Jump to content
nasos_ea

Θορυβος Στο Συστημα Διευθυνσης

Recommended Posts

για τοπ Mount αλλαξα δεξια 30 ευρο η αγορα απο λακουβα τοπαθα και τωρα παλι σε λακουβα το αριστερο...ακουγεται οταν στριβεις το τιμονι σταματημενος και πλεον εμαθα και δεν ανυσηχω και να μην το αλλαξω μου λενε δεν επικοινωνει με αλλα σημαντικα μερη της αναρτσης η διευθυνσης...τωρα ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

για τοπ Mount αλλαξα δεξια 30 ευρο η αγορα απο λακουβα τοπαθα και τωρα παλι σε λακουβα το αριστερο...ακουγεται οταν στριβεις το τιμονι σταματημενος και πλεον εμαθα και δεν ανυσηχω και να μην το αλλαξω μου λενε δεν επικοινωνει με αλλα σημαντικα μερη της αναρτσης η διευθυνσης...τωρα ιδωμεν...

...αλλαξες μονο το ρουλεμαν που ερχεται σε επαφη με το ελατηριο ή και το πανω μερος αυτο που βιδωνει στο θολο με τρια βιδακια?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω την αλλαξα στα 10000km.Η κρεμαργιερα ειναι μαρμας ZF και αντιπροσωπος στην ελλαδα ειναι http://www.id-tech.gr/demo/arion/solutions.html Κεντρικό : Κροκέων 18 & Πολυκράτους, 104 42 Αθήνα νομιζω οτι τις επισκευαζει υπαρχει σετ επισκευης δες etka.τωρα εχω 40000km και δεν εχω προβλημα. επισεις εχω βαλει μπαταρια 65amp bosch s5 απο 44 amp που ειχε και νωμιζω οτι δουλευει καλυτερα χωρις θορυβους ενω υπηρχαν λιγοι.ελπιζω να βοηθησα.

δεστε και αυτον τον συνδεσμο http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_V--2.0T/ES8640/

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω την αλλαξα στα 10000km.Η κρεμαργιερα ειναι μαρμας ZF και αντιπροσωπος στην ελλαδα ειναι http://www.id-tech.gr/demo/arion/solutions.html Κεντρικό : Κροκέων 18 & Πολυκράτους, 104 42 Αθήνα νομιζω οτι τις επισκευαζει υπαρχει σετ επισκευης δες etka.τωρα εχω 40000km και δεν εχω προβλημα. επισεις εχω βαλει μπαταρια 65amp bosch s5 απο 44 amp που ειχε και νωμιζω οτι δουλευει καλυτερα χωρις θορυβους ενω υπηρχαν λιγοι.ελπιζω να βοηθησα.

δεστε και αυτον τον συνδεσμο http://www.ecstuning.com/Volkswagen-Golf_V--2.0T/ES8640/

Εσυ την αλλαξες ή την επισκευασες;Κι αν "παιρνουν" επισκευη η οποια λυνει μονιμως το προβλημα του ηχου, τοτε η Vw γιατι εχει βγαλει νεα κρεμαγιερα generation 3 διαφορετικης κατασκευης και δεν εχει δωσει εντολη απλα να επισκευαζονται οι generation 2 κρεμαγιερες απο τους αντιπροσωπους;Πιο απλο και πιο οικονομικο μου ακουγεται....

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα σημερα την κρεμαγιερα.Ειχα την generation 2 οπως φαινεται στο ποστ του Speedy και εβαλα την generation 3 οπως επισης φαινεται στο ποστ του Speedy.Ο κωδικος της παλιας μου ηταν 1K1 423 051 C (διπλα απο το C ειχε κατι σαν 1 ή Ι ή J δεν φαινοταν καλα) και η καινουρια εχει κωδικο 1K1 423 055 K.Το αυτοκινητο ειναι μοντελο του 07.Οπως πληροφορηθηκα απο τον μηχανικο που ασχοληθηκε με το αμαξι, οι κρεμαγιερες που τελειωνουν σε KX ειναι ανακατασκευης.Οι ηχοι τελος κι ας ελπισουμε οτι απαλαγηκαμε μια και καλη.

Edited by Νasos_p
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ανέφεραν πως ο κωδικός της κρεμαγιέρας που παρέλαβαν για να αντικαταστήσουν τη δικιά μου είναι 1K1 423 055 MX.

Γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε σχετικό πέραν του ότι είναι ανακατασκευής???

Ποιας γενιάς είναι???

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα μερικές φορές όταν κάνω όπισθεν για να βάλω το αμάξι στο πάρκινγκ (πρέπει να ανέβει στο πεζοδρόμιο για να μπει στην πυλωτή) με τέρμα γυρισμένο το τιμόνι ακούω ένα βουητό παίζει να είναι πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες εγώ έχω άνα άλλο πρόβλημα!όταν στρίβω το τιμόνι σε ακινησία αλλά και όταν πάω να ξεπαρκάρω από την πολυκατοικία ακούω ένα λεπτό κκρρρρρρ...σάν να τρίβονται λάστιχα ένα πράγμα...είναι σαν να τεντώνουν ελατήρια....ακούγεται και δεξιά και αριστερά.Το τιμόνι κατα τα άλλα μια χαρά..Ούτε κοπανάει,ούτε κενό έχει ,στον δρόμο άριστη συμπεριφορά!Τί μπορει μα είναι;;

Συνεχίζω....

Τελικά βρήκα χρόνο και πέρασα μια βόλτα από αντιπροσωπία...Μου είπε ο μηχανικός top mount αμορτισέρ..έχει "στεγνώσει" το ρουλεμανάκι και....δεν είναι κάτι επίγον και σοβαρό...

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.