Jump to content
yositosi

Αντικατάσταση Ελαστικών

Recommended Posts

Σκεφτομαι να πουλισω τα λαστιχα που εβαλα 235-45-17 dunlop με 1 χρονο εγγυηση ειναι φορεμενα κανεναν μηνα και εχουν 3.000 τα οποια γίναν ολα σε εγνατια. Ειναι αθορυβα και μαλακα. Θα βαλω μαλλον 18αρια γιαυτο... Τα πηρα 530 ευρο. Σε φισιολογικα πλαισια θα τα δωσω οποτε μην αρχηνατε τα περνω 250 ευρο εδω και τωρα :frantics: .

450 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Η Ελληνική αντιπροσωπία της Goodyear δεν έχει το Asymmetric 2...

Δεν υπάρχει καν στο site τους! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία τότε Βασίλη...

Δύο φορές τους δοκίμασα, και ήταν τυπικότατοι οι μάγκες! Παράδοση κατευθείαν στο σπίτι σου

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία τότε Βασίλη...

Δύο φορές τους δοκίμασα, και ήταν τυπικότατοι οι μάγκες! Παράδοση κατευθείαν στο σπίτι σου

Στο σπίτι! Δηλαδη σου έρχεται courier με μια κουταρα νααα με το συμπαθειο, μπροστα στο σπιτι σου; :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Στο σπίτι! Δηλαδη σου έρχεται courier με μια κουταρα νααα με το συμπαθειο, μπροστα στο σπιτι σου; :thumbsu:

Ανά 2 πιασμένα με τσέρκι... σου τα φέρνει πακετ-μποι :goodjob::hyper: :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Τα παραγγειλα απο ενα φιλο λαστιχα στη Δραμα και θα τα φερει απο Γερμανια.

Συνολο 680 € περασμενα.

Θα τα εχω την επομενη εβδομαδα οποτε μετα απο καμια 200αρια χλμ θα σας πω πως πανε. :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Τα παραγγειλα απο ενα φιλο λαστιχα στη Δραμα και θα τα φερει απο Γερμανια.

Συνολο 680 € περασμενα.

Θα τα εχω την επομενη εβδομαδα οποτε μετα απο καμια 200αρια χλμ θα σας πω πως πανε. :p

Σωστός! Αντε με το καλό Βασίλη, και να μας πεις εντυπώσεις!! :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Σωστός! Αντε με το καλό Βασίλη, και να μας πεις εντυπώσεις!! :flowers:

Δυστυχως ηταν επιβεβλημενο να τ'αλλαξω...

Στις 30.000 χλμ εχουν φτασει να μη φρεναρουν καθολου καλα στη ζεστη ασφαλτο, οποτε αλλαζονται χωρις αλλη σκεψη. :startle:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι που το οδηγάς εσύ καθημερινά σε εκείνες τις στροφές Βασίλη, και παλι νοιώθω ότι μια χαρά σου άντεξαν τα λάστιχα :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

UPDATE: Από το δίκτυο μου είπε ο τεχνικος ότι ΕΙΔΙΚΑ τα contiseal θέλουν αλλαγή στα 4 χρόνια από την ημερ/νια παραγωγής και μάλιστα maximum, ανεξαρτητως χιλιομέτρων λόγω προβλήματος σκλήρυνσης της εσωτερικής επίστρωσης.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: Από το δίκτυο μου είπε ο τεχνικος ότι ΕΙΔΙΚΑ τα contiseal θέλουν αλλαγή στα 4 χρόνια από την ημερ/νια παραγωγής και μάλιστα maximum, ανεξαρτητως χιλιομέτρων λόγω προβλήματος σκλήρυνσης της εσωτερικής επίστρωσης.

.....δεν εχω καταφερει ποτε να κρατησω 4 χρονια λαστιχο......... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Σίμο,ανέφερες για Γερμανία...απο που?

Δημήτρη έφερα 2 φορές λάστιχα (όχι για το δικό μου) από το www.elastika-online.gr . Ηταν ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΙ οι άνθρωποι... Τα λάστιχα σε 6-7 μερούλες ήταν εδώ, με κούριερ (τσερκι ανά ζευγάρι), ολόφρεσκα και στις 2 περιπτώσεις με lot λιγότερο από 6μηνο, και με followup μέσω e-mail αν όλα ελήφθησαν οκ. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόσο καλες τιμές,σε σχέση με το camskill που κοιτάω εγώ....και ψάχνω και κ@λοδιάσταση 205/50/15

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη, βλέποντας "εμπορικές διαστάσεις" φίλε μου, οφείλω να ομολογήσω πως αν συνυπολογίσουμε τα περαστικά εδώ πραγματικά έρχεσαι περίπου στα ίδια και δεν αξίζει τον κόπο. Στην περίπτωση μου όμως έψαχνα τότε για πολύ παράξενα λάστιχα (για μια Ferrari), ενώ στην δεύτερη περίπτωση ψάχναμε για χειμερινά ελαστικά για ένα Vitara, όπου η διαφορά μεταξύ Ελλαδας και Γερμανίας ήταν πολύ απλα χαώδης (λόγω μη εμπορικότητας τους).

Αν κρίνω πάντως από τις τιμές που πλεον δέχονται οι περισσότεροι Ελληνες να πουλήσουν λόγω κρίσης, δεν ξέρω το κατά πόσο αξίζει πλεον η Online αγορά ρε φίλε :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ αντιεμπορική διάσταση ΄ψάχνω...και το θέμα είναι ότι ουδείς δεν κάνει συμβιβασμό στις τιμές εντώ στο ελλάντα

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ αντιεμπορική διάσταση ΄ψάχνω...και το θέμα είναι ότι ουδείς δεν κάνει συμβιβασμό στις τιμές εντώ στο ελλάντα

....κ στο τελος θα τα κρατησουν να τα περασουν αντι για σολες στα παπουτσια τους!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μα κι εγώ αντιεμπορική διάσταση ΄ψάχνω...και το θέμα είναι ότι ουδείς δεν κάνει συμβιβασμό στις τιμές εντώ στο ελλάντα

Δεν είναι θέμα συμβιβασμού αγαπητέ φίλε

Τις τιμές ουσιαστικά τις καθορίζουν οι κατασκευαστές (πχ. michelin hellas)

Αυτοί φταίνε, που πουλάνε σε άλλες τιμές στην Ελλάδα και σε άλλες τιμές στις άλλες χώρες (πχ. Γερμανία)

Η διάσταση 205/50/15 σε λίγο θα είναι διάσταση ρετρό

Φοριέται στα HYUNDAI COUPE και δε θυμάμαι που αλλού

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συμβιβασμού αγαπητέ φίλε

Τις τιμές ουσιαστικά τις καθορίζουν οι κατασκευαστές (πχ. michelin hellas)

Αυτοί φταίνε, που πουλάνε σε άλλες τιμές στην Ελλάδα και σε άλλες τιμές στις άλλες χώρες (πχ. Γερμανία)

Η διάσταση 205/50/15 σε λίγο θα είναι διάσταση ρετρό

Φοριέται στα HYUNDAI COUPE και δε θυμάμαι που αλλού

Δυστυχώς κανόνας του εμπορίου! Πόσο δε όταν εμπλέκονται κιόλας και πολύ "μεγάλοι αγοραστές" οι οποίοι λόγω όγκου αγορών καταφέρνουν και προσπερνούν και τον εκάστοτε εθνικό εισαγωγέα πηγαίνοντας απευθείας στον κατασκευαστή, από όπου και λόγω ποσοτήτων έχουν πολύ πιο ανταγωνιστικές τιμές αγοράς. Καλό για τον πελάτη από την μια, κακό για την υπόλοιπη αγορά από την άλλη καθότι "το χρήμα παυει να κυκλοφορεί στην αγορά"

Link to comment
Share on other sites

....κ στο τελος θα τα κρατησουν να τα περασουν αντι για σολες στα παπουτσια τους!!! :D

Μήπως, λέω μήπως είσαι μηδενιστής ?

Για πες μου ένα site, που πουλάει λάστιχα και οι τιμές του στις κινήσιμες διαστάσεις (οι οποίες είναι το 90% του συνόλου των διαστάσεων) στις επώνυμες μάρκες, είναι φθηνότερο από τους έλληνες συναδέλφους ?

Ποιος έχει φέρει για παράδειγμα, 205/55/16 - 225/45/17 - 225/40/18 σε Continental από το εξωτερικό και του βγήκαν φθηνότερα μαζί με τα μεταφορικά-περαστικά απ' ότι στην Ελλάδα ?

Επειδή το cc φοράει μη εμπορική διάσταση, τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα συμβιβασμού αγαπητέ φίλε

Τις τιμές ουσιαστικά τις καθορίζουν οι κατασκευαστές (πχ. michelin hellas)

Αυτοί φταίνε, που πουλάνε σε άλλες τιμές στην Ελλάδα και σε άλλες τιμές στις άλλες χώρες (πχ. Γερμανία)

Η διάσταση 205/50/15 σε λίγο θα είναι διάσταση ρετρό

Φοριέται στα HYUNDAI COUPE και δε θυμάμαι που αλλού

Συμφωνω, οι αποκλειστικοι μεγαλοεισαγωγεις στα ειδη αυτοκινητου πουλανε το ενα αλλο ενα και οι μικρομαγαζατορες δεν εχουν ουσιαστικα περιθωρια για πολλες μειωσεις...

Οι μεγαλοι σκεφτονται οτι "κ@βλωμενοι ειναι, ας τα πληρωσουν"! :D

Ελα ομως που τωρα υπαρχει και η αγορα του Internet και ο κοσμος μπορει να συγκρινει και να αγορασει απευθειας σε πολυ καλυτερες τιμες!

Αυτο που συμβαινει εδω λεγεται με μια λεξη ΚΑΡΤΕΛ ή Ελληνικα ΟΛΙΓΟΠΩΛΙΟ και ισχυει στα ΠΑΝΤΑ! Συνεννοημενες τιμες για να γδερνουν τον πολιτη και να τα στελνουν στην Ελβετια! <_<

Ουφ! Τα ειπα και ησυχασα! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι όλα άσπρο και μαύρο παιδιά. Υπάρχει και ο τόνος του γκρι! Παλαιότερα ναι, η αγορά ήταν παγκοσμίως ανθηρή, και πολύ απλα ο κάθε έμπορος λιανικής εξαρτόταν από τα "αυτά" του μεγαλοεισαγωγέα ο οποίος είχε την πίτα και το μαχαίρι. Οι επιλογές για παράλληλη εισαγωγή ήταν μικρές αλλά και όταν υπήρχαν είτε οι "μαμα εταιρεία" προστάτευε τον "εθνικό dealer" μη παρέχοντας εγγυήσεις, ή και πιέζοντας τον έτερο πελάτη της που πούλησε παράλληλα στην Ελλάδα.

Οπως και να έχει, πλεον οι αγορές έχουν ανοίξει φέρνοντας μια ισορροπία σε υψηλό βαθμό. Οι μικρότεροι μπορούν να βρουν εναλλακτικές πηγές για να αγοράσουν, και άρα οι εθνικοί εισαγωγείς έκοψαν από τα παχουλά περιθώρια κέρδους που είχαν. Για αυτό το λόγο πολύ απλά στα εμπορικά μεγέθη (στην προκειμένη καθότι το παραπάνω το αναφέρω γενικά για την αγορά και όχι μόνο για τα ελαστικά), ισχύει αυτό που αναφέρει και ο koymparos. Οι τιμές ένα και το ίδιο.

Φυσικά είναι λογικό και αναμενόμενο σε "παράξενες" διαστάσεις τα πράγματα να αλλάζουν είτε γιατί λόγω μικρού όγκου εισαγωγών τα κόστη είναι ανεβασμένα (φέρνεις ένα σετ και δεν ξέρεις αν θα το πουλήσεις, ή αν θα "καεί" στο ράφι μιας αποθήκης), είτε και εργοστασιακά τα κόστη πώλησης είναι στο ταβάνι καθότι η φάμπρικα δεν κοπανάει με το κιλό τυποποιημένη παραγωγή!!!

Οπως όμως τόνισα παραπάνω, αυτό ισχύει στην πλειοψηφία της αγοράς, αλλά όχι σε όλους τους κλαδους της. Πράγματι στα ΑΞΕΣΟΥΑΡ αυτοκινητου επικρατεί ένα πανηγύρι! Ο λόγος φυσικά είναι ότι πρόκειται για εξειδικευμένο κλάδο από όπου ένα μαγαζί προσπαθεί να "επιβιώσει" έχοντας μικρό τεμαχιακά όγκο πωλήσεων και άρα κοπανάει στο κεφάλι (π.χ. προγράμματα για τα αμάξια, εισαγωγές, εξατμίσεις, κτλ κτλ κτλ). Εκεί δυστυχώς παρατηρείται και το αμέσως πιο άσχημο φαινόμενο όπου ναι μεν υπάρχει το internet, ναι μεν βλέπουμε μια τζαμπαντάν τιμή πώλησης στην Αμερική, Αγγλία, Γερμανία, αλλά όταν παμε να κάνουμε την αγορά, μας κοπανάνε ένα εξωφρενικό κόστος μεταφορικών όπου τις περισσότερες φορές έιναι φουσκωμένο προυπολογισμένα μόνο και μόνο για να μας φέρουν μια και μια με την ενδεικτική τιμή πώλησης που πουλάει ο αντιπρόσωπος τους στην χώρα μας! (κομμάτι της συμφωνίας τους με τον εκάστοτε επίσημο dealer τους)...

Μεγάλο κεφάλαιο χωρίς τέλος δυστυχώς όλη αυτή η συζήτηση! :D

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή το κομμάτι των ελαστικών και των τιμολογιακών πολιτικών το έχω ζήσει καλά απο την προήγουμενη δουλειά

μπορώ να πω υπεύθυνα ότι υπάρχει συμβιβασμός στις τιμές,εφόσον το θέλει και ο πωλητής.

Αν δεν θέλει δεν προχωράει το θέμα...δυστυχώς η οικονομική κατάσταση πλέον σε κάνει αυτόματα να αναζητάς το φθην'οτερο

Link to comment
Share on other sites

Μήπως, λέω μήπως είσαι μηδενιστής ?

Για πες μου ένα site, που πουλάει λάστιχα και οι τιμές του στις κινήσιμες διαστάσεις (οι οποίες είναι το 90% του συνόλου των διαστάσεων) στις επώνυμες μάρκες, είναι φθηνότερο από τους έλληνες συναδέλφους ?

Ποιος έχει φέρει για παράδειγμα, 205/55/16 - 225/45/17 - 225/40/18 σε Continental από το εξωτερικό και του βγήκαν φθηνότερα μαζί με τα μεταφορικά-περαστικά απ' ότι στην Ελλάδα ?

Επειδή το cc φοράει μη εμπορική διάσταση, τα βάζεις όλα στο ίδιο τσουβάλι ?

.....χωρις να θελω να μαι 0στης αυτη η διαφορα που οφειλεται?My link.......My link?

....κ εμενα πως μου βγηκαν απο μαγαζι , εξω απ τη θεσσαλονικη τα conti 5p 235/40/18 y , 830 αν θυμαμαι ακριβως , περασμενα ζυγοσ/να με αζωτο ενω αλλου ηταν 250 τουλαχιστον το ενα?...ενας συναδελφος σου μαλιστα που γνωριζα κ θα κανε κ καλες τιμες λογω υποχρεωσης που μου χε προσπαθουσε να με πεισει οτι δεν εχουν ερθει ελλαδα ακομη για να βαλω michelin.

ευχαριστω. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

.....χωρις να θελω να μαι 0στης αυτη η διαφορα που οφειλεται?My link.......My link?

....κ εμενα πως μου βγηκαν απο μαγαζι , εξω απ τη θεσσαλονικη τα conti 5p 235/40/18 y , 830 αν θυμαμαι ακριβως , περασμενα ζυγοσ/να με αζωτο ενω αλλου ηταν 250 τουλαχιστον το ενα?...ενας συναδελφος σου μαλιστα που γνωριζα κ θα κανε κ καλες τιμες λογω υποχρεωσης που μου χε προσπαθουσε να με πεισει οτι δεν εχουν ερθει ελλαδα ακομη για να βαλω michelin.

ευχαριστω. :whistling:

Τα link που έχεις δώσει με μπέρδεψαν, δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ρωτάς :baby:

Όσο για το άλλο που λες, γι' αυτό υπάρχει και η έρευνα αγοράς, για να μην πας σαν το σκυλί στ' αμπέλι.

Περνάς, ρωτάς, συγκρίνεις, αποφασίζεις, αγοράζεις, πληρώνεις.

Το βασικό όμως να μην γίνεται η έρευνα αγοράς ξεφτίλα.

Να μπορείς να ξεχωρίζεις το σωστό συνεργάτη και να μην τον πουλάς για 10-20 ψωροευρώ.

Εγώ τέτοιους πελάτες δε τους θέλω.

Θέλω πελάτες που να εκτιμάνε την αξιοπιστία μου, τις γνώσεις μου, τη δουλειά μου και τον τρόπο μου. :baby:

Οι υπόλοιποι είναι πελάτες της μιας νύχτας.

Να περνάνε απ' έξω απ' το μαγαζί και να πατάνε και καμμιά κόρνα και ας μη σταματάνε.

Να βγάζουν το χέρι απ' το παράθυρο και να χαιρετάνε.

Να περνάνε και για κανα καφέ, όποτε τους βγάζει ο δρόμος και να πούμε και καμμιά χαζομάρα.

850 τα έχω εγώ φορεμένα :thumbsu:

Και χωρίς Ν2, που ούτως ή άλλως είναι άχρηστο :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.