Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

To Σεπτέμβριο μου τοποθέτησαν ροδέλα 1.0mm. Σήμερα που πέρασα για να αλλαχτεί το δακτυλίδι του τιμονιού μου ζήτησαν να το ξαναπάω κάποια στιγμή για να αλλαχτεί εκ νέου με ροδέλα 2.0mm. Aνάκληση στην ανάκληση....epic fail :no:

Link to comment
Share on other sites

To Σεπτέμβριο μου τοποθέτησαν ροδέλα 1.0mm. Σήμερα που πέρασα για να αλλαχτεί το δακτυλίδι του τιμονιού μου ζήτησαν να το ξαναπάω κάποια στιγμή για να αλλαχτεί εκ νέου με ροδέλα 2.0mm. Aνάκληση στην ανάκληση....epic fail :no:

Πότε είχες βάλει την πρώτη ροδέλα?

Από πότε ξεκίνησε αυτή των 2 mm?

Edited by zafevolution
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι βρήκαν στο εργοστάσιο ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται και με την 1mm ροδέλα και έδωσαν οδηγία για 2mm.

Το είχα αναφέρει εδώ:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44161&view=findpost&p=494751

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καλύτερα με την τελευταία αναβάθμιση ?

το δικό μου χωρις αναβάθμηση μια χαρά.

Να την κάνω, ή να το αφήσω εκτός εγγύησης?

Απλά, την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Edited by sloW
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι καλύτερα με την τελευταία αναβάθμιση ?

το δικό μου χωρις αναβάθμηση μια χαρά.

Να την κάνω, ή να το αφήσω εκτός εγγύησης?

Απλά, την γνώμη σας.

Ευχαριστώ

Προσωπικα δεν με χαλασε η τελευταια αναβαθμιση. Κατ'αρχας, εχει καλυτερη αποκριση σε ολο το φασμα των στροφων.

Επισης αφανισε αυτο το ενοχλητικο ΜΠΑΜ με το που ανοιγε η τουρμπινα και το γρηγορο κρεμασμα που ειχε μετα.

Ακομα, εχει ρι3ει την καταναλωση κατα 0.5L/100km τουλαχιστον.

Τελος, χωρις να ειμαι βεβαιος, πιστευω οτι εχει βελτιωσει λιγο τις επιδοσεις του.

Εχω κανει γυρω στα 5000κμ και ειμαι ικανοποιημενος.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος απο αυτούς που τοποθέτησαν την ροδέλα τελευταία, να μου πει πόσων χιλιοστών ήταν; Γιατί τελικά παίζουν 2 ροδέλες. Αλλες έβαζαν αρχικά (1.0mm) κι άλλες τώρα (2.0mm).

ελα φιλε μου δυο χιλιοστα ειναι η ροδελα πριν μια βδομαδα την εβαλα προαιεραιτικα μου ειπε ο αρχιμηχανικος και να μην την βαλεις δεν τρεχει μια οκ???

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν με χαλασε η τελευταια αναβαθμιση. Κατ'αρχας, εχει καλυτερη αποκριση σε ολο το φασμα των στροφων.

Επισης αφανισε αυτο το ενοχλητικο ΜΠΑΜ με το που ανοιγε η τουρμπινα και το γρηγορο κρεμασμα που ειχε μετα.

Ακομα, εχει ρι3ει την καταναλωση κατα 0.5L/100km τουλαχιστον.

Τελος, χωρις να ειμαι βεβαιος, πιστευω οτι εχει βελτιωσει λιγο τις επιδοσεις του.

Εχω κανει γυρω στα 5000κμ και ειμαι ικανοποιημενος.

ευχαριστώ , :D

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπέρα! μετα απο 26,000κμ απροβληματιστα, χθες το βραδυ μολις εβαλα 2η μου εκοψε το γκαζι και αναψε η ενδειξη EPC!!! εκανα δεξια και με restart του κινητηρα επανηλθε...να παω αυριο κιολας στην αντιπροσωπια???

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπέρα! μετα απο 26,000κμ απροβληματιστα, χθες το βραδυ μολις εβαλα 2η μου εκοψε το γκαζι και αναψε η ενδειξη EPC!!! εκανα δεξια και με restart του κινητηρα επανηλθε...να παω αυριο κιολας στην αντιπροσωπια???

Ναι να πάς. Να κάνω και μια διερευνητικού τύπου ερώτηση μιας που είναι και της μόδας; Το αυτοκίνητο είναι DSG;

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπέρα! μετα απο 26,000κμ απροβληματιστα, χθες το βραδυ μολις εβαλα 2η μου εκοψε το γκαζι και αναψε η ενδειξη EPC!!! εκανα δεξια και με restart του κινητηρα επανηλθε...να παω αυριο κιολας στην αντιπροσωπια???

Έχεις πρόγραμμα ή αναβαθμισμένη σκάστρα;

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

Σήμερα έκανα το πρώτο σέρβις στο Touran 1.2 TSI που έχω εδώ κι ένα χρόνο. Δεν έχω αλλάξει λάδια πριν τα 15000 που λέει ο κατασκευαστής αλλά συμπλήρωσα 0,5L στα 5000 χλμ, πράγμα φυσιολογικό όπως μου είπανε. Με το που το πήγα, ΑΜΕΣΩΣ με ενημερώσανε οτι έχει έρθει εντολή από Γερμανία να γίνει αναβάθμιση εγκεφάλου και τοποθέτηση ροδέλας στο τούρμπο για να λυθούν διάφορα θέματα που όντως είχα με κομπιάσματα και τρέμουλα στο cold start. Αύριο το πρωί θα δούμε αν όντως έστρωσε. Ο κωδικός της αναβάθμισης που μου έκαναν έινα ο 9097 σε αντίθεση με την 1η αναβάθμιση που είχε άλλο πιο περίπλοκο κωδικό.

Μου αλλάξανε λάδια + φίλτρο , μου κάνανε ευθυγράμμιση στο τιμόνι γιατί είχε μικρή αλλά υπαρκτή απόκλιση και στους δύο άξονες, μου συμπλήρωσαν - τσέκαραν τα υγρά παντός είδους , μου έβαλαν αντισκωριακό στην πόρτα του οδηγού η οποία έτριζε όταν την ανοιγόκλεινα και γενικά μου είπαν οτι το αμάξι "φυσάει".

Το πήρα για να το παω σπίτι και διαπίστωσα οτι έχουν βελτιωθεί οι επιδόσεις του στις μεγάλες σχέσεις από 4η μέχρι και 6η. Τραβάει καλύτερα και επιταχύνει πιο άμεσα. Ακούω το τούρμπο να ανοίγει πάλι κάτω από τις 2000 στροφές άρα πολύ καλή αυτή η αναβάθμιση!

Αν μου σταματήσουν και τα τρεμουλιάσματα στο cold start που θα το δω από αύριο, τότε συγχαρητήρια στου Γερμανούς που δίνουν λύση στα μικροπροβληματάκια του μικρού αλλά θαυματουργού αυτού κινητήρα.

Α! Ξέχασα να σας πω οτι πλήρωσα για όλ' αυτά 105 Ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου σταματήσουν. Σαν καλή μου ακούγεται η τιμή. Σίγουρα με 5w-30 λάδι: Αν ναι που είναι αυτή η καλή τιμή;

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Είμαι κάτοχος ενός skoda fabia 1,2 tsi (6/2010) με 33.000 χλμ και χτες μου άναψε το epc.. Το πρόβλημα που μου εμφάνισε στο torque (OBDII software) ήταν το εξής: p334b. Μέχρι τώρα δεν είχε ξανασυμβεί αυτό. Στο τελευταίο service που έκανα πριν δυο μήνες περίπου μου είπαν οτι υπάρχει μια "καμπάνια" για το μοντέλο μου και μου πρόσθεσαν το γνωστό αποστάτη 2mm και εκαναν τον επίσης γνωστό προγραμματισμό. Έχοντας διαβάσει το συγκεκριμένο νήμα, θεώρησα οτι είμαι από τους τυχερούς όπου η ροδέλα τοποθετήθηκε πριν μου τύχει. Τώρα τι?? και έχει και 3 βδομαδες που έληξε η εγγύηση..

Link to comment
Share on other sites

Υποτίθεται ότι ο κωδικός αυτός έβγαινε όταν χρειαζόταν να γίνει αντικατάσταση της τουρμπίνας (τούρμπο - πολλαπλή εισαγωγής - wastegate) όλα είναι σε ένα κομμάτι κι αλλάζουν όλα μαζί, αλλά υποτίθεται ότι αυτό λύνεται με την καμπάνια 24w6 που σου εφάρμοσαν, οπότε εικάζω πως μπορεί να θέλει απλά μια επανεγκατάσταση το λογισμικό.

Αν δεν κάνω λάθος κάποιος από εδώ είχε αντίστοιχο θέμα με το polo του μετά την εγκατάσταση της ροδέλας, του έκαναν επανεγκατάσταση το λογισμικό και μάλλον λύθηκε το πρόβλημά του.

Πάντως αν βρεις τι ακριβώς παίζει κάνε ένα κόπο και ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

stratosg έπεσες μέσα σε όλα! Ηταν ο κωδικός αναφεροταν στην τουρμπίνα. Μου έκαναν επανεγκατάσταση γιατι από ότι φαίνεται την τελευταία φορά δε συνεργάστηκαν σωστά τουρμπίνα και εγκέφαλος (έτσι είπαν). Και ευχόμαστε να έχει λυθεί

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σου ευχομαι κι εγω κι αν οντως ηταν θεμα λογισμικου (που 99,99% αυτο ειναι) θα εισαι μια χαρα

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Φτου σκόρδα... Μέχρι στιγμής μετά το θέμα της τουρμπίνας επιτέλους χαίρομαι το αυτοκίνητο χωρίς να ανησυχώ πια (αν και στο πίσω μέρος του μυαλού μου κρατάω μια πισινή...)! 8)

Link to comment
Share on other sites

Από τον Απρίλιο και μετά που παρακολουθώ το θέμα δεν βλέπω να υπάρχουν προβλήματα μετά την τοποθέτηση της ροδέλας. Mόνο 2 περιπτώσεις με εγκέφαλο που ήθελε λογισμικό. Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

mporei kapios na me diafotisei peri aftis tis anavathmiseis sto turbo me tin voithia mias rodelas?? efxaristw

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλο το θέμα θα το είχες καταλάβει από μόνος σου, όμως αφού ρώτησες, πρόκειται για μια οδηγία της VW που εφαρμόζεται στους 1.2Tsi κινητήρες, όταν το αυτοκίνητο πάει στην αντιπροσωπεία για service ή άλλο λόγο και συνδεθεί με το διαγνωστικό. Τότε γίνεται online έλεγχος του αυτοκινήτου και αν το αυτοκίνητο είναι μέσα στην παρτίδα (δεν ξέρει κανείς ποια είναι αυτή) τότε βάζουν μια μεταλλική ροδέλα 2 χιλιοστών στη wastegate και κάνουν αναβάθμιση τον εγκέφαλο.

Αυτή η οδηγία διορθώνει το πρόβλημα του να μένει ανοικτή η wastegate με αποτέλεσμα να ανάβει EPC και Check Engine και το αυτοκίνητο να δουλεύει χωρίς τούρμπο. Οι ενδείξεις και το πρόβλημα σβήνουν αν σβήσεις το αμάξι και το ξαναβάλεις μπροστά αλλά κάποια στιγμή επανέρχεται. Στην αρχή άλλαζαν τουρμπίνα-πολλαπλή-wastegate για αποκατάσταση της βλάβης.

Η εργασία είναι δωρεάν. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες τον κόπο να διαβάσεις όλο το θέμα θα το είχες καταλάβει από μόνος σου, όμως αφού ρώτησες, πρόκειται για μια οδηγία της VW που εφαρμόζεται στους 1.2Tsi κινητήρες, όταν το αυτοκίνητο πάει στην αντιπροσωπεία για service ή άλλο λόγο και συνδεθεί με το διαγνωστικό. Τότε γίνεται online έλεγχος του αυτοκινήτου και αν το αυτοκίνητο είναι μέσα στην παρτίδα (δεν ξέρει κανείς ποια είναι αυτή) τότε βάζουν μια μεταλλική ροδέλα 2 χιλιοστών στη wastegate και κάνουν αναβάθμιση τον εγκέφαλο.

Αυτή η οδηγία διορθώνει το πρόβλημα του να μένει ανοικτή η wastegate με αποτέλεσμα να ανάβει EPC και Check Engine και το αυτοκίνητο να δουλεύει χωρίς τούρμπο. Οι ενδείξεις και το πρόβλημα σβήνουν αν σβήσεις το αμάξι και το ξαναβάλεις μπροστά αλλά κάποια στιγμή επανέρχεται. Στην αρχή άλλαζαν τουρμπίνα-πολλαπλή-wastegate για αποκατάσταση της βλάβης.

Η εργασία είναι δωρεάν. Ελπίζω να σε βοήθησα.

Με πήραν και μένα σήμερα από την αντιπροσωπεία και μου είπαν ακριβώς αυτό το πρόβλημα με την wastegate άλλα νομίζω μου το είπε άξονα κάπως μακρύτερο η μικρότερο. Μάλλον δεν κατάλαβα καλά.Μου είπε επίσης ότι σίγουρα στο μέλλον θα βγει η βλάβη οπότε να το κάνουμε προληπτικά από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.