Jump to content
Guest tanasi

Πισω Φωτα Φιμε (Smoked)

Recommended Posts

Εδώ και καιρό θέλω να αλλάξω κάτι στα πίσω φανάρια του αυτοκινήτου. Η αλήθεια είναι ότι απο την αρχή δε μου άρεσε όλη αυτή η κοκκινίλα - καλύπτει και μεγάλη έκταση του αυτοκινήτου μας. :bug:

Προχθές που είχα τον φίλο baira :pic: με το r line μπροστά μου και πηγαίναμε μαζί εκδρομή, αποφάσισα ότι τα smoked πίσω φανάρια χαρίζουν πολύ στο συγκεκριμένο αμάξι. Τώρα θα μου πείτε : γούστα είναι αυτά...και θα έχετε δίκαιο.

Από την στιγμή όμως που με χαλάει λίγο και θα κάνω την αλλαγή, σκέφτηκα τα εξής :

ή θα έβαζα μεμβράνες (που το απέρριψα λόγω της κούρμπας που κάνει το φανάρι και σίγουρα θα μου βγάλει θέμα)

ή θα πάω σε μάστορα να μου τα βάψει

ή θα αγοράσω του R-LINE.

έχω ήδη διαβάσει το θέμα στο section του GOLF που τα παιδιά έδωσαν πολύ λεπτομερείς απαντήσεις για το βάψιμο, αλλά θα ήθελα να ξέρω αν το έκανε κανείς απο εσάς και την άποψή του.

Εφόσον ο bairas δε μου τα κάνει τράμπα, τι λέτε;;;ποια οδός είναι η καλύτερη : βάψιμο ή αγορά έτοιμου έστω και απο e-bay; ( στο ελληνικό εμπόριο δεν κυκλοφορεί ακόμη "μαιμού" - το έψαξα και τηλεφωνικώς πολύ)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το ΕΤΚΑ παντως τα γνήσια κοστίζουν κομπλέ περί τα 500ευρώ!!! Πολλά λεφτά...

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να γλυτωσεις και το 50αρικο πηγαινε παρε ενα σπρει ασταρι και ενα σπρει για βαψιμο φανων πλυντα καλα περνα ενα χερι ασταρι και δωσε τη σκουροτητα που θες περνωντας τα ενα χερι ανα 3 λεπτα για να το ευχαριστηθεις πιο πολυ. Προσοχη εκει που θα τα βαψεις να μην εχει σκονες και να μην φυσαει και αν θες πιο τελειομανης δουλεια παρε και ενα βερνικι σε σπρει. Ενδεικτικη τιμη ολων το πολυ 20 ευρω και 1 με 1μιση ωρα δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Επισης για να γλυτωσεις και το 50αρικο πηγαινε παρε ενα σπρει ασταρι και ενα σπρει για βαψιμο φανων πλυντα καλα περνα ενα χερι ασταρι και δωσε τη σκουροτητα που θες περνωντας τα ενα χερι ανα 3 λεπτα για να το ευχαριστηθεις πιο πολυ. Προσοχη εκει που θα τα βαψεις να μην εχει σκονες και να μην φυσαει και αν θες πιο τελειομανης δουλεια παρε και ενα βερνικι σε σπρει. Ενδεικτικη τιμη ολων το πολυ 20 ευρω και 1 με 1μιση ωρα δουλεια.

σωστοοοοοος!!!!!!!!!!!!!!!! :bug:

.....δε μας κοβω ομως μιας κ ειμαστε λιγο κουλοι.........!!!!!!!!!! :pic:

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι τα εκανα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την δουλεια μου μιας και πιανουν και λιγο τα χερια μου προσπαθηστε το μπορειτε και εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, σε περίπτωση που ΔΕΝ μείνουμε ικανοποιημενοι από το κατόρθωμα μας... παίζει τρόπος να καθαριστεί το πλαστικό φανάρι χωρίς να σακατευτεί το πλαστικό? :bug:

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο έχουν κάνει κάποια μέλη με τα φανάρια του golf ώστε να γίνουν r32 Look αυτο που πρέπει να προσέξετε είναι να βρείτε ένα μαστόρι με όρεξη ... εάν βαριέται καλύτερα πάτε σε άλλον ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εγω ετσι τα εκανα και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την δουλεια μου μιας και πιανουν και λιγο τα χερια μου προσπαθηστε το μπορειτε και εσεις.

....φιλε μου με 2 αρ. χερια που να παμε!!!!!!!.......ουτε ενα αυτοκολλητο σωστα δε μπορουμε να βαλουμε (r-line)στο πορτ-μπαγκαζ!!!!!!!!!!!!!!!! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος μου μου ειπε οτι καθαριζουν με υγρα φρενων και με ενα πανι δεν το εχω δοκιμασει ακομα οταν το κανω θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Με ασετον νομιζω οτι ασπριζει το φαναρι αλλα ας μην τρομαζουμε τα παιδια οποιος το δοκιμασει θα καταλαβει οτι ειναι πολυ ευκολο πιστευω οτι ολοι μπορειτε να τα βαψετε και εγω δεν ειμαι μπογιατζης απλα μια προσπαθεια εκανα και βγηκε καλη.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

....φιλε μου με 2 αρ. χερια που να παμε!!!!!!!.......ουτε ενα αυτοκολλητο σωστα δε μπορουμε να βαλουμε (r-line)στο πορτ-μπαγκαζ!!!!!!!!!!!!!!!! :whistling:

Και να φανταστείτε οτι σε αυτόν τον άνθρωπο κάποιοι εμπιστεύονται να τους κολλήσει χέρια-πόδια !!!!

Καλά σε λέω εγώ κτηνίατρο ...

Θανάση, πήγαινε σε κανένα μάστορα γιατί δεν σε κόβω να το κάνεις μόνος σου .

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείτε οτι σε αυτόν τον άνθρωπο κάποιοι εμπιστεύονται να τους κολλήσει χέρια-πόδια !!!!

Καλά σε λέω εγώ κτηνίατρο ...

Θανάση, πήγαινε σε κανένα μάστορα γιατί δεν σε κόβω να το κάνεις μόνος σου .

.........για αλλον πηγε αυτο "κουζινοπαιδο"!!!!!!!....παλι βιαζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Το λίνκ αρχικά άνοιγε, μετά όχι... και στο τέλος ναι!

Το χρωματάκι εμένα μου αρέσει πάντως. Πάντως, η μαγεία του "εργοστασιακού" είναι ότι έχει τους κύκλους άβαφους, και τα περιγράμματα σκούρα (το υπόλοιπο δλδ)

4411350063_ebcd3888fc.jpg

και αυτό που φαίνεται καλύτερα... Χλωμό να γίνει στο χέρι

Volkswagen-Passat-CC-R-Line-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

τωρα γυαλιζουν περισσοτερο γιατι τα περασα με αλοιφαδορο αλοιφη και κερι η φωτογραφια ειναι μετα το βαψιμο αφου ειχαν στεγνωσει φυσικα.

Και μια μετα απο 6 μηνες κοιτα πως γυαλιζουν http://img64.imageshack.us/i/0024xu.jpg/

Αυριο θα ανεβασω μια καλυτερη να δεις τη διαφορα.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,να είστε καλά!!!!

Σταύρο μια και το έκανες, έχω τις εξής απορίες:

1)με το πλύσιμο τι κάνεις; το πας σε πιεστικό;

2)πόσες φορές-χέρια τα έχεις περάσει τα δικά σου; για δύο ή τρεις σε κόβω...

3)πόσο καιρό θα κρατήσουν χωρίς να κόψει το χρώμα;

4)αυτό που λένε ότι τα τρίβεις πριν τα βάψεις ισχύει;

Ευχαριστώ που ασχολήθηκες και εσύ και όλοι φυσικά οι φίλοι που μου απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

1.Tο πλυσιμο το κανεις στο σπιτι με ενα σφουγγαρι και λιγο σαπουνι για πιατα και φυσικα ζεστο νερο οχι καυτο.

2.Μεσα επεσες στο ποσες φορες τα περασα 3 χερια εριξα.

3.Το χρωμα δεν κοβει ποτε γιατι πριν τα βαψεις ριχνεις ασταρι και μετα το βαψιμο ριχνεις βερνικι οποτε προστατευεται το χρωμα το καλοκαιρι που μας περασε το αφηνα επιτηδες στο ηλιο το αμαξι και δεν εχουν παθει τιποτα.

4.Οχι δεν τα τριβεις γιατι ριχνεις ασταρι και εκτος αυτου τα φαναρια ειναι λεια οποτε δεν χρειαζετε.

Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας.τα φαναρια σε περιπτωση που θελετε να τα ξεβαψετε καθαριζουν με διαλυτικο νιτρου και δεν κανουν ζημεια σε φαναρι,επησεις δεν χρειαζονται καμια προεργασια τριψιματος..για να πετυχετε τους κυκλους του r-line θα ακολουθησετε την μεθοδο που κανουν και τα παιδια με τα golf θα μονωσετε με χαρτοταινια τους κυκλους και θα βαψετε το περιγραμα.αφου δωσετε την αναλογη σκουροτητα που επιθυμητε και στεγνωσουν τα φαναρια αφαιρειτε τις χαρτοταινιες,εν συνεχεια με το βερνικι διαφανου χρωματος περνατε ΟΛΟ τα φαναρι ωστε να εξησσοροπηθει το σκαλοπατι-μεταβαση σκουρου(βαμμενου)προς το αβαφο.μολις στεγνωσει και ειδικα αν τα κανατε σωστα θα ειστε look r-line στα φαναρια.καλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.