Jump to content
Speedy

Πληροφορίες Παραγωγής,Αποστολής Και Παραλαβής Του Polo Σας

Recommended Posts

Ακριβή ημερομηνία δεν έχω, όχι. Γενικά μου φαίνεται πως με όσα διάβασα εγώ εδώ, ήξερα περισσότερα από τον πωλητή. Η απάντησή εκείνου σχετικά με την παραλαβή ήταν αρχές Μαρτίου.

Γενικά φίλε σε αυτόν τον τομέα δεν ξέρουν τι τους γίνετε, το μόνο που βλέπουν στον υπολογιστή(το είδα με τα μάτια μου) είναι οτι φορτώθηκε στο πλοίο. Αν ξέρεις οτι έχει γίνει αυτό εξαρτάται απο το πλοίο που βρίσκεται.

Τα πλοία που αναχώρησαν απο το PASAIA(PASAJES) απο 25/1 έως σήμερα:

Πλοίο Τύπος Πλοίου Τρέχουσα Θέση (UTC) Τρέχον Λιμάνι Προορισμός ETA (UTC) Τελευταία Θέση Περιοχή Τελευταίο Γνωστό Λιμάνι

AUTO BAY Cargo 2011-02-05 18:23 BREMERHAVEN 2011-02-06 04:00 2011-02-05 18:23 North Sea ZEEBRUGGE

AUTOSKY Cargo 2011-02-05 18:19 SANTANDER PASAJES 2011-02-06 05:00 2011-02-05 18:19 Biscay Bay SANTANDER

AUTOSUN Cargo 2011-02-05 18:24 PORTBURY 2011-02-06 05:30 2011-02-05 18:24 Atlantic North PASAIA

CITY OF HAMBURG Cargo 2011-02-05 18:22 MONTOIR 2011-02-08 06:30 2011-02-05 18:24 North Sea HAMBURG

Αναμενόμενες Αφίξεις 'PASAJES'

AUTOSKY 2011-02-06 06:00

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Γιατι το κοιτατε τοσο πολυ ?

Ποια πλοια, δορυφοροι και τετοια..

Το λεω γιατι ετσι ειναι ποιο επιπονη η αναμονη πιστευω και δεν αλλαζει και κατι στην τελικη ημερομηνια.

Edited by GiorgioPap - GTI
Link to comment
Share on other sites

1 φορά την ευδομάδα το κοιτάω (τα εχω αποθηκευμένα στο site), έχεις δίκαιο αφού δεν ξέρουμε ακριβώς το πλοίο, για ενημέρωση όσον περιμένουν :) περισσοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Aφου τα διαβαζω εγω και αγχωνομαι.

Ας ερθουν οποτε νανε αρκει να νε απροβληματιστα ΟΛΑ και με ασφαλη χιλιομετρα.

Να στε καλα

Link to comment
Share on other sites

Πρίν λίγο μίλησα με COSMOCAR,με ενημέρωσαν οτι το αυτοκίνητο μου πραγμτικά έχει φορτωθεί την επόμενη ευδομάδα μου είπαν να τους ξαναπάρω τηλεφωνο για να μάθω ημερομηνία παραλαβής. Εξυπηρετικότατοι, μου απάντησαν άμεσα!

Link to comment
Share on other sites

όσοι περιμένετε αυτοκίνητα μέσα στις μέρες, 15 φεβρουαριού έρχεται το καράβι... :thumbsu:

Μίλησα και εγώ (με πήραν πριν λίγο απο cosmocar) ίσχυει αυτο που λέει ο m@kro, 10 μέρες περίπου για τελωνείο+ μεταφορά Ε Ε Ερχεται... :growl::growl::devil::growl:

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και εγώ (με πήραν πριν λίγο απο cosmocar) ίσχυει αυτο που λέει ο m@kro, 10 μέρες περίπου για τελωνείο+ μεταφορά Ε Ε Ερχεται... :pic::thumbsu::):no:

χτες μου πε ο αντιπροσωπος οτι το αμαξι ταξιδεύει...θα είναι στο ίδιο καραβι με τα δικα σας αραγε?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έψαξα όλα τα λιμάνια της Ισπανίας για να βρω από ποια φεύγουν πλοία που μεταφέρουν αυτοκίνητα ... έπειτα κατέληξα στα παρακάτω συμπεράσματα..

Λιμάνια της Ισπανίας από τα οποία δεν φεύγουν αυτοκίνητα :

ALGECIRAS

CARTAGENA

CASTELLON

CEUTA

DENIA

GANDIA

GIJON

IBIZA

MALAGA

LAS PALMAS

PALMA DE MALLORCA

SAN CARLOS

SAGUNTO

TARIFA

TORREVIEJA

Από τα λιμάνια που φεύγουν πλοία με αυτοκίνητα είναι :

BARCELONA

PASAIA

SANTANDER

TARRAGONA

VALENCIA

VIGO

BARCELONA

GRANDE DETROIT - TURKEY

NEPTUNE AEGLI - NEWCASTLE 2011-02-13

NEPTUNE ITHAKI - SAVONA 2011-02-10

OPAL LEADER - ? 2011-02-07

!!!!!!!!!!! PLANET ACE - PIRAEUS 2011-02-10

SUAR VIGO - TENERIFE 2011-02-07

PASAIA

AUTOSKY - ZEEBRUGE 2011-02-09

AUTOSUN - PORTBURY 2011-02-10

SANTANDER

!!!!!!!! AEGEAN HIGHWAY - LIVORNO,ITALY 2011-02-11

AUTOSKY - ZEEBRUGE 2011-02-09

CITY OF PARIS - TEESPORT 2011-02-10

GRAN CANARIA CAR - SOUTHAMPTON 2011-02-09

HOEGH TRADER - EAST LONDON 2011-02-20

LAUDACE - ZEEBRUGGE 2011-02-09

TARRAGONA

ASIAN MAJESTY - CASABLANCA,MOROCCO 2011-02-10

MORNING CELLO - IMMINGHAM 2011-02-15

NEPTUNE ITHAKI - SAVONA 2011-02-10

VALENCIA

GRAN BRETAGNA - IZIMIR 2011-02-09

!!!!!!!!! GRANDE COLONIA - LIVORNO 2011-02-10

GRANDE DETROIT - DERINCE 2011-02-09

NEPTUNE AEGLI - NEWCASTLE 2011-02-13

!!!!!!!!! NEPTUNE ILIAD - PIRAEUS 2011-02-11

NEPTUNE ITHAKI - SAVONA 2011-02-10

VIGO

!!!!!!!!!! AEGEAN HIGHWAY - LIVORNO,ITALY 2011-02-11

AUTO BALTIC - VIGO 2011-02-09

AUTOPRESTIGE - VIGO 2011-02-10

CORAL LEADER - VIGO 2011-02-08

OPAL LEADER - ? 2011-02-07

TENERIFE CAR - BARCELONA 2011-02-11

VIKING CONSTANZA - ZEEBRUGGE 2011-02-10

VIKING ODESSA - VIGO 2011-02-11

Όπως βλέπουμε από τα παραπάνω στοιχεία από το λιμάνι της Pamplona δεν έφυγε κάποιο πλοίο προς Ελλάδα, κάτι το οποίο περιμέναμε, καθώς κάποια άτομα περιμένουν να παραλάβουν αυτό το μήνα ... έτσι υπάρχουν οι εξής περιπτώσεις :

α) το καράβι από την Pamplona ακομη δεν έχει φύγει (κατά 90% καταρίπτεται γιατί υπάρχει μια ημερομηνία άφιξης 15/2 στον Πειραιά ενός πλοίου με polo)

β) τα αυτοκίνητα για να μειωθεί το κόστος μεταφοράς (σίγουρα θα διαφέρει από το να στείλει κάποιος από το λιμάνι της Pamplona στον Πειραιά, από το να στείλει από κάποιο λιμάνι κοντά στην Μεσόγειο Θάλασσα) μεταφέρονται σε κάποιο λιμάνι κοντά στην Μεσόγειο Θάλασσα και από εκεί αποστέλλονται στον Πειραιά, άρα κοιτάμε τα παραπάνω λιμάνια που βρίσκονται κοντά στην Μεσόγειο Θάλασσα, δλδ τα BARCELONA, TARRAGONA, VALENCIA.

spainmap31231231231231.jpg

Όπως βλέπουμε στον παραπάνω χάρτη και από τα στοιχεία που συλλέχθηκαν, υπάρχουν πιθανότητες τα πλοία που ξεκινούν από την BARCELONA και την VALENCIA με προορισμό τον Πειραιά να μεταφέρουν τα Polo που έχουν ημερομηνία άφιξης στον Πειραιά 15/2.

Η συνέχεια θα φανεί τις επόμενες ημέρες από τις διαδρομές, αναχωρήσεις των πλοίων ...

Link to comment
Share on other sites

210 9981100 και τα στοιχεια τις παραγγελίας να έχεις πρόχειρα, ρώτησε για την ημερομηνία συγκεκριμένα

κσνε κσι μισ ερωτηση απο ποιο λιμανι φευγουν μπας και ξερουν ....

Link to comment
Share on other sites

α) το καράβι από την Pamplona ακομη δεν έχει φύγει (κατά 90% καταρίπτεται γιατί υπάρχει μια ημερομηνία άφιξης 15/2 στον Πειραιά ενός πλοίου με polo)

β) τα αυτοκίνητα για να μειωθεί το κόστος μεταφοράς (σίγουρα θα διαφέρει από το να στείλει κάποιος από το λιμάνι της Pamplona στον Πειραιά, από το να στείλει από κάποιο λιμάνι κοντά στην Μεσόγειο Θάλασσα) μεταφέρονται σε κάποιο λιμάνι κοντά στην Μεσόγειο Θάλασσα και από εκεί αποστέλλονται στον Πειραιά, άρα κοιτάμε τα παραπάνω λιμάνια που βρίσκονται κοντά στην Μεσόγειο Θάλασσα, δλδ τα BARCELONA, TARRAGONA, VALENCIA.

Το α) Μάλλον εξυπηρετείται η Βόρεια Ευρώπη (UK,Βέλγιο, Γερμανια, Ολλανδία)

β) Το κόστος μεταφορας με τραίνο ως τα λιμάνια της Μεσογείου είναι μικρό...

γ) Εμείς ξέρουμε περισσοτερες λεπτομέριες απο της αντιπρωσωπείες.... :nuke:

Τα αυτοκίνητα στον Πειραιά/ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

post-18034-0-37996800-1297256050_thumb.j

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον...επικοινωνησα με cosmocar και επιβεβαιωσαν οτι το αμαξι μου ειναι στο καραβι που ερχεται στις 15 του μηνα. Επίσης μετα θέλει 10 μέρες ΕΡΓΑΣΙΜΕΣ για να εκτελωνιστεί και να παραδοθεί στον έμπορο. Οπότε παιδιά να υπολογίζετε αρχές Μάρτη να το πάρουμε στα χέρια μας μαζί με πινακίδες κλπ κλπ... :frantics:

Υ.Γ λιμάνι αναχώρησης δεν γνώριζαν...βασικά δεν μ ενδιαφέρει κιόλας.Το μόνο που ήθελα να μάθω είναι πότε περίπου θα το πάρω στα χέρια μου...

Πάντως μπράβο speedy για το ψάξιμο που έκανες και το χρόνο που αφιέρωσες για όλους εμάς τους Polakiδες....ΤΗΑΝΚ ΥΟU!!! :goodjob::thumbsu:

Επίσης speedy αναφέρεις παραπανω λιμάνι pamlona...μηπως εννοεις λιμανι pasaia?

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον 1 μέρα νωρίτερα θα φτάσει το πλοίο:

AEGEAN HIGHWAY VEHICLES CARRIER 9464388 2008 18200 PIRAEUS 14 February 2011 06:00

χωρίς αυτό βέβαια να έχει ιδιαίτερη σημασία.

Για όσους περιμένουν αυτοκίνητο αργότερα εδώ η διαδρομή του (λιμάνια): ΛΙΜΑΝΙΑ

και εδώ ΛΙΜΑΝΙΑ

Το πλοίο τώρα: AEGEAN HIGHWAY

Πιστεύω να σας βοήθησα :goodjob:

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Οσοι περιμενετε τα Polakia gti...με μεγαλη χαρα (μιας κ περιμενω κ εγω το δικο μου) σας ενημερωνω οτι ειναι εδω...τα ειδα καθως εφευγαν απο περαμα για τα κεντρικα της Kosmocar...2 νταλικες με Gti... :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Οσοι περιμενετε τα Polakia gti...με μεγαλη χαρα (μιας κ περιμενω κ εγω το δικο μου) σας ενημερωνω οτι ειναι εδω...τα ειδα καθως εφευγαν απο περαμα για τα κεντρικα της Kosmocar...2 νταλικες με Gti... :clapping:

είσαι σωστός μιας και το καράβι έφτασε στο Κερατσίνι στις 2011-02-14 18:22 :clapping:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χτες εφτασε το καραβι και σημερα τα πανε κατευθειαν στους εμπορους? εκτελωνισμο κλπ δεν κανουν? ποια ειναι η διαδικασια ακριβως γιατι δεν γνωριζω πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια χτες εφτασε το καραβι και σημερα τα πανε κατευθειαν στους εμπορους? εκτελωνισμο κλπ δεν κανουν? ποια ειναι η διαδικασια ακριβως γιατι δεν γνωριζω πολυ καλα...

Ενα προιόν μπορει να μεταφερθεί στον κάτοχο του χωρίς να εκτελωνιστεί σε "καθεστός τελωνειακής αποθήκης" μετα ο εισαγωγέας κάνει τον εκτελωνισμό σε οσες ποσότητες θέλει, αυτό απο εμπειρία λόγο δουλειάς. Δέν ξέρω αν ισχύει αυτό και για τα αυτοκίνητα... :roadrage:

Μόνο GTi ήταν οι νταλίκες? Αρα λογικά θα μετέφεραν και τα ΤSI...

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Ενα προιόν μπορει να μεταφερθεί στον κάτοχο του χωρίς να εκτελωνιστεί σε "καθεστός τελωνειακής αποθήκης" μετα ο εισαγωγέας κάνει τον εκτελωνισμό σε οσες ποσότητες θέλει, αυτό απο εμπειρία λόγο δουλειάς. Δέν ξέρω αν ισχύει αυτό και για τα αυτοκίνητα... :roadrage:

Μόνο GTi ήταν οι νταλίκες? Αρα λογικά θα μετέφεραν και τα ΤSI...

GTI Κ 1-2 TSI ηταν...2-3 νταλικες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.