Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

Ακριβώς γι' αυτό το έγραψα αυτό... Αν αρχίσει να χάνει πίεση η τουρμπίνα την κάναμε από κούπες... Χαχαχαχα είναι να κλάνεις στα γέλια!

Πάντως δε σ αφηνει στο δρόμο.. Μπηκε για λιγο σε safe mode και μετά με το λαμπάκι αναμμενο δούλευε κανονικά. Αυτο ειναι και το καλό. Μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό κυκλοφορώ κανονικά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις, αν το πάθεις τώρα που έχεις εγγύηση έχει καλώς. Αν όμως το πάθεις σε κάνα 2 χρονάκια (έχοντας ήδη διανύσει τον πρώτο χρόνο, δηλαδή γύρω στο 2012) για όσους το πήραν αρχές 2010 τότε καλά χιλιάρικα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Μήπως να δούμε τι παίζει με την επέκταση;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ τους κωδικούς ώστε να σας βάλουν το καινούργιο ανταλλακτικό κι όχι το ίδιο γιατί ποτέ δεν ξέρετε εάν θα σας βγάλει το ίδιο πρόβλημα .... κι αν είστε τότε ακομη στην εγγύηση ... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44161&view=findpost&p=434474

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Speedy το έχω υπόψην μου, θα παω να ρωτήσω τί κωδικός έγινε παραγγελία ώστε να αλλαχθεί η παραγγελία αν χρειαστεί.

@Ζ3Ratul

Την επέκταση την έκανα απο την αρχή, μου την κάνανε δώρο δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάχθηκε λοιπόν σήμερα, αλλά μπήκε με τον παλιό κωδικό. Ο υπεύθυνος λέει ότι αυτός ταιριάζει. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει το ανταλλακτικό και με τον νέ κωδικό;

Τώρα που μπηκε νεα τουρμπίνα υπάρχει περίπτωση να είναι απ τις πρώτες και να έχω πάλι θέμα;

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει. Φρόντισε όμως να τη στρώσεις για 1000 χλμ την τουρμπίνα και μετά να αρχίσεις να το πατάς και πάλι.

Ναι αυτό θα κάνω, ευχαριστώ ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω, ευχαριστώ :thumbsup:

τι σου είπαν στην αντιπροσωπέια (απο απορεία που το πας) του εχεις ξανατύχει και σε άλλα πολάκια ?

Link to comment
Share on other sites

Δε μου είπαν αν έτυχε και σε αλλα, είπε ότι δεν ήξεραν κάτι επ αυτού. Επίσης για τον κωδικό τον δεύτερο, κάτι είπαν ότι δεν ειναι για το δικό μου και ότι το εργοστάσιο τους δίνει τον πρώτο κωδικό ως ανταλλακτικό.

Στα Γιάννενα το πάω,στην μοναδική αντιπροσωπεία που έχει (και είμαι ευχαριστημένος μπορώ να πω)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια στα ποσσα bar δουλευει η πιεση στην μαμα τουρμπινα στο 1.2 tsi ξερει κανενας???

Σύμφωνα με ένα τεύχος των 4 τροχών που είχε παρουσίαση το Ibiza 1.2 TSi 105 ps (σαν το δικό μας μοτέρ δηλαδή) έλεγε ότι δουλεύει με πίεση 0,8 bar.

Link to comment
Share on other sites

Μεμονομένο πρόβλημα δεν το λες μιας κι έχει συμβεί σε κάποια απο τα Polo του πρώτου 6μήνου. Κολλάει η ηλεκτρομαγνητική wastegate και μένει είτε ανοικτή είτε κλειστή μια δυο φορές και μετά βγάζει σφάλμα και πάει για αλλαγή όλόκληρη η τουρμπίνα. Σήμερα στο συνεργείο εμφανίστηκε Polάκι με το συγκεκριμένο πρόβλημα και ήταν το 5ο στη συγκεκριμένη αντ/πεία.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και παλαιότερα, όταν μου έβγαλε το πρόβλημα, η νέα τουρμπίνα ήταν με τον παλιό κωδικό (πρίν τις 31/5/2010 δηλαδή) λέγοντας μου στην αντιπροσωπεία πως αυτή η τουρμπίνα μπαίνει στο δικό μου. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ είδα σε μια σελίδα πως τα polo του 2010 φοράνε αυτόν τον κωδικό και ονομάζονται POLO 6R, ενώ για τα polo του 2011 έχουν τον νέο κωδικό και λέγονται POLO 6R1. Ξέρει κάποιος τί διαφορά εχει το 6R με το 6R1; Είναι απλά χρονολογική; Επίσης μιας και μου βάλανε τον παλαιό κωδικό, υπάρχει περίπτωση να το ξαναεμφανίσει το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν το ανταλλακτικό είναι ακριβώς το ίδιο δεν βλέπω κανέναν λόγο να μην ξανασυμβεί.

Ο λόγος που υποθέτω είναι γιατί όπως γνωρίζουμε όλοι τα υλικά διαφέρουν από βδομάδα σε βδομάδα παραγώγης και ότι ίσως εντόπισαν τις προβληματικές παρτίδες και το νέο ανταλλακτικό να μην είναι προβληματικό (όπως με διαβεβαίωσαν όταν τους είπα για νέο κωδικό).

Επίσης όπως αναφέρω και πιο πάνω, σε όσους χαλάνε πολάκια που παρήχθησαν μεχρι Μαίο του 2010, θεωρώ πως εξακολουθούν να βάζουν αυτό τον κωδικό , και νομίζω πως αυτα είναι τα Polo 6R ενώ τα επόμενα λέγονται 6R1. Βέβαια δε μπορώ να είμια σίγουρος, υποθέσεις κάνω, και ίσως απλά παραείμαι αισιόδοξος. Όπως και να χει ο χρόνος θα δείξει :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθε ο συγκάτοικός μου (έχουμε και οι δύο Polo 1.2 TSI).

Το δικό του είναι χειροκίνητο 3πορτο, το δικό μου DSG 5πορτο.

Του άναψε κανά δύο φορές λαμπάκι EPC σε ταξίδι την Πασχαλιά, και το αμάξι του δεν τράβαγε καθόλου. Σαν ποδήλατο πήγαινε όπως μου το περιέγραψε. Άρα δεν είναι μεμονωμένο περιστατικό, είναι γνωστή βλάβη...

Το πήγε στην Karenta στην Αργυρούπολη και του είπαν ότι κόλλησε η βαλβίδα του turbo αλλά επειδή περιμένουν το ανταλλακτικό από τη Γερμανία τον έχουν αφήσει χωρίς αμάξι από την προηγούμενη Τρίτη.

Ούτε αυτοκίνητο εξυπηρέτησης δεν του έδωσαν.

Έχει 20.000 χλμ, και το πήρε Φλεβάρη του 2010. Το δικό μου είναι Μάρτης του 2010 αλλά δε μου χάλασε ακόμα...

Ευτυχώς που έκανα την επέκταση εγγύησης!!!

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθε ο συγκάτοικός μου (έχουμε και οι δύο Polo 1.2 TSI).

Φίλε blugosi καλησπέρα. Ναι οπώς φαίνεται οι πρώτες παρτίδες polo έχουν θεματάκι με τη wastegate.

Θα ήθελα αν μπορείς να πεις στο φίλο σου να κοιτάξει ποιον από τους δύο κωδικούς θα του βάλουν:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44161&view=findpost&p=434474

Για να ξέρω κι εγώ αν κάνανε καλά που μου βάλανε τον πρώτο και όχι τον δεύτερο, γιατί στα πρώτα πολο (6R) αντιστοιχεί λένε ο πρώτος κωδικός ανταλλακτικού. Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας για τον κωδικό, αν είναι εύκολο φυσικά!

Πάντως εγώ δε το άφησα συνεργείο καθώς δούλευε τις επόμενες 2-2 μέρες κανονικά και μετά από 3 μέρες που ήρθε το ανταλλακτικό πήγα και το πέρασα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε blugosi καλησπέρα. Ναι οπώς φαίνεται οι πρώτες παρτίδες polo έχουν θεματάκι με τη wastegate.

Θα ήθελα αν μπορείς να πεις στο φίλο σου να κοιτάξει ποιον από τους δύο κωδικούς θα του βάλουν:

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=44161&view=findpost&p=434474

Για να ξέρω κι εγώ αν κάνανε καλά που μου βάλανε τον πρώτο και όχι τον δεύτερο, γιατί στα πρώτα πολο (6R) αντιστοιχεί λένε ο πρώτος κωδικός ανταλλακτικού. Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας για τον κωδικό, αν είναι εύκολο φυσικά!

Πάντως εγώ δε το άφησα συνεργείο καθώς δούλευε τις επόμενες 2-2 μέρες κανονικά και μετά από 3 μέρες που ήρθε το ανταλλακτικό πήγα και το πέρασα!

Θα του το πω, αλλά δεν είναι και πολύ των μηχανολογικών και δεν ξέρω αν θα μας τη φέρει την πληροφορία....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 6R και 6R1 που το έχετε διαβάσει;

Το δικό μου έφτασε στην αντιπροσωπεία τέλη Απριλίου του 2010 και εχει αναγραφόμενο κωδικό 6R1 στο service book.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 6R και 6R1 που το έχετε διαβάσει;

Το δικό μου έφτασε στην αντιπροσωπεία τέλη Απριλίου του 2010 και εχει αναγραφόμενο κωδικό 6R1 στο service book.

Αύριο θα δώ και το δικό μου που είναι 2/11 τι κωδικό έχει..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το 6R και 6R1 που το έχετε διαβάσει;

Το δικό μου έφτασε στην αντιπροσωπεία τέλη Απριλίου του 2010 και εχει αναγραφόμενο κωδικό 6R1 στο service book.

Σύμφωνα με τη παρακάτω σελίδα: http://www.turbotechnics.com/docs/catalogue.pdf

Έαν πας στη Volkswagen και δεις το Polo 105 ps, και χρονολογία 2009-2010, έχει τον πρώτο κωδικό turbo (03F 145 701 F)

Λίγο παρακάτω στη λίστα έχει Polo 105 ps, χρονολογία 2010+, και έχει τον δεύτερο κωδικό turbo (03F 145 701 G )

Τα πρώτα απ όσο εχω καταλάβει είναι τα 6R, ενώ τα επόμενα τα 6R1. Τώρα πότε ακριβώς (σε ποιο μήνα) αλλάζει, δε το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τη παρακάτω σελίδα: http://www.turbotechnics.com/docs/catalogue.pdf

Έαν πας στη Volkswagen και δεις το Polo 105 ps, και χρονολογία 2009-2010, έχει τον πρώτο κωδικό turbo (03F 145 701 F)

Λίγο παρακάτω στη λίστα έχει Polo 105 ps, χρονολογία 2010+, και έχει τον δεύτερο κωδικό turbo (03F 145 701 G )

Τα πρώτα απ όσο εχω καταλάβει είναι τα 6R, ενώ τα επόμενα τα 6R1. Τώρα πότε ακριβώς (σε ποιο μήνα) αλλάζει, δε το γνωρίζω.

Polo - 105HP 2009-10 1.2 TSI CBZB TBA 03F 145 701F

Polo - 105HP 2010- 1.2 TSI CBZB TBA 03F 145 701G ( Mάλλον εδώ είναι τα μοντέλα (6R1) του 2011 και ίσως και κάποια τέλη του 2010)

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Έχω VAG-COM όμως δε ξέρω που ακριβώς πάω για να δω τι κωδικό έχει η τουρμπίνα... Μπορεί κάποιος που γνωρίζει να με κατατοπίσει;

Link to comment
Share on other sites

Polo - 105HP 2010- 1.2 TSI CBZB TBA 03F 145 701G ( Mάλλον εδώ είναι τα μοντέλα (6R1) του 2011 και ίσως και κάποια τέλη του 2010)

Ποια τέλη 2010. Εδώ σου λέω οτι το δικό μου το παρέλαβα 4 Μαΐου του 2010 και το πιθανότερο να τσούλησε απο τη γραμμή παραγωγής τον Μάρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.