Jump to content
yositosi

Αντικατάσταση Ελαστικών

Recommended Posts

την επομενη εβδομαδα εχει μπει στο προγραμμα η αλλαγη ελαστικων τελικα. Υπενθυμιζω την απολυτη προτεραιότητα μου σε χαμηλο θορυβο και επιλογη ΜΟΝΟ επωνυμης εταιριας. Καμια καινουργια προταση/αποψη υπαρχει ? Μεχρι στιγμης ειμαι μεταξυ Dunlop Sportmaxx, Assymertic και Contisport 5....

Link to comment
Share on other sites

To 1o φίλε μου είναι αντάξιο και ίσως καλύτερο των άλλων 2 και μάλιστα σε καλύτερη τιμή και με 1 χρόνο εγγύηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dunlop και goodyear δινουν την ιδια εγγυηση.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την επομενη εβδομαδα εχει μπει στο προγραμμα η αλλαγη ελαστικων τελικα. Υπενθυμιζω την απολυτη προτεραιότητα μου σε χαμηλο θορυβο και επιλογη ΜΟΝΟ επωνυμης εταιριας. Καμια καινουργια προταση/αποψη υπαρχει ? Μεχρι στιγμης ειμαι μεταξυ Dunlop Sportmaxx, Assymertic και Contisport 5....

μπορεις να μας πεις τιμες?

Link to comment
Share on other sites

Να πω εγώ που ρώτησα προσφάτως??500 michelin ps,conti 5 και 460 dunlop sportmaxx rt.Tα goodyear υπολογίζω κάπου στο ενδιάμεσο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τιμες απο πελατη μου στην Θεσ/νικη στον οποιο θα τοποθετησω τελικά τα Dunlop. Aυτος δουλευει ποιο πολυ τα Michelin γι'αυτο ισως τα Dunlop μου τα δινει (μαλλον) λιγο πιο ακριβα  απο άλλους λαστιχαδες. Αναγκαστικα ομως θα τα βαλω σ'αυτον γιατι καναμε δουλεια μαζι...Εχουμε και λεμε λοιπον:

 

MICHELIN PRIMACY 3W            – 510€ - 71db

CONTI SPORT CONTACT 5       – 520€ - 71db

GOODYEAR ASSYMMETRIC 2  – 520€ - 70db

DUNLOP SPORT MAXX              – 520€ - 68db

Link to comment
Share on other sites

Πανακριβα

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

βρηκα αυτο εδω    http://www.newsbeast.gr/car/arthro/814671/nea-upiresia-egguisis-elastikon/  φαινεται πολυ καλο

 

δεν ξερω ομως αν ισχυει για ολες τις μαρκες ελαστικων

αν πρεπει να εισαι στην εγγυηση ( αν και δε νομιζω )

και αν ειναι λογικες οι τιμες φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Στο 225/45/17 assymetric 2 και ps3 70-80Ε κατω

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο 225/45/17 assymetric 2 και ps3 70-80Ε κατω

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Νίκο, μάλλον για 235/45/17 μιλάνε τα παιδιά  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

225/45/17 assymetric στον Φωκά 375 τα έβαλα πριν 2 εβδομάδες.

 

Τα θεωρώ αθόρυβα, σίγουρα πολύ πιο αθόρυβα από τα bridgestone μαμά που είχα.

Edited by spentgr
Link to comment
Share on other sites

225/45/17 assymetric στον Φωκά 375 τα έβαλα πριν 2 εβδομάδες.

 

Τα θεωρώ αθόρυβα, σίγουρα πολύ πιο αθόρυβα από τα bridgestone μαμά που είχα.

παιδια σταματήστε να αναφερετε τιμες για διαστασεις ελαστικων που δεν μας ενδιαφερουν.      235/45/17   η     235/40/18    φοραμε....   αν υπαρχει κατι σε αυτές τις διαστασεις ευχαρίστως να ακουσουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστος ο Μακης, δεν μπορεις να συγκρινεις το 235 με το 225 λεγοντας οτι ειναι πανακριβο !! Οπως ανεφεραν πριν ΑΝ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΜΕΡΙΚΟΙ , το ξερω οτι ειναι λιγο πιο τσιμπημενες οι τιμες που πηρα αλλα σκεφτηκα οτι ηταν ο πιο γρηγορος τροπος για να με ξοφλησει την δουλεια που καναμε....Εν γνωση μου λοιπον , τουλαχιστον ενα 40ρι την τρωω αναγκαστικα για το dunlop..... :unknw:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

225/45/17 assymetric στον Φωκά 375 τα έβαλα πριν 2 εβδομάδες.

Τα θεωρώ αθόρυβα, σίγουρα πολύ πιο αθόρυβα από τα bridgestone μαμά που είχα.

Σχετικά καλό grip με αυτό το ελαστικό αλλά η αίσθηση τους είναι απαράδεκτη. Ο σκελετός τους και τα πλαϊνά είναι πολύ μαλακά με αποτελεσμα κακή αίσθηση στο τιμόνι . Θέλει αρκετά psi να δουλέψει.

Αισθητά καλύτερα από Barum.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καλό grip με αυτό το ελαστικό αλλά η αίσθηση τους είναι απαράδεκτη. Ο σκελετός τους και τα πλαϊνά είναι πολύ μαλακά με αποτελεσμα κακή αίσθηση στο τιμόνι . Θέλει αρκετά psi να δουλέψει.

Αισθητά καλύτερα από Barum.

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Μιλάμε για ελαστικό με εξαιρετική πρόσφυση στο βρεγμένο δρόμο σε σχέση με τον ανταγωνισμό, όχι σχετικά καλή.

Όχι και απαράδεκτη αίσθηση στο τιμόνι το Assymetric 2. Θέλει τα σωστά psi, όσα ορίζει ο κατασκευαστής.

 

Καλό είναι να γίνει ένας έλεγχος ευθυγράμμισης, μήπως χάνει από κει.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα DUNLOP εχουν κανει 1000 χλμ περιπου και ομολογω οτι μου αφηνουν εξαιρετικες εντυπωσεις εως τωρα. Ο θόρυβος μειώθηκε αρκετά αλλα ισως ειναι και αναμενόμενο εφοσον καινουργιο με παλιο ελαστικο δεν μπορεις να τα συγκρινεις επι ισης όροις...

 

Το αυτ/το εξακολουθει να παταει πολυ καλα, γεγονος που ισχυε, σε ικανοποιητικό βαθμό, και με τα προηγούμενα μαμισια ελαστικά

Link to comment
Share on other sites

Τα DUNLOP εχουν κανει 1000 χλμ περιπου και ομολογω οτι μου αφηνουν εξαιρετικες εντυπωσεις εως τωρα. Ο θόρυβος μειώθηκε αρκετά αλλα ισως ειναι και αναμενόμενο εφοσον καινουργιο με παλιο ελαστικο δεν μπορεις να τα συγκρινεις επι ισης όροις...

 

Το αυτ/το εξακολουθει να παταει πολυ καλα, γεγονος που ισχυε, σε ικανοποιητικό βαθμό, και με τα προηγούμενα μαμισια ελαστικά

 

Για καλο τιμονι, καλη αισθηση κτλπ, σκληρα πλαινα τα P ZERO (οχι nero ή rosso) ειναι πολυ καλα. Φιλοι με EVO X, STI εχουν μεινει πολυ ευχαριστημενοι απο τα Pirelli.

 

Για απολυτο κρατημα αλλα οχι πολυ καλη συμπεριφορα με βροχη υπαρχουν και τα ακολουθα που σε στεγνο εχω ακουσει απο πολλους με διαφορετικα αυτοκινητα οτι ειναι εκπληκτικα. Απλα με βροχη στην Εθνικη μεχρι τα 100 χλμ/ωρα νιωθεις ασφαλης

 

http://www.toyotire.gr/tire/pattern/proxes-r888

 

http://www.dunlop.eu/dunlop_grel/tires/passenger/sp-sport-maxx-gt-600/?from=browse

 

 

Τα Continental τα μαμα ηταν πολυ πιο αθορυβα απο τα DUNLOP SPORT MAX που φοραω τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Sport Maxx RT πιο θορυβώδη από τα Conti SC3???? Are you sure my friend? (γιατί εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη εικόνα, και τα Conti ΔΕΝ τα πέταξα "φαγωμένα" ώστε να πεις ότι έκαναν βαβούρα λόγω φθοράς)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αλλάζοντας τα μαμά conti 3 με τα dunlop sport maxx RT δεν μπορώ να πω ότι είναι χειρότερα στο θέμα του θορύβου όμως σίγουρα δεν είναι και καλύτερα. Βέβαια τα έβαλα με 420 ευρώ οπότε δεν πρέπει να έχω και παράπονο! Σε θέμα κρατήματος στο στεγνό είναι εξίσου καλά νομίζω αλλά στο βρεγμένο επειδή τα έβαλα Ιούνιο δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι τα conti 3 μέχρι το τέλος της ζωής τους ήταν αξιοπρεπέστατα σε θέμα κρατήματος (61000 χλμ)

Link to comment
Share on other sites

Τα Sport Maxx RT πιο θορυβώδη από τα Conti SC3???? Are you sure my friend? (γιατί εγώ έχω την ακριβώς αντίθετη εικόνα, και τα Conti ΔΕΝ τα πέταξα "φαγωμένα" ώστε να πεις ότι έκαναν βαβούρα λόγω φθοράς)

Ναι πολυ πιο θορυβωδη.

 

και τα αλλαξα στα 33000 χλμ λογω τριετιας.

Link to comment
Share on other sites

SC3 έχουν σήμανση στα 73db... SC5 έχουν σήμανση στα 71db... RT έχουν σήμανση στα 68db! Σε ρώτησα γιατί η διαφορά είναι αισθητά μεγάλη και ουσιαστικά είναι και ένα από τα "δυνατότερα" χαρακτηριστικά του ελαστικού αυτού!

Link to comment
Share on other sites

SC3 έχουν σήμανση στα 73db... SC5 έχουν σήμανση στα 71db... RT έχουν σήμανση στα 68db! Σε ρώτησα γιατί η διαφορά είναι αισθητά μεγάλη και ουσιαστικά είναι και ένα από τα "δυνατότερα" χαρακτηριστικά του ελαστικού αυτού!

Και πολυ σωστα κανεις.

 

Στην επομενη αλλαγη που θα κανω θα δοκιμασω τα Pirelli Pzero και τοτε θα εχω ξεκαθαρη αποψη για το θεμα του θορυβου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα που φοραει τα Dunlop Max rt  ενω στο θεμα αποδοσης (χωρις να τα εχω πιεσει πολυ..) μου φαινονται πολυ καλα, στο θεμα του θορυβου ειμαι απογοητευμενος.

Εχω αρκετα εντονο "βουητο" απο τα 30-60χλμ./ωρα που γινεται ευκολα αντιληπτο και κυριως αφηνοντας το γκαζι, ενω το αυτοκινητο "ρολαρει".

Για να αποκλεισω καποια αλλη αιτια που μπορει να προκαλει το θορυβο σημερα μπηκα σ ενα Golf 5 που πριν μερικους μηνες ειχε βαλει τα ιδια ελαστικα και παρατηρησα ιδιο τον ιδιο θορυβο, ισως σε λιγο χαμηλοτερο βαθμο..

 

Κριμα γιατι ηθελα πραγματικα να φοραει τα Dunlop και οταν το παρελαβα αισθανθηκα πραγματικα τυχερος. Ειχα διαβασει πολυ καλα λογια αλλα πραγματικα απογοητευτηκα...

Σ ενα καινουριο αυτοκινητο με πολυ καλη ηχομονωση,  ο θορυβος κυλισης εχει αμεση επιπτωση στην αισθηση της οδηγησης... :sad:

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.