Jump to content
yositosi

Αντικατάσταση Ελαστικών

Recommended Posts

Το κακό είναι πως είναι ακριβά και στα χέρια μου (με τη χρήση που κάνω) αν δεν αντέχουν τα βλέπω να κοσμούν κάνα λιμάνι στο 3μηνο...

Τα βρήκα στη διάσταση μου από Αμερική... Το τελικό κόστος 5άδας βγαίνει στα 580ευρώ! Το κόστος να τα φέρω με κούριερ Ελλάδα βγαίνει στα 200ευρώ περίπου έτσι που τα υπολογίσαμε στη δουλειά με ένα expedited service που θα κάνει κανένα 10ήμερο και παραπάνω (οι Αμερικάνοι μου τα έβγαλαν ακριβότερα). Το θέμα μας όμως είναι το τελωνείο! Να υποτιμολογήσουν τα Αμερικάνια απλά δεν παίζει, οπότε μετά έχουμε δασμό+ΦΠΑ+ το τρέξιμο στα τελωνεία για να τα πάρουμε! Κοινώς το όλο φέσι βγαίνει αρκετά ως πολλά μόνο και μόνο για να μας λυθεί η περιέργεια, αλλά και για να τα δούμε φορεμένα να κοσμούν το αμάξι :D

Για τα Falken που μίλησα το Σάββατο με το παιδί που τα φοράει, δεν μπορεί να μου εκφέρει άποψη. Το αμάξι είναι μικρό (Corsa), και τα άλογα πολλά (500+). Επομένως, μου είπε στα ίσια ότι σε τέτοιες καταστάσεις πολύ απλα δεν μπορείς να κρίνεις ένα ελαστικό τι κάνει στο δρόμο γιατί πολύ απλα δεν πατάει ούτως ή άλλως.

Για τα Dunlop, τι σας λέει το παρακάτω? Παλιά είχα μείνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ικανοποιημένος από τα Dunlop που είχα φορέσει

SP Sport Max TT

Link to comment
Share on other sites

ξεκινω πρωτα απ την αφορμη......το σαββατο το απογευμα κ χωρις να θυμαμαι να χω παρκαρει καπου περιεργα (συνεχεια σε parking καποιου πολυκαταστηματος)γυριζοντας σπιτι ειχα την αισθηση οτι τραβαει ελαχιστα δεξια.το εβαλα στο υπογειο P οπως παντα κ δεν ασχοληθηκα....τη δευτερα το πρωι παω να παρω το μωρο μου να παω στη δουλεια.........το λαστιχο πιτα....καμια ενδειξη στο καντραν οτι εχασα αερα ως τωρα......βαζοντας αερα με ηλεκτρικη τρομπα ανακαλυψα στο εξωτερικο πλαι οτι το λαστιχο ειναι σχισμενο.....

ετσι ειπα ν αλλαξω κ τα 4 αφου δεν φτιαχνοταν κ ειχαν κανει κ 37000 χλμ.

τελικα μετα απο ψαξιμο κ "συσκεψη" κ με τον γκουρου μου simon κατεληξα να ψαξω για τα continental SportContact 5P 235/40 R18 95Y XL.

η καλυτερη τιμη που βρηκα ηταν στο My link .

τελικα σημερα ενας καλος γνωστος εκανε την κινηση ματ.... μου τα βρηκε με 830 ευροπουλα τοποθετημενα,ζυγοστ/ενα,κομπλε.....μου χρωστουν κ αζωτο.......

....εντυπωσεις συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Και γκουρού, και κουρού... και μπουγάτσα κρέμα :frantics:

Στα λεφτά που τα πήρες για 18άρια είσαι μια χαρά... Απορία τώρα σε όποιον γνωρίζει να μας πει. Πλέον έβγαλε η Conti και τα SportContact 5, πέρα από τα SportContact 5P που ήδη κυκλοφορούσαν. Σαν τοποθέτηση στην αγορά θεωρούνται πλεον οι άμεσοι αντικαταστάτες των SportContact 3 που φοράμε. Σε συγκριση με τα 5 αυτό που βλέπω στα 5Π βασικά ειναι τα 3 πιο έντονα αυλάκια στη μέση (χαρακτηριστικό σπορ "πέλματος") ίσως και για αυτό μόνο τα 5P βγαίνουν για διαστάσεις 18" και πάνω, ενώ τα 5 τα λανσάρουν και για 17" με πολύ μεγαλύτερο εύρος επιλογής προφίλ :frantics:

Αντώνη, στον π@ρταλο Greek-pro που σου έλεγε ότι τα Continental SportContact 5P ΔΕΝ εισάγονται ακόμα στην Ελλάδα, και επέμενε να πάρεις Michelin, να του πεις ότι είναι μέγιστος μπαγλαμάς και καραγκιόζης!!! Πήγε να βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος, και πήρε την "αγάπη σου" στο τέλος... :growl::thumbsup:

Ααα, και καλοφόρετα :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Και γκουρού, και κουρού... και μπουγάτσα κρέμα :frantics:

Στα λεφτά που τα πήρες για 18άρια είσαι μια χαρά... Απορία τώρα σε όποιον γνωρίζει να μας πει. Πλέον έβγαλε η Conti και τα SportContact 5, πέρα από τα SportContact 5P που ήδη κυκλοφορούσαν. Σαν τοποθέτηση στην αγορά θεωρούνται πλεον οι άμεσοι αντικαταστάτες των SportContact 3 που φοράμε. Σε συγκριση με τα 5 αυτό που βλέπω στα 5Π βασικά ειναι τα 3 πιο έντονα αυλάκια στη μέση (χαρακτηριστικό σπορ "πέλματος") ίσως και για αυτό μόνο τα 5P βγαίνουν για διαστάσεις 18" και πάνω, ενώ τα 5 τα λανσάρουν και για 17" με πολύ μεγαλύτερο εύρος επιλογής προφίλ :frantics:

Αντώνη, στον π@ρταλο Greek-pro που σου έλεγε ότι τα Continental SportContact 5P ΔΕΝ εισάγονται ακόμα στην Ελλάδα, και επέμενε να πάρεις Michelin, να του πεις ότι είναι μέγιστος μπαγλαμάς και καραγκιόζης!!! Πήγε να βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος, και πήρε την "αγάπη σου" στο τέλος... :goodjob::thumbsup:

Ααα, και καλοφόρετα :goodjob:

σιμο οπως τα ειδα στο My link τα P ειναι λιγο πιο σπορ....τωρα γιατι εβγαλαν πρωτα τα σπορ κ μετα τα πιο mild ...... μαλλον ειχαν ακομη stock 3αρια....

....τον ΒΛΑΚΑ :growl: !σου λεει δεν εχει σχεση με το επαγγελμα θα τον πιασουμε....!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα τα καρουμπαλιασμένα μου condinental με 26.000χλμ με dunlop 235-45-17. Τα λάστιχα είναι αθόρυβα και πολύ οικονόμικα (530) με έναν χρόνο εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

....καμια ενδειξη στο καντραν οτι εχασα αερα ως τωρα......βαζοντας αερα με ηλεκτρικη τρομπα ανακαλυψα στο εξωτερικο πλαι οτι το λαστιχο ειναι σχισμενο.....

ετσι ειπα ν αλλαξω κ τα 4 αφου δεν φτιαχνοταν κ ειχαν κανει κ 37000 χλμ.

τελικα μετα απο ψαξιμο κ "συσκεψη" κ με τον γκουρου μου simon κατεληξα να ψαξω για τα continental SportContact 5P 235/40 R18 95Y XL......μου χρωστουν κ αζωτο.......

....εντυπωσεις συντομα.

Ντόκτορ μου καλοφόρετα!!!:drinks:

τα 0-100 πόσο τα έχεις τώρα;;; :heart:

Θα σου φέρω σκόρδο να τα τρίψουμε για το μάτι.Δεν πιστεύω να σε πειράζει...

Πέρα από την πλάκα, σκέφτομαι να βάλω 18άρα μαύρη το καλοκαίρι και να τα βάλω και γω.

Περιμένουμε εντυπώσεις... (αν και έμαθα ότι πλέον κυκλοφορείς με GOLF) :heart:

Link to comment
Share on other sites

τα 0-100 πόσο τα έχεις τώρα;;; ^_^

0-100 σε μίλια μετράει αυτός! Για αυτό όλοι τον νομίζουν για αργό!

...(αν και έμαθα ότι πλέον κυκλοφορείς με GOLF) ;)

Εεεε ναι, σαν κάτι γκόμενες που τα έχουν τα καλά "παπά" μόνο για εξόδους Σαββάτου! :laugh::angry2:

Και ναιιιιιιιιιι.... ΤΑΝΑΣΙ ΙΖ ΜΠΑΚ!!! :drinks::heart: :heart:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

0-100 σε μίλια μετράει αυτός! Για αυτό όλοι τον νομίζουν για αργό!

Και ναιιιιιιιιιι.... ΤΑΝΑΣΙ ΙΖ ΜΠΑΚ!!! :drinks::heart: :heart:

Σίμο από την τελευταία φορά που θυμάμαι, είχατε ένα θέμα να τα "στήσετε" από εκκίνηση, λόγω της κακής κατάστασης της γόμας του (γι αυτό ρώτησα)

Όσο για το άλλο...

ΘΕΝΚΣ ΜΕΝ :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Σίμο από την τελευταία φορά που θυμάμαι, είχατε ένα θέμα να τα "στήσετε" από εκκίνηση, λόγω της κακής κατάστασης της γόμας του (γι αυτό ρώτησα)

Πρώτα ο Θεός, μια εβδομάδα μας μένει να μας λυθεί η απορία γιατί μετά το "τρένο φεύγει"... και θα είναι "άνιση μάχη". Κάτι με κάνει να πιστεύω ότι αυτή την εβδομάδα θα το αποφύγει σαν τον διάολο το λιβάνι, και μετά θα έχει την δικαιολογία έτοιμη :notfair::stuff::hyper:

Y.Γ. Φίλε θυμάσαι τι γινόταν στα "στατικά πατήματα", επίσης θυμάσαι τι έγινε με τον συμπλέκτη. Πλέον καλό είναι μόνο ρολαριστά γιατί το επόμενο που μας έμεινε είναι το σαζμάν να σκορπίσει με τις βλακείες που κάνουμε

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

ΧΑΧΑΧΑ!!!!!!

Θυμάμαι πολύ καλά....

και για να μην είμαστε και εντελώς off topic,θυμάμαι να φοράς τα μαμα ελαστικά με 8000χλμ πάνω τους και να στριγγλίζουν με κάτι ξεκούδουνα πατήματα με τρίτη στο κιβώτιο.

Επίσης θυμάμαι και μια εκκίνηση "απάτσι" με τα ίδια ελαστικά που τα μισά τα άφησες στο δρόμο.... :notfair::stuff::hyper:

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από την πλακα, παρά τα όσα πάνδεινα έχουν τραβήξει, παρά τα "καψίματα" που τους έχω ρίξει, δεδομένων των αναλογιών κρατάνε πολύ καλύτερα από ότι περίμενα!

Και στα ΜΕΓΑΛΑ συν τους, το ότι το Conti-Seal δουλεύει πραγματικά! Μέχρι τώρα σε σύνολο έχω αφαιρέσει 5 βίδες/καρφιά (μάλλον τα μαζεύω) χωρίς το παραμικρό θέμα απώλειας αέρα από κανένα ελαστικό. Αν δεν ήταν και τόσο βαριά, θα ήταν πραγματικά ΑΨΟΓΑ! (προβληματίζομαι βέβαια που δεν πηρε το μάτι μου να το έχουν συνεχίσει οι Γερμανοί το όλο concept conti-seal) στις νέες σειρές! :notfair:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα falken βγάλατε καμι΄άκρη?

Αξίζουν ή όχι?ιατί είναι και αρκετά οικονομικα σαν λύση

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με τα falken βγάλατε καμι΄άκρη?

Αξίζουν ή όχι?ιατί είναι και αρκετά οικονομικα σαν λύση

Οσους και να ρώτησα, λίγος κόσμος τα έχω "Εμπιστευθεί" ακόμα Δημήτρη. Δεν ξέρω γιατί, αλλά προφανώς κάποια προκατάληψη ή μειωμένο marketing από πλευράς τους και άρα δεν τα προωθούν στην πιάτσα. Ισως να αφήνουν πολύ μικρότερο περιθώριο κέρδους και για το μαγαζί λόγω χαμηλής τιμής (ποσοστιαία χάνει και το μαγαζί από το κέρδος).

Πραγματικά δεν γνωρίζω! Σε ένα αμάξι τα ξέρω να φοριούνται αλλα είναι υπερβολικά πολλά άλογα, οπότε δεν μπορείς ούτε για πλακα να βγάλεις συμπέρασμα!

Επί της ουσίας πάντως, αν ψαχτείς βρίσκεις και άλλα ελαστικά πλεον σε "σκοτωμένες" τιμές! Παράδειγμα ο Γιώργος που με 530 ευρώ φόρεσε τετράδα ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΑ ελαστικά, αλλά και Αντώνης που φόρεσε τα ολοκαίνουργια και υπερτιμολογημένα Conti SportMax5P με 200 ευρώ έκπτωση!!! Προφανώς το ζόρι στην αγορά είναι μεγάλο πλεον και όλοι γίνονται ολοένα και πιο επιθετικοί προκειμένου να τζιράρουν (και ίσως να τσιμπήσουν πχ κάποιο ποσοτικό bonus που μπορεί να τους δίνει ο κεντρικός εισαγωγέας) :roadrage:

Εγώ για την πάρτη μου πάντως το αποφάσισα ότι θα παω για Conti SportMax 5 (όχι τα 5Ρ καθότι δεν βγάινουν για 17άρα)

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Εγώ για την πάρτη μου πάντως το αποφάσισα ότι θα παω για Conti SportMax 5 (όχι τα 5Ρ καθότι δεν βγάινουν για 17άρα)

και πότε σκοπεύεις να τα αλλάξεις ;;; :roadrage::roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Διαβαζω πολυ καλες κριτικες για τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2.

Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Σκληρά ελαστικά θεωρούνται τα F1 Βασίλη. Εγώ αυτό έχω ακούσει από όσους γνωρίζω που τα φοράνε

Link to comment
Share on other sites

Σκληρά ελαστικά θεωρούνται τα F1 Βασίλη. Εγώ αυτό έχω ακούσει από όσους γνωρίζω που τα φοράνε

Μιλαμε ομως για τα ιδια λαστιχα;

Εγω βλεπω τα Asymmetric 2, οχι τα Asymmetric.

Δες στο http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/Eagle-F1-Asymmetric-2.htm

Βασίλη, άντε κάνε το πείραμα... :frantics:

http://www.falkentire.com/Tires//FK452-3

Οπου κι αν εψαξα τα εχουν για μετριας αποδοσης λαστιχα...

Link to comment
Share on other sites

Xμμμ.... Δεν είδα ότι λες για δαύτα! Πολύ καλές κριτικές έχουν, και για να τα έχουν πάνω από τα Conti 5P... τότε σίγουρα θα είναι δυνατά ελαστικά!

Σε τι τιμή τα βρήκες?

Edit:

Βασίλη ΕΓΡΑΨΕΣ αδερφέ!!! :frantics: :frantics: :frantics:

Εχει συγκριτικό της TUV και τα βγάζει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ!!!

http://www.goodyear.eu/home_en/images/TUV-SUD-Automotive-Tire-Benchmark-GY-EF1AS2-76244706-1.pdf

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Xμμμ.... Δεν είδα ότι λες για δαύτα! Πολύ καλές κριτικές έχουν, και για να τα έχουν πάνω από τα Conti 5P... τότε σίγουρα θα είναι δυνατά ελαστικά!

Σε τι τιμή τα βρήκες?

elastika-online.gr : 146,40 €

http://ssl.delti.com/cgi-bin/rshop.pl?details=Ordern&cart_id=86130308.137.22813&typ=D-116076&ranzahl=4&Breite=235&Herst=Continental&Quer=45&Felge=17&Speed=W&weiter=15&kategorie=6&Ang_pro_Seite=15&sort_by=preis_down&Transport=P&dsco=137&sowigan=So

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.