Jump to content
yositosi

Αντικατάσταση Ελαστικών

Recommended Posts

Επειδή το συζητήσαμε, αυτό που ήθελε να σου δείξει είναι οτι ο Γερμανός... στη Γερμανία πουλάει φθηνότερα το ίδιο ελαστικό από ότι στην Ελλάδα. Βέβαια το συζητήσαμε σήμερα, και πρακτικά η διαφορά είναι στα μεταφορικά για Ελλάδα που τα συμπεριλαμβάνουν στην τιμή.

Τώρα στο επί της ουσίας. Σε αυτά που αναφέρεις έχεις απόλυτο δίκιο κατά την ταπεινή μου άποψη, με μοναδικό γκρίζο σημείο (ως προς το ότι είναι ΑΚΡΩΣ υποκειμενικό) να είναι το θέμα "το ψάξιμο μην καταντάει ξεφτίλα".

Τι εννοώ με αυτό...

1. Κάθεται ο άλλος και το ψάχνει 2 μήνες. Καταλήγει να κάνει μια "εκδρομή" όπου ξοδεύει 20 ευρώ σε βενζίνη, χάνει 2 ώρες παραπάνω από τη μια μέρα που έχει να ξεκουραστεί, και καταλήγει να πληρώνει 20ευρώ λιγότερα! ΝΑΙ αυτό είναι επιεικώς βλακώδες!!!

2. Κάθεται ο άλλος και ψάχνει με γνώμονα ΜΟΝΟ την τιμή! Καταλήγει στον μπαρμπαμήτσο όπου δίνει 30 ευρώ λιγότερα, αλλά καταλήγει και με τις 4 ζάντες αλουμινίου που έχει καταφέρει εδώ και 2 χρόνια πχ μόνος του να μην γδάρει, να τις ξύσει ο μαστρομήτσος ενώ βγάζει τα παλιά ελαστικά! Και παλι επιεικώς βλακώδες.

ΑΛΛΑ, αν μιλάμε για 2 ίδιους επαγγελματίες (ως προς το τελικό αποτέλεσμα) και διαφορετική τιμή, τότε ναι δεν πρέπει να κολλάμε στα φρου-φρου και αρώματα όπως πχ κεντρικότατο μαγαζί με απίστευτο ενοίκιο, κτλ κτλ κτλ τα οποία έξοδα περνάνε στην τελική τιμή που πληρώνουμε, και λογικό είναι να παμε στον φθηνότερο. Πιστεύω ότι κάπως έτσι και εσύ το έθεσες το θέμα :thumbsup:

Στον αντίποδα, και εκεί είχε σκαλώσει ο Αντώνης γιατί το συζητούσαμε... "μεταξύ γνωστών" πετάγεται ο άλλος και του λέει ότι το SportContact 5 ΔΕΝ έχει εισαχθεί ΑΚΟΜΑ επίσημα, και επέμενε να του πασάρει Michelin! Επιεικώς απαράδεκτος επαγγελματίας και σίγουρα ότι χειρότερο αυτό που έκανε καθότι πρακτικά προσέβαλε τον δείκτη νοημοσύνης του πελάτη του, ενώ ήξερε ότι ρισκάρει για το όποιο υψηλότερο περιθώριο κέρδους που μπορεί να του αφήνει η εν λόγω εταιρεία... να τον παρει πρέφα ο πελάτης (που τον πηρε στην τελική) και να γίνει ρόμπα ξεκούμπωτη!

Τέλος, και καθαρά για την ιστορία. Ναι ο Αντώνης τα πήρε 830 φορεμένα. Ναι και ΜΠΡΑΒΟ σου που δεν σκίζεις και τα χρεώνεις 850ευρώ! Εδώ πάνω όμως γιατί άλλοι μας έλεγαν 1000 και 950 και και και? Εσύ στα 850 ΕΧΕΙΣ κέρδος προφανώς! Ο μάστορας που το έδωσε 830 έχει επίσης κέρδος προφανώς... Δηλαδή γιατί πρέπει να αισχροκερδίσει ο άλλος στην πλατη μας με το 1000άκι??? Ειδικά το τελευταίο το τονίζω διότι αναλογικά τι βάζεις στην τσέπη σου με τα 850 ευρώ εσύ, και το τι βάζει ο άλλος είναι ποσοστιαία χαωδώς μεγαλύτερο το ποσοστό κέρδους του που κυνηγάει :whistling:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

ας αρχισουμε απο το τελος.

1.το εαν τα αζωτο ειναι αχρηστο ειναι αλλη ιστορια (μεγαλη) που παρ ολ αυτα συναδελφοι σου το εκμεταλλευονται κ το χρεωνουν.....συμφωνω οτι ειναι αχρηστο.

2.στο φιλικο συναδελφος σου μου ειπε οτι δεν υπαρχουν ελλαδα ελα να βαλουμε michelin.φιλος ηταν κ παλι σε παλιοτερο αυτοκινητο στην αθηνα οταν αλλαζα λαστιχα (4 συνεχομενα ζευγαρια στον ιδιο) κ μου εβαλε λαστιχο μπαλωμενο.

3.το να ναι καποιος καλος στη δουλεια του το θεωρω δεδομενηγο επιλογη κ δεν υπαρχει περιπτωση για 50-100 ευρω να εμπιστευτω 40000 χιλ αυτοκινητο κ να μου κανουν βλακειες....

4.το μαγαζι που αλλαξα τα λαστιχα μου δεν το ηξερα.ο ανθρωπος πολυ καλος στη δουλεια του με γνωσεις, μπολικη δουλεια, προσεκτικος κ καφε με κερασε κ μετα απο λιγο καιρο μιλησαμε κ τον βοηθησα σε καποιο προβλημα που ειχε κ ολα καλα κ ωραια.

5.για ποιο λογο ομως στο ιδιο λαστιχο να υπαρχει μεγαλη διαφορα στην τελικη τιμη αγορας?θα μου πεις ελευθερη αγορα ειναι κ ο καθενας οσα θελει ζηταει κ αυτος που πληρωνει επιλεγει.ετσι επικρατησαν τα σπουπερ μαρκετ απ τα παντοπωλεια.

6.κ οι πελατες της μιας νυχτας λεφτα σου εδωσαν μην εισαι υποτιμιτικος απεναντι τους.κατι θα τους ενοχλησε.

7.οποιοι κανετε σωστα τη δουλεια σας οπως λες χωρις να το εκμεταλλευεστε με τραβηγμενες τιμες (δεν ειναι πολλα τα 850 που τα χεις) παντα θα χετε δουλεια.

:whistling: να σαι καλα φιλε κουμπαρε. :thumbsup: (τι να σου κανω που μεταναστευσα?)

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδια, κουβέντα κάνουμε :thumbsup:

Πάντως με τα SC5 είναι αλήθεια ότι έγινε (και γίνεται ακόμα) αλαλούμ.

Πιο καθυστερημένα απ' όλους τα έφερε η επίσημη αντιπροσωπεία, πιθανώς λόγω ύπαρξης υψηλού stock σε SC3.

Οπότε τα μαγαζιά απευθύνθηκαν σε παράλληλους εισαγωγείς ή μερικοί τα έφερναν ακόμα και μόνοι τους. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά παιδια, κουβέντα κάνουμε :thumbsup:

Πάντως με τα SC5 είναι αλήθεια ότι έγινε (και γίνεται ακόμα) αλαλούμ.

Πιο καθυστερημένα απ' όλους τα έφερε η επίσημη αντιπροσωπεία, πιθανώς λόγω ύπαρξης υψηλού stock σε SC3.

Οπότε τα μαγαζιά απευθύνθηκαν σε παράλληλους εισαγωγείς ή μερικοί τα έφερναν ακόμα και μόνοι τους. :tongue:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τα Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 ηρθαν και τα περασαμε σημερα.

Η πρωτη εντυπωση μετα απο 25 χλμ (Δραμα-Καβαλα) ειναι πολυ θετικη. :tongue:

Περισσοτερο μου εκανε εντυπωση το ποσο αθορυβα ειναι! Σε καλη ασφαλτο (οχι τραχια) δεν ακουω σχεδον καθολου θορυβο κυλισης και προσπαθω να βρω τι ακουγεται περισσοτερο, ο αερας, το μοτερ ή τα λαστιχα! Μαλλον ο αερας απο το στροβιλισμο στον καθρεφτη! :thumbsu:

Βεβαια φρεναρω πολυ καλυτερα τωρα αλλα δεν μπορει να γινει συγκριση με τα φθαρμενα...

Γενικα σαν αρχη φαινονται πολυ καλα. Θα δειξει βεβαια ο χρονος και τα χιλιομετρα.

Θα τα παω προσεκτικα για 200 - 300 χλμ και μετα φουλ στριψιμο! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τα Goodyear ειναι πολυ καλα στο στριψιμο και το φρεναρισμα (ειναι ολοκαινουργια οποτε δεν περιμενα κατι αλλο) αλλα θα επικεντρωσω στο θορυβο που ειναι και βασικο ζητημα στο αμαξι μας.

Μεχρι τα 120 χλμ/ω ειναι απολυτως αθορυβα σε οποιοδηποτε οδοστρωμα, ειτε καλο ειτε κακο, τοσο που πραγματικα αρχιζω να παρατηρω τον ηχο της μηχανης και του αερα!

Απο εκει και πανω (παραπανω απο τα 120) και ιδιαιτερα μετα τα 140 κανουν περιπου τον ιδιο θορυβο με τα Conti sport contact 3 που ειχα αλλα εξαρταται παρα πολυ απο το ειδος του οδοστρωματος. Δηλαδη, σε καλη μαυρη ασφαλτο ακουγονται λιγοτερο απο τα παλια μου λαστιχα αλλα σε παλιοτερη και πιο γκριζα ασφαλτο ακουγονται μαλλον λιγο πιο πολυ. Ισως και να ειναι η χροια του ηχου που μου δινει αυτη την εντυπωση επειδη ειναι πιο βαθια και υποκωφη αλλα εμενα με πειραζει.

Ολα αυτα με 34 psi αερα και μολις 300 χλμ μετα την αλλαγη.

Θα τα παρακολουθω και θα σας πω περισσοτερες εντυπωσεις μετα απο καποιες χιλιαδες χλμ. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε δηλαδή τίποτα Βασίλη κατά την επιστροφή σας? Μια από τα ίδια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε δηλαδή τίποτα Βασίλη κατά την επιστροφή σας? Μια από τα ίδια?

Οπως σου ειπα μειωσα τον αερα απο 36 σε 34 psi και ειδα βελτιωση αλλα οχι κατι δραματικο.

Αναλογα με την ασφαλτο ερχεται και ο θορυβος κι επειδη εγω δεν εχω εξατμιση που κανει λιγο θορυβο παραπανω για να ισοσταθμιζει το θορυβο κυλισης τα ακουω και τα παρατηρω ολα.

Στα 140 και παραπανω ειναι πανω κατω τα ιδια με τα Conti 3.

Η μεγαλη διαφορα ειναι στα λιγα χιλιομετρα οπου δεν ακουγονται καθολου!

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα μειωσα τον αερα απο 36 σε 34 psi και ειδα βελτιωση αλλα οχι κατι δραματικο.

Αναλογα με την ασφαλτο ερχεται και ο θορυβος κι επειδη εγω δεν εχω εξατμιση που κανει λιγο θορυβο παραπανω για να ισοσταθμιζει το θορυβο κυλισης τα ακουω και τα παρατηρω ολα.

Στα 140 και παραπανω ειναι πανω κατω τα ιδια με τα Conti 3.

Η μεγαλη διαφορα ειναι στα λιγα χιλιομετρα οπου δεν ακουγονται καθολου!

Πάντος με τα Dunlop έχω να πω ότι είναι αθόρυβα και δεν ακούω τίποτα παρά μόνο την εξάτμιση... :frantics: Την πέμπτη θα την κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν άλλαξε δηλαδή τίποτα Βασίλη κατά την επιστροφή σας? Μια από τα ίδια?

Αυτο που ξεχασα να σου πω ειναι οτι οταν ερχομουν την Παρασκευη ειχα δυνατο πλαγιομετωπικο ανεμο (απο εμπρος-πλαγια δεξια) οποτε γενικα ο θορυβος ηταν αρκετα δυνατοτερος.

Στην επιστροφη δεν ειχα ανεμο οποτε μπορω να βγαλω πιο καλα συμπερασματα για το θορυβο απο τα λαστιχα.

Η μονη συγκριση που μπορουμε να κανουμε ειναι να βρουμε ενα ακομη CC με Conti 3 και μαμα εξατμιση και να μπεις και στα δυο για να κρινεις μονος σου...

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε του Αντώνη με τα Conti5 που είναι ακόμα με στοκ εξάτμιση και ολόιδια εισαγωγή με εσένα :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε του Αντώνη με τα Conti5 που είναι ακόμα με στοκ εξάτμιση και ολόιδια εισαγωγή με εσένα :frantics:

Μηπως ομως φοραει 18αρες;

Link to comment
Share on other sites

Λες να έχει διαφορά ως προς τον θόρυβο? Το πελμα δεν παίζει ρόλο ως προς αυτό? :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι και το πελμα αλλα και το προφιλ παιζει ρολο στο θορυβο.

Παντως αν ειναι πιο αθορυβα τα Conti 5 σε 18αρες σιγουρα θα ειναι πιο αθορυβα και σε 17αρες.

Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο μικρη ζάντα τόσο και ποιο μείωση στον θόρυβο και καλύτερη κίληση. Εξάλου όλα τα οικολογικά αμάξια που έχουν σκοπό την οικονομία και την άνεση φοράνε ποιο μικρές ζάντες με ποιο μεγάλο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

....εως τωρα....βελουδο...κανενα προβλημα ηχου-κρατηματος κ μεσα στην πολη αλλα κ εξω με μεγαλη ταχυτητα κ 18αρα.....ειναι ομως με δεικτη Υ κ πρεπει να τα ζεστανεις.

Link to comment
Share on other sites

....εως τωρα....βελουδο...κανενα προβλημα ηχου-κρατηματος κ μεσα στην πολη αλλα κ εξω με μεγαλη ταχυτητα κ 18αρα.....ειναι ομως με δεικτη Υ κ πρεπει να τα ζεστανεις.

Και τα δικα μου ειναι Υ (δεν βγαινουν με αλλο δεικτη ταχυτητας).

Σιμο κανονισε συναντηση για συγκριση των δυο ελαστικων στον τομεα του θορυβου...

Link to comment
Share on other sites

.....οκ για το Y το ξερω απλα το ξαναλεω γιατι οποιοδηποτε ελαστικο με τετοιο δεικτη για να "βγαλει" τις δυνατοτητες του θελει ενα σχετικο ζεσταμα....

......σιμοοοοο do the deal.... :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Οτι θέλετε δεν ξέρω πως καταλήγει πάντα στο κλασικό ΠΛΕΟΝ "Σίμο κάνε τα κουμάντα"! Κυρία επί των τιμών με έχετε κάνει πλεον.... :growl: :growl: :growl:

Και όχι τίποτα άλλο, αλλα ΕΣΕΙΣ είστε οι γρήγοροι και τα λιώνετε τα λάστιχα. Το δικό μου είναι αργό και έχει πολλάααααααα χιλιόμετρα ακόμα ζωής! :pardon::thumbsup::w00t:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω τα ποιο ήσυχα λάστιχα.. Να φανταστίτε δεν τα ακούω ποτέ μου.... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.