Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

On 7/22/2017 at 3:11 ΠΜ, stratosg said:

@c_access

Να ζητήσεις να σου κάνουν την οδηγία τοποθέτησης ροδέλας στην wastegate. Δυστυχώς αν το πλαίσιο σου δεν είναι στο εύρος κάλυψης μιας οδηγίας (καμπάνιας) ή μιας ανάκλησης, τα συνεργεία συμπεριφέρονται αυτιστικά. Αν δεν βγάλεις άκρη, ο κωδικός αυτής της οδηγίας για τα Skoda (που είναι το δικό μου) ήταν 24W6. Σε τελική πήγαινε σε μια αντιπροσωπία Skoda να σου κάνουν τη δουλειά. Μια μεταλλική φλάντζα δυο χιλιοστών τοποθετούν και σε δυο λεπτά είναι έτοιμο.

Στην περίπτωσή σου επειδή το αυτοκίνητο είναι 1/11 θεωρούν ότι ανήκει στα μεταγενέστερα μοντέλα που θεωρητικά είχαν λύσει το πρόβλημα.

----off topic----

Ανάθεμα τους με τους κωδικούς πλαισίων και την τύφλα που τους δέρνει. Το δικό μου έπασχε από το κλασικό πρόβλημα με την καδένα χρονισμού, τους το έλεγα από πολύ νωρίς και μου απαντούσαν ότι δεν είναι τίποτα και ότι το δικό μου πλαίσιο δεν είναι μέσα σε εκείνα της ανάκλησης. Αργότερα που βγήκε το αυτοκίνητο από την εγγύηση μου είπαν ότι ο θόρυβος είναι από την καδένα και χρήζει αλλαγής, αλλά επειδή το πλαίσιο δεν είναι μέσα σε εκείνα της ανάκλησης πρέπει να πληρώσω 750 ευρώ. Εγώ πήγα σε εξωτερικό εξειδικευμένο συνεργείο και πλήρωσα 350 ευρώ.

----Τέλος off topic----

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πήγα τελικα στον Καρεντα στα Πατησια, υποτιθετε το εβαλαν μεσα το αμαξι 2 ωρες για να ψαξουν και μου εβγαλαν ενα κουστουμι 1200 ευρω για αλλαγή τουρμπίνας μαζι με ότι άλλα παρελκόμενα έχει. Του λέω καλά δεν υπάρχει ιδηγία για την ροδέλα κλπ κλπ; Μου λεει πως στο δικό μου δεν μπορεί να γίναι γιατί ο αριθμός πλαισίου δεν είναι μέσα στην οδηγία. Εφυγα μεσα στα νευρα... δεν το έχω φτιαξει ακόμα.

 

Να πάρω και την skoda? Λες να μου το φτιάξουν; Ή να αρχίσω να κοιτάζω για μεταχειρισμένες τουρμπίνες; Καινούρια από εξωτερικό; Καμιά άλλη πρόταση; Είναι πολλά τα λεφτά γαμώτο... 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Κολλάει η Wg ?

Link to comment
Share on other sites

On 22/09/2017 at 1:18 ΜΜ, c_access said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πήγα τελικα στον Καρεντα στα Πατησια, υποτιθετε το εβαλαν μεσα το αμαξι 2 ωρες για να ψαξουν και μου εβγαλαν ενα κουστουμι 1200 ευρω για αλλαγή τουρμπίνας μαζι με ότι άλλα παρελκόμενα έχει. Του λέω καλά δεν υπάρχει ιδηγία για την ροδέλα κλπ κλπ; Μου λεει πως στο δικό μου δεν μπορεί να γίναι γιατί ο αριθμός πλαισίου δεν είναι μέσα στην οδηγία. Εφυγα μεσα στα νευρα... δεν το έχω φτιαξει ακόμα.

 

Να πάρω και την skoda? Λες να μου το φτιάξουν; Ή να αρχίσω να κοιτάζω για μεταχειρισμένες τουρμπίνες; Καινούρια από εξωτερικό; Καμιά άλλη πρόταση; Είναι πολλά τα λεφτά γαμώτο... 

Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δυστυχώς άργησα πολύ να μπω.

 

Ποια ήταν η διάγνωση για την τουρμπίνα; Δηλαδή τι στην ευχή βρήκαν και αποφάσισαν ότι χρήζει αλλαγής;

 

Όσον αφορά στον αριθμό πλαισίου... ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΜΑΥΡΗ. Τα ίδια έλεγαν και σε εμένα για το κροτάλισμα στην καδένα χρονισμού κι αναγκάστικα να τα πληρώσω μόνος μου τα κερατιάτικά τους.

 

Θα σου πρότεινα να πας και σε μια ακόμη αντιπροσωπεία και να δεις κι εκεί τι θα σου προτείνουν. Και βέβαια αν επιμείνουν κι εκείνοι για αλλαγή τουρμπίνας να σου δώσουν κωφικό βλάβης κι αιτιολογία. Εϊναι πολλά τα λεφτά, λίγοι οι πετλάτες και μεγάλη η καχυποψία. Επίσης μπορείς να αναφερθείς και σε αντιπροσωπείες Skoda και Seat μιας και όλες αυτές οι εταιρείες χρησιμοποιούν τα ίδια ανταλλακτικά. Όμως μάλλον δεν θα σου περάσουν κάποια αλλαγή στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου αφού εκεί δεν είναι απόλυτα ίδια τα αυτοκίνητα.

 

Αν όντως τελικά πας για τουρμπίνα, ανάλογα με τις οικονομικές σου δυνατότητες μπορείς να φέρεις μια καινούρια από το εξωτερικό ή αν δεν μπορείς, πήγαινε και πάρε μια από ένα τρακαρισμένο να τελειώνεις. Δυστυχώς στη χώρα μας τα λεφτόδεντρα ξεράθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

εχω το 1.0 tsi αγορασμένο 6/17.

είχα παει karenta για την ανακληση και αλλαγη γάτζου.

Το μεσημέρη της ίδιας μέρας με ενημέρωσαν οτι η τουρμπίνα εχει πρόβλημα και οτι πρέπει να αλλαχθεί στην εγγυηση.μπρος

Τους ειπά οτι δεν εχω διαπιστώσει κάτι και τους ρώτησα αν υπάρχει στην μνήμη ερρορ.

Μου ειπαν οχι αλλα ακουγεται η wastegate.

Παω απο εκεί και ζήτησα να μου δειξουν τι ακριβως ακούγετε.

Ο αρχιμηχανικός μου ειπε οτι δεν άκουγε κατι και μου είπε να κανουμε βολτά.

ούτε στην βόλτα άκουγε κατι...και ξαφνικά όταν εσβησε το αμαξι στο φανάρι και άναψε πάλι μου λεει. 

-το ακουσες αυτό? 

- ποιό του λέω.

- δεν ακους πως κάνει οταν πέρνει μπρος?

 ειλικρινά δεν ακουγα τιποτα παράξενο.

του λεω αν αυτό που ακουγε ήταν η τουρμπίνα και μου είπε μπορέι να έιναι η μίζα...

Σηκώθηκα και έφυγα και με βάλανε να υπογράψω χαρτί οτι εχει πρόβλημα η τουρμπίνα αλλιως δεν μου δίνανε το αμάξι....

Πάω σε άλλο εξουδιοδοτημένο και μου ειπε οτι όλα ειναι μια χαρά και δεν υπάρχει κανένα προβλημα.

το αμαξι δεν μου εχει παρουσίασει μέχρι τώρα κανενα προβλημα.

έχω κάνει ήδη 30 k χιλιόμετρα.

Τα συμπεράσματα δικά σας. τέτοιο χάλι δεν έχω ξαναδει σε καμία αντιπροσωπεια ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν με αφηναν να φυγω...έχει παρκαδόρο στην καρεντα αργυρούπολης ξέρεις...:wink:

 

το θέμα είναι οτι μου έχουν βάλει το μικρόβιο οτι κάτι έχει η τουρμπίνα και σε κάθε διαδρομή αφουγκράζομαι το αυτοκίνητο..άσε τραγελαφικές καταστάσεις

Link to comment
Share on other sites

συνεχίζω να γράφω σε αυτό το θέμα μιας και το θέμα μου δεν λύθηκε.

Μετά απο πολλά περιστατικά που δεν θέλω να περιγράψω εδώ για να μην σας κουράζω η διαγνωση της karenta είναι οτι έχει πρόβλημα η wastegate. Είναι αλήθεια οτι το αμάζι όταν είναι κρύο και μέχρι να περάσει ένα λεπτο να πέσουν οι στροφές κάνει ένα έντνο θόρυβο σαν αυτον στο βίντεο 

 

 

Επίσης όταν δώσω γκάζι απαλά στις χαμηλές στροφές κάνει το ίδιο ήχο σαν φρου φρου απο την μηχανή.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω εμένα δε μου φαίνεται κάτι μη φυσιολογικό δλδ άκουγες το αμάξι με ανοικτό καπό και όταν το πήρες καινούργιο και συγκρίνεις?αν ναι πάω πάσο...μήπως ευθύνεται άλλη παράμετρος όπως τα λάδια?? Επειδή έχω τον ίδιο κινητήρα 1.0 tsi 115 αν είσαι Αθήνα να τα συγκρίνουμε αν μπορώ να σε βοηθήσω έτσι τι να πω...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη απο την αρχη ακουγεται αυτός ο θόρυβος αλλα θεωρησα οτι ειναι νορμαλ.

Μετα μου ειπανε στην καρεντα οτι η wastegate κροταλίζει όταν ο κινητήρας είναι κρυος και όσο περνάει ο καιρός το κάνει πιο έντονα. Απλά το παραθέτω εδω για να το έχουμε υποψην και οι αλλοι που εχουν χιλιαρια.

Περιμένω να μου βρούνε μέρα για να το πάω να την αλλάξουν μέσα στην εγγύηση στην καρεντα.

 

Edited by Derv_7
Link to comment
Share on other sites

Πες μας τη συνέχεια γτ και μένα έτσι νμζ κάνει και το διάβασα και σε αμερικανικο φόρουμ που ρωτούσε ένα παιδί για αυτόν τον ήχο. Εγώ νόμιζα ότι κάνει έτσι λόγο 3κυλινδρου που είναι..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 4:49 PM, Derv_7 said:

συνεχίζω να γράφω σε αυτό το θέμα μιας και το θέμα μου δεν λύθηκε.

Μετά απο πολλά περιστατικά που δεν θέλω να περιγράψω εδώ για να μην σας κουράζω η διαγνωση της karenta είναι οτι έχει πρόβλημα η wastegate. Είναι αλήθεια οτι το αμάζι όταν είναι κρύο και μέχρι να περάσει ένα λεπτο να πέσουν οι στροφές κάνει ένα έντνο θόρυβο σαν αυτον στο βίντεο 

 

 

Επίσης όταν δώσω γκάζι απαλά στις χαμηλές στροφές κάνει το ίδιο ήχο σαν φρου φρου απο την μηχανή.

 

 

Ανεβάζω ξανά την ανάρτηση με σκοπό μήπως κάποιος πιο έμπειρος έχει να προτείνει κάτι ή να πεί μήπως πρέπει να προσέξω κάποια πράγματα στην αντικατάσταση της wastegate.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά νόμιζα πως ήταν τα ωστήρια που ακούγονται πάντα όταν είναι κρύα αλλά όταν το άκουσα λίγο πιο δυνατά θα έλεγα πως παρακούγεται :)

Απλά θα έλεγα πήγαινε με την αντικατάσταση που σου είπαν και πόσταρε άλλο ένα βίντεο και πες μας φυσικά και αν διαπίστωσες και εσύ την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

On 21/9/2019 at 3:16 ΜΜ, Derv_7 said:

Ανεβάζω ξανά την ανάρτηση με σκοπό μήπως κάποιος πιο έμπειρος έχει να προτείνει κάτι ή να πεί μήπως πρέπει να προσέξω κάποια πράγματα στην αντικατάσταση της wastegate.

Φίλε Derv τελικά το πρόβλημα σου λύθηκε;Γιατί και το δικό μου από την δεύτερη μέρα κιόλας που το αγόρασα κάνει τα ίδια και νόμιζα ότι ήταν λόγου κρύου

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Derv τελικά το πρόβλημα σου λύθηκε;Γιατί και το δικό μου από την δεύτερη μέρα κιόλας που το αγόρασα κάνει τα ίδια και νόμιζα ότι ήταν λόγου κρύου
Από όσο ξέρω ο φίλος άλλαξε τούρμπο και wastegate και λύθηκε.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι λύθηκε άλλαξα Τούρμπο στην εγγύηση , σταμάτησε το σφύριγμα. Άσχετο πήγα να αλλάξω φιλτρο αερα τις προάλες και παρατήρησα το ένα κλιπ του σωλήνα που μπαίνει στην εισαγωγή αέρα σπασμένο. Μάλλον μου το σπασαν κατά την διάρκεια τις αλλαγής του Τούρμπο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.