Jump to content
Z3R@tuL

Vag-Com Θέμα

Recommended Posts

Σήμερα ήρθε το πρόγραμμα και το καλώδιο που είχα αγοράσει από το vag-diagnostics για το Polάκι μου. Είναι το VCDS 10.6 και αμέσως πήγα να το δοκιμάσω!

Όλα τα test πριν το συνδέσω και αφού το σύνδεσα στο αυτοκίνητο μια χαρά πήγαν, στο Autoscan το έψαξε και δε έβγαλε κάποιο fault.

Όταν όμως πήγα να κάνω αυτό που θέλω -μεταξύ άλλων-, δηλαδή να ενεργοποιήσω το αυτόματο κλείδωμα όταν ξεκινάει το αμάξι το οποίο με βάση αυτά που έχουν ειπωθεί βρίσκεται στο 46 Central Conv. μου πέταγε Error no response from controller. Διάβασα ότι παίζει να έχει μεταφερθεί στα νέα αυτοκίνητα στο 09-Cent. Elect. αυτό με το αυτόματο κλείδωμα και μπορεί γι' αυτό να μην το έβλεπε; Σε άλλο menu τα διάβασε κανονικά, αλλά δε θυμάμαι τώρα ποιο ήταν.

Για εσάς που έχετε vag-com παίζει να υπάρχει θέμα με το καλώδιο; Αν και αν υπήρχε πρόβλημα δε θα διάβαζε τίποτε έτσι;

Επισυνάπτω και ένα screenshot να δείτε τι εννοώ:

18727738.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τζίφος... Προσπάθησα να βρω άκρη αλλά δυστυχώς το 9 Cent Elect. δεν έχει ακριβώς τις ρυθμίσεις που έχει στο 46-Central Conv. πράγμα που στο αυτοκίνητο μου δεν είναι ενεργοποιημένο... :goodjob:

Συγκεκριμένα στο 9 μου βγάζει:

centelectric.jpg

Πήγα Adaptation αλλά εκεί στα κανάλια 03 και 04 δεν είναι όπως στο 46-Central Conv. καθώς δεν υπάρχει περιγραφή για το αν είναι πράγματι αυτά ή όχι:

centelectric03.jpg

Και το 04:

centelectric04.jpg

Οπότε για να μην κάνω καμιά βλακεία είπα άστο μέχρι να βρω βοήθεια είτε από εδώ είτε από forum στο εξωτερικό.

Μήπως με παλαιότερη έκδοση του VAG-COM να δουλέψει ή δεν θα έχει καν το Polo 6R;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τζίφος... Προσπάθησα να βρω άκρη αλλά δυστυχώς το 9 Cent Elect. δεν έχει ακριβώς τις ρυθμίσεις που έχει στο 46-Central Conv. πράγμα που στο αυτοκίνητο μου δεν είναι ενεργοποιημένο... :thumbsup:

Οπότε για να μην κάνω καμιά βλακεία είπα άστο μέχρι να βρω βοήθεια είτε από εδώ είτε από forum στο εξωτερικό.

Μήπως με παλαιότερη έκδοση του VAG-COM να δουλέψει ή δεν θα έχει καν το Polo 6R;

τι έκδοση έχεις ? Γιατί παίζει κι αυτό ρόλο αν τα λέω καλά , δλδ εάν έχεις την πιο φτωχή εκδοσή<=> πιο φτωχό εγκέφαλο άνεσης κλπ δεν νομίζω πως θα βρεις επιλογές του εγκεφάλου της Highline έκδοσης ...

κάποιος πιο ειδικός ας μας πει εαν ισχύει η οχι το παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Ενοείς την trendline.Δηλαδή comfortline +highline έχουν ίδιο εγκεφαλο ή καθε εκδοση διαφορετικό?

δεν γνωρίζω εαν η comf και η high έχουν ίδιο εγκέφαλο , αυτό που γνωρίζω είναι ότι ο εγκέφαλος άνεσης διαφέρει από έκδοση σε έκδοση ... άρα και οι επιπλέον δυνατές επιλογές

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Highline, αλλά διάβασα στο VW Vortex ότι και στο Golf6 πλέον έχει καταργηθεί το 46-Cent. Conv. και έχουν μεταφερθεί στο 09-Cent. Elect.

Συγκεκριμένα:

Address 46 - Central Conv.:

The 46-Cent. Conv. module does not really exist on the 2010 Golf (or other Mk6 type vehicles). All functions formerly found in 46 have been integrated in 09-Cent Elect. You can try with a VAS-5052 and you will not be able to reach 46 either. We think a "virtual" entry for 46 is still included in the Gateway Installation List for compatibility reasons (internal communications with other modules in the car).

Αλλά εκεί δεν έχει κάτι για να καταλάβεις σε ποιο κανάλι είναι το κάθε τι... Τέσπα, έχω βάλει και το VCDS 912 και 908 να δω αν κι αυτά θα έχουν το ίδιο θέμα και επανέρχομαι.

Link to comment
Share on other sites

- Alarm, Locking and Coming Home ---

Alarm Confirmation via lights and horn

Found in Coding, Long Coding helper.

Auto-Lock

Found in Coding, Long Coding helper.

Auto-UnLock

Found in Coding, Long Coding helper.

για κοιταξε και στο 07-coding που υπαρχει στη πρωτη σου φωτο...

ενημερωσε μας...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ορίστε και από το Coding τι βγάζει...

coding.jpg

Δε ξέρω πιο από τα modules πρέπει να επιλέξω γιατί τα parts δε ξέρω που αντιστοιχούν καθώς δεν έχω ETKA. Αλλά και να ήξερα στο long coding βγάζει ένα μακρινάρι γύρω στα 20-30 γράμματα και δεν υπάρχει περίπτωση να το πειράξω γιατί θα το σκοτώσω το αυτοκίνητο αν δε ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ορίστε και από το Coding τι βγάζει...

coding.jpg

Δε ξέρω πιο από τα modules πρέπει να επιλέξω γιατί τα parts δε ξέρω που αντιστοιχούν καθώς δεν έχω ETKA. Αλλά και να ήξερα στο long coding βγάζει ένα μακρινάρι γύρω στα 20-30 γράμματα και δεν υπάρχει περίπτωση να το πειράξω γιατί θα το σκοτώσω το αυτοκίνητο αν δε ξέρω ακριβώς τι πρέπει να κάνω.

6R0 937 087 D - control unit (bcm) for convenience system, gateway and onboard power supply

6R0 959 801 R - window regulator motor

6R0 959 802 T - window regulator motor

1K8 951 171 A - ultrasound sensor

1K8 951 605 - electronic siren

1K8 951 171 A - ultrasound sensor

5K0 959 542 - control unit for multi-function steering wheel

6R0 959 811 F - window regulator motor

6R0 959 812 F - window regulator motor

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον δεν το υποστηρίζει... Έχω και κάτι παλιότερες θα το δοκιμάσω κι αν πάλι με αυτές τζίφος, τότε περιμένουμε να δούμε μπας και υπάρξει κάποια νέα έκδοση με υποστήριξη για αυτές τις λειτουργίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μάλλον δεν το υποστηρίζει... Έχω και κάτι παλιότερες θα το δοκιμάσω κι αν πάλι με αυτές τζίφος, τότε περιμένουμε να δούμε μπας και υπάρξει κάποια νέα έκδοση με υποστήριξη για αυτές τις λειτουργίες.

κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ταλαιπωρούμαι από μία γαστρεντερίτιδα από την Πέμπτη και δεν έχω καταφέρει ακόμη να το δοκιμάσω. Όταν το κάνω σίγουρα θα ποστάρω αποτελέσματα. Πάντως του έβαλα την έκδοση 804 να δω και μ' αυτήν αν θα γίνει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Και με την 804 τζίφος... Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να πάμε στο 46-Central Conv. στο καινούργιο το Polo ότι και να κάνουμε. Οπότε αναμένω(ουμε) για το πως θα το καταφέρουμε με όλα αυτά που μεταφέρθηκαν στο 9-Cent. Elect.

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια εχω ενα μικρο θεμα προσπαθω να dimaro τα προβολακια να φεγγουν λιγοτερο απο οτι τωρα για μερα,ενα αλλο μελος τα καταφερ ο στεφανος τσιλις εγω σταματαω στην οθονη αυτη γιατι δεν ξερω τι ναπειραξω πλεον.τα καταφερ ακαι τα ενεργοποιησα για μερα αλλα θελω να φωτιζουν λιγοτερο...

foglightsproblem.png

ξερει κανενας??

Link to comment
Share on other sites

Και με την 804 τζίφος... Δεν υπάρχει περίπτωση να μπορέσουμε να πάμε στο 46-Central Conv. στο καινούργιο το Polo ότι και να κάνουμε. Οπότε αναμένω(ουμε) για το πως θα το καταφέρουμε με όλα αυτά που μεταφέρθηκαν στο 9-Cent. Elect.

μηπως φταιει το καλωδιο που δεν ειναι αυθεντικο?

Link to comment
Share on other sites

μηπως φταιει το καλωδιο που δεν ειναι αυθεντικο?

Με το αυθεντικό του Ross Tech που έχω εγώ, πάλι δεν έβγαλα άκρη στο συγκεκριμένο θέμα όταν ήθελα να ρυθμίσω την ένταση από τις ψείρες.

*** Τελικά όταν το είχα αγοράσει το Vag-Com, είχα πληρώσει και μία συνδρομή και ισχύει μόνο για το laptop όπου έγινε πρώτη φορά η εγκατάσταση. Δηλαδή, δουλεύει το καλώδιο μόνο σε εκείνο το Laptop πλήρως. Σε όλα τα άλλα μου εμφανίζει ένα μήνυμα στο long coding.

Μήπως συμβαίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Στο VW Vortex πάντως που έχουν support οι τεχνικοί της Rosstech λένε ότι 46-Cent. Conv. δεν υπάρχει στο νέο Golf άρα ούτε και στα νέα Polo. Όλα είναι στο 9-Cent. Elect.

Address 46 - Central Conv.:

The 46-Cent. Conv. module does not really exist on the 2010 Golf (or other Mk6 type vehicles). All functions formerly found in 46 have been integrated into the (BCM) 09-Cent Elect. We think a "virtual" entry for 46 is still included in the Gateway Installation List for compatibility reasons (internal communications with other modules in the car)

Επιπλέον θα υπάρξει αναβάθμιση από την 10.6 σε 10.6.3 που μάλλον θα περιλαμβάνει στο Long Coding τα σωστά labels ώστε να μπορεί να γίνει δουλειά. Επικοινώνησα με τον άνθρωπο από Vag-Diagnostics και μου είπε αυτά, οπότε περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

αντε να δουμε...στην αντιπροσωπεια δηλαδη δεν μπορουν να περασουν το αυτοματο κλειδωμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω δεν έχω κάνει κάποια κρούση σ' αυτούς... Θα πάρω τηλ. να δω τι θα πουν.

εγω παλι σκεφτομαι με το που θα το παραλάβω να τους πω να μου το περασουν κατευθειαν να ησυχασω...

Link to comment
Share on other sites

Z3RatuL τι θα κανουμε τελικα ρε συ με το vag com? θα βρουμε καμια εκδοση να δουλευει?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω φίλε g-e-g-o, μέχρις στιγμής κλαίω τα 90€ που έδωσα να το πάρω... Είμαι ακόμα στο περίμενε για τη νέα έκδοση (11) που θα βγάλουν.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.