Jump to content
Sorazal

Υπολογιστής Ταξιδίου

Recommended Posts

Καλησπέρα. Έχω μια απορία σχετικά με τον υπολογιστή ταξιδίου. Σήμερα κάποια στιγμή μηδενίστηκαν οι ενδείξεις της μνήμης 2. μου φάνηκε πολύ σύντομο καθώς είχα κανει περίπου 450 χιλιόμετρα μόνο. Άνοιξα λοιπόν το βιβλίο του αυτοκινήτου και έψαξα κάτι σχετικό. Λέει ότι η μνήμη 2 μηδενίζεται κάθε 19 ώρες οδήγησης και κάθε 1999 χιλιόμετρα, ή κάθε 99 ώρες (αν θυμάμαι καλά) και 9999 χιλιόμετρα (πάλι αν θυμάμαι καλά), ανάλογα με την έκδοση του υπολογιστή. Στο δικό μου λοιπόν έχει προφανώς τη πρώτη έκδοση οπότε και μηδενίστηκε στις 19 ώρες.

Και σε εσάς αυτή την έκδοση έχει;

Στην αντιπροσωπεία γίνεται να το αναβαθμίσουν ώστε να έχουμε την 2η;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια απορία σχετικά με τον υπολογιστή ταξιδίου. Σήμερα κάποια στιγμή μηδενίστηκαν οι ενδείξεις της μνήμης 2. μου φάνηκε πολύ σύντομο καθώς είχα κανει περίπου 450 χιλιόμετρα μόνο. Άνοιξα λοιπόν το βιβλίο του αυτοκινήτου και έψαξα κάτι σχετικό. Λέει ότι η μνήμη 2 μηδενίζεται κάθε 19 ώρες οδήγησης και κάθε 1999 χιλιόμετρα, ή κάθε 99 ώρες (αν θυμάμαι καλά) και 9999 χιλιόμετρα (πάλι αν θυμάμαι καλά), ανάλογα με την έκδοση του υπολογιστή. Στο δικό μου λοιπόν έχει προφανώς τη πρώτη έκδοση οπότε και μηδενίστηκε στις 19 ώρες.

Και σε εσάς αυτή την έκδοση έχει;

Στην αντιπροσωπεία γίνεται να το αναβαθμίσουν ώστε να έχουμε την 2η;;

Λοιπόν ρώτησα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι δεν μπορούν να επέμβουν σε αυτό. Ξέρετε αν υπάρχει τρόπος αναβάθμισης. Είναι πολύ *μη επιτρεπόμενη λέξη* αυτό. μηδενίζεται πριν καν αδειάσω ένα ντεπόζιτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα polo 1400 101hp 2004 16v.

Δεν ξερω μοντελο οτι ξερω το λεω πανω.

Ξερω οτι εχει υπολογιστη ταξιδιου.

Ερωτηση:Μπορω καπος να δω σε ενα ταξιδη ποσα λιτρα βενζινη εκαψε;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα polo 1400 101hp 2004 16v.

Δεν ξερω μοντελο οτι ξερω το λεω πανω.

Ξερω οτι εχει υπολογιστη ταξιδιου.

Ερωτηση:Μπορω καπος να δω σε ενα ταξιδη ποσα λιτρα βενζινη εκαψε;

Μπορείς να μηδενίσεις τις ενδείξεις μόλις ξεκινήσεις το ταξίδι και να δεις μέσο όρο κατανάλωσης για τα χιλιόμετρα που θα διανύσεις. Ενδειξη λίτρων,δηλαδή οτι έκαψες 30 λίτρα π.χ, δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν περνω το αμαξι ο υπολογιστης ξεκιναει απο την αρχη νομιζω.

Ναι το μεσο ορο το ξερω. Αλλα εκει που θελω να παω εχει ανηφορα και παρα πολες στροφες ειμαι 2-3 συνεχεια και το μεσο ορο αλλαζει συνεχως.

Ευχαριστω για την απαντηση.

Αν καποιος ξερει τροπο να μετριθει η βενζινη σε ταξιδη ας πει.

(παω καποια ταξιδια με φιλους κ θελω να γινετε οσο ποιο δικεα η μηρασια)

Link to comment
Share on other sites

To trip computer έχει μία ένδειξη που μηδενίζεται μόλις το αυτοκίνητο μείνει σβυστό για κάποιο διάστημα και άλλη μία που το μηδενίζεις εσύ και κρατά τα στοιχεία για 1999 χλμ. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μηδενίσεις την ένδειξη 2 να κάνεις το ταξίδι σου και μόλις φτάσεις στον προορισμό σου να δεις τον μέσο ώρο κατανάλωσης. Αλλος τρόπος με το t.c δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,σαν καινουργιος στο forum θαθελα μια βοηθεια

πως μπορει καποιος να παει στο υπολογιστη Ταξιδιου στην ενδειξη "2"

δηλαδη για μεσο-ορο καταναλωσης περισοτερο απο το διαστημα ξεκινημα-σταματημα του κινητηρα εχω το 1.4 highline DSG

3ος του 10,Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,σαν καινουργιος στο forum θαθελα μια βοηθεια

πως μπορει καποιος να παει στο υπολογιστη Ταξιδιου στην ενδειξη "2"

δηλαδη για μεσο-ορο καταναλωσης περισοτερο απο το διαστημα ξεκινημα-σταματημα του κινητηρα εχω το 1.4 highline DSG

3ος του 10,Σας ευχαριστω προκαταβολικα

Στο δεξί διακόπτη των υαλοκαθαριστήρων έχει ένα κουμπάκι που λέει ΟΚ/RESET όταν είσαι στην ένδειξη με την μέση κατανάλωση (εκεί που δείχνει πάνω δεξιά τον αριθμό 1) πάτα αυτό το κουμπί και αμέσως θα σε πάει στην ένδειξη 2.

Link to comment
Share on other sites

Στο δεξί διακόπτη των υαλοκαθαριστήρων έχει ένα κουμπάκι που λέει ΟΚ/RESET όταν είσαι στην ένδειξη με την μέση κατανάλωση (εκεί που δείχνει πάνω δεξιά τον αριθμό 1) πάτα αυτό το κουμπί και αμέσως θα σε πάει στην ένδειξη 2.

Σε ευχαριστω παρα πολυ , με την βοηθεια σου το βρηκα,αλλα γενικα το trip computer το περιμενα καλυτερο ας πουμε χωρις οριο χιλιομετρων στο 2.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα polo 6r εδώ και 6 μήνες, καινούργιο και σήμερα πέρασα τα 2000km (ναι, το αυτοκίνητο δεν κινείται και πολύ :p). Δεν έχω μηδενίσει ποτέ το trip (τον χιλιομετρητή που μπορείς να μηδενίσεις τέλος πάντων) και εκεί που συμβάδιζε με τον μετρητή που δεν μηδενίζεται, μετά τα 2000km άρχισε να κάνει τα δικά του και πλέον έχω trip 5,4km! Τι συμβαίνει?

Επίσης, κοίταξα από περιέργεια πότε είναι το προτεινόμενο service και γράφει 17600km... με το ρυθμό που αυξάνονται τα χιλιόμετρα, υπολογίζω να το πηγαίνω σε 4 χρόνια :p :p Αλλά μάλλον δεν το "ακούω", ε?

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογιστής ταξιδίου είναι ετσι σχεδιασμένος και ανα 2000 χιλιόμετρα μηδενίζει. Συνήθως το μηδενίζεις σε κάθε γέμισμα για να σου βγάζει μέση κατανάλωση στα χιλιόμετρα που εκανες απο το τελευταιο γεμισμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω, απλά μέχρι τώρα δεν έτυχε να θελήσω να το μηδενίσω και μου έκανε εντύπωση που αντί να γράφει 2,1km πχ, άρχισε να αυξάνεται πιο γρήγορα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι! μετά τα 2000 πραγματικά χλμ που έχει διανύσει το αμάξι, το μικρό άρχισε να μετράει μόνο του πιο γρήγορα και έχει φτάσει τα 5,4 χλμ ενώ το μεγάλο είναι στα 2002 χλμ :S Παίζει απλά να μηδενίστηκε πιο μετά? Τέλος πάντων, όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία, κάποτε θα τον μηδενίσω από μόνος μου όποτε δεν έχει νόημα.. thx πάντως!

Edited by olop
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω μια απορία σχετικά με τον υπολογιστή ταξιδίου. Σήμερα κάποια στιγμή μηδενίστηκαν οι ενδείξεις της μνήμης 2. μου φάνηκε πολύ σύντομο καθώς είχα κανει περίπου 450 χιλιόμετρα μόνο. Άνοιξα λοιπόν το βιβλίο του αυτοκινήτου και έψαξα κάτι σχετικό. Λέει ότι η μνήμη 2 μηδενίζεται κάθε 19 ώρες οδήγησης και κάθε 1999 χιλιόμετρα, ή κάθε 99 ώρες (αν θυμάμαι καλά) και 9999 χιλιόμετρα (πάλι αν θυμάμαι καλά), ανάλογα με την έκδοση του υπολογιστή. Στο δικό μου λοιπόν έχει προφανώς τη πρώτη έκδοση οπότε και μηδενίστηκε στις 19 ώρες.

Και σε εσάς αυτή την έκδοση έχει;

Στην αντιπροσωπεία γίνεται να το αναβαθμίσουν ώστε να έχουμε την 2η;;

Καλησπέρα,

Σήμερα παρατήρησα ότι και το δικό μου Polo TSI έχει το ίδιο "πρόβλημα". Δηλαδή κάθε 20 ώρες οδήγησης ή 1999χλμ μηδενίζεται η δευτερεύουσα μνήμη του trip computer.

Μέχρι σήμερα χρησιμοποιούσα αυτή την μνήμη όταν έκανα κάποιο ταξίδι για καθαρά στατιστικούς λόγους και φαίνεται ότι σε κανένα ταξίδι δεν οδήγησα παραπάνω από 20 ώρες συνολικά ή 1999χλμ γιατί ποτέ δεν είχε μηδενιστεί!!!

Τον τελευταίο μήνα όμως είπα να γεμίσω το ντεπόζιτο μου και να παρατηρώ τα συνολικά στατιστικά στοιχεία που έχω με ένα ντεπόζιτο καυσίμου. Έλα όμως που σήμερα έχοντας διανύσει 550χλμ μηδενίστηκε επειδή ξεπέρασα τις 20ωρες οδήγησης (όλα τα χλμ έγιναν μέσα στην πόλη, οπότε λογική αναλογία "χλμ/ώρες")

Το ερώτημα μου δεν είναι πως θα βλέπω τα στατιστικά στοιχεία που έχω με ένα γεμάτο ντεπόζιτο, γι' αυτό υπάρχουν και άλλοι τρόποι (π.χ Fuelly) αλλά αν κανείς από εσάς που έχει Polo 6r και τα ψάχνει αυτά ξέρει κανέναν τρόπο (π.χ VAG-COM) να μεγαλώσει η 2η μνήμη του trip computer!!!??? 20 ώρες είναι λίγες για να έχεις μια αντικειμενική μέση κατανάλωση εντός πόλης...

Όπως και να έχει, θα πεταχτώ να κάνω μια ερώτηση από κάποια αντιπροσωπεία, αν και νομίζω ότι η απάντηση θα είναι άμεση και θα είναι του στιλ: "ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ" ή "ΜΕ 700€ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ" ή "ΘΑ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗN KOSMOCAR ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΜΕ ΑΜΕΣΑ" δηλαδή ΠΟΤΕ...

Αν γνωρίζει κανείς ή αν το έχει ψάξει παρακαλώ ας μου πει, μην ψάχνομαι και εγώ άδικα!!!

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Αν μηδενίσω την επιλογή της ώρας στο 2ο θα μηδενίσει και όλους τους άλλους δεύτερους μετρητές?

Όσο για το αν αυξάνει η μνήμη νομίζω αυτό είναι θέμα hardware. Λογικά στις 20 ώρες /1999 χλμ θα μηδενίζει η βάση δεδομένων. για να γίνει αυτό που λέτε προφανώς θα πρέπει να διαγράφει τις πρώτες καταγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.