Jump to content
yositosi

Αντικατάσταση Ελαστικών

Recommended Posts

Guest tanasi

Μπράβο σας ρε παιδιά :laugh:

Χαρά στο κουράγιο σας, το έχετε εξαντλήσει το θέμα λέμε :laugh:

Keep going!!! :laugh:

Διακρίνω ειρωνία κουμπάρε; τι σε ενόχλησε;

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : αν ενοχλεί το ποστ μου, να με αναφέρεις αρμοδίως, ώστε από σεβασμό και μόνο στους άλλους χρήστες να μη καταντήσει αρένα το παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω ειρωνία κουμπάρε; τι σε ενόχλησε;

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ : αν ενοχλεί το ποστ μου, να με αναφέρεις αρμοδίως, ώστε από σεβασμό και μόνο στους άλλους χρήστες να μη καταντήσει αρένα το παρόν θέμα.

Και τι είναι εδώ μέσα, λόχος για να σε αναφέρω στο "θαλαμοφύλακα" ?

Όχι μόνο τα γραφόμενα δεν είναι ειρωνικά, αλλά αντιθέτως απονέμω τα εύσημα στα μέλη, που συμμετέχουν στην κουβέντα και δείχνουν τη διάθεση να εξαντλήσουν το θέμα με το θόρυβο μέχρι τέλους.

Ισχύουν λοιπόν τα γραφόμενα στο post No100 και περιμένω να διαβάσω με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα των παρατηρήσεών τους (τα οποία και θα χρησιμοποιήσω και εγώ, αν και όταν τα χρειαστώ)

Φιλικά πάντα tanasi και χωρίς ΙΧΝΟΣ ειρωνείας :laugh:

Link to comment
Share on other sites

.....θα χεις δυνατη μουσικη ή/& δυνατη κ04........... :thumbsu:

Ασε τώρα με την κ04 βρήκα την ησυχεία μου.Δεν φουσκώνει και έχουμε ηρεμία. Ολα ήρεμα μέχρι της 3.000. Τα λάστιχα όμως τα παραδέχομαι μαλακά και δεν ακούγονται καθόλου.

Και τι είναι εδώ μέσα, λόχος για να σε αναφέρω στο "θαλαμοφύλακα" ?

Όχι μόνο τα γραφόμενα δεν είναι ειρωνικά, αλλά αντιθέτως απονέμω τα εύσημα στα μέλη, που συμμετέχουν στην κουβέντα και δείχνουν τη διάθεση να εξαντλήσουν το θέμα με το θόρυβο μέχρι τέλους.

Ισχύουν λοιπόν τα γραφόμενα στο post No100 και περιμένω να διαβάσω με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα των παρατηρήσεών τους (τα οποία και θα χρησιμοποιήσω και εγώ, αν και όταν τα χρειαστώ)

Φιλικά πάντα tanasi και χωρίς ΙΧΝΟΣ ειρωνείας :sorcerer:

Εμείς οι Μακεδόνες ήμαστε θερμός λαός.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ασε τώρα με την κ04 βρήκα την ησυχεία μου.Δεν φουσκώνει και έχουμε ηρεμία. Ολα ήρεμα μέχρι της 3.000. Τα λάστιχα όμως τα παραδέχομαι μαλακά και δεν ακούγονται καθόλου.

Γιωργο, χωρις παρεξηγηση, που ν'ακουσεις τα λαστιχα αφου η εξατμιση σου καλυπτει τα παντα! Μονο στο ρελαντι που σ'ακουσα αρχισα να το σκεφτομαι για το αν θα προχωρησω σε αντικατασταση της μαμα εξατμισης μου για να παω σε δευτερο σταδιο... :sorcerer:

Σχετικα με το κρατημα των Goodyear εχω να πω σαν πρωτη εντυπωση οτι δειχνουν να πετανε αγκυρα!

Την ιδια αναβαση που εκανα παλια (πριν 15.000 χλμ με πιο φρεσκα τα Conti) με 90 χλμ/ω και γλυστρουσα ελαφρα τωρα την κανω με 105 χωρις ιχνος γλυστριματος.

Βεβαια μη σκεφτειτε οτι ειμαι και κανενας γρηγορος γιατι το ESP δεν το καταφερα να "μπει" ακομη... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, χωρις παρεξηγηση, που ν'ακουσεις τα λαστιχα αφου η εξατμιση σου καλυπτει τα παντα! Μονο στο ρελαντι που σ'ακουσα αρχισα να το σκεφτομαι για το αν θα προχωρησω σε αντικατασταση της μαμα εξατμισης μου για να παω σε δευτερο σταδιο... :thumbsu:

Σχετικα με το κρατημα των Goodyear εχω να πω σαν πρωτη εντυπωση οτι δειχνουν να πετανε αγκυρα!

Την ιδια αναβαση που εκανα παλια (πριν 15.000 χλμ με πιο φρεσκα τα Conti) με 90 χλμ/ω και γλυστρουσα ελαφρα τωρα την κανω με 105 χωρις ιχνος γλυστριματος.

Βεβαια μη σκεφτειτε οτι ειμαι και κανενας γρηγορος γιατι το ESP δεν το καταφερα να "μπει" ακομη... :thumbsu:

Εεε,.....ναι κάνει λίγοο θόρυβο.:sorcerer: αλλά κάποτε είχα μαμά εξάτμιση και θυμάμαι παλιές καλές ησυχες εποχές Που άκουγες μόνο τον αέρα (μου έληψαν). αχ... Τα toyo t1r τι λένε σαν λάστιχα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 χρόνια και 41.000χλμ με τα μαμά ContiSeal, νομίζω ότι ήδη έχω αργήσει να αλλάξω λάστιχα. Οι φθορές τους πλέον είναι παραπάνω από εμφανείς τόσο με γυμνό μάτι, όσο και από τα ολοένα και αυξανόμενα σπινιαρίσματα σε εκκινήσεις, αλλά και πιο γρήγορες ενεργοποιήσεις του ABS. Ήμουν αρκετά ευχαριστημένος από τις επιδόσεις του ελαστικού, με έμφαση στα πολύ καλά κρατήματα στις στροφές σε στεγνό οδόστρωμα. Αντίθετα δεν ήμουν ευχαριστημένος από τα υψηλά επίπεδα θορύβου κύλισης και τη μεγάλη φθορά που εμφάνιζαν μετά από πολύωρα ταξίδια με παρατεταμένα υψηλές ταχύτητες.

Μετά από αρκετή έρευνα που έκανα διαβάζοντας τεστ περιοδικών και κριτικές οδηγών (και για τα δύο προτείνω ανεπιφύλακτα το www.tyrereviews.co.uk ) κατέληξα στα Michelin Pilot Sport 3 (235/45 R 17 Y). Τα 4 λάστιχα τα έχουν στο tyres.gr 684 ευρώ και στο elastika-online.gr 700 ευρώ. Δεν έχω ιδέα πόσο χρεώνουν τα βουλκανιζατέρ μόνο για περαστικά, αλλά από αύριο θα κάνω μια τηλεφωνική γύρα σε καμιά 10αριά καταστήματα που είναι κοντά στην περιοχή μου να δω διαθεσιμότητα και τιμές.

Θα ενημερώσω με πρώτες εντυπώσεις μόλις τα περάσω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα βρήκα και τα άλλαξα γύρω στα 600 ευρώ. Είναι πολύ νωρίς για εντυπώσεις. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι δεν είναι τόσο αθόρυβα όσο τα περίμενα. Για την ακρίβεια δεν παρατήρησα βελτίωση στο θόρυβο. Η βελτίωση φάνηκε από το ότι δεν χαζοσπινιάρουν στις εκκινήσεις. Ακόμα δεν τα δοκίμασα σε φρένο και πλαϊνά κρατήματα.

Επίσης μου λύθηκε και η απορία για το πού και πώς είναι οι σένσορες της πίεσης ελαστικών (για όσους το έχουν βάλει ως extra, το standard είναι εντελώς διαφορετικό). Πρόκειται για ένα εξάρτημα, λίγο πιο μεγάλο από το κλειδί μας, το οποίο είναι βιδωμένο επάνω στη ζάντα ακριβώς στο σημείο της βαλβίδας. Να και μια πρόχειρη φωτογραφία που τράβηξα χθες κατά την αλλαγή:

pressuresensor.th.jpg

Όπως βλέπετε στη φωτογραφία φέρει τα logos και της VW και της Audi, αν και κάτι μου λέει ότι στα Audi το χρεώνουν πιο ακριβά :p.

Υπόψιν, ότι μετά την αλλαγή ελαστικών μου έβγαλε μήνυμα low tyre pressure και για να φύγει ήθελε απλώς ένα reset (πάτημα του κουμπιού αρκετή ώρα).

Edited by Wisdom
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδα και καλοφόρετα Γιώργο! Μετά από συζήτηση που είχαμε με φίλη μου έχει κατάστημα με ελαστικά πάντως ήταν κάθετη ότι για τα κιλά μας και τα άλογα μας (βέβαια στο δικό μου και του Αντώνη) αποκλειστικά και μόνο σκληρό ελαστικό.

Στο δικό μου παρατηρώ ότι τα Conti3 υπερθερμαίνουν πολύ εύκολα... σαπουνιάζουν... και βάρκα γυαλό! Αντίστοιχα δεν είδα και τον Αντώνη πολύ ευχαριστημένο με τα Conti5

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδα και καλοφόρετα Γιώργο! Μετά από συζήτηση που είχαμε με φίλη μου έχει κατάστημα με ελαστικά πάντως ήταν κάθετη ότι για τα κιλά μας και τα άλογα μας (βέβαια στο δικό μου και του Αντώνη) αποκλειστικά και μόνο σκληρό ελαστικό.

Στο δικό μου παρατηρώ ότι τα Conti3 υπερθερμαίνουν πολύ εύκολα... σαπουνιάζουν... και βάρκα γυαλό! Αντίστοιχα δεν είδα και τον Αντώνη πολύ ευχαριστημένο με τα Conti5

Σιμο, οταν λες σκληρα ποια εννοεις; Δεν το καταλαβαινω παντως, πως γινεται τα σκληρα να κρατανε καλυτερα.
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδα και καλοφόρετα Γιώργο! Μετά από συζήτηση που είχαμε με φίλη μου έχει κατάστημα με ελαστικά πάντως ήταν κάθετη ότι για τα κιλά μας και τα άλογα μας (βέβαια στο δικό μου και του Αντώνη) αποκλειστικά και μόνο σκληρό ελαστικό.

Στο δικό μου παρατηρώ ότι τα Conti3 υπερθερμαίνουν πολύ εύκολα... σαπουνιάζουν... και βάρκα γυαλό! Αντίστοιχα δεν είδα και τον Αντώνη πολύ ευχαριστημένο με τα Conti5

.....μεσα στην πολη δε ζεσταινονται με ΤΙΠΟΤΑ!!!σε ταξιδι ειναι παρα πολυ καλα.παραμενουν τελειως αθορυβα.
Link to comment
Share on other sites

Αντώνη, τα λάστιχα σου είναι "μαλακά"... Οταν το ζορίζεις το αμάξι υπερθερμαίνονται, και πολύ απλα καταλήγουν να χάνουν τις ιδιότητες τους και να σαπουνιάζουν. Για αυτό έχουμε ΠΑΝΤΑ τα παράξενα! Ελαστικό που δεν θα ζεσταθεί γρήγορα και είναι σκληρό είναι είτε το Bridgestone, είτε το Goodyear.

Μου το ανέλυσε η Λίτσα, με βάση και το feedback που λαμβάνει από πελάτες της. Φυσικά τα λέμε αυτά πάντα λαμβάνοντας κατά νού το ότι τα αυτοκίνητα μας είναι και με ανεβασμένα άλογα, αλλα το κυριότερο με ανεβασμένες ροπές (γιατί στο γράπωμα του ροπιάσματος ανεβαίνει η θερμοκρασία).

Link to comment
Share on other sites

....ενα σκληρο ομως λαστιχο χανει σε ποιοτητα κυλισης....τα brid με την καμια...τα googyear ναι.

...τι να σου κανουν ρε σιμ κ τα λαστιχα μεσα στην πολη στην τελικη οταν κεντρικοι δρομοι ειναι "τζαματοι"?!

......απλα ενω ειναι τοσο καλα σε ταξιδι στο κρατημα κ σε επιπεδο θορυβου περιμενα περισσοτερα μες την πολη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Μετα απο καλες συστασεις του φιλου μου Ανδρεα,που φοραει eagle f1 assymetric 1 στο gti του, αποφασισα να δοκιμασω τα eagle f1 assymetric 2.Oι πρωτες εντυπωσεις παραπανω απο ικανοποιητικες.Καταρχην πολυ πιο αθορυβα απ τα continental.Σε καλη ασφαλτο κυριολεκτικα δεν ακουγονται και συνδυαζονται τελεια με τον αθορυβο χαρακτηρα του cc[πλεον ακουγεται μονο ο αερας απ τους καθρεπτες].Εκεινο ομως που δεν περιμενα ειναι οτι αλλαξε η συμπεριφορα του αυτοκινητου.Πολυ καλυτερη αισθηση στο στεγνο[που προσωπικα τα contis μου δημιουργουσαν ανασφαλεια] αλλα και ακομη καλυτερα απ τα continental στο βρεγμενο.Επισης πολυ λιγοτερη υποστροφη.Τ αγορασα 600 ευρω απ τον κο Καραδημα στο Αγρινιο με δωρεαν το αζωτο.Ασχετα αν φανει σαν διαφημιση οι καλες συμπεριφορες πρεπει να επισημαινονται.Συμπερασματικα οι πολυ καλες κριτικες για το λαστιχο επιβεβαιωνονται,κατα την ταπεινη μου γνωμη καιστην πραξη

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φιλε passatgiorg,

Να υποθεσω το ονομα Γιωργος; Φοραω τα ιδια λαστιχα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τα ειχα βαλει πριν 6 μηνες και στην αρχη τα θεωρουσα καπως θορυβωδη σχετικα με τα conti 3 αλλα καθως περνουσαν τα χιλιομετρα μου φαινεται οτι ειναι τα ιδια σε θορυβο. Βεβαια εγω εχω αλλαξει και αμορτισερ (Koni FSD) και αυτο ισως επαιξε το ρολο του.

Παντως ειναι οπως τα λες, κρατανε τελεια και στο στεγνο και στο βρεγμενο!

Η τιμη τους βλεπω επεσε κατα 80€ περιπου απο τοτε που τα εβαλα εγω. Πολυ καλα!

Καλα χιλιομετρα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vg1912.Eυχαριστω για τις ευχες.Απ την πρωτη στιγμη που εβαλα τα f1 ειδα τεραστια διαφορα στο θορυβο.Δεν ξερω αν παιζει ρολο το αζωτο, αν και καποια στιγμη ειχα βαλει και στα contis.Ενδιαφερον το θεμα του θορυβου και της αναρτησης.Εκτος απ τα fsd εχεις αλλαξει και ελατηρια?Πως τα βλεπεις τα fsd μεχρι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vg1912.Eυχαριστω για τις ευχες.Απ την πρωτη στιγμη που εβαλα τα f1 ειδα τεραστια διαφορα στο θορυβο.Δεν ξερω αν παιζει ρολο το αζωτο, αν και καποια στιγμη ειχα βαλει και στα contis.Ενδιαφερον το θεμα του θορυβου και της αναρτησης.Εκτος απ τα fsd εχεις αλλαξει και ελατηρια?Πως τα βλεπεις τα fsd μεχρι τωρα?

Γεια σου Γιωργο,

Σχετικα με την ερωτηση σου για τα FSD εχω να πω οτι εχουν αρκετη διαφορα απο τα μαμα αμορτισερ. Ειναι ενα κλικ πιο απορροφητικα απο αυτα στις λακουβες και πολυ πιο σφιχτα στις στροφες. Βεβαια τα δικα μου μαμα ηταν πιο σφιχτα απο τα μαμα του yositosi που πηρε το αμαξι μετα απο 6 μηνες απο εμενα. Απ'οτι φαινεται (διαβασε το σχετικο θεμα) αλλαξαν τις ρυθμισεις της αναρτησης μεσα στο 2009.

Οσο για τα ελατηρια, δεν τα αλλαξα (αν και σκοπευα να το κανω) επειδη χαμηλωνει πολυ και φοβαμαι οτι θα βρισκει παντου.

Απ'οσο ξερω πιο μαλακα και με λιγοτερο χαμηλωμα ειναι τα Eibach, αλλιως H&R.

Με το αζωτο στα λαστιχα εχεις δει καποια διαφορα;

Τα λεμε

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Βασιλη,δεν μπορω να πω αντικειμενικα για τη διαφορα με το αζωτο.Θα πρεπε να οδηγησω με τα ιδια λαστιχα με αερα για να μπορω να συγκρινω.Με προβληματισε παντως που αρχικα βρηκες τα f1 θορυβωδη.Δεν ξερω αν το αζωτο παιζει καποιο ρολο στο θεμα του θορυβου

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, δεν εχω βαλει ποτε αζωτο και δεν ξερω τι παιζει αλλα σιγουρα η αλλαγη των αμορτισερ επαιξε ρολο. Παντως μετα απο 5000 χλμ μου φανηκε οτι εστρωσαν και δεν εκαναν θορυβο πια.

Τωρα ομως εχω αλλαξει την εξατμιση και δεν μπορω να συγκρινω πια...

Link to comment
Share on other sites

Τοποθετησα μεσα στη εβδομαδα που μας περασε τα goodyear eagle f1 asymmetric 2 μεχρι στιγμης πολυ ευχαριστημενος..Τιμη 800ε σε διασταση 235/40/18 και μεσος ορος αντικαταστασης 4 χρονια ή max 40,000km.Τα αφηνω ακομα καποια km να πατησουν και θα δω πως λειτουργουν σε πιο πιεσμενες καταστασεις..

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε η ώρα της αλλαγής και στο δικό μου, όχι λόγω φθοράς (αν και κλεινουμε 4ετια αλλα τα χλμ πολύ λίγα ακόμα), αλλά λόγω καρουμπαλιάσματος του ενός εμπρόσθιου ελαστικού.

 

Οι εντυπώσεις από τα SC3 Conti-seal ήταν ΠΟΛΥ ανάμικτες. Σαν πατήματα το αμάξι ήταν μια χαρά και σε στεγνό και σε βρεγμένο, ενώ παράλληλα σε κάθε σέρβις όλο και βγάζαμε και 1-2 βίδες που ειχαν "μαζευτεί" από το δρόμο, χωρίς όμως να χρειαστεί να κάνω οτιδήποτε παραπάνω (μονο του σφράγιζε). Τα καλά όμως σταματούσαν μέχρι εδώ! Τα ελαστικά είχαν υπερβολικά μαλακό προφίλ... Αποτέλεσμα με το καλημέρα (1000χλμ είχε το αμάξι) να σκιστεί το ένα σε επαφή με "ελληνικό κράσπεδο" αφού βρήκε σε σπασμένο σημείο του μπετόν. Σαν κατανάλωση/απόδοση το αυξημένο βάρος του υλικού του Conti-seal σήμαινε υψηλότερη κατανάλωση, και μειωμένες επιδόσεις. Αναφορικά με CC που ήμασταν μαζί όσο φορουσαμε τα SC3, με το που άλλαξε το παιδί ελαστικά με κερνούσε στο χαβαλέ 2 καρότσες! Φυσικά μεγαλο παράπονο και το καρούμπαλο (πολλοι είχαν ανάλογα θέματα) και το τρομακτικά υψηλό κόστος τους!

 

Για τα νέα ελαστικά... Το απόλυτο μπερδεμα! Αρχικά, κοιτούσα τα Falken ZE914... Λέγονται καλά λόγια, και η τιμή από Γερμανία στα 440ευρώ (δλδ κάπου στα 470ευρώ φορεμένα). Τιμή σούπερ, και ελαστικό με πολύ καλές κριτικές από χρήστες με βαση τα λεγόμενα στο νετ. Παρόλα αυτά σκάλωσα λίγο γιατί δεν ξερω με τι "γνώμονα" δίνουν την βαθμολογία οι ιδιοκτήτες! Είναι πράγματι "κορυφαία" ή είναι "κορυφαία για τα λεφτά τους?" (high value)... Με αυτό το κόλλημα, στράφηκα στα Conti SC5 για τα οποία όμως φίλος με ίδιο αμάξι μου είπε ότι είναι "κάπως" μέσα στην πόλη... Μετά είδα για τα Goodyear Assymetric 2, όπου όμως έχω ακούσει καποια μικρά παράπονα για υψηλό θόρυβο... Με αυτά και με αυτά αφού έχασα την μπαλα, τελικά κατέληξα στα Dunlop Sport Maxx RT για τα οποία διάβασα καλές κριτικές. Διάσταση 235/45 R17 94Y και τελική τιμή φορεμένα στα 580ευρώ. Σαν ποσό μου φάνηκε καλό, ενώ για το Y που μου κάθησε "κάπως" ποντάρω στο ότι τα Dunlop εχουν μαλακή γόμα και επομένως και σε "κρύες συνθήκες" δεν θα έχω θέματα.

 

Η νεκροψία θα δείξει, και περισσότερα όταν φορεθουν εντός της εβδομάδας... και κάνουν και κανένα χιλιόμετρο. Αν και αντικειμενικά μιλώντας πιστευω ότι στις Premium τουλάχιστον μαρκες οι διαφορές ειναι ασήμαντες με βάση τα δεδομένα καθημερινής οδήγησης και την κατάσταση των Ελληνικών δρόμων :)

Link to comment
Share on other sites

 Αν και αντικειμενικά μιλώντας πιστευω ότι στις Premium τουλάχιστον μαρκες οι διαφορές ειναι ασήμαντες με βάση τα δεδομένα καθημερινής οδήγησης και την κατάσταση των Ελληνικών δρόμων :)

Έτσι ακριβώς! Όλα τα παραπάνω, τζάμπα σε μπέρδεψαν! :) Σε νορμάλ καθημερινή οδήγηση, όλα τα premium είναι εξίσσου καλά. Μόνο το Bridgestone θα εξαιρούσα, το οποίο είναι τραγικά σκληρό και προσωπικά ούτε καν το σκέφτομαι σαν επιλογή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς μου είπαν και εμένα 2-3 άτομα που ρώτησα τα οποία έχουν φορέσει Bridgestone. Ούτως ή άλλως εμενα με ενδιαφέρει όσο το δυνατό μαλακότερο πέλμα μιας και χιλιόμετρα το CC δεν κάνει, οπότε δεν τίθεται θέμα "μακροζωίας γόμας" ;)

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από τα Bridgestone Σίμο.Και η δική μου εμπειρία είναι άκρως αρνητική!!!

Link to comment
Share on other sites

Παραγγείλαμε τα Dunlop Γιώργο, και απλά περιμενω να μου τα φέρει... Προφανώς δεν υπήρχε σε στοκ η διάσταση μου, τι να πω! Μεθαύριο λογικά θα τα έχει για να περασω να τα φορέσουμε.

 

Πάντως, πλάκα πλάκα... και τα Falken φορεμένα σε S-class 4matic εμένα μια χαρούλα μου φάνηκαν! Και καλή αίσθηση στο τιμόνι, και καλή αίσθηση "κρατήματος" (δεν τα είδα όμως καθόλου σε βρεγμένο τι κάνουν)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.