Jump to content
targas

Unitronic Βελτιωση

Recommended Posts

μετα απο αρκετους μηνες ψαξιματος για προγραμμα βελτιωσης ειχα καταληξει σε δυο.σε αυτο της revo και αυτο της unitronic.επειδη ομως το revo ειχε ακουστει οτι εκανε "κοψιματα",απορριφθηκε και αυτο και κατασταλαξα στο unitronic.

πηγα λοιπον καποια στιγμη στο καταστημα τους για να μιλησουμε απο κοντα.οι ανθρωποι απαντησαν και ελυσαν ολες τις αποριες μου και ειχαν απαντηση για ολα(απολυτα φυσικο βεβαια...πωλητες ειναι).

στο ζουμι λοιπον....τα παιδια με επεισαν για το προγραμμα τους τοσο οσον αφορα τις επιδοσεις οσο και στην αξιοπιστια.εδω να σας πω οτι κυρια προυποθεση για να προχωρησουμε στην αναβαθμιση ηταν το αμαξι να μην κανει..."κιχ"...πραγμα που μου το απεκλεισαν κατηγορηματικα.

μιας λοιπον και ειχα παει το αυτοκινητο μου,μου πηραν την αδεια για να δουν τους κωδικους που ηθελαν και εστειλαν email στον Καναδα για να δουν αν υπαρχει διαθεσιμο προγραμμα για τον συγκεκριμενο(αποκλειστικα) κινητηρα.η απαντηση ηταν θετικη και με μια διαδικασια 5 λεπτων το προγραμμα ειχε φορεθει στο αυτοκινητο μου.

το προγραμμα ειναι αποκλειστικα και μονο για το αυτοκινητο μου,ειναι κλειδωμενο και μου εστειλαν mail με το ονοματεπωνυμο μου,τα πληρη στοιχεια του αυτοκινητου μου,το προγραμμα που φοραω και οτι το προγραμμα εχει εγγυηση σωστης λειτουργιας εφ'ορου ζωης.μαλιστα δινουν και 2 χρονια εγγυηση εγκεφαλου.

μετα απο 1 χρονο μπορω να πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος και πραγματικα οδηγαω αλλο αυτοκινητο.το αμαξι σε ολο το φασμα των στροφων και της ροπης δεν παρουσιαζει το παραμικρο κομπιασμα ή οποιαδηποτε αλλη δυσλειτουργια.Μαλιστα οταν εβαλα το προγραμμα παρευρεθηκα σε συναντηση με αλλα φτιαγμενα CC και παρολο που δεν ειχε ολοκληρωθει το adaptation του εγκεφαλου(θελει περιπου 200χλμ και 3 εκκινησεις του κινητηρα οταν εχει ηρεμησει απο βραδυ σε πρωι),πηρα μερος στη συγκριση με αλλα προγραμματα.τα αποτελεσματα δεν θα σας τα πω εγω...θα σας τα πουν αυτοι που παρακολουθησαν τα test!!!

με το προγραμμα stage1 plus(υπαρχει και σκετο stage1) που φοραω,μου ταζουν 220hp 33-34 κιλα ροπη.μου ειπαν να κανω δυναμομετρηση οπου θελω και μου ειπαν το εξης...επειδη δυναμομετρα με δυναμομετρα εχουν πολλες διαφορες.....οσον αφορα την ροπη δεν θα δω σε κανενα κατω απο 330nm και οσον αφορα τους ιππους θα δω min 205 και max 230.

τελος...σε οποιοδηποτε update του κινητηρα απο την VW...σου ξαναπερνανε χωρις χρεωση το προγραμμα και μαλιστα οχι αυτο που φοραγες αλλα το καταλληλο που ταιριαζει μετα το update.

*παντως εκτος τα νουμερα που ταζουν,καλυτερος κριτης ειναι ο δρομος.εκει λοιπον εχω διαπιστωσει οτι... "δινουν οτι ταζουν".μετα απο πολλες "συγκρισεις" στο δρομο με αλλα φτιαγμενα CC....αν ποτε τ'αλλαζα παλι UNITRONIC θα εβαζα!

Edited by targas
Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά αποδεικνύουν πόσο επαγγελματίες είναι οι άνθρωποι σε αυτή την εταιρία.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, τα έχω πει κάμποσες φορές.... κι εξ' άλλου το post μιλάει από μόνο του. :yahoo:

Καλογκάζοτο !

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα για την unitronic ακουγονται πολυ καλα λογια εγω προσωπικα την θεωρω μια απο τις καλυτερες εταιριες βελτιωσεων.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ χαχανούλη ....

Προχθές έκανες εγγραφή στο φόρουμ, έχεις Golf (και μάλιστα το 1ο) και απ'όλο το φόρουμ

αυτό που σου κίνησε την περιέργεια να γράψεις ήταν το ποιοί ήταν παρόντες σε κόντρα μεταξύ passat cc ???

Τελικά ίσως έχουν δίκιο ο Λιακόπουλος και ο Άδωνης που λένε οτι κάποιοι από εκει πάνω μας ψεκάζουν με χημικά :cray:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν λέτε εσείς που ήσασταν μπροστά τι έγινε? Εγώ δεν ήμουν (βλέπε Θεσσαλονίκη), οπότε θα είχα περιέργεια να μάθω :cray:

Με τι αυτοκίνητα/προγράμματα τα πάτησαν?

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει δηλαδη να τα μαθαινουμε τελευταιοι σε αυτο το κλαμπ.???συνεχεια???

Link to comment
Share on other sites

ναι πρεπει δηλαδη να τα μαθαινουμε τελευταιοι σε αυτο το κλαμπ.???συνεχεια???

μη φανταζεστε οτι εγινε κατι τρελο εκεινη τη μερα.ηταν αρχη ακομα και πολυ λιγα CC φορουσαν προγραμμα.απ'ολα τα αυτοκινητα που ηταν σε εκεινη τη συναντηση....μονο τα 4 φορουσαν προγραμμα.

εγω με UNITRONIC,ενα με OVERLOAD,ενα με ABT και ενα με e-tuners ο ιδιοκτητης του οποιου δεν ηθελε να λαβει μερος.

ετσι λοιπον....

OVERLOAD vs ABT...νικητης οριακα OVERLOAD

UNITRONIC vs OVERLOAD.... νικητης UNITRONIC!!!

για μια μερα προγραμμα και με αυτοκινητο με μολις 7000χλμ ενω τα αλλα ειχαν κανει αρκετα χλμ με προγραμμα...μια χαρα τα πηγα. :D

Link to comment
Share on other sites

:D:rolleyes: targas!!!!!!

Κάτσε ρε συ χαχανούλη ....

Προχθές έκανες εγγραφή στο φόρουμ, έχεις Golf (και μάλιστα το 1ο) και απ'όλο το φόρουμ

αυτό που σου κίνησε την περιέργεια να γράψεις ήταν το ποιοί ήταν παρόντες σε κόντρα μεταξύ passat cc ???

Τελικά ίσως έχουν δίκιο ο Λιακόπουλος και ο Άδωνης που λένε οτι κάποιοι από εκει πάνω μας ψεκάζουν με χημικά :whistling:

:hyper:

Edited by bairas
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ Αρούλη ....

Σε πηράζει που διαβάζω;Δεν είναι καλήτερα τώρα που ξέρουμε πιές άλλες ετερίες βελτίοσης ηταν;Το πιοι ήταν δεν το έγραψα εγω.Ο targas το έγραψε.

Εγω ένα :) έβαλα.Δηλ τώρα δεν είναι καλήτερα που διευκρινήστικε το θέμα?

Η μήπως σε πηράζει που εχω Golf (και μάλιστα το 1ο) και καλύτερο? :pic:

Και μάληστα με πρόγραμα όχι σα κάτι άλους που ψάχνουν ακόμα :no:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα μην θιγεσαι χουλη καλα εκανες και το εγραψες και σε οποιο αρεσει και μπραβο και στο ταργκα που το αναφερε,ψιψινοι!! αλλα μιας και ηταν κατι στημενο μηπως να το εγραφες στο street racing... και απο περιεργεια ξερεις κανενα σεταπ απο τα παροντα εκει που ετρεξαν??

καιοσο αφορα την εγγραφη για εξηγηστε μου πως παει αυτο γιατι υπαρχουν μελη εδω απο τοτε που δημιουργηθηκε το κλαμπ..με κανετε και νιωθω δεινοσαυρος!!!!! το λοιπον να λεμε και εδω τιγινεται και οχι μονο

στα αλλα κλαπ,οπου πρεπει να εισαι γραμμενος σε skoda-seat-audi kaigtc kai scirroco miinimum για να παιρνεις πρεφα τι γινεται...

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα ρητό που λέει ότι "μην μαλώνεις με κάποιον στο internet. Το μόνο που θα καταφέρεις είναι να πέσεις στο επίπεδο του όπου και θα χάσεις γιατί είναι ειδικός".

Μήπως λοιπόν θα ήταν πιο εποικοδομητικό να σταματήσουμε αυτό το off-topic? Ο Ηλίας (targas) αν μη τι άλλο δεν νομίζω ότι θέλησε να το παίξει "γρήγορος" μιας και θα μπορούσε να κάνει άλλες αναφορές (που επέλεξε να μην κάνει). Επομένως νοιώθω πως θέλησε να τονίσει ότι και δουλεύει σωστά το αυτοκίνητο, αλλά και ότι δεν είναι ψόφιο. :nuke:

Φιλικά το παραπάνω,

Σίμος

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε συ Αρούλη ....

Σε πηράζει που διαβάζω;Δεν είναι καλήτερα τώρα που ξέρουμε πιές άλλες ετερίες βελτίοσης ηταν;Το πιοι ήταν δεν το έγραψα εγω.Ο targas το έγραψε.

Εγω ένα :nuke: έβαλα.Δηλ τώρα δεν είναι καλήτερα που διευκρινήστικε το θέμα?

Η μήπως σε πηράζει που εχω Golf (και μάλιστα το 1ο) και καλύτερο? :roadrage:

Και μάληστα με πρόγραμα όχι σα κάτι άλους που ψάχνουν ακόμα :whistling:

Σιγά μην σου πω εγώ αν θα διαβάζεις ή αν θα γράφεις.

Κάνε μας μια παρουσίαση του εργαλείου σου, πες μας τι πρόγραμμα φοράς και μετά τα λέμε ...

Υ/Γ Τα εσκεμμένα ορθογραφικά λάθη δεν θα τα σχολιάσω καν ...

Υ/Γ2 Υπήρξαν και άλλες κόντρες αργότερα τις οποίες αν θέλει ο Ηλίας τις αναφέρει

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει πιασει καμια μιστικοπαθεια?

Μηπως κατηγορησα καποιον?

Σας πηραζει δηλ να γραφει καπιος που πηγε σχολειο μεχρι Β γυμνασιου?τι να κανουμε ρε παιδια δεν τα περναμε τα ρημαδια.

Εβαλα ενα ερωτιματικό και πεσατε να με φατε.Αν θελετε να γραφετε μονοι σας να μου το πειτε.

....κ στην τελικη οκ Κυριε Αντω νουλη μας αν θες να πεις κατι πες το και ασε τις τελιες.

Εσυ δε θα θιγοσουν κυριε quicksilver οταν ο δρακουμελ σου μιλαει για Λιακοπουλους και χημικα;με ηξερε και απο εχθες?Τώρα οσο για το πιος ειναι ψιψινος φενετε :kiss: ."οποιος εχει τη μηγα μηγιαζετε".

τελος αν δεν ta ειχατε γραψει ολα αυτα θα ειχε γραψει ο targas (πως και εγραψε) (και μετα απο μενα ρωτησαν και αλλη αλλα αυτο δε σας πειραζει) για τα 4 προγράματα που ηταν στη κοντρα και ολα θα ηταν ενταξει.Ανοιξε ο ανθρωπος ενα θεμα για την αναβαθμιση του αυτοκινητου του και το κανατε.. να μη πω

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα για την unitronic ακουγονται πολυ καλα λογια εγω προσωπικα την θεωρω μια απο τις καλυτερες εταιριες βελτιωσεων.

Αν και δεν είναι πολύ γνωστή εταιρεία στους "Μη γνώστες" των βελτιώσεων αποδεικνύεται οτι είναι πολύ επαγγελματίες.

Μια φορά που μπήκα μέσα το αυτοκίνητο είναι πραγματικά δυνατό και δεν ακούγεται "κιχ" όπως λέει και ο Ηλίας.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον....το θεμα αυτο το ανοιξα με αποκλειστικο σκοπο να τονισω την πολυ καλη λειτουργια του προγραμματος.το θεμα με τις κοντρες το εθιξα για να δειξω οτι παρολο που δεν ειχε ολοκληρωθει το adaptation που απαιτει καθε προγραμμα,στη συγκριση με γνωστα προγραμματα(ΑΒΤ,OVERLOAD) τα οποια ηταν φορεμενα πολυ καιρο,με εβγαλε ασπροπροσωπο.τιποτα λιγοτερο,τιποτα περισσοτερο.

quicksilver...

δεν εκρυψα κατι στο παρον φορουμ.το ιδιο ποστ που εκανα εδω,το εκανα και στο αλλο φορουμ το οποιο ημουν ενεργο μελος εδω και 2 χρονια.εχετε σταθει στην φραση μου "τα αποτελεσματα δεν θα σας τα πω εγω,θα σας τα πουν οσοι παρακολουθησαν τα τεστ".μα..δεν υπηρχε καποιος λογος να αναφερω λεπτομερειες αφου οπως ξαναειπα το θεμα το ανοιξα για να πω οτι το unitronic δουλευει καλα και οχι για να πω οτι ειναι καλυτερο απ'ολα.

ισως με την φραση μου αυτη να αφησα να εννοηθει οτι στα τεστ το unitronic ηταν καλυτερο.με ενα-δυο μονο "πατηματα" ειναι δυσκολο να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα αλλα η αληθεια ειναι οτι εκεινη την ημερα το UNITRONIC εδειξε λιγο πιο γρηγορο.

τελος θα ηθελα να πω οτι η συγκεκριμενη φραση μου "τα αποτελεσματα δεν θα σας τα πω εγω,θα σας τα πουν οσοι παρακολουθησαν τα τεστ"...υπαρχει ετσι ακριβως εδω και ενα χρονο στο passatcc-forum....και παρα τα υποννοουμενα που μπορει να αφηνει δεν αμφισβητηθηκε και δεν σχολιαστηκε ποτε απο κανεναν...αρα... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω να σταματησουν τα off topic.

Θα διαγραφουν ολα σε 2 ημερες.

Θα τονισω για τελευταια φορα οτι εδω ο χωρος σας φιλοξενει για να μοιραστειτε αποψεις και γνωσεις και οχι για να γινονται επανειλημενα αναφορες σε αλλα φορουμ.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με τις "προτιμήσεις" του κάθε οδηγού! Εμένα π.χ. μου αρέσει το αμάξι να βγάζει νεύρο και ξέσπασμα, και έχοντας οδηγήσει σε αυτό το μοτέρ πρακτικά όλα τα "ξένα επώνυμα", μπορώ να ξεχωρίσω ως πιο επιθετικά σεταρισμένα τα Revo/Uni (αλφαβητικά τα έβαλα).

Στον αντίποδα, ως πιο άτονο είδα το ΑΒΤ. Από πλευράς APR, δεν μας έκατσε ευκαιρία να δούμε κάποιον 18άρη να έχει φορέσει, ενώ από πλευράς ΜΤΜ, παρά το ότι βγάζει ιπποδύναμη καλή (μου το επιβεβαίωσε και στο dyno ο Κοπανίδης όταν το συζητούσαμε) είναι αισθητά πιο πράο στον τρόπο που περνάει την ροπή του (η οποία είναι και κομμένη).

Τώρα από πλευράς "value" ως προς το τι δίνεις, και το τι παίρνεις, δεν πιστεύω ότι τίθεται καν θέμα αμφισβήτησης, ή καν συζήτησης καθότι η τιμολογιακή πολιτική της Uni είναι άκρως επιθετική!

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πιστεύω ότι τα πάντα έχουν να κάνουν με τις "προτιμήσεις" του κάθε οδηγού! Εμένα π.χ. μου αρέσει το αμάξι να βγάζει νεύρο και ξέσπασμα, και έχοντας οδηγήσει σε αυτό το μοτέρ πρακτικά όλα τα "ξένα επώνυμα", μπορώ να ξεχωρίσω ως πιο επιθετικά σεταρισμένα τα Revo/Uni (αλφαβητικά τα έβαλα).

Στον αντίποδα, ως πιο άτονο είδα το ΑΒΤ. Από πλευράς APR, δεν μας έκατσε ευκαιρία να δούμε κάποιον 18άρη να έχει φορέσει, ενώ από πλευράς ΜΤΜ, παρά το ότι βγάζει ιπποδύναμη καλή (μου το επιβεβαίωσε και στο dyno ο Κοπανίδης όταν το συζητούσαμε) είναι αισθητά πιο πράο στον τρόπο που περνάει την ροπή του (η οποία είναι και κομμένη).

Τώρα από πλευράς "value" ως προς το τι δίνεις, και το τι παίρνεις, δεν πιστεύω ότι τίθεται καν θέμα αμφισβήτησης, ή καν συζήτησης καθότι η τιμολογιακή πολιτική της Uni είναι άκρως επιθετική!

+1000

Πιστευω πως το REVO σαν δυναμη στο stg2 ειναι καλητερο απο ολλες τις κονσερβες,ετσι και αλλιως αυτο ειναι γνωστο εδω και καιρο!!!

Το Unitronic ειναι εξισου δυνατο,με λιγο ποιο γραμμικη ροπη,το εχει κολλητος μου σε golf tsi και ειναι πολυ καλο!!!

Edited by souls A3
Link to comment
Share on other sites

+1000

Πιστευω πως το REVO σαν δυναμη στο stg2 ειναι καλητερο απο ολλες τις κονσερβες,ετσι και αλλιως αυτο ειναι γνωστο εδω και καιρο!!!

Το Unitronic ειναι εξισου δυνατο,με λιγο ποιο γραμμικη ροπη,το εχει κολλητος μου σε golf tsi και ειναι πολυ καλο!!!

Το Uni Stage1+ είναι σαν το Revo σε Setting2 ως αντιστοιχία, και είναι ΠΟΛΥ δυνατό! Uni σε Stage2 δεν έχω δει για να είμαι ειλικρινής, αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να παίζει και εκεί δυνατά (άντε Ηλίαααα... μια απόφαση είναι).

Το σημαντικό είναι ότι συνδυάζει και ομαλή λειτουργία, και γραμμικότητα, και όλα αυτά όχι εις βάρος των επιδόσεων :wacko:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.