Jump to content
nhkospat

Golf 6 Tsi 1.4 160Ps Αναβαθμιση

Recommended Posts

Αρχικα ενα τεραστιο καλησπερα σε ολη την VWνοπαρεα!!

Ειμαι νεο μελος στο φορουμ και συντομα περιμενω να μου ερθει το ολοκαινουργιο golf το οποιο εχει τα παρακατω:

White Candy

3doors

RCD510 + οθονη αφης

XDS system

Ηλιοροφη

Manual

Εχω πολλες αποριες και πιστευω με την βοηθεια σας θα λυθουν!!

Ας ξεκινισω απο το στρωσιμο του κινητηρα το οποιο ειναι το σημαντικοτερο,πειτε μ καποια tips!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρεά μας και με το καλό να παραλάβεις την golfara σου!

Για το στρώσιμο έμενα μου είχαν πει μεχρι τα πρώτα 1000 χλμ μέχρι τις 3000-3500 στροφές σε όλες τις ταχυτητες και μετα

σιγά σιγά άνοιγμα ..προς τα επάνω-

βασικά αναφέρεται και στο manual πως να το στρώσεις αλλα θα σου πουν και στην αντιπροσωπεία-

υγ ποιο golf πήρες ;:)

υγ2 για ποια αναβάθμιση εννοείς;

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Θα το κρατησω και λιγα παραπανω λεω να στρωθω καλα, ας πουμε 2.500 με 3000χλμ μεχρι 3 και μετα ανοιγεις σιγα σιγα!!

Το κυριως θεμα που με απασχολει ειναι το εξης:Οταν ερθει η ωρα να μπει το προγραματακι δεν θελω να μπλεξω Stage I να χαλασω λεφτα εκει..Ποια ειναι ουσιαστικα η μεγαλυτερη αποδοση που μπορει να μου δωσει το golf χωρις να ανοιξω το μοτερ γιατι μετα ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο που λενε...

Μονο το προγραμα σου ανεβαζει αλογα ??

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρατησω και λιγα παραπανω λεω να στρωθω καλα, ας πουμε 2.500 με 3000χλμ μεχρι 3 και μετα ανοιγεις σιγα σιγα!!

Το κυριως θεμα που με απασχολει ειναι το εξης:Οταν ερθει η ωρα να μπει το προγραματακι δεν θελω να μπλεξω Stage I να χαλασω λεφτα εκει..Ποια ειναι ουσιαστικα η μεγαλυτερη αποδοση που μπορει να μου δωσει το golf χωρις να ανοιξω το μοτερ γιατι μετα ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο που λενε...

Μονο το προγραμα σου ανεβαζει αλογα ??

Για Golf Tsi 160ps :

Πρόγραμμα, εξάτμιση , εισαγωγή, Intercooler τα οποία θα σε πάνε σε 220 - 230 άλογα. Μετά υπάρχουν και άλλες λύσεις πιο extreme.

Για Golf Tsi 122ps :

Πρόγραμμα, εξάτμιση , εισαγωγή τα οποία θα σε πάνε σε 155-165 άλογα.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Με τα 160 το εχω παραγειλει..

230 οχι οτι δν ειναι καλα αλλα το θεμα ειναι το κατι παραπανω αν ειναι εφικτο..

ας πουμε 250-260

Πας για ξυράφιασμα τουρμπίνας μετά και ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πας για ξυράφιασμα τουρμπίνας μετά και ρισκάρεις.

Μπα δεν θα παω σε ξυραφιασμαμα η σε ανοιγμα κινιτηρα , αυτα μετα το τελος της εγυησης και αν ι τσεπη το αντεχει..και παλι θελει προσεκτικες επεμβασεις αν και 230 με 240 ειναι αρκετα!!

Στελιο ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ,

Αποφασισα οτι θα κανω τα εξης :Προγραμμα Revo Stage II ,μαζι με το προγραμα θα μπει το ιντερκουλερ+ εισαγωγη, φιλτρα κ εξατμιση θα μπουν μετα!!

Ευχαριστω και παλι,τα λεμε εδω γυρω !!

Link to comment
Share on other sites

Θα το κρατησω και λιγα παραπανω λεω να στρωθω καλα, ας πουμε 2.500 με 3000χλμ μεχρι 3 και μετα ανοιγεις σιγα σιγα!!

Το κυριως θεμα που με απασχολει ειναι το εξης:Οταν ερθει η ωρα να μπει το προγραματακι δεν θελω να μπλεξω Stage I να χαλασω λεφτα εκει..Ποια ειναι ουσιαστικα η μεγαλυτερη αποδοση που μπορει να μου δωσει το golf χωρις να ανοιξω το μοτερ γιατι μετα ειναι αλλουνου παππα ευαγγελιο που λενε...

Μονο το προγραμα σου ανεβαζει αλογα ??

καταρχην καλοριζικο,καλοταξιδο να ειναι φιλε μου!!!με το να κανεις 3000χλμ μεχρι 3000 στροφες δεν του κανεις οσο καλο νομιζεις.

1000χλμ μεχρι 3000-3500 ειναι καλα και μετα σιγα σιγα πας 4000,4500,5000...επισης οχι εθνικες με 6η συνεχεια.εθνικη παιζεις με κατεβασματα,αυξομειωσεις ταχυτητας κτλ.εννοειτε ανηφορες δεν το ζοριζεις και ας εχεις χαμηλες στοφες.

αυτα απ οτι ξερω εγω ασχετος αν εγω δεν ακολουθησα αυτον τον τροπο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν θα παω σε ξυραφιασμαμα η σε ανοιγμα κινιτηρα , αυτα μετα το τελος της εγυησης και αν ι τσεπη το αντεχει..και παλι θελει προσεκτικες επεμβασεις αν και 230 με 240 ειναι αρκετα!!

Στελιο ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες ,

Αποφασισα οτι θα κανω τα εξης :Προγραμμα Revo Stage II ,μαζι με το προγραμα θα μπει το ιντερκουλερ+ εισαγωγη, φιλτρα κ εξατμιση θα μπουν μετα!!

Ευχαριστω και παλι,τα λεμε εδω γυρω !!

τι εννοεις εισαγωγη και τι φιλτρα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην καλοριζικο,καλοταξιδο να ειναι φιλε μου!!!με το να κανεις 3000χλμ μεχρι 3000 στροφες δεν του κανεις οσο καλο νομιζεις.

1000χλμ μεχρι 3000-3500 ειναι καλα και μετα σιγα σιγα πας 4000,4500,5000...επισης οχι εθνικες με 6η συνεχεια.εθνικη παιζεις με κατεβασματα,αυξομειωσεις ταχυτητας κτλ.εννοειτε ανηφορες δεν το ζοριζεις και ας εχεις χαμηλες στοφες.

αυτα απ οτι ξερω εγω ασχετος αν εγω δεν ακολουθησα αυτον τον τροπο.

Ευχαριστω πολυ!!Ναι εχεις δικιο ,τα λες πολυ σωστα και συγκεκριμενα το ειχα καπως ετσι στο μυαλο μου..

1000χλμ 2.5 με 3000 στροφες απο τα 1000 μεχρι 2000 χλμ 3 εως 4000 στροφες και απο 2000χλμ μεχρι 2500-3000 να δουλεψω τισ υπολοιπες!!Ο κινιτηρας θα ανοιξει σταδιακα απλα χρειαζετε πολυ υπομονη,το στρωσιμο ειναι το α και το ω πιστευω.. Το χειροτερο και το πιθανοτερο που θα μπορουσε να συμβει ειναι οτι τα λαδια θα εξαφανιζονται σιγα σιγα και θα βλεπεις που και που στιγματα μπλε καπνου..Αναφερομαι στο κατα ποσο θα καιει λαδια!!

Ωραια τα + σου χρησταρα ,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις εισαγωγη και τι φιλτρα?

εισαγωγη ειναι το φιλτρο αερα που θα δοσει ανασες στην μηχανη,(Εαν αναφερεσαι παραπανω ηταν ενα τυπογραφικο λαθακη)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.