Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

Σου ήρθε κάποιο σχετικό μήνυμα στο κινητό?!...Ρωτάω γιατί εμένα μου ήρθε το εξής μήνυμα "Να επικοινωνήσετε άμεσα με την VW για δωρεάν επανορθωτική εργασία του αυτοκινήτου σας"...Επικοινώνησα και μου είπαν ότι μάλλον θα μου αλλάξουν ένα ανταλλακτικό+update εγκεφάλου...

Λογικα γι αυτο ειναι.Εγω πηγα στην αντιπροσωπεια για αλλο θεμα και μου ειπαν πως ειναι καινουρια οδηγια και βγηκε την πεμπτη

Link to comment
Share on other sites

Κάλα θα τρελαθουμε τελειως?? 8)

Εχω δηλαδι κωδικο καινουργιας τουρμπινας αν κ το αμαξι ειναι αγορασμενο τον απρίλη του 2010?

(δηλαδι υποθετω παρτιδα Μαρτιου '10)

Αν ειναι αυτος ο κωδικος της καινουργιας τουρμπινας δεν ισχυουν αυτα που γραφουν στις προιγουμενες σελιδες περι δυο κατηγοριες τουρμπινων

(π.μ-μ.μ.) -τουρμπινες προ μαρτιου,τουρμπινες μετα μαρτιου?

Υ.Γ.Ξερεις τι μπορει να ειναι αυτο το σφάλμα που μου εβγαλε?ψαχνω στο google απο χτες κ δεν βρισκω τιποτα απολυτως

Ακριβώς τότε το πήρα κιεγώ (λογικά μαζί ταξιδέψανε τα πολάκια μας:D) και έχουμε τον ίδιο κωδικό με αυτον που έγραψες παραπάνω.

Παιδιά,από πού το έχετε αγοράσει το πολάκι και σας στέλνουν μέχρι και μήνυμα στο κινητό? Εγώ επειδή βαριέμαι να τρέχω μέχρι τον Πειραιά,μπορώ να το πάω στο Γκίκα που είναι δίπλα στο σπίτι μου,ή πρέπει να πάω στην καρέντα μιας και έχω και την επέκταση εγγύησης?

Εγω από τον φιλοσίδη το πήρα και δεν μου ήρθε μήνυμα στο κινητό αλλά είχα πάει τον ιανουάριο (για δουλειά φανοποιείου) και μου το άλλαξαν τότε, ίσως αν δεν είχα πάει να μου το είχαν αλλάξει και σε μένα. Μήνυμα μου έστειλαν προχτές οτι σε λίγο καιρό λήγει η κάρτα καυσαερίου.

Σου ήρθε κάποιο σχετικό μήνυμα στο κινητό?!...Ρωτάω γιατί εμένα μου ήρθε το εξής μήνυμα "Να επικοινωνήσετε άμεσα με την VW για δωρεάν επανορθωτική εργασία του αυτοκινήτου σας"...Επικοινώνησα και μου είπαν ότι μάλλον θα μου αλλάξουν ένα ανταλλακτικό+update εγκεφάλου...

ναι θα σου βάλουν αυτή τη ροδέλλα που έχουμε πει και θα δεις και διαφορά (προς το καλό) στην ροπή του αυτοκινήτου.. τα έκαναν και σε μενα πριν κανά μήνα το γράφω εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=50763

μόλις τα κάνεις πες μας εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,από πού το έχετε αγοράσει το πολάκι και σας στέλνουν μέχρι και μήνυμα στο κινητό? Εγώ επειδή βαριέμαι να τρέχω μέχρι τον Πειραιά,μπορώ να το πάω στο Γκίκα που είναι δίπλα στο σπίτι μου,ή πρέπει να πάω στην καρέντα μιας και έχω και την επέκταση εγγύησης?

Το Polaki μου το πήρα από Βόλο!!!

Ακριβώς τότε το πήρα κιεγώ (λογικά μαζί ταξιδέψανε τα πολάκια μας :D) και έχουμε τον ίδιο κωδικό με αυτον που έγραψες παραπάνω.

Εγω από τον φιλοσίδη το πήρα και δεν μου ήρθε μήνυμα στο κινητό αλλά είχα πάει τον ιανουάριο (για δουλειά φανοποιείου) και μου το άλλαξαν τότε, ίσως αν δεν είχα πάει να μου το είχαν αλλάξει και σε μένα. Μήνυμα μου έστειλαν προχτές οτι σε λίγο καιρό λήγει η κάρτα καυσαερίου.

ναι θα σου βάλουν αυτή τη ροδέλλα που έχουμε πει και θα δεις και διαφορά (προς το καλό) στην ροπή του αυτοκινήτου.. τα έκαναν και σε μενα πριν κανά μήνα το γράφω εδώ : http://www.vwclub.gr...showtopic=50763

μόλις τα κάνεις πες μας εντυπώσεις.

Thanx thanx :thumbsup2: Έγινεεεεεε...όταν το πάω θα ενημερώσω :thumbsu: ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά στις 39850 χιλιόμετρα, την έπαθε και το δικό μου πολάκι. Μία εβδομάδα πριν λήξει η διετής εγγύηση!! Ευτυχώς έχω και την επέκτασα για άλλα δύο χρόνια...

EPC, και γκάζι σα να ήταν 50άρι παπάκι!!

Το πήγα στην autonet (ευτυχώς ήμουν δίπλα), και μου το κρατήσανε για αναβάθμιση λογισμικού και αντικατάσταση ροδέλλας Wastegate.

Για να δούμε τι θα παραλάβω!!

Ελπίζω να το πάρω σήμερα και να μη με αφήσουν χωρίς αμάξι....

Edited by blugosi
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πηρανε τηλεφωνο απο καψιωχα,......Να παω να μου αλλαξουνε ροδελα,μιση ωριτσα δουλεια.......λεει..... :suicide:

Edited by lancias
Link to comment
Share on other sites

Eγω εκανα την αναβαθμιση σημερα.Σε θεμα αποδοσης δεν μπορω να πω οτι ειδα καποια διαφορα.Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ακουγεται πλεον η τουρμινα(wastegate) και στην πρωτη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εκανα την αναβαθμιση σημερα.Σε θεμα αποδοσης δεν μπορω να πω οτι ειδα καποια διαφορα.Το μονο που παρατηρησα ειναι οτι ακουγεται πλεον η τουρμινα(wastegate) και στην πρωτη ταχυτητα.

Καλημέρα, δοκίμασε σε μεγάλες ταχύτητες (4η,5η) και ενώ έχεις χαμηλές στροφές να μην κατεβάσεις αλλά να πατήσεις γκάζι.. θα "ροπιάρει" καλύτερα από οτι πριν την αναβάθμιση?

Επίσης, η 2α-3η θα ανοίξουν πάλι στις 2200 στροφές ή πιο χαμηλά?

αυτά τα δυο δοκίμασε και πες μας.

αντε απροβλημάτιστο και εύχομαι τα λαμπάκια του αυτοκινήτου να μας ανάβουν μόνο όταν γυρνάμε την μίζα γιατί αρκετοί από εδώ έχουμε ταλαιπωρηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου άλλαξαν τη ροδέλλα στην βαλβίδα και μου έκαναν και αναβάθμιση λογισμικού.

Δεν παρουσιάζει πρόβλημα μέχρι στιγμής.

Σχετικά με την αναβάθμιση, δεν παρατήρησα αυτό που έχουν γράψει άλλοι ιδιοκτήτες ότι το μοτέρ έχασε ροπή χαμηλά. Το τούρμπο μπαίνει πριν τις 2000 στροφές.

Έχω όμως την αίσθηση ότι μπαίνει κάπως πιο μαλακά στην αρχή. Δεν έχω πλήρη εικόνα γιατί γλίστραγαν οι δρόμοι χθες και το DSG δε μου αφήνει πολλά περιθώρια ....

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μια σημερινή πληροφορία από εξουσιοδοτημένο Service VW .

Συγκεκριμένα υπάρχει οδηγία για προσθήκη ροδέλλας πάχους 2mm σε όλα τα ΤSI που έχουν κωδικό τουρμπίνας μέχρι και G και κατόπιν και το σχετικό update λογισμικού που επανακαθορίζει και την λειτουργία της waste-valve μετά την τιοποθέτηση της ροδέλας-αποστάτη.

Επιπλέον το update βελτιώνει την διαχείριση του καυσίμου και την συμπεριφορά της τουρμπίνας σε συνθήκες φορτίου. Για όλους τους υπόλοιπους με τουρμπίνα >G ( Η,J,I...) δεν τιθεται θέμα ροδέλας και υπάρχει κι εδώ νέο update (χωρίς το κομμάτι για την ρύθμιση waste-gate).

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω μια σημερινή πληροφορία από εξουσιοδοτημένο Service VW .

Συγκεκριμένα υπάρχει οδηγία για προσθήκη ροδέλλας πάχους 2mm σε όλα τα ΤSI που έχουν κωδικό τουρμπίνας μέχρι και G και κατόπιν και το σχετικό update λογισμικού που επανακαθορίζει και την λειτουργία της waste-valve μετά την τιοποθέτηση της ροδέλας-αποστάτη.

Επιπλέον το update βελτιώνει την διαχείριση του καυσίμου και την συμπεριφορά της τουρμπίνας σε συνθήκες φορτίου. Για όλους τους υπόλοιπους με τουρμπίνα >G ( Η,J,I...) δεν τιθεται θέμα ροδέλας και υπάρχει κι εδώ νέο update (χωρίς το κομμάτι για την ρύθμιση waste-gate).

Ευχαριστουμε για την πληροφορηση :good:

Γνωριζεις αν τα αρμοδια συνεργεια θα επικοινωνησουν μαζι μας η πρεπει να κινησουμε εμεις τις διαδικασιες???

Link to comment
Share on other sites

παιδια σημερα εβαλα κ εγω τη ροδελα κ μου κανανε αναβαθμιση.....να πω την αληθεια δεν πολυκαταλαβα διαφορα......να αναφερω οτι μου προτειναν επεκταση εγγυησης(μετα απο ερωτηση μου) απο 178 ευρω το χρονο.Σαν λεφτα δεν ακουγονται πολλα αλλα πονταρω στα λιγα χιλλιομετρα που κανω (10.000 σε 2 χρονια) κ δεν ξερω αν θα την κανω....Δεν νομιζω η τουρμπινα μου να μην αντεξει ουτε αλλα 10.000 χιλλιομετρα με ηπια οδηγηση που κανω.....Να σημειωθει οτι έβαλα τη ροδελα πριν καν μου βγαλει βλαβη η τουρμπινα.....

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και γω την οδηγια των polo tsi για τη τοποθετηση ροδελας μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την αντιπροσωπεια...εχει βγει την 1η Μαρτίου μου είπαν και περιλαμβάνει και το δικό μου polo αγορασμένο 2/2011.

Βεβαια δεν επικοινωνησαν αυτοι μαζί μου...τους καλεσα εγω...

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαιωνω και γω την οδηγια των polo tsi για τη τοποθετηση ροδελας μετα απο τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την αντιπροσωπεια...εχει βγει την 1η Μαρτίου μου είπαν και περιλαμβάνει και το δικό μου polo αγορασμένο 2/2011.

Βεβαια δεν επικοινωνησαν αυτοι μαζί μου...τους καλεσα εγω...

Και εγώ το ίδιο.Βλέποντας τις προηγούμενες δημοσιεύσεις,αποφάσισα να τους πάρω τηλέφωνο και τελικά πάω αύριο για ροδέλα,update και το καπάκι κάτω από την μπαταρία.Το δικό μου αγορασμένο 4/2011.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα και εγώ σήμερα αντιπροσωπεία γιατί κανείς δεν με ενημέρωσε.

Το αμάξι είναι αγορασμένο Ιούλιος 2010 dsg. Περίμενα τηλέφωνο από τον τεχνικό για να επιβεβαιώσει το πλαίσιο και αν χρειάζεται αναβάθμιση το δικό μου.

Με πήρε πριν λίγο και με είπε ότι είχα δίκιο για την ανάκληση και οδηγία για ροδέλα.Έκλεισα ραντεβού και επιτέλους ησύχασα. Δεν με είχε βγάλει πρόβλημα μέχρι τώρα αλλά καλύτερα.

Απλά πρέπει να ασχοληθούμε μόνοι μας φαίνεται γιατί δεν σε ειδοποιούν από ότι κατάλαβα.

Τελικά δεν αλλάζουν τουρμπίνα απο εδώ και πέρα. Μια ροδελίτσα κάνει όλη την δουλειά.

Και σε πολλά παιδιά άλλαξαν τουρμπίνα. Είναι για γέλια η όλη κατάσταση. Τραγικό έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ την δικιά μου ιστορία με το 1.2 TSI (105 PS) DSG αγορά 10/2010 (με παραγγελία οπότε κατασκευή 1-2 μήνες πριν):

To τελευταίο σ/κ του Φεβρουαρίου και μετά από μια διαδρομή με τελικές και χρόνο ρεκόρ :p, με το που μπήκα Αθήνα (πάλι καλά) μου το έβγαλε και εμένα.

Είχα 20.000 km περίπου και μου άναψε EPC και το check engine (καταλύτη το λέει το βιβλίο οδηγιών) και το αυτοκίνητο, όπως λέει και ο blugosi, μετατράπηκε σε 50άρι τετράχρονο κιόλας

Το θέμα είναι ότι μια εβδομάδα πριν το είχα πάει για λιπαντικό service αλλά αυτό προτίμησε να με αφήσει στο ταξίδι.

Παρασκευή λοιπόν στις 14:30 περίπου μπήκα στο συνεργείο στις 16:30 το πήρα και έφυγα.

Ευτυχώς δηλαδή γιατί ήμουν σε ταξίδι για βόρεια Ελλάδα και μετά ήταν τριήμερο. (Οπότε θα έπρεπε να το πάρω Τρίτη, να επιστρέψω το αντικατάστασης και άλλα τέτοια..)

Το θέμα είναι ότι δεν μου είπαν για αναβάθμιση και δεν ξέρω αν έγινε κάτι τέτοιο.

Το χαρτί που έχω λέει ροδέλα.. Υποθέτω πως έγινε γιατί από τη στιγμή που αλλάζεις τη ροδέλα σίγουρα θέλει αντίστοιχο ρύθμισμα.

Επίσης με ρώτησε αν φοράω πρόγραμμα οπότε κατά 90% θα ήθελε να κάνει update στον εγκέφαλο.

Το χαρτί όταν το παρέδωσα λέει το recall το οποίο αν θυμάμαι καλά είναι 979U (Δεν το έχω μπροστά μου τώρα)

Μήπως θυμάται ή έχει σημειώσει κανείς το recall για να το τσεκάρω;;

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,το πήγα και εγώ σήμερα πρωί πρωί και τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν να πάω να το πάρω.Κάτω κάτω στο RecNo μου έχει κωδικό 24V9 97U9,που αντιστοιχεί σε 2 εργασίες.Το 1ο πρέπει να είναι για την τάπα που τοποθετούν κάτω από την μπαταρία και το 2ο για τη ροδέλα και το update.

Έχω μια απορία όμως αν κάποιος γνωρίζει.Το update έχει βγει και για τα seat,skoda που φοράνε τον ίδιο κινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ κ αφου το μεσημερι εκανα την αναβαθμιση μου εκανε ενα απροσμενο σβησιμο με λιγες στροφες.....ελπιζω να ηταν τυχαιο γιατι αρχιζω κ φορτωνω με το καρο......της vw

Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ κ αφου το μεσημερι εκανα την αναβαθμιση μου εκανε ενα απροσμενο σβησιμο με λιγες στροφες.....ελπιζω να ηταν τυχαιο γιατι αρχιζω κ φορτωνω με το καρο......της vw

Ε ρε γλέντια!!! Όσο πάει γίνεται και καλύτερο το θέμα με τα Polo μας...

Link to comment
Share on other sites

Μη βγάζετε βιαστικά συμπεράσματα,αν και έχει χαθεί πλέον η εμπιστοσύνη στην εταιρία.....Εγώ πάντως έχω να πω ότι το αυτοκίνητο βελτιώθηκε πολύ!

Edited by marios tsi
Link to comment
Share on other sites

επικοινωνησα και εγω σημερα με την carenta αμαρουσιου και εκλεισα ραντεβου για την επανορθωτικη (ροδελα και αναβαθμιση εγκεφαλου). Τελικα αν δεν ασχοληθεις ο ιδιος......

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω γράψει και παλαιότερα, έχω ένα από τα πρώτα TSi που κυκλοφόρησανε (θα θυμάται και ο Ζ3Ratul). Πέρισυ, μετά το check engine και το EPC, αλλάχθηκε η τούρμπινα, στα 20.000χλμ περίπου. Στα 38.000+, άναψε πάλι το λαμπάκι, παρόλο που το τούρμπο ήταν με τον νέο κωδικό (κοινώς, δεν έχει σχέση ο κωδικός για το αν θα στο βγάλει το πρόβλημα ή όχι). Αυτή τη φορά η αντιμετώπισή τους ήταν να βάλουν τη γνωστή πλέον ροδέλα στη wastegate, ενώ έγινε και το update.

Έχει κανείς άλλος βάλει τη ροδέλα, και τί εμπειρίες έχει από το αυτοκίνητο; Έχουν επηρεαστεί η κατανάλωση και οι επιδόσεις;

Προσωπικά την βρίσκω "μπακαλίστικη" λύση, καθώς αντιλαμβάνομαι ότι την βάζουν ώστε να μην τερματίζει η wastegate, άρα και να μην κολλάει, γιατί απ ότι καταλαβαίνω εκεί κολλούσε. Υπάρχει κάποιος να μας διαφωτίσει για το αν η σκέψη μου είναι σωστή;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ σήμερα και μου έκαναν τις εργασίες...Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά με το λίγο που το οδήγησα <_< ...

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και εγώ σήμερα και μου έκαναν τις εργασίες...Δεν κατάλαβα κάποια διαφορά με το λίγο που το οδήγησα <_< ...

Χμμμμμμ,εγώ πάντως παρατήρησα αρκετές διαφορές.Μήπως ξέρει καανείς αν έχει δοθεί αντίστοιχη οδηγία και για σκοντα-σεατ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Γιατί ακόμα και το μήνυμά σου #244 είναι κι εκείνο πολύ συνεπτυγμένο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να γίνεις λίγο πιο αναλυτικός; Γιατί ακόμα και το μήνυμά σου #244 είναι κι εκείνο πολύ συνεπτυγμένο.

+1

Μου φαίνεται σαν να ανοίγει κάπως καλύτερα το αυτοκίνητο στην 1η...Προσωπική παρατήρηση...Στις άλλες ταχύτητες δεν έπιασα το τουτού μου διαφορετικό...Αυτά από μένα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.