Jump to content
yositosi

Αντικατάσταση Ελαστικών

Recommended Posts

Στο θέμα μας τώρα...

235/35/19

108€ το λάστιχο.

Η Sailun είναι γνωστή εταιρεία στο εξωτερικό με λάστιχα που στέκονται στο ύψος με της επώνυμες εταιρίες.

Πριν αρχίσετε την καραμέλα για τα επώνυμα ελαστικά δείτε πρώτα για την εταιρία που λέω στο ίντερνετ και μετά πείτε την άποψη σας..

Link to comment
Share on other sites

Μια εντελώς αφελή ερώτηση ρε συ Γιώργο... Αν είναι να κάνεις "πείραμα" σε κάτι που θα κρατάει εσένα μαζί με 300+ άλογα σε επαφή με το δρόμο, για ποιό λόγο να ρισκάρεις να δοκιμάσεις κάτι Κινέζικο (γιατί τα link που δίνεις είναι marketing material). Αν θέλεις να πας σε κάτι πιο οικονομικό γιατί δεν κοιτάς και τα Falken, που δοκιμασμένα είναι ΚΑΛΑ ελαστικά και που παρά το ότι ποτέ δεν "πιάστηκαν" εμπορικά Ελλαδα, στην Αμερική τα έχουν πολύ ψηλά (χωρίς να βάζω συγκριτικό προσδιορισμό με άλλα).

 

Ρωτάς εδώ μέσα τον καθένα να σου πει το κοντό του και το μακρύ του, αλλά η ουσία παραμένει ότι το ΜΟΝΟ που πραγματικά ξέρει να σου πει ο οποιοσδήποτε, είναι το ότι μιλάμε για προιόν 100% Κίνας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Annual Global Tire Report 2013

 

Παγκόσμιες πωλήσεις ελαστικών από 75 εταιρείες του κλάδου.

Η SAILUN είναι στην 30η θέση επί συνόλου 75

Όποιος έχει υπομονή, ας αθροίσει τις πωλήσεις των Κινέζικων  :pardon:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,και να πω ρε φιλε οτι εισαι σαν την γιαγια μου που εβαλε τα barum,πηγαινει με μαξ 80χλμ και στην πολη με 20....

Εσυ βγαινεις εγνατια και πιανεις 270 συνεχεια.

Αυτες οι ταχυτητες,δεν ειναι παιχνιδι.

Και στο κατω κατω,τα 300 ευρω που πας να γλυτωσεις,στα 3 χρονια που θα τα αλλαξεις,δεν ειναι τραγικη διαφορά.

Εχεις ενα αμαξι που κοστιζει 40 χιλιαρικα,μην λυπασαι τα 300 ευρω,θα τα βγαλουν τα λεφτα τους;)

Edited by Passatoukos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα barumακια πέραν από την γρήγορη φθορά λόγω πολύ μαλακιας γομας είναι αξιόλογα. Πολύ θορυβωδη βέβαια αλλά κρατάνε καλά. Στο όριο είναι περίεργα... Αν είχαν λίγη αντοχή ακόμη θα τα ξανά έβαζα.

Sent from my LG-LS980 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα αγαπητε μου Touring the m3, δεν εχω τιποτα προσωπικο με εσενα,απλως ενιωσα αδικημένος που διαγραφηκε μονο  το δικο μου κειμενο .  Τωρα στα δικα σου κειμενα αν όπως λες δεν εχεις γραψει κατι το μεμπτο ποιος ο λογος που διαγραφτηκαν?  Εν πασι περιπτωση το λαθος δικο μου, δεν επρεπε  να αναφερω ονόματα.     Για να μην φερουμε και σε δυσκολη θεση τον Speedy προτείνω να το προσπερασουμε και να το ξεχασουμε.  Εγω παντως για το κειμενο μου αν και πολυ αθωο ζητησα συγγνωμη.      Γραψτε τωρα για λάστιχα και μην αποπροσανατολίζεστε όπως λεει και ο Speedy.   Παντα φιλικα και χωρις παρεκτροπες.

Μαζί σου αδερφέ.....και άν προσέβαλα(όχι ειθελημένα)κάποιον,ζητάω συγνώμη από το forum!!!Μή ξεχνάμε,πως κάποιες στιγμές,δέν έχουν μόνο οι γυναίκες τις"μέρες" τους..... :pardon:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει πολλές φορές παράκληση για την μη ύπαρξη σχολίων-διάλογοι εκτός θέματος και την επίλυση προσωπικών διαξιφισμων μέσω π.μ.. Λίγοι σεβάστηκαν αυτόν τον ευγενικό τρόπο προσέγγισης. Οι υπόλοιποι δέχθηκαν τις ανάλογες επιπτώσεις.

Όσο για το σχόλιο σου θα διαγραφεί εντός της ημέρας.

Την καλησπέρα μου!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

οχι κινεζικα λαστιχα σε αυτ/τα > 30.000€ ρε παιδια, αμαρτία είναι. Στην ουσια με 150-200€ παραπανω βαζεις παλαιοτερο μοντελο ή το οικονομικό μοντελο επώνυμης εταιρίας ή εστω λαστιχο μιας μικρης ευρωπαικης οπως αναφερθηκε κ προηγουμενως....

Ακομη και στο Megane coupe που ειχα, παντα επωνυμο λαστιχο και ας μην μου περισσευαν τα χρηματα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

My link

μετα απο τετοια γκρουπ..........μεταναστευεις σιμο μου?!?!?!?!?!?!?!?!

Δοκιμαστε Continental ContiSportContact.

 

Δεν ειναι τοσο γερα οσο τα Goodyear F1 Assymetric 2, Dunlop Sport RT MAXXX, Pirelli Pzero αλλα ειναι μακραν τα ποιο αθορυβα. Γερα χρειαζεται καποιος αν ειναι οπαδος της λακουβας.

Δοκιμαστε Continental ContiSportContact.

 

Δεν ειναι τοσο γερα οσο τα Goodyear F1 Assymetric 2, Dunlop Sport RT MAXXX, Pirelli Pzero αλλα ειναι μακραν τα ποιο αθορυβα. Γερα χρειαζεται καποιος αν ειναι οπαδος της λακουβας.

Δοκιμαστε Continental ContiSportContact 5 εννοουσα. Συγνωμη για την παραλειψη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λεω να αλαξω λαστιχα και απο conti 5 [σχετικα καλο λαστιχο ανετο με καλο κρατημα]να αλλαξω και να παω σε Assymetric 2.    Οποιος μπορει και το εχει βαλει ας μου δωσει πληροφοριες και την γνωμη του σε σχεση με τα προηγουμενα που φορουσε.  Και επισης να μου πει αν ζεσταινεται ευκολα.  Θα ηθελα και την γνωμη σου Wisdom μια που ειχες conti 3  pilot 3 και εβαλες Assymetric 2 ποιο ειναι καλυτερο συνολικα,  ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το assymetric 2 overall καλυτερο λαστιχο απο το cs3

Με το ps3 ισοπαλια. Τα εχω στα 2 αυτοκινητα μου,

2 τετραδες το goodyear 4 το michelin.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τελικα φωκας 236 $ φ1 assymetric 2 και γυρισα ξανα σε αυτο απο rainsport 3 uniroyal επειδη δεν εβρισκα ετοιμοπαραδωτο το rainsport3....μεσα σε 7 μηνες αλλαξα 6 λαστιχα...2 φορες τα 2 μπροστινα και 1 τα πισω...ποιο πριν conτinental sport contact 5...κια ποιο πριν sport contact 3 kai ποιο πισω bridhestone s003..ta kalytera σε νερο ειναι uniroyal rainsport 3 μαλακο λαστιχο και θεικο κρατημα στο νερο..καθολου aquaplanning σε πολλα χλμ..δευτερο το φ1.απλα πολλοι παραπονιουνται οτι δεν εχουν δυνατα τα πλαιναν τοιχωματα..εγω δεν ξερω...ξερω ομως οτι το φ1 και το uniroyal απλα στο νερο ειναι αλλου 270 ανετοτατα τα rainsport και τα φ1.στο στεγνο ολα καλα ειναι αφου ξεσταινονται πατανε τρελα...την διαφορα την βλεπεις στο νερο....λιγα αυτοκινητα μπορουν  να ακολουθησουν σε ρυθμους γρηγορους ενα φ1/rainsport 3 στο νερο....

Edited by quicksilver
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ παιδια για τις πληροφοριες. Η επιλογη να βαλω λαστιχα σε νουμερο XL[ποιο σκληρα πλαινα]νομιζετε πως θα εδινε καλυτερη και ποιο ασφαλης συμπεριφορα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια φοραω τα sport contact 5 και εχθες παρηγγειλα τα goodyear eagle assymetric 2 μολις τα βαλω απο εβδομαδα θα σας πω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια φοραω τα sport contact 5 και εχθες παρηγγειλα τα goodyear eagle assymetric 2 μολις τα βαλω απο εβδομαδα θα σας πω εντυπωσεις

Θα καταλαβεις τη διαφορα αμεσως με το assymetric.

Ιδιαιτερα στη βροχη.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια φοραω τα sport contact 5 και εχθες παρηγγειλα τα goodyear eagle assymetric 2 μολις τα βαλω απο εβδομαδα θα σας πω εντυπωσεις

Πες μας αν συνολικα ειναι καλυτερο απο το conti 5 και που μειονεκτει και που υπερτερει σε σχεση με το conti 5.

Link to comment
Share on other sites

με τα πλαινα...τι ιστορια και αυτη .πιστευω οτι αν δεν κανει καποιος πιστα...και δεν ανεβαινεις πεζοδρομια δεν ειναι κατι που θα απασχολει στην κατηγορια του φ1 η sport contact 5  η pilot η οτιδηποτε ενα οδηγο...ειναι λαστιχα που δεν ειναι της πλακας και εχοντας γυρισει ολες τις επωνυμες μαρκες μεχρι τωρα δεν με προβληματισε πολυ.εχω να πω ομως εμπειρικα οτι τα sport contact πετανε ευκολα βυζι...και τα 3 και τα 5 .τα φι οχι παλι, ειναι δευτερη φορα που τα προτιμησα γιατι κινουμαι επι το πλειστον στο νερο...στα βουνα που μενουμε...

Edited by quicksilver
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

φοραω τα assymtric 2 ενα χρονο τωρα. σε σχεση με τα continental 3 λιγο πιο θορυβωδη, απαιχτα στο βρεγμενο, πολυ λιγοτερο φαγωμα μετα απο 15,000 χιλιομετρα, πολυ ευχαριστημενος. Δεν φορεσα ποτε τα conti 5 για να μπορω να κανω συγκριση αλλα με τα conti 3 που φορουσα ειναι πολυ καλυτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι τα Assymetric 2 να ειναι ποιο θορυβωδη απο τα conti 3 τα οποια σε κατσαρο δρομο μου επαιρναν  τα αυτια,καλυτερα να ξαναπαω στα conti 5,τα οποια στο κατω κατω ειναι λιγο ποιο αθορυβα και ανετα απο τα conti 3 που φορουσα, με αρκετα καλο κρατημα σε στεγνο και βροχη,και πιανουν την θερμοκρασια τους σχετικα γρηγορα παροτι ειναι  ταχυτητας Y.  Παντως ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.