Jump to content
xristos/red tornado

Αμορτισέρ Γκολφ 6 Τσι "Απλό" Vsσπορ Πακέτο

Recommended Posts

οπός λεει κ ο τίτλος επιδη εχει μείνει αδιευκρίνιστο για το αν η διαφορά τα αμορτισερ του τσι με αυτα του σπορ πακέτου που προσφέρει η μαμα φαουβε με μια τιμη 2000+ευρο (μην ξεχνάμε οτι για να βαλει κανείς το σπορ πακέτο πρεπει να εχει την εκδοση highline) εξου κ η μεγαλη τιμη η οποια ειναι η διαφορα απο την trendline. εδω λοιπον θα ηθελα καποιος με ετκα να βρει τους κωδικούς των αμορτισερ απο το γκολφ τσι το απλο καθος και απο το σπορ πακετο και να δουμε αν συμφωνουνε οι κωδικοί ως ανταλακτικο.επομενος αν συμφονουνε πιστευω οτι δεν θα υπάρχει προβλημα για κάποιον ο οποιος θελει να παρει κατι παραπάνω σε στισιμο με μια αλαγη των ελατηριων με αυτα του σπορ πακετου.η ακομα ακομα και με τα μαμα ελατηρια χαμηλοματος!?!?! που δινει η vw στο γερμανικο σιτε τις τα οποια ειναι κ 3 ποντα ενω του σπορ πακετου ενα μιση ποντου!και προπάντων να παραμεινει οσο το δυνατόν εντος εργοστασιακών προδιαγραφών!

υ.γ. αν ειχα ετκα θα τα είχα βρει και θα εκανα αυτη την συγγριση που ζηταω...γιαυτο ζηταω τιν βοηθεια καποιου!

Link to comment
Share on other sites

Στο passat που το έχω ψάξει ισχύει αυτό που λες δηλ. το σπορτ πακέτο είναι το ίδιο με την ανάρτηση του sportline.Πολύ πιθανόν να ισχύει το ίδιο πράγμα και για το golf.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω φίλε να είναι τα ίδια αμορτισερ και η διαφορά των 2000 να είναι μόνο για τα ελατήρια...

μου φαίνεται για μεγάλη κοροιδιία-

τέσπα εγώ έχω την ε΄κδοση highline χωρίς την σπορ αναρτηση αλλα άλλαξα και αναρτηση και ελατηρια-

τα μαμα τα αμορτισερ τα έχω στο παταρι- εάν δεν βρεθει κα΄ποιος να μας πει τους κωδικους θα

τα κατεβάσω να σου τους πω-

το μονο που θυμαμαι είναι ότι είναι Monroe τα μαμα ...

Link to comment
Share on other sites

οπός λεει κ ο τίτλος επιδη εχει μείνει αδιευκρίνιστο για το αν η διαφορά τα αμορτισερ του τσι με αυτα του σπορ πακέτου που προσφέρει η μαμα φαουβε με μια τιμη 2000+ευρο (μην ξεχνάμε οτι για να βαλει κανείς το σπορ πακέτο πρεπει να εχει την εκδοση highline) εξου κ η μεγαλη τιμη η οποια ειναι η διαφορα απο την trendline. εδω λοιπον θα ηθελα καποιος με ετκα να βρει τους κωδικούς των αμορτισερ απο το γκολφ τσι το απλο καθος και απο το σπορ πακετο και να δουμε αν συμφωνουνε οι κωδικοί ως ανταλακτικο.επομενος αν συμφονουνε πιστευω οτι δεν θα υπάρχει προβλημα για κάποιον ο οποιος θελει να παρει κατι παραπάνω σε στισιμο με μια αλαγη των ελατηριων με αυτα του σπορ πακετου.η ακομα ακομα και με τα μαμα ελατηρια χαμηλοματος!?!?! που δινει η vw στο γερμανικο σιτε τις τα οποια ειναι κ 3 ποντα ενω του σπορ πακετου ενα μιση ποντου!και προπάντων να παραμεινει οσο το δυνατόν εντος εργοστασιακών προδιαγραφών!

υ.γ. αν ειχα ετκα θα τα είχα βρει και θα εκανα αυτη την συγγριση που ζηταω...γιαυτο ζηταω τιν βοηθεια καποιου!

κωδικός κινητήρα ?

δεν νομίζω φίλε να είναι τα ίδια αμορτισερ και η διαφορά των 2000 να είναι μόνο για τα ελατήρια...

μου φαίνεται για μεγάλη κοροιδιία-

τέσπα εγώ έχω την ε΄κδοση highline χωρίς την σπορ αναρτηση αλλα άλλαξα και αναρτηση και ελατηρια-

τα μαμα τα αμορτισερ τα έχω στο παταρι- εάν δεν βρεθει κα΄ποιος να μας πει τους κωδικους θα

τα κατεβάσω να σου τους πω-

το μονο που θυμαμαι είναι ότι είναι Monroe τα μαμα ...

απ' ότι βλέπω θα χρειαστεί η βοήθεια όλων, καθώς μόνο για πίσω υπάρχουν 24 κωδικοί sport ελατηρίων και 16 κωδικοί για μπροστά ...

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω φίλε να είναι τα ίδια αμορτισερ και η διαφορά των 2000 να είναι μόνο για τα ελατήρια...

απιθανο σου φαινεται ε???

μην πεσεις απο τα συννεφα αν ειναι οντως ετσι!

Link to comment
Share on other sites

κωδικός κινητήρα ?

απ' ότι βλέπω θα χρειαστεί η βοήθεια όλων, καθώς μόνο για πίσω υπάρχουν 24 κωδικοί sport ελατηρίων και 16 κωδικοί για μπροστά ...

caxa( 122) 2πορτο

εγω οταν ειχα παθει λάστιχο κ ειχα βγαλει την πίσω αριστερα ρόδα ειδα sachs touring να λεει το αμορτισερ

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την sport ανάρτηση + DCC και επίσης είναι Monroe.

Off Topic

αν κατάλαβα καλά πρέπει την DCC την έχουν περασμένη μέσα ως "for vehicle with electronically regulated shock absorber" και για μπροστά δεν υπάρχουν ελατήρια sport γι αυτή την ανάρτηση, μόνο για πίσω ...

μπροστά φοράει κωδικούς sport ελατηρίων από τους κινητήρες CAXA,CAVD με την απλή ανάρτηση, δλδ δεν έχει ξεχωριστά sport ελατήρια για την απλή και ξεχωριστά για την electronically regulated.

Στα μπροστά ελατήρια για την electronically regulated υπάρχουν :

α)κωδικοί από GTi που δεν αναγράφουν εάν είναι sport ή απλά

β)κωδικοί που υπάρχουν μόνο για την electronically regulated και σε καμία άλλη για τα οποία δεν δείχνει εάν είναι sport ή απλά.

caxa( 122) 2πορτο

εγω οταν ειχα παθει λάστιχο κ ειχα βγαλει την πίσω αριστερα ρόδα ειδα sachs touring να λεει το αμορτισερ

προσωπικά πιστεύω πως εάν μας δώσει κάποιος με sport ανάρτηση χωρίς DCC τους κωδικούς των ελατηρίων που φοράει μπροστά-πίσω θα είναι πιο εύκολο από το να ψάχνουμε ανάμεσα σε 16 κωδικούς.. διότι αυτο που ζητάει το αρχικό post μόνο με vin check μπορεί να γίνει...

Link to comment
Share on other sites

caxa( 122) 2πορτο

εμένα είναι cavd ,μήπως έχουν διαφορετικά αμορτσερ και ελατηρια ;

ας ελπίσουμε καποιος να μας βοηθήσει κ να δώσει το βιν του..

το vin μου το έχει ο speedy που το το είχα στείλει για να μου βρει κάποιες πληροφορίες -

φίλε speedy εάν δεν είναι κόπος μπορείς να ψάξεις από το δικό μου :blush:

μην ανεβαίνω τώρα στο πατάρι..:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Τα ελατήρια δεν γραφουν πάνω τον κωδικό τους αλλά τα ξεχωρίζουμε

από τις χρωματιστές βούλες που έχουν πάνω τους (πχ μια μπλε, μια πορτοκαλί, μια πράσινη)

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλε ,τα μαμα ελατηρια που τα έχω πιο ευκαιρα

έχουν μια πρασινη δύο πορτοκαλι και μια μπλε:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλε ,τα μαμα ελατηρια που τα έχω πιο ευκαιρα

έχουν μια πρασινη δύο πορτοκαλι και μια μπλε:clapping:

μα παιδια δεν μας πιάσατε τι λεμέ... όχι το τι είναι τα ελατήρια αλλά το αν είναι ιδία τα αμορτισέρ ώστε να μπουν τα ελατήρια του σπορ πακέτου :thumbsup:

η πίσω ανάρτηση είναι ιδία(χαρακτηριστικά) καθώς έχει το ίδιο βάρος το 122 ρι με το 160 αρι...η μπροστα αλλάζει καθώς οι προδιαγραφές είναι για το 122 αρι να έχει max kg 1020 ενω 160 εχει max 1090kg(?) μπροστά...(πιο ελαφρύ το 122 αρι)

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο φίλε ,τα μαμα ελατηρια που τα έχω πιο ευκαιρα

έχουν μια πρασινη δύο πορτοκαλι και μια μπλε:thumbsup:

παιδιά το vin check δεν μπορεί να γίνει από οποιαδήποτε εκδοσή ετκα όπως γινόταν παλιά ... μόνο οι αντιπροσωπείες έχουν πλέον αυτή τη δυνατότητα :clapping:

αυτά που έχεις έχουν κωδικό 1K0 411 105 AP (Rough-Road Design)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το vin check δεν μπορεί να γίνει από οποιαδήποτε εκδοσή ετκα όπως γινόταν παλιά ... μόνο οι αντιπροσωπείες έχουν πλέον αυτή τη δυνατότητα :clapping:

αυτά που έχεις έχουν κωδικό 1K0 411 105 AP (Rough-Road Design)

εγω μολις το ελεχξα και έχω μια μπλε μια πορτοκαλί και 2 πράσινες

http://www.wagenstad.com/index.php?modid=232&page=4-411-00

εψαξα λιγο στο νετ και απο αυτο το σιτε καταλαβα οτι: τα ελατηρια μου μαλοον ειναι αυτα 1K0 411 105 AK

τα οποια αντιστιχουνε στον εξοπλισμο PR-2UA+L02 οπου ο 2UA standard design

2UB rough:road design

2UC sports version σύμφωνα με αυτο το σιτε http://www.laneholloway.com/wp-content/uploads/2009/05/PAG_PR_OptionsCodes.pdf ...2) τα αμορτισερ μου ειναι τα 1K0 413 031 BE η'1T0 413 031 HN τα οποία από οτι βλέπω δεν σύμφωνα με τα σίτε διαφέρουν οι κωδικοί με τα σπορ που αντιστoιχουν σε εξοπλισμό 2uc στο τελευταίο γραμμα..δλδ τα σπορ ειναι τα:1T0 413 031 HM-HP-HK

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Στο sport πακέτο εκτός των ελατηρίων αλλάζουν και τα bump-stop και στο πακέτο με τις 18" αλλάζει και η ρύθμιση camber στον πίσω άξονα. Πιθανότατα τα αμορτισέρ είναι ίδια (δεν το γνωρίζω), αλλά το sachs touring που αναφέρθηκε που φαίνεται περίεργο, διότι είναι τα πιο μαλακά της Sachs και δεν νομίζω οτι έχω δει κάτι τέτοιο στα δικά μου (πακέτο "Porto").

Επίσης, όσων αφορά το χαμήλωμα, ισχύουν τα παρακάτω:

Ύψος εμπρός:

Χωρίς sport πακέτο: 382 mm

Χωρίς sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 372 mm

Με sport πακέτο: 367 mm

Με sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 367 mm

GTI με ή χωρίς DCC: 360 mm

R: 358 mm

Ύψος πίσω:

Χωρίς sport πακέτο: 380 mm

Χωρίς sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 370 mm

Με sport πακέτο: 365 mm

Με sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 365 mm

GTI με ή χωρίς DCC: 365 mm

R: 356 mm

Link to comment
Share on other sites

εγω μολις το ελεχξα και έχω μια μπλε μια πορτοκαλί και 2 πράσινες

http://www.wagenstad.com/index.php?modid=232&page=4-411-00

εψαξα λιγο στο νετ και απο αυτο το σιτε καταλαβα οτι: τα ελατηρια μου μαλοον ειναι αυτα 1K0 411 105 AK

τα οποια αντιστιχουνε στον εξοπλισμο PR-2UA+L02 οπου ο

2UA standard design

2UB rough-road design

2UC sports version

σύμφωνα με αυτο το σιτε http://www.laneholloway.com/wp-content/uploads/2009/05/PAG_PR_OptionsCodes.pdf ...

2) τα αμορτισέρ μου είναι τα 1K0 413 031 BE η'1T0 413 031 HN τα οποία από οτι βλέπω δεν σύμφωνα με τα σίτε διαφέρουν οι κωδικοί με τα σπορ που αντιστoιχουν σε εξοπλισμό 2uc στο τελευταίο γραμμα..δλδ τα σπορ ειναι τα:1T0 413 031 HM-HP-HK

ναι αυτά έχεις 1K0 411 105 AK (2UA-Standard design) :thumbsup:

τα ΒΕ είναι 2UA-Standard design και τα ΗΝ το ίδιο..

Sport αμορτισέρ είναι οι κωδικοί :

1T0 413 031 HK

1T0 413 031 HP

1T0 413 031 HM

Αρα σωστά τα όσα λες :roadrage:

Στο sport πακέτο εκτός των ελατηρίων αλλάζουν και τα bump-stop και στο πακέτο με τις 18" αλλάζει και η ρύθμιση camber στον πίσω άξονα. Πιθανότατα τα αμορτισέρ είναι ίδια (δεν το γνωρίζω), αλλά το sachs touring που αναφέρθηκε που φαίνεται περίεργο, διότι είναι τα πιο μαλακά της Sachs και δεν νομίζω οτι έχω δει κάτι τέτοιο στα δικά μου (πακέτο "Porto").

Επίσης, όσων αφορά το χαμήλωμα, ισχύουν τα παρακάτω:

Ύψος εμπρός:

Χωρίς sport πακέτο: 382 mm

Χωρίς sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 372 mm

Με sport πακέτο: 367 mm

Με sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 367 mm

GTI με ή χωρίς DCC: 360 mm

R: 358 mm

Ύψος πίσω:

Χωρίς sport πακέτο: 380 mm

Χωρίς sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 370 mm

Με sport πακέτο: 365 mm

Με sport πακέτο ΚΑΙ DCC: 365 mm

GTI με ή χωρίς DCC: 365 mm

R: 356 mm

Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που βρήκες !! :startle:;)

Link to comment
Share on other sites

speedy πως είναι δυνατόν να είναι ψηλότερο μπροστά παρα πίσω που θα ήταν το φυσιολογικό?

Link to comment
Share on other sites

speedy πως είναι δυνατόν να είναι ψηλότερο μπροστά παρα πίσω που θα ήταν το φυσιολογικό?

δυστυχώς δεν γνωρίζω το γιατί αλλά όλα τα παραπάνω είναι σωστά διότι προέρχονται από τις εργοστασιακές προδιαγραφές.

Βέβαια αναγράφει +- 10 για το οποίο δεν μου έρχεται ενας παράγοντας που να καθορίζει το πόσο θα είναι το +- ..

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο λίγο περισσότερο digging, άλλη μία διαφορά σε sport αναρτήσεις και normal είναι η διάμετρος του αμορτισέρ ("καλάμι")! Στα sport πακέτα, όπως και στο GTI, η διάμετρος είναι 55mm ενώ στα normal είναι 50mm. Γι αυτό και οι κωδικοί των αμορτισέρ είναι διαφορετικοί. Επίσης, στα γνήσια αξεσουάρ, στη περιγραφή των ελατηρίων χαμηλώματος (χαμήλωμα 25-30mm) για εκ των υστέρων τοποθέτηση αναγράφεται για κάποιο λόγο "όχι για αυτοκίνητα με sport ανάρτηση".

Επίσης επιβεβαιώνεται οτι αμορτισέρ και ελατήρια για sport πακέτα με 17" και 18" είναι ίδια, αλλά αλλάζουν οι ρυθμίσεις (πίσω) για να αυξηθούν τα επίπεδα άνεσης λόγω του χαμηλού προφίλ και τα bump stop! Δηλαδή θεωρητικά κάποιος που βάζει 18άρες ζάντες σε golf που έχει sport πακέτο με 17", πρέπει να αλλάξει και τη ρύθμιση πίσω (σε 1°45') και τα bump stop (suspension travel limiters) με τα 000071501A (απο αξεσουάρ).

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να είναι καλαμι αμορτισερ και να πω ότι το δικο μου το μαμα παρόλο που δεν είναι σπορτ

αναρτηση είναι 55αρι

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αναφερεται για διαμετρο ελατηριου ή μηπως η αναφορα ειναι για το καλαμι του αμορτισερ;

πρεπει να είναι καλαμι αμορτισερ και να πω ότι το δικο μου το μαμα παρόλο που δεν είναι σπορτ

αναρτηση είναι 55αρι

Έχεις δίκιο, 55mm λογικά είναι η διάμετρος καλαμιού! (διόρθωσα το post για να μην υπάρξει μπέρδεμα).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, 55mm λογικά είναι η διάμετρος καλαμιού! (διόρθωσα το post για να μην υπάρξει μπέρδεμα).

Και για εμάς τους άσχετους δηλαδή αυτή η διαφορά σημαίνει ότι τα μαμά ελατήρια χαμηλώματος δεν μπαίνουν σε μαμά ανάρτηση?

Link to comment
Share on other sites

Οτι ελατηρια θες με οσο χαμηλωμα θες μπορεις να βαλεις.. Το θεμα ειναι οτι τα αμορτισερ θα αρχισουν να σε μουτζονουν μετα απο λιγο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.