Jump to content
djibril cisse

Πρόβλημα Με Την Τουρμπινα

Recommended Posts

Όχι, δεν είναι καθόλου φυσιολογικό....

Επειδή τα τελευταία 10 χρόνια είμαι κάτοχος αυτοκινήτων Skoda, που είχαν κι έχει (το Roomster) ακριβώς αυτή τη συμπεριφορά, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου (μας) εξηγήσεις γιατί δεν είναι φυσιολογικό;

Θεωρώ ότι δεν είναι φυσιολογικό μόνον στην περίπτωση που οι λυχνίες αυτές μένουν αναμμένες αφού έχει γυρίσει η μίζα κι έχει τεθεί ο κινητήρας σε λειτουργία.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι δεν είναι φυσιολογικό μόνον στην περίπτωση που οι λυχνίες αυτές μένουν αναμμένες αφού έχει γυρίσει η μίζα κι έχει τεθεί ο κινητήρας σε λειτουργία.

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ. Αν δεν μένουν αναμμένες την ώρα που λειτουργεί ο κινητήρας δεν έχεις πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στο forum και πραγματικά δεν θα ήθελα να γράφω το πρώτο μου ποστ σε αυτό το thread αλλά πρέπει κάποια πράγματα να τα ξέρω...

Αύριο έχω σκοπό να πάω να κλείσω ένα πολακι 1.2 tsi το οποίο, επειδή θα του βάλω κάποιον έξτρα εξοπλισμό, θα έρθει σε κανά τρίμηνο.

Θα κάνω ουσιαστικά ανταλλαγή με ένα αλμέρα που έχω του 07.

Υπάρχει παιδιά περίπτωση να έχω αυτό το πρόβλημα της τουρμπίνας ή του ρελαντί(που έχω διαβάσει σε άλλο τοπικ) και να τρέχω;

Κοντά 5 χρόνια έχω το νισσανάκι και είναι σκύλος.

Όταν έκανα test drive το polo έπαθα πλάκα.. μήπως όμως πέρα από την ευχαρίστηση και τα μπιχλιμπίδια πάω για μαλλί και βγώ κουρεμένος;

Σας παρακαλώ πολύ όλους όσους μπορεί να γνωρίζουν(σχετικά με τις νέες παρτίδες, ή αν έχει ακουστεί κάτι) να μου δώσουν μια συμβουλή.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Είμαι νέος στο forum και πραγματικά δεν θα ήθελα να γράφω το πρώτο μου ποστ σε αυτό το thread αλλά πρέπει κάποια πράγματα να τα ξέρω...

Αύριο έχω σκοπό να πάω να κλείσω ένα πολακι 1.2 tsi το οποίο, επειδή θα του βάλω κάποιον έξτρα εξοπλισμό, θα έρθει σε κανά τρίμηνο.

Θα κάνω ουσιαστικά ανταλλαγή με ένα αλμέρα που έχω του 07.

Υπάρχει παιδιά περίπτωση να έχω αυτό το πρόβλημα της τουρμπίνας ή του ρελαντί(που έχω διαβάσει σε άλλο τοπικ) και να τρέχω;

Κοντά 5 χρόνια έχω το νισσανάκι και είναι σκύλος.

Όταν έκανα test drive το polo έπαθα πλάκα.. μήπως όμως πέρα από την ευχαρίστηση και τα μπιχλιμπίδια πάω για μαλλί και βγώ κουρεμένος;

Σας παρακαλώ πολύ όλους όσους μπορεί να γνωρίζουν(σχετικά με τις νέες παρτίδες, ή αν έχει ακουστεί κάτι) να μου δώσουν μια συμβουλή.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Οι νέες παρτίδες και έχουν όλα τα update περασμένα (Βλέπε σβήνει στο ρελαντί) και έχουν τις νέες τουρμπίνες εγκατεστημένες με τον νέο κωδικό (βλέπε πρόβλημα με την τουρμπίνα). Εγώ δε θα ανησυχούσα καθόλου... Εμείς είμαστε οι "beta testers" ή τα "guinea pigs" όπως θες πες το, που το πήραμε με το που βγήκε και φάγαμε όλη την κρυολουσία μέχρι να φτιαχτούν τα διάφορα παιδικά του θέματα. Και τώρα αυτή την εποχή να μου έλεγες τι θα έπαιρνες, πάλι το Polo θα σου έλεγα!

Link to comment
Share on other sites

Οι νέες παρτίδες και έχουν όλα τα update περασμένα (Βλέπε σβήνει στο ρελαντί) και έχουν τις νέες τουρμπίνες εγκατεστημένες με τον νέο κωδικό (βλέπε πρόβλημα με την τουρμπίνα). Εγώ δε θα ανησυχούσα καθόλου... Εμείς είμαστε οι "beta testers" ή τα "guinea pigs" όπως θες πες το, που το πήραμε με το που βγήκε και φάγαμε όλη την κρυολουσία μέχρι να φτιαχτούν τα διάφορα παιδικά του θέματα. Και τώρα αυτή την εποχή να μου έλεγες τι θα έπαιρνες, πάλι το Polo θα σου έλεγα!

Ο νέος κωδικός όμως μήπως είναι απλά το ίδιο πράγμα; Εννοώ μήπως σε έναν χρόνο παρουσιάσει τα ίδια; Θα μου πείς τώρα που να το ξέρεις..

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τα τελευταία 10 χρόνια είμαι κάτοχος αυτοκινήτων Skoda, που είχαν κι έχει (το Roomster) ακριβώς αυτή τη συμπεριφορά, θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου (μας) εξηγήσεις γιατί δεν είναι φυσιολογικό;

Θεωρώ ότι δεν είναι φυσιολογικό μόνον στην περίπτωση που οι λυχνίες αυτές μένουν αναμμένες αφού έχει γυρίσει η μίζα κι έχει τεθεί ο κινητήρας σε λειτουργία.

Παρεξήγηση.

Ο NICK V έγραψε ότι σβήνουν όλες οι λυχνίες εκτός από αυτήν, και συμπέρανα ότι αναφέρεται σε κατάσταση που λειτουργεί το μοτέρ, αφού βάλει μπροστά δηλαδή.

Γιατί αν δε βάλεις μπροστά, δε μένει αναμμένη μόνο η λυχνία του EPC, αλλά και της μπαταρίας (κόκκινη) και του κινητήρα (η πορτοκαλί κάτω δεξιά στο ίδιο όργανο). Σε καμία περίπτωση δε μένει αναμμένη μόνη της η EPC πριν βάλεις μπροστά.

Μόλις βάλεις μπροστά, σβήνουν όλες οι λυχνίες. Αν μείνει η λυχνία EPC αναμμένη, ο εγκέφαλος έχει κρατήσει κάποιο σφάλμα στη μνήμη του.

Link to comment
Share on other sites

Παρεξήγηση.

Ο NICK V έγραψε ότι σβήνουν όλες οι λυχνίες εκτός από αυτήν, και συμπέρανα ότι αναφέρεται σε κατάσταση που λειτουργεί το μοτέρ, αφού βάλει μπροστά δηλαδή.

Γιατί αν δε βάλεις μπροστά, δε μένει αναμμένη μόνο η λυχνία του EPC, αλλά και της μπαταρίας (κόκκινη) και του κινητήρα (η πορτοκαλί κάτω δεξιά στο ίδιο όργανο). Σε καμία περίπτωση δε μένει αναμμένη μόνη της η EPC πριν βάλεις μπροστά.

Μόλις βάλεις μπροστά, σβήνουν όλες οι λυχνίες. Αν μείνει η λυχνία EPC αναμμένη, ο εγκέφαλος έχει κρατήσει κάποιο σφάλμα στη μνήμη του.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα περιγράφεις. :)

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ,

τις τελευταίες 3 μέρες μου το κάνει συνέχεια.

λαμπάκι EPC και CHECK ENGINE.

ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ,

τις τελευταίες 3 μέρες μου το κάνει συνέχεια.

λαμπάκι EPC και CHECK ENGINE.

ΕΧΩ ΣΚΑΣΕΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ!!!!

Εάν τα λαμπάκια σου μένουν αναμμένα αφού θέσεις τον κινητήρα σε λειτουργία, τότε να πας σε μια αντιπροσωπεία να σου το βάλουν στο διαγνωστικό. Αν όμως σου μένουν αναμμένα αφού γυρίσεις τον διακόπτη αλλά δεν γυρίσεις τη μίζα, τότε είσαι μια χαρά.

Είπαμε πως πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν δουλεύει ο κινητήρας και είναι κάποιο λαμπάκι αναμμένο.

Link to comment
Share on other sites

πλέον εχώ μονίμως το CHECK ENGINE

και σε σύντομο χρόνο και το EPC ... και το αμάξι σέρνεται.

μετα απο 10-15 λεπτα σβηστό , αμα το ανοίξω πάλι φεύγει το EPC

και μένει αναμμένο μόνο το CHECK ENGINE.

Link to comment
Share on other sites

πλέον εχώ μονίμως το CHECK ENGINE

και σε σύντομο χρόνο και το EPC ... και το αμάξι σέρνεται.

μετα απο 10-15 λεπτα σβηστό , αμα το ανοίξω πάλι φεύγει το EPC

και μένει αναμμένο μόνο το CHECK ENGINE.

Αυτό είναι το θέμα με την τουρμπίνα σχεδόν 100%...

Link to comment
Share on other sites

Πες μας λίγο περισσότερες πληροφορίες για το αμάξι σου αν σου είναι εύκολο. Ημερομηνία παραγωγής και αν σου είχε ξαναβγάλει πρόβλημα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

polo tsi , 13.000 km

μέχρι πριν λίγες μέρες με πολύ λίγα ''παράπονα''...

συγκεκριμένα και πάλι εχθές, πηγαίνοντας το στο συνεργείο,

αφού έκανα την διαδρομή μου κανονικά και ΧΩΡΙΣ λαμπάκια

στα διόδια με το που σταμάτησα να πληρώσω .. EPC.!!

σερνόταν.. άραξα για 10 λεπτα στο πλαι του δρόμου.

έβαλα μπρος, όλα καλα. ...

το πήγα σέρβις.

περιμένω να με καλέσουν τώρα.

δε ξέρω, αγχώνομαι...

ημερομηνία παραγωγής δεν θυμάμαι.

μπορώ να το δώ απο κάπου όταν πάρω τα χαρτιά.?

Link to comment
Share on other sites

Πότε παρέλαβες το αυτοκίνητο; Συνήθως 1 μήνα πριν είναι. Εμένα με είχαν πεί από αντιπροσωπεία εβδομάδα παραγωγής.

Edited by GERAKI123
Link to comment
Share on other sites

με πήραν τηλ απο την αντιπροσωπεια..

ειπαν οτι η βαλβίδα του turbo είχε προβλημα όταν ζεσταινότανε το αμάξι και κόλλαγε.

είπαν ότι θα αλλάξουν όλο το turbo με καινουργιο. χρονολογικά πάμε από Δευτέρα είπαν.

τους ειπα να κάνουν και το update του εγκεφάλου αν έχει βγεί το δεύτερο.

οχι το πρώτο αφου ακούγεται οτι κρεμάει πολύ το αυτοκίνητο.

(δεν έχω κάνει ακόμα update)

Link to comment
Share on other sites

με πήραν τηλ απο την αντιπροσωπεια..

ειπαν οτι η βαλβίδα του turbo είχε προβλημα όταν ζεσταινότανε το αμάξι και κόλλαγε.

είπαν ότι θα αλλάξουν όλο το turbo με καινουργιο. χρονολογικά πάμε από Δευτέρα είπαν.

τους ειπα να κάνουν και το update του εγκεφάλου αν έχει βγεί το δεύτερο.

οχι το πρώτο αφου ακούγεται οτι κρεμάει πολύ το αυτοκίνητο.

(δεν έχω κάνει ακόμα update)

Μάλιστα το κλασσικό θέμα που κολλάει το wastegate και μετά κλαύτα Χαράλαμπε... Άλλος ένας λοιπόν στη παρέα! :startle:

Link to comment
Share on other sites

αγχώθηκα και τους ξαναπήρα.

1. ειπα αν τυχόν θα βάλουν τον ιδιο ανταλλακτικο , και ρωτησα μη τυχον είναι πάλι ελλατωματικό

και απάντησαν ότι ειναι νέος κωδικος και δεν θα έχω πρόβλημα.

2. καλυπτεται 100% από την εγγύηση (ουυυφφφ)

παραδόξως είπαν ότι θα είναι νωρίτερα έτοιμο :SS

Edited by stelios2809
Link to comment
Share on other sites

Λέω κλάφτα σε όσα παιδιά έχουν το πρόβλημα γιατί σου ρίχνει την αυτοπεποίθηση όσο να 'ναι όταν συμβαίνει... Όταν αλλαχθεί λογικά το νέο ανταλλακτικό είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα γράφει στο χαρτί που πήρα από το συνεργείο το εξής αλλά δεν το έδωσα σημασία.

ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ RECALL CAMPAIGN 97U9.

Και το ιδιο στις παρατηρήσεις RC97U9.

Τους ρώτησα αν βρήκαν κανένα πρόβλημα. Όχι όλα καλά μου είπαν.

Έχει κανείς κάτι ανάλογο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εμένα γράφει στο χαρτί που πήρα από το συνεργείο το εξής αλλά δεν το έδωσα σημασία.

ΓΙΑ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ RECALL CAMPAIGN 97U9.

Και το ιδιο στις παρατηρήσεις RC97U9.

Τους ρώτησα αν βρήκαν κανένα πρόβλημα. Όχι όλα καλά μου είπαν.

Έχει κανείς κάτι ανάλογο;

Ναι, πήγα το αυτοκίνητο προχθές για να μου φτιάξουν κάτι μικροπροβληματαάκια που είχα και στα παραστατικά μαζί με τις παρατηρήσεις μου για το τι ήθελα να φτιάξουν προσθέσανε μόνοι τους το RECALL:97U9 KP 01. Όταν τους ρώτησα τι είναι αυτό μου είπαν ότι υπάρχει μια τρύπα στο σασί, κάπου κάτω από την μπαταριά, από την οποία περνάνε κάτι καλώδια και επειδή υπάρχει περίπτωση να κοπούν, προληπτικά βάζουν μια τάπα, είναι επίσημο recall και το κάνουν σε όλους λένε. (Μπορεί να κάνω κάποιο λάθος σε αυτά που αναφέρω παραπάνω γιατί δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και δεν ζήτησα να μου δείξουν την εργασία που έκαναν καθώς δεν μου φάνηκε κάτι σπουδαίο αλλά παράλληλα βιαζόμουν κιόλας να παραλάβω το αυτοκίνητο)

Link to comment
Share on other sites

πλέον εχώ μονίμως το CHECK ENGINE

και σε σύντομο χρόνο και το EPC ... και το αμάξι σέρνεται.

μετα απο 10-15 λεπτα σβηστό , αμα το ανοίξω πάλι φεύγει το EPC

και μένει αναμμένο μόνο το CHECK ENGINE.

Βλέπω ότι το μοντέλο σου είναι το 6R1.. πότε το αγόρασες το αμάξι; Δεν υποτίθεται ότι τα 6R1 έχουν τον νεο κωδικό τουρμπίνας; Για πές μας, ο κωδικός της τουρμπίνας που σου δημιούργησε το πρόβλημα τελείωνε σε F ή σε G;

Edited by PoLo***
Link to comment
Share on other sites

που βλέπω αν ειναι f or g?

Δεν θυμαμαι ακριβως πως μπορεις να το δεις μεσα στην μηχανη αλλα μπορεις να δεις στο χαρτι που σου εδωσαν ποιος ειναι ο κωδικος του ανταλλακτικου. Για να βοηθησω.. Ποτε παρελαβες το αμαξι σου οταν το αγορασες;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.