Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

Έκανα την προηγούμενη βδομάδα το update και η Polara μου έγινε polaki. Η 2α και η 3α πλέον δεν έχουν την ίδια δύναμη, δεν έχουν έκρηξη. Πλήρη απογοήτευση. Δεν ξέρω αν κάτι δεν έγινε καλά ή αυτό θα είναι από δω κ πέρα το tsi μου. Εχω σκοπό πάντως να ζητήσω εξηγήσεις από την αντιπροσωπεία, γιατί άλλο η σωστότερη κατανομή του τούρμπο κ άλλο η εξαφάνιση του.

Link to comment
Share on other sites

σε φιλικο polo (ευτυχως οχι στο δικό μου) πριν καμια βδομαδα αναψε η ενδειξη EPC στο καντραν και το αυτοκινητο αρχισε να πηγαινει σαν συμβατικο 1200ρι...με τα πολλα το αμαξι πηγε στην karenta και υστερα απο αρκετο ψαξιμο ενημερωσαν τον ιδιοκτητη οτι προκειται περι προβληματικης τουρμπινας (κοβοταν η παροχη κ δεν λειτουργουσε)...η οποια και αντικατασταθηκε φυσικα μες την εγγυηση! εχει αντιμετωπισει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα ή ειναι μεμονώμενη περιπτωση???

Φαίνεται ότι υπάρχει θέμα σχετικά με την τουρμπίνα. Μπαίνοντας στο site Erwin και πληκτρολογώντας τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου μου ( Polo 1.2 TSI DSG ) και αφού μου έδωσε τα πλήρη στοιχεία του, στο τέλος μου έγραψε το παρακάτω μήνυμα: Ενέργεια 24V9, Έναρξη 01.03.2012, Περιγραφή W-Turbo charger, 1.2 TSI, Κριτήριο 10, Χρέωση όχι. Αμέσως τηλεφώνησα στην αντιπροσωπεία ( Χίος ) και μου είπαν ότι σε κάποια Polo λόγω προβλήματος του λογισμικού αυτός μπαίνει σε κατάσταση data safe και αυτό έχει ως αποτέλεσμα την μη ανταπόκριση στο γκάζι. Μου είπαν λοιπόν ότι πρέπει να ελέγξουν το λογισμικό. Άρα λοιπόν πρόκειται για ανάκληση. Ελπίζω να σε κάλυψα...

Link to comment
Share on other sites

Τι μακακία είναι αυτό το Erwin που θέλει και 5EUR για κάποιον απλό χρήστη απλά για να σου δείξει τα στοιχεία του αυτοκινήτου σου... Ρε ουστ! Έχει κανείς κωδικό να δούμε τι παίζει στο τουτού μας;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, νέος εδώ.

Λοιπόν, παρακολουθώ το forum του POLO από 1/2010, όπου ήθελα να πάρω POLO TSI DSG.

Διάβαζα προβλήματα κλπ, αλλα τελικά παρόλα αυτά το πήρα, 1/May/2010.

Εχω 8100 km μόνο, normal στρώσιμο.

Ροπάρει το αμάξι, πολύ ευχαριστημένος.Και βασικά κανένα πρόβλημα, και κανένα update, μόνο αλλαγή λάδια.

Το νούμερο του turbo=G, έχει σταλεί ειδοποίηση στην αντιπροσωπεία, όχι άμεση αλλά με το επόμενο service.

Τι να κάνω λοιπόν με τα update την ροδέλλα κλπ

λήγει και η εγγυηση.Αν την επεκτείνω θα πρεπει να βάλω την ροδέλλα και να κάνω update.

Δεν θέλω να σέρνεται το car μετά.

Γνώμες...

ps. Aα... και τί μοντέλο έχω 6R ή 6R1

Ευχαριστώ

Edited by sloW
Link to comment
Share on other sites

Τι μακακία είναι αυτό το Erwin που θέλει και 5EUR για κάποιον απλό χρήστη απλά για να σου δείξει τα στοιχεία του αυτοκινήτου σου... Ρε ουστ! Έχει κανείς κωδικό να δούμε τι παίζει στο τουτού μας;

Δεν σου δείνχει απλά τα στοιχεία του αυτοκινήτου. Σου διαθέτει:

  1. Τα ηλεκτρικά σχέδια
  2. Οδηγίες επισκευής για όλα τα μέρη του αυτοκινήτου
  3. Όλα τα ενημερωτικά φυλλάδια που διαθέτει κατά καιρούς η VAG για τα διάφορα συστήματα (μοτέρ, κλιματισμός, φρένα, ηλεκτρονικά κλπ.)
  4. Σε ενημερώνει αν εκκρεμούν εργασίες για το τουτού σου (βλ. ροδέλα για τούρμπο)

Δεν είναι λίγη η πληροφορία για 5 € + ΦΠΑ. Περιορίζεται όμως σε χρήση μίας (1) ώρας και δεν μπορείς να εκτυπώσης (θεωρητικά) παρά μόνο με screenshot. Αν θέλεις και δικαίωμα εκτύπωσης κοστίζει παραπάνω.

Αν απλά θέλεις να δεις αν για το αμάξι σου εκκρεμεί κάποια εργασία και δεν κρατιέσαι ή πως γίνεται κάποια επισκευή ή πως π.χ. βγαίνει ένα κάλυμα της πόρτας είναι προσιτό και βολεύει.

Κατά τα άλλα υπάρχει και το φόρουμ.

Edited by A-Polo
Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη ροδέλας αποστάτη 2mm (03F145371A) σε τουρμπίνα 03F145701G + update SVM 3669 συνολική διάρκεια 30 λεπτά. Το αυτοκίνητο εμφανώς βελτιωμένο ψηλά αλλά και για πρώτη φορά μετά από καιρό το αντισπίν ενεργοποιείται (έστω και λίγο) και με αλλαγή σε τρίτη.

Μια λεπτομέρεια είναι ότι μετά το update πρέπει να γίνει με το διαγνωστικό "διαγραφή τιμών εκμάθησης" του εγκεφάλου ώστε να προσαρμοστεί γρήγορα εκ νέου στην προσθήκη ροδέλας και την αλλαγή διαδρομής της waste gate.Πρακτικά μετά από ολιγόλεπτη

οδήγηση με επιθετικό στύλ και με όλες τις σχέσεις ο εγκέφαλος αποθηκεύει νέα "χαρτογράφηση" της συμπεριφοράς της waste gate και

το αυτοκίνητο γίνεται σαφώς πιο ''νευρικό''.

Link to comment
Share on other sites

Πρακτικά μετά από ολιγόλεπτη

οδήγηση με επιθετικό στύλ και με όλες τις σχέσεις ο εγκέφαλος αποθηκεύει νέα "χαρτογράφηση" της συμπεριφοράς της waste gate και

το αυτοκίνητο γίνεται σαφώς πιο ''νευρικό''.

Χτες πήγα και μου έκαναν την εργασία με τη ροδέλα. Όλα όσα είπες έγιναν, εκτός από την επιθετική οδήγηση ώστε να αποθηκευτεί η νέα χαρτογράφηση. Παρόλα αυτά έχει λίγο περισσότερο νεύρο από πριν. Ίδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

Προσθήκη ροδέλας αποστάτη 2mm (03F145371A) σε τουρμπίνα 03F145701G + update SVM 3669 συνολική διάρκεια 30 λεπτά. Το αυτοκίνητο εμφανώς βελτιωμένο ψηλά αλλά και για πρώτη φορά μετά από καιρό το αντισπίν ενεργοποιείται (έστω και λίγο) και με αλλαγή σε τρίτη.

Μια λεπτομέρεια είναι ότι μετά το update πρέπει να γίνει με το διαγνωστικό "διαγραφή τιμών εκμάθησης" του εγκεφάλου ώστε να προσαρμοστεί γρήγορα εκ νέου στην προσθήκη ροδέλας και την αλλαγή διαδρομής της waste gate.Πρακτικά μετά από ολιγόλεπτη

οδήγηση με επιθετικό στύλ και με όλες τις σχέσεις ο εγκέφαλος αποθηκεύει νέα "χαρτογράφηση" της συμπεριφοράς της waste gate και

το αυτοκίνητο γίνεται σαφώς πιο ''νευρικό''.

Εγω τον ιανουαριο που το ειχα αφησει 3-4 μερες για να μου φτιαξουν την πορτα, οταν το πηρα μου ειπαν οτι εβαλαν ροδελα και εκαναν update. ΟΛΑ αυτα δεν μου τα ειπαν, σιγουρα το αμαξι εμεινε μεσα μερες οποτε θεωρητικα μπορει να προλαβαν να τα εκαναν αλλα πρωτη φορα τα ακουω.

παντως αν και επαναλαμβανομαι, απο τοτε ειχα πει οτι ανεβηκε η ροπη απο χαμηλα (ειδικα στις μεγαλες ταχυτητες (η 4η ειναι σχεδον οπως παλια) και ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα οτι με 6η δεν χρειαζεται να κατεβασω για να προσπερασω πια οπως μετα το πρωτο update του αυγουστου 2010)

Link to comment
Share on other sites

ηταν θεμα χρονου να συμβει και σε μενα..πολακι 2/2011 και σημερα αναψε epc και τα γνωστα...θα κλεισω ραντεβου και γω με τη σειρα μου...λεω να το παω στην αuto club στη φιλαδελφεια...το πηγε κανεις εκει για ροδελα? τι αντιμετωπιση ειχε?

Link to comment
Share on other sites

"Αυτοκίνητο της χρονιάς" βγήκε από τους "δημοσιογράφους". Τους ίδιους "δημοσιογράφους" παπαγαλάκια που έχουν χαζέψει όλους τους Έλληνες για την κατάσταση που βρισκόμαστε τώρα και μας έχουν κάνει καναπεδάκιδες...

Είμαστε πολύ θυματα του marketing της VW. Γιατί τα τελευταία χρόνια μόνο αυτό είναι το καλό της VW κι όχι τα αυτοκίνητα της... Μου το έλεγαν αλλά δεν το πίστευα. Τώρα με αυτά που μας έχουν τύχει, το πιστεύω ακράδαντα ότι η VW είναι αντιστρόφως ανάλογη της αξιοπιστίας.

Και τι να αναφερθώ; Τα Polo GTI που όλα καίνε λάδια; Τα TSI που η τουρμπίνα είναι για πέταμα μετά από 10 με 20 χιλιάδες km (Για να δούμε τώρα με τη ροδέλα); Τα Golf που η τρόμπα νερού είναι για πέταμα; Το DSG που στα λίγα χιλιόμετρα κάνει σαν κουδουνίστρα; Και που να λέω... Πλήρης απογοήτευση. Κρίμα.

Νομίζω ότι είσαι υπερβολικός.

Oι κινητήρες TSI είναι πολυβραβευμένοι και αξιόπιστοι και τό ότι έκανε το βήμα να τους βάλει και σε μικρότερα κυβικά ο όμιλος είναι ένα βήμα εμπρός.Το downsizing κινητήρων είναι χαράς ευαγγέλια για όλους μας.(κατανάλωση,ρύποι,τέλη κυκλοφορίας....)

Όπως και το DSG. Τί να λέμε τώρα,είναι ένα πραγματικό διαμάντι. Δεν πρόκειται να ξαναπάρω χειροκίνητο. ΤΕΛΟΣ.

Αν εξαιρέσεις το update με το πρόβλημα του σβησίματος και την ροδέλα που λύνει το πρόβλημα με το EPC δεν έβγαλε τπτ τρελλό το αμαξάκι. Ξέρουμε όλοι τι κινδύνους κρύβει 1 τουρμπίνα σε σχέση με ατμοσφαιρα και ότι είναι πολύ πιο ευαίσθητη. Ξέρω και άτομα που έχουν κάνει 40.000 και 50.000 με TSI που δεν είχαν πρόβλημα κανένα. Έχω και 4 χρόνια εγγύηση 2.5 χρόνια ακόμα δηλαδή και έχω το κεφάλι μου ήσυχο ότι και να πάθει.

Στις τουρμπίνες πρέπει να είσαι χαζός για να μην κάνεις την επέκταση εγγύησης για να μην την πάρεις στο χέρι ξαφνικά.

Το αμάξάκι μου μετά το update είναι πραγματικά άλλο αμάξι και πιστεύω οτι έτσι έπρεπε να ήταν από την αρχή. Πολύ καλύτερη ροπή. Ειδικά στην πρώτη. Νομίζω ότι λύθηκε και αυτό το μέγα πρόβλημα της τουρμπίνας μετά το άλλο με το σβήσιμο που είχαν βγάλει τα πρώτα μοντέλα.

Επειδή έχω dsg παρατήρησα κάτι. Δεν ξέρω αλλά μετά το update δεν ξεκινάει με D τόσο εύκολα όσο πρίν.Εννοώ αν αφήσεις το φρένο να φύγει το αμάξι. Σαν να έχει χάσει την ροπή της. Δεν με χαλάει καθόλου. γιατί αν ξεχνιόσουν και άφηνες το φρένο έφευγες και ήταν επικύνδυνο. Στο R μια χαρά πηγαίνει προς τα πίσω ακόμα και σε ανηφορίτσες μικρές. Σαν να θέλει ξανά στρώσιμο το αμάξι για να καταλάβει τις συνήθειες σου όπως και το dsg.

Aν αγόραζα σήμερα αμάξι θα έπαιρνα πάλι το ίδιο. Polaki 1.2 TSI με dsg.

Γιατί δεν είναι όλα τα polo TSI για πέταμα και οι κάτοχοι τους δυσαρεστημένοι. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

To πρόβλημα με το EPC ήταν σε όλα τα 1.2 TSI που κυκλοφόρησαν μάλλον.

Διθυραμβικές κριτικές από παντού για τον μικρό θαύμα της γερμανικής φίρμας αλλά με προβληματάκια που λύθηκαν τελικά με την τοποθέτηση κολάρου στην δική μας περίπτωση.

Κοιτάξτε τι εντόπισα σε 1 forum. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό μας. Διαβάστε κάτω στο τέλος.

http://www.briskoda....new-fabia-2010/

Το αναφέρω απλά για να μην νομίζουν μερικοί ότι παίρνουμε μάπα παρτίδες εδώ στην Ελλάδα και χειρότερης ποιότητας.Μέχρι και αυτό διαβάσμε εδω μέσα λες και οι Γερμανοί μας έχουν βάλει στο μάτι.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις το update με το πρόβλημα του σβησίματος

Αμ διορθώκηκε αυτό όμως; Έχω το 1.2 tsi mε dsg το οποίο παρέλαβα οκτώβριο του 11 και σήμερα μετά από 5500 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα, ήμουν στην κίνηση και το αμάξι απλά έσβησε! Δεν θα έπρεπε να μην έχει τέτοιο θέμα μιας και το update βγήκε εδώ και καιρό; Να το πάω συνεργείο; :suicide:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποιο update από τότε που το πήρες?

Όχι..

Αλλά όπως και να έχει αυτό δεν είναι update που έχει βγεί εδώ και ενάμιση χρόνο;

Δεν θα έπρεπε να είναι ok?

Αν είναι αυτό να πάω την Δευτέρα να το κάνω, δεν με πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Από σήμερα το απόγευμα είμαι και εγώ στους "τυχερούς" που άναψε το EPC και το Check Engine και το 1.2 TSI έγινε ψόφιο. Το άφησα μια ώρα σβηστό και μετά ήταν πάλι οκ.

Από αυτά που διάβασα εδώ μάλλον πάω κι εγώ για ροδέλα ε; Το αμάξι είναι παραγωγής Οκτώβριος του 10.

Απ'οσο ξέρω δε μου έχουν κάνει κανένα update Εκτός και αν το έκαναν στο σερβις ή όταν το πήγα για τα σωληνάκια και απλά δε μου το είπαν.

Θα το πάω δευτέρα πρωί στο Φιλοσίδη. Το έχει πάει κανείς εκεί με το συγκεκριμένο πρόβλημα; Έμεινε ευχαριστημένος;

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση....η ροδελα που βαλαμε φαινεται εξωτερικα με το ματι οταν ανοίξεις το καπο?η μπενει καπου εσωτερικα κ πρεπει να ξεβιδώσω βιδες να τη δω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μπήκε και σε μένα η ροδέλα σήμερα. Πήγα στο Φιλοσίδη πρωί πρωί. Ελπίζω πλέον να είναι οκ και να μην ξανακάνει το ίδιο κάποια στιγμή.

Για το πρόβλημα αυτό έχει γίνει ανάκλιση. Μου το είπαν ξεκάθαρα και το γράφει και το χαρτί που μου έδωσαν... R/C 24V9 <κριτήριο 10>.... αυτό γράφει.

Ρώτησα λοιπόν τον τεχνικό σύμβουλο που με ανέλαβε γιατί δε στέλνουν ειδοποίηση. Η απάντηση ήταν αυτή που περίμενα...δεν είναι πρόβλημα που μπορεί να δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα ασφαλείας οπότε περιμένουμε όταν έρθει το αμάξι για σέρβις, να το φτιάξουμε τότε.

2η ερώτηση λοιπόν...και αν το πρόβλημα μου το παρουσίαζε μόλις λείξει η εγγύηση; Η απάντηση ήταν ότι αφού το πρόβλημα είναι από το εργοστάσιο, θα γίνει η επισκευή χωρίς χρέωση (αν θέλουμε το πιστέυουμε)

και 3η ερώτηση...και αν εγώ δεν το πήγαινα σερβις σε εξουσιοδοτημένο; Πώς θα γινόταν η επισκευή για πρόβλημα που έχει γίνει ανάκλιση αλλά δεν έχω ειδοποιηθεί; Εκεί λοιπόν η απάντηση ήταν...ε γι'αυτό πρέπει να το φαίρνετε σε εξουσιοδοτημένο για να είστε σίγουροι.

Εκεί άρχισα να τα παίρνω...του λέω για αυτό πρέπει να μας ειδοποιεί η kosmocar και όχι γι'αυτό να τα παίρνετε. Τελοσπάντων ανέβηκαν λίγο οι τόνοι αλλά δεν το συνέχισα.

Ο συγκεκριμένος τεχνικός σύμβουλος με είχε αναλάβει άλλη μία φορά όταν πήγα να μου αλλάξουν τη βάση του καθίσματος γιατί κουνιόταν αρκετά. Τότε λοιπόν μου είχε πει την εξής ατάκα....ε εντάξει αυτά είναι κατασκευασμένα να αντέχουν μέχρι κάποιο βάρος...αν είσαι λίγο παραπάνω μετά από ένα δυο χρόνια χαλάνε...τι μου λες ρε άνθρωπε;;;;; Έδωσα 17.243 €για να μου λες ότι το κάθισμα χαλάει επειδή είμαι 105 κιλά;;;; τότε να βάζετε στις προδιαγραφές και επιτρεπόμενο βάρος οδηγού. Έλεος πια με αυτούς.

Τελοσπάντων ο συγκεκριμένος είναι απλά μια κακή παρένθεση στο Φιλοσίδη. Πηγαίνω 11 χρόνια εκεί γιατί πήγαινα και το Golf IV του πατέρα μου, και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβήμα Είναι αρκετά εξυπηρετικοί γενικά.

Υ.Γ. Ναι η ροδέλα φαίνεται

Edited by Sorazal
Link to comment
Share on other sites

Δες την φωτο που ανέβασε πρίν καιρό ο φίλος μας..

http://www.vwclub.gr...ndpost&p=472132

οκ.ευχαριστω πολυ παιδια

Edited by lancias
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκέφτομαι τόσα άτομα που δεν ασχολούνται με το forum και δεν έχουν μεγάλη ιδέα από αυτοκίνητα τι αντιμετώπιση θα έχουν.

Ειδικά έχω δεί πόσες κοπέλες που πήραν POLO TSI.Φανταστείτε να τους βγάλει το συγκεκριμένο πρόβλημα το αμάξι εκτός εγγύησης. Εκει πιστεύω θα θησαυρίσουν αντιπροσωπείες.Ποντάρουν στην άγνοια του καταναλωτή.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάει κάποιος στην Autoclub για την ροδέλα;

Πήγα εγώ αρχές Μαρτίου. Την πρώτη φορά, ενώ γνώριζαν το πρόβλημα, μου είπαν πως δεν έχει βγει σχετική οδηγία και πως να ξανάρθω ...όταν εμφανιστεί το πρόβλημα :angry2: . Επικοινώνησα με την Kosmocar και εκεί μου είπαν πως σχετική οδηγία έχει εκδοθεί από 1η Μαρτίου. Δύο, τρεις μέρες μετά ξαναπήγα και ως εκ θαύματος (μάλλον έπεσε τηλεφώνημα) όλα μέλι γάλα. Μου δικαιολογήθηκαν η οδηγία ήρθε μετά την πρώτη επίσκεψή μου. Τέλος πάντων, τέλος καλά, όλα καλά. Χρειάστηκαν περίπου μισή μέρα να το φτιάξουν.

Και για να μη δημιουργηθεί παρεξήγηση. Μέχρι αυτό το περιστατικό το σέρβις της Autoclub ήταν άψογο και πρόθυμο σε κάθε μου απαίτηση. Μάλλον δεν ήταν η μέρα τους.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Είναι που θα πέσεις, μπορεί σε καλά παιδιά που θα σε εξυπηρετήσουν άψογα και θα σε κερδίσουν σαν πελάτη, μπορεί όμως και σε άτομα που θέλουν να βγάλουν λεφτά παίζοντας με τον πόνο του πελάτη και δεν πρόκειται να ξαναπατήσεις το πόδι σου εκεί.

Η νοοτροπία το Έλληνα είναι είναι αυτή δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει ραντεβού σε αυτούς, θα δείξει..

Πάντως είναι αλήθεια ότι έχει σημασία που θα πέσεις, δεν έχει σχέση μόνο το συνεργείο σαν σύνολο.

Αν κάνουν σωστή δουλειά θα με δουν και στο service.

Χρειάστηκαν περίπου μισή μέρα να το φτιάξουν.

Τώρα το είδα..

Μισή μέρα για μια ροδέλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει ραντεβού σε αυτούς, θα δείξει..

Πάντως είναι αλήθεια ότι έχει σημασία που θα πέσεις, δεν έχει σχέση μόνο το συνεργείο σαν σύνολο.

Αν κάνουν σωστή δουλειά θα με δουν και στο service.

Τώρα το είδα..

Μισή μέρα για μια ροδέλα;;;

εγω σε μία ωρα ήμουν έτοιμος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.