Jump to content
nasos_ea

Θορυβος Στο Συστημα Διευθυνσης

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Εχω ενα 5αρι Tsi κι εδω και καιρο ακουω θορυβο στο συστημα διευθυνσης.Λοιπον ο ηχος ακουγεται ειτε σε ακινησια ειτε κινουμενο με καποια μικρη ταχυτητα κατα το αποτομο στριψιμο του τιμονιου δεξια.Ακουγεται ενα τακ.Κατα το αποτομο στριψιμο αριστερα δεν ακουγεται.Διευκρινιζω οτι ακουγεται μονοκατα το αποτομο στριψιμο και στην αρχη του,οχι καθ' ολη τη διαρκεια του στριψιματος.Για να ακουστει πρεπει να ξεκινησω το στριψιμο με καποια σχετικα αποτομη κινηση αλλιως ακουγεται ελαχιστα.Με μια προχειρη εξεταση στο συνεργειο μου ειπαν οτι μπορει να προερχεται απο τον σταυρο ή απο την κρεμαγιερα.Επισης κατα τις εγκαρσιες ανωμαλιες ακουω το ιδιο "τακ" σαν κατι να εχει λασκαρει.Τελος, πολυ σπανια και κυριως τα πρωινα, αυτο το τακ ακουγεται παρατεταμενα κατα την δεξιοστροφη επαναφορα του τιμονιου απο αριστερο στριψιμο.Συνηθως δηλαδη κατα το ξεπαρκαρισμα φευγοντας.Εχει αντιμετωπισει καποιος παρομοιο προβλημα;Ξεκινησε σε σπανια βαση και τωρα εχει γινει καθημερινος και ανυποφορος.Να σημειωσω οτι οταν το αυτοκινητο ζεσταινεται, ο πρωτος ηχος παραμενει (κατα το αποτομο στριψιμο δηλαδη) ενω οι αλλοι δυο εξαφανιζονται.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα, λίγο πολύ όπως το περιγράφεις.

υποψιάζομαι πιθανή προέλευση απο το υποπλαίσιο,εχω διαβάσει κριτικές που αναφέρονται στο ίδιο πρόβλημα και δηλώνουν την ίδια αιτία. πρόσφατα είδα και αυτό...http://www.ecstuning.com/ES2102460/?utm_source=emailcampaign&utm_medium=marketing&utm_content=retail&utm_campaign=ES2102460

Edited by apnea
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω το ίδιο πρόβλημα, λίγο πολύ όπως το περιγράφεις.

υποψιάζομαι πιθανή προέλευση απο το υποπλαίσιο,εχω διαβάσει κριτικές που αναφέρονται στο ίδιο πρόβλημα και δηλώνουν την ίδια αιτία. πρόσφατα είδα και αυτό...http://www.ecstuning.com/ES2102460/?utm_source=emailcampaign&utm_medium=marketing&utm_content=retail&utm_campaign=ES2102460

Φιλε το ειδα κι εγω το βιντεο γι'αυτο και χθες το πρωι πηγα στην αντιπροσωπεια και το σηκωσαν.Ελεγξαν οχι μονο τις βιδες που δειχνει στο βιντεο αλλα και τις υπολοιπες.Καμια δεν ειχε λασκαρει.Κατι αλλο παιζει.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Νάσο μάλλον πας για αλλαγή κρεμαργιέρας.Γνωστός με tsi σαν το δικό σου την άλλαξε πριν 2 μήνες.Εύχομαι βέβαια να έχεις ακόμη εγγύηση.Αν ναι μην περιμένεις καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Νάσο μάλλον πας για αλλαγή κρεμαργιέρας.Γνωστός με tsi σαν το δικό σου την άλλαξε πριν 2 μήνες.Εύχομαι βέβαια να έχεις ακόμη εγγύηση.Αν ναι μην περιμένεις καθόλου.

Εχω επεκταση, λογικα θα καλυφθει.Το θεμα ειναι μηπως γινει αδικα ολη αυτη η διαδικασια και μετα απο καποια χλμ μου το ξαναπαρουσιασει.Ξερω κ αλλους δυο με τον ιδιο θορυβο κι απ'οτι φαινεται καποιο κατασκευαστικο λαθος ειναι στη μεση, διαφορετικα δεν θα ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα.

Να κι ενα βιντεακι που βρηκα αλλα το δικο μου κανει πιο λιγο θορυβο αλλα ειναι η ιδια χροια :

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Εχω επεκταση, λογικα θα καλυφθει.Το θεμα ειναι μηπως γινει αδικα ολη αυτη η διαδικασια και μετα απο καποια χλμ μου το ξαναπαρουσιασει.Ξερω κ αλλους δυο με τον ιδιο θορυβο κι απ'οτι φαινεται καποιο κατασκευαστικο λαθος ειναι στη μεση, διαφορετικα δεν θα ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα.

Να κι ενα βιντεακι που βρηκα αλλα το δικο μου κανει πιο λιγο θορυβο αλλα ειναι η ιδια χροια :

απ' ότι άκουσα .... είναι η κρεμαγιέρα σου ... και αφού έχεις επέκταση να ζητήσεις πλήρη αντικατάσταση της καθώς περιλαμβάνεται σε αυτή.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εχω επεκταση, λογικα θα καλυφθει.Το θεμα ειναι μηπως γινει αδικα ολη αυτη η διαδικασια και μετα απο καποια χλμ μου το ξαναπαρουσιασει.Ξερω κ αλλους δυο με τον ιδιο θορυβο κι απ'οτι φαινεται καποιο κατασκευαστικο λαθος ειναι στη μεση, διαφορετικα δεν θα ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα.

Να κι ενα βιντεακι που βρηκα αλλα το δικο μου κανει πιο λιγο θορυβο αλλα ειναι η ιδια χροια :

Κρεμαργιέρα είναι απλά στο δικό σου είναι ακόμη στην αρχή και δεν ακούγεται τόσο έντονα.Μην βιάζεσαι ωστόσο.Ας το λίγο καιρό λογικά θ΄αρχίσει να επιδεινώνεται ο θόρυβος.Έτσι θα είναι πιο εύκολη η ακριβή διάγνωση του προβλήματος.

Link to comment
Share on other sites

Κρεμαργιέρα είναι απλά στο δικό σου είναι ακόμη στην αρχή και δεν ακούγεται τόσο έντονα.Μην βιάζεσαι ωστόσο.Ας το λίγο καιρό λογικά θ΄αρχίσει να επιδεινώνεται ο θόρυβος.Έτσι θα είναι πιο εύκολη η ακριβή διάγνωση του προβλήματος.

Σκεφτομαι να το παω Δευτερα για ελεγχο.Ο ηχος δεν ειναι δυσκολο να ακουστει.Ειναι μηνες τωρα που εχει σε αυτη τηνκατασταση χωρις επιδεινωση και δε θελω να περιμενω μηνες μεχρι να χειροτερεψει καθοτι δεν εχω πολυ χρονο μεχρι τη ληξη της επεκτασης.Πιστευω μπορουν να βγαλουν διαγνωση και τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Έχω κι εγώ τον ίδιο θόρυβο... :whistling:

Και δυστυχώς είμαι εκτός εγγύησης. Ούτε και σε μένα κάνει τόσο έντονο θόρυβο όσο στο Leon του βίντεο αλλά φαντάζομαι θα επιδεινωθεί.

Edit: Βασικά απ' ό,τι έψαξα στο forum, έχει εμφανιστεί σε πολλούς και δεν οφείλεται 100% στην κρεμαγιέρα. Ίσως μπιλιοφόροι, ίσως βάσεις αμορτισέρ κ.ά. Θέλει ψάξιμο.

Έχω την εντύπωση ότι όταν είναι όντως θέμα κρεμαγιέρας, εμφανίζεται έντονος θόρυβος σε εγκάρσια σαμαράκια. Εγώ το θόρυβο τον ακούω μόνο σε γρήγορες κινήσεις του τιμονιού αριστερά-δεξιά όταν είμαι σταματημένος.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Έχω κι εγώ τον ίδιο θόρυβο... :getlost:

Και δυστυχώς είμαι εκτός εγγύησης. Ούτε και σε μένα κάνει τόσο έντονο θόρυβο όσο στο Leon του βίντεο αλλά φαντάζομαι θα επιδεινωθεί.

Edit: Βασικά απ' ό,τι έψαξα στο forum, έχει εμφανιστεί σε πολλούς και δεν οφείλεται 100% στην κρεμαγιέρα. Ίσως μπιλιοφόροι, ίσως βάσεις αμορτισέρ κ.ά. Θέλει ψάξιμο.

Έχω την εντύπωση ότι όταν είναι όντως θέμα κρεμαγιέρας, εμφανίζεται έντονος θόρυβος σε εγκάρσια σαμαράκια. Εγώ το θόρυβο τον ακούω μόνο σε γρήγορες κινήσεις του τιμονιού αριστερά-δεξιά όταν είμαι σταματημένος.

Μια απο τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ σήμερα στην αντιπροσωπεία για ίδιο ακριβώς θόρυβο!

Στην αρχή προσπάθησε να μειώσει τα "κενά" μπας και εξαλείψουμε τον θόρυβο!!Αλλά έγινε χειρότερος και το επανέφερε στα αρχικά του κενά!!!

Διάγνωση: κρεμαγιέρα!!!

Εγγύηση: ΟΧΙ(ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΜΟΥ ΜΕΣΑ)!!

Τιμή: Άγνωστη

Για να το φτιάξω: Εκτός εγγύησης και να το φτιάξω??Μπα...προτιμώ το "δεν έχω αυτοκίνητο καρντιά μου"

Άρα περιμένω μέχρι να επιδεινωθεί ο θόρυβος!Και από ότι μου είπαν δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος να με αφήσει.

Edited by muppetshow
Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εδώ και λίγο καιρό, τα πρωινά που ξεκινάω για δουλειά περνάω δύο σαμαράκια και ακούω κι εγώ (δυστυχώς) ένα "τακ" από τον αριστερό τροχό. Ειδικότερα το κάνει όταν στο δεύτερο σαμαράκι στρίβω δεξιά.Αριστερά ποτέ. Γενικότερα εκείνη τη στιγμή έχω πολύ μικρή ταχύτητα, ούτε 5χλμ). Να αρχίσω να ανησυχώ...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... Έχω κι εγώ τον ίδιο θόρυβο... :mellow:

Και δυστυχώς είμαι εκτός εγγύησης. Ούτε και σε μένα κάνει τόσο έντονο θόρυβο όσο στο Leon του βίντεο αλλά φαντάζομαι θα επιδεινωθεί.

Edit: Βασικά απ' ό,τι έψαξα στο forum, έχει εμφανιστεί σε πολλούς και δεν οφείλεται 100% στην κρεμαγιέρα. Ίσως μπιλιοφόροι, ίσως βάσεις αμορτισέρ κ.ά. Θέλει ψάξιμο.

Έχω την εντύπωση ότι όταν είναι όντως θέμα κρεμαγιέρας, εμφανίζεται έντονος θόρυβος σε εγκάρσια σαμαράκια. Εγώ το θόρυβο τον ακούω μόνο σε γρήγορες κινήσεις του τιμονιού αριστερά-δεξιά όταν είμαι σταματημένος.

Κι εμενα με τον θορυβο του τιμονιου ξεκινησε φιλε μου και μετα εμφανιστηκε και ο θορυβος στα εγκαρσια σαμαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, εδώ και λίγο καιρό, τα πρωινά που ξεκινάω για δουλειά περνάω δύο σαμαράκια και ακούω κι εγώ (δυστυχώς) ένα "τακ" από τον αριστερό τροχό. Ειδικότερα το κάνει όταν στο δεύτερο σαμαράκι στρίβω δεξιά.Αριστερά ποτέ. Γενικότερα εκείνη τη στιγμή έχω πολύ μικρή ταχύτητα, ούτε 5χλμ). Να αρχίσω να ανησυχώ...

Προσωπικά το ακούω μόνο όταν στρίβω το τιμόνι δεξιά!Αλλά νομίζω ότι το ακούω από την μεριά του συνοδηγού(δεξιά)!

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν πως δεν είναι κάτι που πρέπει να αλλαχτεί άμεσα(εφόσον είμαι εκτός εγγύησης) θα αλλαχτεί μόνο αν γίνει πολύ πιο έντονο!Για να σου λυθεί η απορία το τι μπορεί να είναι(εγώ έτσι κάνω και τους ζαλίζω κάποιες φορές :mellow: )πήγαινε στην αντιπροσωπεία για διάγνωση.

Ααααα ακούγεται όταν είμαι σταματημένος και παίζω αριστερά δεξιά με τα "κενά" του τιμονιού! Στα εγκάρσια δεν το έχω παρατηρήσει.

Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by muppetshow
Link to comment
Share on other sites

θελει ολο το συστημα λυσιμο και καλος ελεγχος.

Μην το ξαναπας στο πρωτο συνεργειο που πηγες που σου ειπε σταυρο.

Εκτος αν το αμαξι.σου ειναι πισωκινητο.

ποιο πολυ κλεινω για ελεγχο ρουλεμαν μπαλακια.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι ανησυχίες μου επαληθεύθηκαν...

Μετά από επίσκεψη στο μηχανικό μου, αφού πρώτα εξέτασε τα κενά του τιμονιού στα δεξιά αριστερά, σηκώσαμε το αμάξι, το έλεγξε έκανε κάποιες ρυθμίσεις (έσφιξε κάτι από κάτω) τελικά δεν διορθώθηκε και το συμπέρασμα:

Πιθανότατα να έχει πρόβλημα η Κρεμαγιέρα .... Θα κάνουμε άλλη μέρα πιο λεπτομερή έλεγχο για να σιγουρευτούμε ότι δεν είναι κάτι άλλο (μιας και το κοιτάξαμε στα γρήγορα)

Γ@μω τη εταιρεία που πλήρωσα! Τελείως μακάκες αυτοί οι Γερμανοί ρε γ@μώτο μου...

Γιατί τέτοια τσαπατσουλιά????

Μου είπε ότι μιας και έχω επέκταση εγγύησης μέχρι το 2012 να κανονίσω κάποια στιγμή που θα με βολεύει αν θέλω να πάω να κάνω την αντικατάσταση. Προς στιγμή δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι μου ανέφερε ότι έχει βγει νέος κωδικός ο οποίος είναι βελτιωμένος - ενισχυμένος και μετά δεν θα έχω πρόβλημα.

Δεν το ήξεραν στη Γερμανία από την αρχή??? Γιατί το πούλησαν με σκάρτα ανταλλακτικά??? (Βλέπε παλιά σκάστρα, παλιό συγχρονιζέ 2ας , τώρα νέα κρεμαγιέρα...) Τί να πω???

Φίλε Speedy όταν μπορείς σε παρακαλώ φώτισε μας περί νέου κωδικού βελτιωμένου κωδικού κρεμαγιέρας μιας και το κατέχεις πολύ καλά το άθλημα.

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι ανησυχίες μου επαληθεύθηκαν...

Μετά από επίσκεψη στο μηχανικό μου, αφού πρώτα εξέτασε τα κενά του τιμονιού στα δεξιά αριστερά, σηκώσαμε το αμάξι, το έλεγξε έκανε κάποιες ρυθμίσεις (έσφιξε κάτι από κάτω) τελικά δεν διορθώθηκε και το συμπέρασμα:

Πιθανότατα να έχει πρόβλημα η Κρεμαγιέρα .... Θα κάνουμε άλλη μέρα πιο λεπτομερή έλεγχο για να σιγουρευτούμε ότι δεν είναι κάτι άλλο (μιας και το κοιτάξαμε στα γρήγορα)

Γ@μω τη εταιρεία που πλήρωσα! Τελείως μακάκες αυτοί οι Γερμανοί ρε γ@μώτο μου...

Γιατί τέτοια τσαπατσουλιά????

Μου είπε ότι μιας και έχω επέκταση εγγύησης μέχρι το 2012 να κανονίσω κάποια στιγμή που θα με βολεύει αν θέλω να πάω να κάνω την αντικατάσταση. Προς στιγμή δεν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα.

Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι μου ανέφερε ότι έχει βγει νέος κωδικός ο οποίος είναι βελτιωμένος - ενισχυμένος και μετά δεν θα έχω πρόβλημα.

Δεν το ήξεραν στη Γερμανία από την αρχή??? Γιατί το πούλησαν με σκάρτα ανταλλακτικά??? (Βλέπε παλιά σκάστρα, παλιό συγχρονιζέ 2ας , τώρα νέα κρεμαγιέρα...) Τί να πω???

Φίλε Speedy όταν μπορείς σε παρακαλώ φώτισε μας περί νέου κωδικού βελτιωμένου κωδικού κρεμαγιέρας μιας και το κατέχεις πολύ καλά το άθλημα.

Λυπάμαι που υπάρχουν τόσα προβλήματα :thumbsup:

Η κρεμαγίερα έχει τρεις γενιές..παρακάτω βλέπουμε την 2η και 3η γενιά...

saaassaas.jpg

Η κρεμαγιέρα με κωδικό 1K1 423 055 F(gen 2) στις 01/09/2009 αντικαταστάθηκε με τον κωδικό 1K1 423 055 K(gen 3).

Η κρεμαγίερα με κωδικό 1K1 423 055 FX(gen 2) στις 01/11/2009 αντικαταστάθηκε με τον κωδικό 1K1 423 055 KX(gen 3).

Το K είναι μετά το F, άρα μάλλον αυτό σημαίνει ότι είναι το νεότερο. Το Χ είναι η αντικατάσταση του προηγούμενου κωδικού. Άρα λογικά θα πρέπει να σου βάλουν την 1K1 423 055 KX, αλλά δεν ξέρω εάν παίζει ρόλο τι κωδικό είχες εξ' αρχής ή σου βάζουν την τελευταία που βγήκε ασχέτως με τον κωδικό που είχες. Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ειναι κατι που πρεπει να το μαθουμε.Εχω κι εγω επεκταση και θα παω σιγα σιγα να κανω την αλλαγη.Υπαρχει ομως ενα θεματακι.Νομιζω οτι η τακτικη τους ειναι πρωτα να κανουν την αλλαγη, να υπολογιζουν κοστος ανταλλακτικου κι εργατικα και μετα να ειδοποιουν την Allianz.Βεβαια δεν προκειται να δεχτω κατι τετοιο.Θα απαιτησω να ενημερωσουν απο πριν ωστε να ξερουμε με βεβαιοτητα αν προκειται να καλυφθει.

Link to comment
Share on other sites

...Σε εμενα παλι εχει αλλα συμπτωματα. Απο ξεπαρκαρισμα οταν ξεκινω και κοβω αρκετα το τιμονι ακουγεται ενα τικ στιγμιαια και προς τα δεξια και προς τα αριστερα, οπως αλλαζει η φορτιση των τροχων κατα το στριψιμο. Υποψιαζομαι τα τοπ μουντς και τις βιδες του υποπλαισιου, για το οποιο αρκετοι σε ψαξιμο που εκανα ταλαιπωρουνται.

Οι περισσοτεροι ενω αλλαξαν τα παντα σε αναρτηση, βρηκαν θεραπεια αντικαθιστωντας τις βιδες συνδεσης υποπλαισιου με πλαισιο, που αναφερονται παραπανω ή με παρομοιες μαμα απο Α3 ή πασσατ, για τα οποια ειχε βγει οδηγια αντικαταστασης. Επισης παρομοιια οδηγια ειχε βγει για τα πισω σινεμπλοκ του μπροστινου ψαλιδιου.

Τα τοπ μουντς τα εχει αλλαξει κανεις? καλο ειναι να αλλαζονται και τα δυο σετακι, δηλαδη η βαση στηριξης στο θολο και το κατω ελαστικο μερος επαφης με το ελατηριο? τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το αμαξι σκωθηκε στην αντιπροσωπεια με μενα μεσα και τον μηχανικο απο κατω.Τον ηχο τον παρουσιαζει και με ανοιχτο και με σβηστο κινητηρα και ο μηχανικος τον ακουει τελικα απο την κρεμαγιερα.Εχουν στειλει αναφορα στα κεντρικα και περιμενουμε.Με ενημερωσε και ο ιδιος οτι υπαρχει αναβαθμισμενη κρεμαγιερα generation 3 και κατι μου ειπε για καποια αλλαγη στα σημεια στηριξης της από 4 σε τρια (απ'οτι βλεπω στις φωτο οντως απο 4 εχουν γινει 3 τα σημεια) καθως και στο ενα ακρο της.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Golf 5 TSI 140HP 2007, 53.000KM

Εκανε και εμένα τον θόρυβο εν στάση, κάνοντας το τιμόνι δεξιά-αριστερά σχετικά γρήγορα.

Αλλαγή κρεμαγιέρας, λίγες μέρες πριν λήξει η επέκταση εγγύησης :pardon::thumbsup:

Ηδα κόστος 1000 και κάτι εύρω! Την γλύτωσα!

Edited by pm140
Link to comment
Share on other sites

Τελικα παω για αλλαγη κρεμαγιερας κι εγω.Εδωσαν εγκριση και απο τα κεντρικα.Ευτυχως εχω επεκταση και θα καλυφθει.Θα εχω νεα και φωτογραφιες σε μερικες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παω για αλλαγη κρεμαγιερας κι εγω.Εδωσαν εγκριση και απο τα κεντρικα.Ευτυχως εχω επεκταση και θα καλυφθει.Θα εχω νεα και φωτογραφιες σε μερικες μερες.

Οπως στο είχα πει Νάσο.Άντε με το καλό να μπει η ενισχυμένη κρεμαργιέρα και να ησυχάσεις μια και καλή.Τελικά η επέκταση εγγύησης άξιζε τον κόπο.:frantics:

Link to comment
Share on other sites

Οπως στο είχα πει Νάσο.Άντε με το καλό να μπει η ενισχυμένη κρεμαργιέρα και να ησυχάσεις μια και καλή.Τελικά η επέκταση εγγύησης άξιζε τον κόπο.:good:

Ναι και με το παραπανω.Ειναι η τριτη φορα φιλε μετα απο τις Ν75 και Ν249 που αλλαχτηκαν σε διαφορετικες χρονικες στιγμες.Αλλα αυτη τη φορα με γλιτωσε απο μεγαλο ποσο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.