Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

σε φιλικο polo (ευτυχως οχι στο δικό μου) πριν καμια βδομαδα αναψε η ενδειξη EPC στο καντραν και το αυτοκινητο αρχισε να πηγαινει σαν συμβατικο 1200ρι...με τα πολλα το αμαξι πηγε στην karenta και υστερα απο αρκετο ψαξιμο ενημερωσαν τον ιδιοκτητη οτι προκειται περι προβληματικης τουρμπινας (κοβοταν η παροχη κ δεν λειτουργουσε)...η οποια και αντικατασταθηκε φυσικα μες την εγγυηση! εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ή ειναι μεμονώμενη περιπτωση???

Link to comment
Share on other sites

σε φιλικο polo (ευτυχως οχι στο δικό μου) πριν καμια βδομαδα αναψε η ενδειξη EPC στο καντραν και το αυτοκινητο αρχισε να πηγαινει σαν συμβατικο 1200ρι...με τα πολλα το αμαξι πηγε στην karenta και υστερα απο αρκετο ψαξιμο ενημερωσαν τον ιδιοκτητη οτι προκειται περι προβληματικης τουρμπινας (κοβοταν η παροχη κ δεν λειτουργουσε)...η οποια και αντικατασταθηκε φυσικα μες την εγγυηση! εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ή ειναι μεμονώμενη περιπτωση???

Σε γειτονικο forum εχει αναφερθει το ιδιο προβλημα το οποιο οφειλεται σε προβλημα της westgate και επειδη παει κομπλε με την τουρμπινα τα αλλαζουν ολα μαζι.Παντως απο μια ημερομηνια και μετα η vw χρησιμοποιει αλλο κωδικο τουρμπινας ,και το παιδι που ειχε το προβλημα λεει πως και αλλα polo πηγαν στην αντιπροσωπεια με το ιδιο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε γειτονικο forum εχει αναφερθει το ιδιο προβλημα το οποιο οφειλεται σε προβλημα της westgate και επειδη παει κομπλε με την τουρμπινα τα αλλαζουν ολα μαζι.Παντως απο μια ημερομηνια και μετα η vw χρησιμοποιει αλλο κωδικο τουρμπινας ,και το παιδι που ειχε το προβλημα λεει πως και αλλα polo πηγαν στην αντιπροσωπεια με το ιδιο προβλημα

ενα link απ το θεμα? :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

ωχ μην λετε τετοια ... Δεν νομιζω μαλλον μεμονωμένο προβλημα θα ήταν .

chris polo το link δεν ανοιγει ..

Το link ειναι απο το vwpoloclub(πρεπει να εγγραφεις για να το δεις).

Μακαρι να ειναι μεμονωμενο προβλημα ,αλλα δε νομιζω,αφου αλλαξαν και το κωδικο της τουρμπινας αρα κατι γινεται

Edited by chris polo
Link to comment
Share on other sites

Το link ειναι απο το vwpoloclub(πρεπει να εγγραφεις για να το δεις).

Μακαρι να ειναι μεμονωμενο προβλημα ,αλλα δε νομιζω,αφου αλλαξαν και το κωδικο της τουρμπινας αρα κατι γινεται

τι εννοεις να εγγραφώ ? Επρεπε να πατάω επάνω και να με βγαζει στο topic

Για το προβλημα , αν ακουσει κανεις κατι το γραφει , να προλαβουμε , έστω εντος εγγυησης

Link to comment
Share on other sites

gdfghghjkhkbnbncxdtwer5.jpg

πριν τις 30/5/2010 χρησιμοποιούνταν ο κωδικός 03F 145 701 F

από τις 30/5/2010 και μετά χρησιμοποιείται ο κωδικός 03F 145 701 G

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, είμαι κάτοχος ενός Roomster 1.2Tsi και θα ήθελα να ρωτήσω αν ακούτε κι εσείς την τουρμπίνα σας όταν βυθίζετε το πόδι σας στο γκάζι. Εμένα μου το κάνει από το πρώτο λεπτό, και μετά από 7 μήνες και 11.850 χλμ δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Απλά έχω την απορία.

Ο ήχος μου ακούγεται από τις 1500 περίπου στροφές και σε όλο το από εκεί και μετά φάσμα στροφών, με την προϋπόθεση ότι βυθίζω το γκάζι, οπότε ακούω ένα φσσσσσσσ το οποίο μετά από λίγο αδυνατεί και χάνεται. Αυτό το σκηνικό γίνεται και στα 120 χαω και στα 140 χαω, πάντα με την προϋπόθεση ότι πατάω βαθιά το γκάζι, κρατώντας σταθερή ταχύτητα δεν ακούγεται τίποτα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είναι η αλήθεια οτι εκτός απο τον άθλιο ήχο του μοτέρ στο ρελαντί δεν έχω ακούσει ποτέ την τουρμπίνα.

Δεν ακούω τον θόρυβο στο ρελαντί, αλλά μόνο εν κινήσει και μετά τη 2η ταχύτητα. Πάντως ακόμη δεν έχει ανάψει κανένα λαμπάκι κι έχω 11.850 χλμ. Το αυτοκίνητο είναι επτά μηνών. Όντως πάντως ο ήχος στο ρελαντί είναι τελείως άθλιος.

Link to comment
Share on other sites

Το φφφφσιτ της τουρμπίνας που ακούς και μετά ξεφουσκώνει είναι λογικό. Αν το πατάς πχ. μέχρι 5000rpm, από κει και πάνω απλά δεν υπάρχει άλλη ροπή. Γενικά δεν πολυακούγεται πάντως καθώς είναι κλειστού τύπου η τουρμπίνα. Όπως και να 'χει ούτε εμένα δεν έχει κάποιο πρόβλημα (φτου σκόρδα) και θα ήθελα να μάθω ποια έκδοση έχω...

Link to comment
Share on other sites

Το φφφφσιτ της τουρμπίνας που ακούς και μετά ξεφουσκώνει είναι λογικό. Αν το πατάς πχ. μέχρι 5000rpm, από κει και πάνω απλά δεν υπάρχει άλλη ροπή. Γενικά δεν πολυακούγεται πάντως καθώς είναι κλειστού τύπου η τουρμπίνα. Όπως και να 'χει ούτε εμένα δεν έχει κάποιο πρόβλημα (φτου σκόρδα) και θα ήθελα να μάθω ποια έκδοση έχω...

Από την απάντησή σου υποθέτω ότι κι εσύ το ακούς. Τι να σου πω τώρα για πάνω από 5.000 στροφές δεν ξέρω. Μια φορά το πήγα στις 4.500 έπιασε περί τα 170 χαω κι εμένα με έπιασε το ραντάρ από το μπλόκο της τροχαίας. Ευτυχώς τα παιδιά έδειξαν κατανόηση και τη γλίτωσα με απλή υπέρβαση ορίου ταχύτητας, γιατί αλλιώς ακόμα θα ήμουν με τα πόδια. Μια φορά στη ζωή μου κι εγώ άνοιξα και δεν μου βγήκε. Οπότε στις 2,800 με 3,000 στροφές και 120 - 130 χαω στο ταχύμετρο και είμαι μια χαρά. Μη σας παραξενεύουν οι στροφές, αφού εγώ έχω 5-αρι σαζμάν.

Πάντως επιδή θεωρώ υποχρέωση μου να σας ενημερώσω, σήμερα το πρωί επικοινώνησα με την αντιπορσωπεία (Skoda) για το συγκεκριμένο θέμα και μου είπαν ότι ναι κι αυτοί το έχουν ακούσει στα αυτοκίνητα που έχουν δοκιμάσει και πως είναι φυσιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Το φφφφσιτ της τουρμπίνας που ακούς και μετά ξεφουσκώνει είναι λογικό. Αν το πατάς πχ. μέχρι 5000rpm, από κει και πάνω απλά δεν υπάρχει άλλη ροπή. Γενικά δεν πολυακούγεται πάντως καθώς είναι κλειστού τύπου η τουρμπίνα. Όπως και να 'χει ούτε εμένα δεν έχει κάποιο πρόβλημα (φτου σκόρδα) και θα ήθελα να μάθω ποια έκδοση έχω...

Kλειστού τύπου είναι η σκάστρα και όχι η τουρμπίνα...

Link to comment
Share on other sites

Kλειστού τύπου είναι η σκάστρα και όχι η τουρμπίνα...

Ναι συγγνώμη το μπέρδεψα!!! :flowers:

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν ακουγεται καθολου η τουρμπινα... ισως ελαχιστα...τοσο που δεν το παρατηρω.

Αναφορικα με το ρελαντι...ο ηχος ειναι τραγικοτατος με συντονισμο της εξατμισης καπου στην πισω πλευρα του οχηματος.

Μετανιωσα που πηρα το κωλαμαξο...

Link to comment
Share on other sites

Μετανιωσα που πηρα το κωλαμαξο...

Καλά ας είμαστε και λίγο σοβαροί! Επειδή ο ήχος στο ρελαντί δεν είναι κάτι που περίμενες μετάνιωσες που πήρες το αυτοκίνητο; Τι παίρνετε ρε παιδιά πρωινιάτικα;

Link to comment
Share on other sites

Ok..ασχετο το σχολιο σε αυτο το thread, αλλα αν εχεις διαβασει στο υπολοιπο φορουμ , μου εχει βγαλει "προβληματακια" το γαμηδι.

ααα..το σχολιο μου για τον συντονισμο το διαβασες παραπανω?

Edited by Panosz
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό παίζει να έχει χαλαρώσει καμία βίδα που κρατάει τη σωλήνα της εξάτμισης και γι' αυτό να συντονίζει και να ακούς μέταλλα γκάπα γκούπα; Αν και μάλλον θα το έχεις τσεκάρει αυτό αλλά λέω μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Ok..ασχετο το σχολιο σε αυτο το thread, αλλα αν εχεις διαβασει στο υπολοιπο φορουμ , μου εχει βγαλει "προβληματακια" το γαμηδι.

ααα..το σχολιο μου για τον συντονισμο το διαβασες παραπανω?

Πάντως ενδέχεται να είναι και το φίλτρο βενζίνης αγαπητέ ξάδερφε. Το ξάδερφε το λέω με κάθε σεβασμό και χάριν της συγγένειας των αυτοκινήτων. Σου το λέω γιατί φίλος με roomster 1.2Tsi είχε αυτόν τον μεταλλικό ήχο στο ρελαντί που μόλις πατάς λίγο το γκάζι εξαφανίζεται, και χθες του το αλλάξανε στην αντιπροσωπεία και ο ήχος σταμάτησε. Λέω μήπως;

Όσον αφορά στο σφύριγμα της τουρμπίνας (τι τουρμπίνα δηλαδή! Δείγμα από σαλιγκάρι) μη φανταστείτε τίποτα τρελό. Απλά ένα φύσημα την ώρα που "γεμίζει" ο κινητήρας. Το μεσημέρι που έβρεχε ας πούμε δεν μπορούσα να το ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

σε φιλικο polo (ευτυχως οχι στο δικό μου) πριν καμια βδομαδα αναψε η ενδειξη EPC στο καντραν και το αυτοκινητο αρχισε να πηγαινει σαν συμβατικο 1200ρι...με τα πολλα το αμαξι πηγε στην karenta και υστερα απο αρκετο ψαξιμο ενημερωσαν τον ιδιοκτητη οτι προκειται περι προβληματικης τουρμπινας (κοβοταν η παροχη κ δεν λειτουργουσε)...η οποια και αντικατασταθηκε φυσικα μες την εγγυηση! εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ή ειναι μεμονώμενη περιπτωση???

Σήμερα το ίδιο συνέβη και σε μένα. Εγινε παραγγελία νεας τουρμπίνας.

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα όργανα κούνησου από τη θέση σου!!! Αμάν αμάν! Κάτι μυρίζει, κάτι μυρίζει... Α, ναι ανάκληση μου μυρίζει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άρχισαν τα όργανα κούνησου από τη θέση σου!!! Αμάν αμάν! Κάτι μυρίζει, κάτι μυρίζει... Α, ναι ανάκληση μου μυρίζει!!!!!!

Και απ ότι θυμάμαι έχουμε απ τα πρώτα εμείς. Οπότε .. άρχισαν τα όργανα!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς γι' αυτό το έγραψα αυτό... Αν αρχίσει να χάνει πίεση η τουρμπίνα την κάναμε από κούπες... Χαχαχαχα είναι να κλάνεις στα γέλια!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.