Jump to content
yositosi

Εσείς Τι Πρόγραμμα Φοράτε?

  

23 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

13 hours ago , yositosi said:

Θα πνιγεί πολύ και παίζει να του πετάει λαμπάκι λόγω υπερβολικής ροπής (θα πνίγεται).

Τα προγράμματα της revo δεν είναι decat ???Τι λαμπάκι να πετάει ???  Εγώ όταν έκανα εξάτμιση δεν είχα όλα τα €€€ και την έκανα κομάτι κομάτι την μεγάλη διαφορά την είδα με το dp και τον καταλύτη...σίγουρα το τελικό θα το πνίγει το αμάξι αλλά το θέμα το μεγάλο είναι όταν φεύγουν τα καυσαέρια από την τουρμπίνα εκεί γίνεται το μεγάλο πνιξιμο... (Εγώ αυτό το συμπέρασμα είχα βγάλει τότε) 

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με το decat για το λαμπάκι που ανέφερα. Αν βγάλεις μαμά dp και πας σε ανοιχτό τότε θα πας και σε κώδικα stage2 αλλιώς κομματάκι ανούσιο. Ο κώδικας 2 δεν ειναι γραμμένος με περιορισμό στη ροπή... και ότι του δίνεις παίρνει (κοινώς ζητάει), σε αντίθεση πχ με άλλα που πάνε τη ροπή σε ένα σημείο και την τραπεζώνουν χωρίς το ξέσπασμα στα μεσαία. Η προτεινόμενη εφαρμογή είναι 76άρα φουλ εξάτμιση και σε άτομα που έβαλαν μικρότερη διατομή μεσαίο/τελικό είχαν λαμπάκι περιστασιακά λόγω υπερβολικής ροπής (κανονικά ένα stage2 βαράει peak torque - στιγμιαία φυσικά - κοντά στα 45 κιλά!). Παίζει να έχει να κάνει με το "load"... Δεν ξέρω βασικά γιατί δεν το συνάντησα ποτέ και οπότε δεν το έψαξα παραπάνω.

Αυτό σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις μου το είχαν πει ότι το είχαν πάθει... και όπου και στις δύο ήταν πιο στενοί στο πίσω σκέλος της εξάτμισης. Κατά τα άλλα ναι θα συμφωνήσω ότι το μεγάλο πανηγύρι φυσικά είναι στο dp όπου ανοίγοντας το αναπνέει η τουρμπίνα πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

On 19/10/2016 at 8:43 ΜΜ, yositosi said:

Τι κοψίματα να μου κάνει;;;;; δουλεύει πολύ καλά κανένα πρόβλημα φτου φτου 

Link to comment
Share on other sites

πολλά παιδια είχαν θέμα με κοψίματα σε Revo1 και BZB CC. Σε εμένα ο κώδικας που μου είχε βάλει εδώ Θεσσαλονίκη δεν τα είχε αυτά τα θέματα (είχα άλλο αριθμό αρχείου από ότι θυμάμαι). Για να ακριβολογούμε μετά από πολύ ψάξιμο το μόνο ψεγαδάκι ήταν ότι ενώ ήταν σχετικά κρύο το μοτέρ αν το άφηνες να ρολάρει με 1η και ΧΩΡΙΣ γκάζι (με τη δύναμη του ρελαντί δηλαδή) το αμάξι έκανε κάτι σαν αστάθειες... ψιλά κλωτσηματάκια... δεν τσουλούσε δηλαδή 100% ομαλά. ΟΛΑ αυτά σε stage 1.

 

Την ερώτηση για την εισαγωγή την έκανα αποκλειστικά και μόνο γιατί από όσο γνωρίζω (δεν ξέρω τι άλλο έχει βγει τώρα), οι ΜΟΝΕΣ εισαγωγές που κάθονται 100% οκ σε BZB μοτέρ είναι οι VW Racing (η πρώην ITG Maxogen TSi που τις πήρε αποκλειστικότητα η VW Racing --- και τις οποίες εμπορεύεται αποκλειστικά ο Mr Eric, όπου και απόρρησα γιατί δεν την έδωσε), και φυσικά η Carbonio. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες προέκυπταν πάντα θέματα με τον MAF όπου ελέω έλλειψης 2oυ lambda, άρχιζαν τα μαγικά τα οποία οι καστομάδες προσπαθούσαν να μαζέψουν με αλχημείες (κάτι που για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν κατάλαβα)

Link to comment
Share on other sites

Από τον  Mr Eric την έβαλα και εγώ...... όταν έβαλα το πρόγραμμα μου είπαν ότι του λείπει ή τελευταία ενημέρωση στον εγκέφαλο που τον κάνει ή αντιπροσωπεία αλλά δεν πειράζει θα την έκαναν επιτόπου μίας και το πρόγραμμα ήταν για την τελευταία ενημέρωση... μήπως αυτό έχει θέμα με τα κοψίματα που λες;;;;;;;

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξέρω ότι την έβαλες την εισαγωγή στον Mr Eric... αυτό το DTM Homologe είναι δική του εταιρεία (λογότυπο), αλλά επειδή αντιπροσωπεύει την VW racing απόρρησα που δεν σου έδωσε εκείνη  την εισαγωγή.

 

΄Τώρα για τον κώδικα μην σου πω και χαζομάρα, αυτά που σου λέω είναι από την εποχή του 2010~11

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , kosigal said:

Από τον  Mr Eric την έβαλα και εγώ...... όταν έβαλα το πρόγραμμα μου είπαν ότι του λείπει ή τελευταία ενημέρωση στον εγκέφαλο που τον κάνει ή αντιπροσωπεία αλλά δεν πειράζει θα την έκαναν επιτόπου μίας και το πρόγραμμα ήταν για την τελευταία ενημέρωση... μήπως αυτό έχει θέμα με τα κοψίματα που λες;;;;;;;

 

 

 

 

 

 

φιλε μια ερωτηση που πηγες και το εβαλες το προγραμμα ? και ποιος σου ειπε για την αναβαθμιση εγκεφαλου οτι χρειαζεται και πως πρεπει να μπει στην αντιπροσωπεια? 

 

εσυ πηγες πουθενα και στην εκαναν αυτη την αναβαθμιση πριν βαλεις το προγραμμα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φίλε τασο κανονικά αν το πηγαίνεις αντιπροσωπεία και έχεις μείνει πίσω σε ενημερώσεις όταν θα το βάλουν στον εγκέφαλο θα το βγάλει ότι πρέπει να γίνει... βέβαια πολύ ενώ το βλέπουν δεν την κάνουν και δεν ξέρω τον λόγω.... εγώ που το πάω φιλοσιδη είχε μείνει πίσω σε ενημέρωση ....του έλειπε ή τελευταία.το πρόγραμμα το έβαλα στήν cargate και εκεί μου είπαν ότι έλειπε ή τελευταία ενημέρωση γιατί το πρόγραμμα που ήρθε ήταν για την τελευταία ενημέρωση..... 

Yositosi όταν πήγα στον eric του είπα να βάλουμε ότι πιό καλό και δεν με νοιάζει το κόστος δεν ήθελα μελόντικα  που θα εβαζα το πρόγραμμα να την αλλάξω πάλι έτσι μου έβαλε αυτή.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και βλέπει η Cargate αν ένα αμάξι θέλει αναβάθμιση?! Στη Seat πχ για το VW ΔΕΝ μπορούν να δουν γιατί απαιτείται να είσαι επίσημο δίκτυο με online σύνδεση...

Για την εισαγωγή αν επιτρέπεται ποιά και πόσο?! (αν δεν γίνομαι αδιάκριτος φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Σιμο  ξες πως το βλεπουν ? οταν πηγαινεις εσυ εκει το συνδεουν με το καλωδιο της ρεβο , βλεπουν κωδικο εγκεφαλου και οτι εσυ φορας τη μαμα βερσιον 050 , ανοιγοντας ομως την βιβλιοθηκη τη δικη τους για το δικο σου εγκεφαλο βλεπουν οτι μεσα στο φακελο του εγκεφαλο σου οτι περα απο την 050 υπαρχει και η 080 που σημαινει οτι εχει βγει update για το μαμα προγραμμα αλλα δεν ειναι περασμενο , ετσι τι κανουν ? περνουν πρωτα το αναβαθμισμενο Update του μαμα προγραμματος (080) και πανω σε αυτο μετα σε περνουν το ρεβο .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, kosigal said:

Φίλε τασο κανονικά αν το πηγαίνεις αντιπροσωπεία και έχεις μείνει πίσω σε ενημερώσεις όταν θα το βάλουν στον εγκέφαλο θα το βγάλει ότι πρέπει να γίνει... βέβαια πολύ ενώ το βλέπουν δεν την κάνουν και δεν ξέρω τον λόγω.... εγώ που το πάω φιλοσιδη είχε μείνει πίσω σε ενημέρωση ....του έλειπε ή τελευταία.το πρόγραμμα το έβαλα στήν cargate και εκεί μου είπαν ότι έλειπε ή τελευταία ενημέρωση γιατί το πρόγραμμα που ήρθε ήταν για την τελευταία ενημέρωση..... 

Yositosi όταν πήγα στον eric του είπα να βάλουμε ότι πιό καλό και δεν με νοιάζει το κόστος δεν ήθελα μελόντικα  που θα εβαζα το πρόγραμμα να την αλλάξω πάλι έτσι μου έβαλε αυτή.....

 

 

Ο λόγος είναι ότι αν μια αναβάθμιση έχει βγει πολύ πρόσφατα, ίσως δεν έχει προλάβει η revo να βγάλει την αντίστοιχη ενημέρωση. Δεν ξέρω τι γίνεται τώρα, για το δικό μου μοτέρ έτσι κι αλλιώς ουδέποτε βγήκε αναβάθμιση, αλλά πριν 4-5 χρόνια δεν ήταν λίγες οι φορές που έκαναν τις αναβαθμίσεις, περνιόταν πάλι το revo και παρουσίαζε προβλήματα. Μέχρι η εταιρία να βγάλει την αντίστοιχη ενημέρωση που τα έλυνε. Σε τέτοιες περιπτώσεις άξιζε κανείς να μείνει στην προηγούμενη έκδοση που συνεργαζόταν άψογα με το πρόγραμμα και να επικοινωνεί τακτικά με τη revo για την ενημέρωση της τελευταίας αναβάθμισης. Όσο πιό μεγάλη είναι μια εταιρία τόσο πιό δυσκίνητη είναι. Αυτό είναι ένα από τα μειονεκτήματα των έτοιμων προγραμμάτων και φυσικά αφορά μόνο όσους βρίσκονται ακόμα στην εγγύηση οπότε θα πρέπει αργά ή γρήγορα να κάνουν τις αναβαθμίσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα από ότι μου είπαν πέρασαν το τελευταιο update. γιατί το πρόγραμμα που κατέβασαν δούλευε για το τελευταίο update...από τόν eric μου στοίχισε 160€ σωλήνας με κουρμπα και το φίλτρο DTM...

Link to comment
Share on other sites

οκ τοτε εφοσον στο περασαν στη ρεβο εισαι οκ , οσο για την εισαγωγη να ξες δεν ειναι και οτι το καλυτερο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά Τάσο και μισή τιμή από ότι μια επώνυμη από την άλλη για να είμαστε και απολύτως ειλικρινείς ;)

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , yositosi said:

ναι αλλά Τάσο και μισή τιμή από ότι μια επώνυμη από την άλλη για να είμαστε και απολύτως ειλικρινείς ;)

 

Μιλάω Σιμο καθαρά για θέμα λειτουργίας όχι σαν ποιότητα φίλτρου και εισαγωγής 

2 hours ago , kosigal said:

Τασο τι θες να πεις για την εισαγωγή;;;;

 

Φίλε αυτό που σου απάντησε ο σιμος δεν είναι κάτι δοκιμασμένο , επίσης να ξες θα φανεί τώρα το χειμώνα με τα μείον που θα έχουμε το ποσό καλά θα δουλέψει 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αυτά που λέτε...... ξέρω ότι το αμάξι πάει μία χαρά.... τώρα αν τον χειμώνα μου κάνει θέμα θα σας ενημερωσω ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αυτά που λέτε...... ξέρω ότι το αμάξι πάει μία χαρά.... τώρα αν τον χειμώνα μου κάνει θέμα θα σας ενημερωσω ....τι μείον έχουμε το χειμώνα;;;;;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαμηλές θερμοκρασίες εννοεί.

Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2016 at 8:55 ΠΜ, nikdev said:

Χαμηλές θερμοκρασίες εννοεί.

Χαμηλές θερμοκρασίες = καλές επιδόσεις 

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς σας συγκριτικό με αποδόσεις σε ΡΟΔΑ από τους 2-3 επώνυμους σε προγράμματα όπως APR, BSR, Unitronic, Overload, Oettinger?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή σε όλα τα "επώνυμα" ξένα προγράμματα το Overload τι το πέταξες ανάμεσα;;; :p:p:p:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Overland έχει ανεβάσει Video στο YouTube με 1.8 tsi K04 A3 με 420ps............. 

Βέβαια αυτό το αμάξι δεν ακούστηκε πουθενά και ποτέ... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.