπέρασμα ακριβώς για αυτό το λόγο. Ακόμα και αν δεν του είχε παραχωρηθεί η προτεραιότητα θα μπορούσε να συμβεί ακριβώς το ίδιο αν έβγαινε από τη διαστάυρωση μετά από έλεγχο και αφού είχε εκτιμήσει ότι προλάβαινε και βγαίνοντας του καρφωνόταν κάποιος που προσπερνούσε.

Συμφωνώ πάντως μαζί σου ότι θέλει πολύ προσοχή όταν κάποιος σου παραχωρεί την προτεραιότητα γιατί πολλοί είναι οι βιαστικοί στις μέρες μας.

Link to comment
Share on other sites

Το καλο απο την ιστορια ειναι οτι ΣΙΓΟΥΡΑ ο τυπος με το παπι θα κοιταει αριστερα-δεξια πανω-κατω και μετα θα περναει. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Το καλο απο την ιστορια ειναι οτι ΣΙΓΟΥΡΑ ο τυπος με το παπι θα κοιταει αριστερα-δεξια πανω-κατω και μετα θα περναει. :)

+1000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.