Jump to content
petpik

Σωληνάκια Υψηλής Πίεσης

Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους

είμαι κάτοχος ενός GOLF V GTI και σκέφτομαι να βάλω σωληνάκια υψηλής κατά προτίμηση της Goodridge.

έχει κανείς υπόψη του από τιμές και που θα μπορούσα να τα προμηθευτώ αυτά ή κάποια άλλη μάρκα?

επίσης θέλω να ρωτήσω αν είναι συμβατά με τα υγρά φρένων που προτείνει η vw ή αν με την τοποθέτησή τους απαιτείται και άλλη κατηγορία υγρών

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Bαζοντας τα σωληνακια αεροπορικου τυπου,απλα εχεις καλυτερη πιεση στο υδραυλικο συστημα των φρενων.

Μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε υγρο ειναι συμβατο με το αυτοκινητο σου.

Συνηθως,αλλαζοντας τακακια,δισκους,υγρα και σωληνακια αποκτας μια καλυτερη αισθηση και διαρκεια στο φρενο.

Αλλαζοντας μονο τα σωληνακια,θα υπαρξει διαφορα προς το καλυτερο αλλα δεν θα ειναι φοβερα αισθητη.

Οι τιμες τους στο εμποριο κυμαινονται γυρω στα 100€

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα σωληνακια υψηλης πιεσης bf goodridge στην Αθηνα τα φερνει στο μοσχατο ο Sirros Sport αν η τιμη σας φανει ακριβη μπορειται με δειγμα τα δικα σας να φτιαξεται σε μηχανουργειο οπως ο Παφιτης στο Πειραια Αντιπλοιαρχου Βλαχακου οπου εφτιαξα εγω τα δικα μου και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Η διαφορα που βλεπεις με τα σωληνακια αεροπορικου τυπου ειναι ποιο αμεσο πεταλι χωρις απωλιες ακομα και μετα απο σκληρη χρηση των φρενων αφου τα σωληνακια αυτα δεν "μπαλονιαζουν" οπως τα εργοστασιακα λαστιχενια ιδιος οταν ζεσταθουν τα υγρα φρενων.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα βρήκα και πήρα μεταχειρισμένα φρένα από golf gti μπρος πίσω για να τα βάλω στο δικό μου το tsi αλλά πριν τα βάλω σκέφτομαι να πάρω και σωληνάκια αεροπορικού τύπου ξέρει κανεις από που μπορώ να τα προμηθευτώ?

Link to comment
Share on other sites

Παρε εργοστασιακα, η ασε τα ιδια που φορας τωρα.

Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος, απο την αποδοση τους.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρε εργοστασιακα, η ασε τα ιδια που φορας τωρα.

Θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος, απο την αποδοση τους.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

 

βγάζει η vw σωληνάκια υψηλής? εάν ναι γνωρίζουμε κόστος?

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είσαι κάφτης ή πισταδόρος δεν νομίζω οτι θα δεις φοβερή διαφορά σε μονοπίστονα φρένα με σωληνάκια αεροπορικού! 

 

Εχοντας βάλει φρένα gti πριν κάποιο καιρό, σε φουλ καταπόνηση (συγκεκριμένα κατάβαση αχλαδόκαμπο-αέρα) τα τακάκια παρέδωσαν πρώτα πνεύμα με μυρωδιά αρχικά και καπνό στη συνέχεια. :p

 

Όμως ακόμα και όταν έφτασα κάτω και κάπνιζαν τα πάντα, δεν ένιωσα το πεντάλ να κατεβαίνει ανησυχητικά ή να μαλακώνει απότομα σαν να έχουν βράσει τα υγρά πχ ή να χουν μπαλονιάσει τα σωληνάκια...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν είσαι κάφτης ή πισταδόρος δεν νομίζω οτι θα δεις φοβερή διαφορά σε μονοπίστονα φρένα με σωληνάκια αεροπορικού! 

 

Εχοντας βάλει φρένα gti πριν κάποιο καιρό, σε φουλ καταπόνηση (συγκεκριμένα κατάβαση αχλαδόκαμπο-αέρα) τα τακάκια παρέδωσαν πρώτα πνεύμα με μυρωδιά αρχικά και καπνό στη συνέχεια. :p

 

Όμως ακόμα και όταν έφτασα κάτω και κάπνιζαν τα πάντα, δεν ένιωσα το πεντάλ να κατεβαίνει ανησυχητικά ή να μαλακώνει απότομα σαν να έχουν βράσει τα υγρά πχ ή να χουν μπαλονιάσει τα σωληνάκια...

 

 

οκ την διαδρομή την ξέρω την έχω κάνει άπειρες φορές όποτε με καλύπτει η απάντηση σου και θα κρατήσω τα δικά μου σωληνάκια.

Edited by gtse
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα φρένα τοποθετήθηκαν στον Νικο. καλός μαστορας προσεχτικός αλλά με χαλασε λίγοστην αλλαγή των υγρών που τα τράβηξε με σύρηγκα και οχι με το ειδικό μηχάνημα κατα τα άλλα μια χαρά ήταν. τωρα σαν εντυπώσεις νομίζω οτι απέκτησα μεγαλυτερη διαδρομή στο φρενω. προσωρινα θα το αφήσω ετσι και αν δεν καλυτερεψη θα το παω να το δει παλι

[post-6776-0-54997000-1424336902_thumb.jppost-6776-0-85157000-1424336894_thumb.jppost-6776-0-97642600-1424336886_thumb.jppost-6776-0-38616200-1424336876_thumb.jp

Edited by gtse
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σήμερα η διαδρομή τον φρένων επανήλθε και τώρα φαίνεται και η βελτίψση των φρ΄νω το αρχικό δάγκωμα είναι πολύ καλύτερο και γενικά είναι καλύτερα πολυ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα μπορείς να βρεις αν τα googlάρεις, εγώ τα είχα παραγγείλει από τον Μοράρη στην Αγία Παρασκευή που μου τα τοποθέτησε, αν σε εξυπηρετεί μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/9/2011 at 3:29 ΜΜ, playmaker said:

castrol spf τα καλυτερα με διαφορα απλα πιο ακριβα!αλλα κρατανε περισσοτερο!

Τα καλύτερα είναι τα Endless RF650, αλλά καλύτερα να μην δεις τιμή. Από την άλλη βλέπεις άμεσα καλύτερη αίσθηση. Κορυφή, απλά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.