Jump to content
COSTAS_

Αλλαγή Προφυλακτήρα Από Απλό Golf 5 (Tsi) Σε Gti/Gt Sport

Recommended Posts

Ωραίος ο Κώστας

ΥΓ Ορεξη που εχεις όμως ρε Κωστα :)

Δεν ειναι μονο η ορεξη Νικο, αλλα προπαντως το μερακι.

Και ορεξη να μην εχει καποιος, καποια στιγμη μπορει να του ρθει, το μερακι ομως αν δεν το εχεις μεσα σου δεν προκειται να το αποκτησεις ποτε!

Ανθρωπος χωρις μερακι = σβαρνιαρης!!!

Ενα μεγαλο μπραβο στον Κωστα που για αλλη μια φορα μοιραζεται μαζι μας την χαρα της δημιουργιας!!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο,

Απλά ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΠΙΑ .. και έχω περισσότερη όρεξη, διάθεση & χρόνο για τα πάντα. Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Κώστα είσαι τρομερός με τις μετατροπές σου, ήθελα να σε ρωτήσω το εξής. Σε golf FSI 1,6 μοντέλο 2005, προσαρμόζετε εργοστασιακός προφυλαχτήρας από GTI ή GT? ή θέλει και αλλαγή η μετώπη?

Edited by dj_michel
Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες και μόνο από το παρακάτω link .. θα καταλάβεις

http://hypuh.3d-nexus.de/seite2

και εδώ

http://uk-mkivs.net/forums/t/157484.aspx

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Από τις φωτογραφίες και μόνο από το παρακάτω link .. θα καταλάβεις

http://hypuh.3d-nexus.de/seite2

και εδώ

http://uk-mkivs.net/forums/t/157484.aspx

Κώστας

Φίλε μου Κώστα κατάλαβα απόλυτα και οδηγούμαστε στο εξής συμπέρασμα: για να φορέσεις εργοστασιακούς προφυλαχτήρες πρέπει να αλλάξεις και την μετώπη, εάν όμως επιλέξεις προφυλαχτήρα imitation του εμπορίου προσαρμόζεται κανονικά στην υπάρχουσα μετώπη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Κώστα, πολύ αναλυτικό ακόμα και γι αυτούς που δεν έχουν ξανασχοληθεί με το Golf

Link to comment
Share on other sites

Η μάσκα του GT θέλει προσαρμογές για να μπεί σε αυτόν τον προφυλακτήρα. 1-2 εκατοστά κοψίματα εσωτερικά που δεν φαίνονται καθόλου.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μηπως μπορεί να ανεβάσει ξανά κάποιος ή να μου στείλει σε μύνημα τον οδηγό αντικατάστασης του προφυλακτήρα από απλό σε GTI/GT sport για Golf 5 διότι ο σύνδεσμος του rapidshare δεν λειτουργεί ? Θα τον χρειαστώ γιατί τις αμέσως επόμενες μέρες που θα έρθουν τα πράγματα που έχω παραγγείλει θα πρέπει να κάνω την μετατροπή μόνος μου για λιγότερα έξοδα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς .

Εδώ είμαι εγώ. Έχω κρατήσει αρκετές φωτογραφίες από όλη την διαδικασία και για ότι παραπάνω χρειαστείς ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για το ενδιαφέρον COSTAS. Θυμάμαι που ο οδηγός που είχες φτιάξει ήταν πολυ αναλυτικός αλλά έπαθα ζημιά με το σκληρο δίσκο του υπολογιστή όπου τον είχα αποθηκεύσει και τώρα που θα τον χρειαστώ δεν τον έχω. Το σημείο που νομίζω οτι θα δυσκολευτώ είναι να βρω που ακριβώς βρίσκονται οι βίδες που ξεβιδώνουν αυτόν που έχω και επίσης θα ήθελα να μου πείς αν θυμάσαι τι μέγεθος torx χρησιμοποίησες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ζημιά με τον δίσκο μου έπαθα και θα ψάξω να δω μήπως έχω κάπου αντίγραφο. Μέχρι να παραλάβεις τον προφυλακτήρα, να τον βάψεις και να έρθει η ώρα να τον τοποθετήσεις .. θα τα βρούμε όλα. Θέλει λίγο υπομονή η αντικατάσταση και 2-3 σημεία θέλουν ιδιαίτερη προσοχή.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Το έχω και εγώ το pdf του Costa οπότε είμαστε δυο. Όποιος θέλει, ξέρει την διαδικασία (πμ).

Και ναι όντως είναι πολύ αναλυτικό, πολύ καλή δουλειά από τον Costa όπως και όλα τα DIY που ανεβάζει κατά καιρούς. Μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

ανεβασε το εδω να ειναι κοινοχρηστο για ολους!!

Μπορώ να το ανεβάσω στο λογαριασμό μου και να το κατεβάσετε; Δεν ξέρω αν γίνεται, πάντως δεν έχω λογαριασμό σε sharing site και ούτε πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Να το στείλετε στον Κώστα και να το ανεβάσει αυτος που ειναι και ο δημιουργός, αυτο ειναι το σωστό και το πρέπον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά τον Αλέξη (rivol) που μου έστειλε το pdf για να αποκαταστήσω το αρχικό link.

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, τέτοια διαμάντια δεν πρέπει να χάνονται !!!

Link to comment
Share on other sites

Αποκαταστάθηκε το link.

Με την ευκαιρία, να δείξω και ένα θεματάκι που βρίσκεται πίσω από αυτή την αλλαγή προφυλακτήρα... που είναι τα προβολάκια ομίχλης. Αριστερά, το προβολάκι του απλού προφυλακτήρα και δεξιά το προβολάκι που μπαίνει στον νέο προφυλακτήρα, σε περίπτωση που τοποθετηθούν μασκάκια ΟΕΜ (GT Sport/GTi).

Η αντικατάσταση με προβλημάτησε αρκετά για 2 λόγους :

- Eπειδή η τιμή του καινούριου είναι εξωπραγματική ενώ τα aftermarket (όπως της φωτογραφίας) είναι διαφόρων κατασκευαστών αλλά μόνο ένα είναι αυτό που αξίζει. Υπάρχει διαθέσιμο και στην ελληνική αγορά αλλά σε ακριβότερη τιμή από το ebay από όπου και το αγόρασα τελικά.

- Αυτό που δυσκόλεψε τα πράγματα, ήταν ότι το "παλαιό" είχε 2 βίδες στήριξης ενώ το "νέο" είχε 3 βίδες στήριξης, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπαίνει στον νέο προφυλακτήρα, καθώς και διαφορετικό βίσμα για ρεύμα. Τέλος, θέλουν ρύθμιση που είναι λίγο μπελάς και προσοχή στην στεγανοποίησή τους.

dsc4539h.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Κωστα καλησπερα...Εχω διαβασει απειρες φορες το DIY σου για μετατροπη απλου Golf σε GT (Προφυλαχτηρα εμπρος)...Ολα κομπλε μεχρι στιγμης...Εκει που κολλαω και δεν ξερω τι να κανω ειναι με τα ομιχλης.Δεν τα βλεπω για ιδια...Κια κατι μ λεει οτι ειναι ακριβα...Θα μπορουσες σε παρακαλω να με βοηθησεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε original gt sport/gti θέλει άλλα προβολάκια. Σε προφυλακτήρα που μπαίνει στη μετώπη του "απλού" μπαίνουν κανονικά τα παλιά προβολάκια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 το ξεθαβω το θεμα μιας και αφου αποφασισα ολικο βαψιμο του αυτοκινητου ηδη εχω στα χερια μου εναν τετοιο προφυλακτηρα (αγορα απο ελλαδα μαζι με προβολακια τιμη 139 ευρω + 15 ευρω μεταφορικα μαι με τιμολογιο κανονικα).

αφου διαβασα το how to απο τον φιλο COSTAS το οποιο μπορω να πω πως με βοηθησε πολυ, εχω μια απορια  και μια παρατηρηση να κανω!

 

απορια:  τα  μικρα καπακια στον προφυλακτηρα πως σταθεροποιουνται? (λεω για αυτα που υποτιθεται ειναι για τις πιτσιληθρες των φαναριων)

 

παρατηρηση: πολυ καλη εφαρμογη θα ελεγα πανω στο αυτοκινητο, ομως με λιγοτερα πιασιματα (κουμπωματα) επανω στην μετωπη...

αλλα αυτο δεν νομιζω να ειναι προβλημα. 

 

με προβληματιζει το θεμα με τα καπακια μονο.. οποιαδηποτε βοηθεια η ιδεα δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.