Jump to content
antonio cc

Αναβαθμιση Φρενων Σε Cc

Recommended Posts

Κακίες και μικρότητες!!!! Πλέον έχει πενταψήφιο αριθμό χιλιομέτρων! :unsure:

ναι!......λαδακια, με την παλαιοτητα τ αλλαζουμε?!johnnie πρασινο παλαιωμενο σε δρυινα βαρελια εχουν γινει!!!!!....τα φρενα σου πρωτα θα σκουριασουν κ μετα θα φθαρουν!!!!!!!!μου θυμιζει το golf4 της γυναικας μου.......2001 60000 βαρια βαρια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο προσωπικός μου βελτιωτής δεν μου επιτρέπει να το κυκλοφορώ!!! :unsure:

Ασε που σε είδα και εσένα τι κάνεις παρά τις τόσες δημόσιες προκλήσεις/προσκλήσεις :thumbsup:

Είμαστε εντελώς off-topic μεσιέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Aς μπούμε πάλι στο θέμα σας.

Σας βρήκα τις δαγκάνες από πίσω από το R 36.'Aντε να βλέπω κίνηση.....

http://seekpart24.com/trw/brake-caliper-bhs332e?c=100807&at=18466

και πολλά άλλα σχετικά με φρένα

http://pieces-auto.oscaro.com/etrier-de-frein-volkswagen-passat-78-843-gf

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά, αρχίσαμε τα όμορφα :whistling:

Ενα μεγάλο ευχαριστώ καλέ μου κύριε, μιας και το εν λόγω site έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ για το αμάξι, και σε τιμές πολύ χαμηλές, ενώ και το κόστος μεταφοράς με κούριερ που δίνουν είναι παρα πολύ χαμηλό!!! :afro::zoro::growl:

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι χρειάζεται σαν κωδικούς να αλλαχτεί! Θέλει δηλαδή ψάξιμο. Από την άλλη κομπλέ σετ δισκους, βάσεις, δαγκάνες, τακάκια για μπροστά μας τα δίνουν φορεμένα (γνήσια ανταλλακτικά) στα 900ευρώ. Για πίσω θεωρώ ότι δεν χρειάζεται αλλαγή καθότι πρακτικά δεν είναι τόσο κτηνώδης η ενίσχυση μπροστά. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά για πες μια άποψη...

Δίσκος άνθρακα

http://seekpart24.com/metzger/brake-disc-24966?c=100032&at=22475

Τακάκι κεραμικό

http://seekpart24.com/ate/brake-pad-set-disc-brake-13047072002?c=100030&at=22475

συν σωληνάκια υψηλής...

Χαμηλό κόστος και λογικά καμία σχέση σε αίσθηση το φρένο συγκριτικά με τώρα! Συν το όφελος του χαμηλότερου βάρους λόγω άνθρακα... σύν το ότι δεν χρειάζεται να πεταχτούν οι δαγκάνες!!!

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Aς μπούμε πάλι στο θέμα σας.

Σας βρήκα τις δαγκάνες από πίσω από το R 36.'Aντε να βλέπω κίνηση.....

http://seekpart24.com/trw/brake-caliper-bhs332e?c=100807&at=18466

και πολλά άλλα σχετικά με φρένα

http://pieces-auto.oscaro.com/etrier-de-frein-volkswagen-passat-78-843-gf

:thumbsup:

......γι αυτο εισαι prof! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω επισης,οτι στα πισω τακακια,πρεπει να προσεχουμε να βαζουμε σχετικα μαλακο γιατι με σκληρο δεν θα ζεσταθει σχεδον ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα Κωνσταντίνε, αλλά ακούγεται λογικό! Απορία μετά από αυτό... Αν πάμε σε πολύ "εξωτική" λύση στα μπροστά υπάρχει φόβος να καταλήξουμε στο τέλος το αμάξι να μην μπορεί να φρενάρει σωστά εντός πόλης (σε καθημερινή χρήση), και να πρέπει να πιάσει θερμοκρασίες για να αρχίσει να αποδίδει σωστά? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά για πες μια άποψη...

Δίσκος άνθρακα

http://seekpart24.co...100032&at=22475

Τακάκι κεραμικό

http://seekpart24.co...100030&at=22475

συν σωληνάκια υψηλής...

Χαμηλό κόστος και λογικά καμία σχέση σε αίσθηση το φρένο συγκριτικά με τώρα! Συν το όφελος του χαμηλότερου βάρους λόγω άνθρακα... σύν το ότι δεν χρειάζεται να πεταχτούν οι δαγκάνες!!!

Σίμο φαινομενικά όλα αυτά μπορεί να πληρούν τις προυποθέσεις που επιθυμείς αλλά στην πράξη αν δεν έχουν δοκιμαστεί από κάποιον δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Το να κάνεις δοκιμές δεν είναι κακό αλλά δυστυχώς κοστίζει και μάλιστα πολύ ακριβά και αυτό το έχω ζήσει και εγώ αλλά και συ και πολλοι άλλοι εδώ μέσα.

Για μένα λοιπόν επειδή κακά τα ψέματα μας αρέσει όλους η αισθητική δηλ. να φαίνονται σαν ταψιά οι μπροστινοί δίσκοι μας θα έβαζα τα φρένα του R36 με χαρακτούς ή τρυπητούς δίσκους και πίσω θ΄άλλαζα μόνο τους δίσκους ιδίας αισθητικής με τους μπροστά συνδυάζοντας όλο το πακέτο με ένα καλό τακάκι και σωληνάκια υψηλής.:roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Σίμο φαινομενικά όλα αυτά μπορεί να πληρούν τις προυποθέσεις που επιθυμείς αλλά στην πράξη αν δεν έχουν δοκιμαστεί από κάποιον δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.Το να κάνεις δοκιμές δεν είναι κακό αλλά δυστυχώς κοστίζει και μάλιστα πολύ ακριβά και αυτό το έχω ζήσει και εγώ αλλά και συ και πολλοι άλλοι εδώ μέσα.

Για μένα λοιπόν επειδή κακά τα ψέματα μας αρέσει όλους η αισθητική δηλ. να φαίνονται σαν ταψιά οι μπροστινοί δίσκοι μας θα έβαζα τα φρένα του R36 με χαρακτούς ή τρυπητούς δίσκους και πίσω θ΄άλλαζα μόνο τους δίσκους ιδίας αισθητικής με τους μπροστά συνδυάζοντας όλο το πακέτο με ένα καλό τακάκι και σωληνάκια υψηλής.:roadrage:

Εχεις απόλυτο δίκιο! Αν και στο "αισθητικό" κομμάτι είμαι της λογικής να φαίνεται όσο πιο "μαμά" γίνεται το αμάξι! Να μην προκαλεί, και ΟΤΑΝ και ΑΝ χρειαστεί να έρθει το μοτέρ να επιβάλει την τάξη :whistling:

Πέρα από αυτό, παίζει και το κοστολογικό στη μέση, καθότι πλεον μιλάμε για 1500+ ευρώ μέσες άκρες για να γίνουν όλα αυτά που λες. Παράλληλα παίζει και το θέμα των αναρτόμενων μαζών, το οποίο παλιά δεν κοιτούσα καθόλου, μέχρι που μου έγινε μια αναφορά και το είδα λίγο. Μου έκανε τεράστια εντύπωση π.χ. που ένα παιδί από Χαλκίδα μου ανέφερε ότι όσο φορούσε 17άρα ζάντα το αμάξι του περνούσε στο "κάλπασμα" στην εθνική οδό τα 250χαω, ενώ με το που έβαλε 18άρες εμπορίου αυτό αποτέλεσε παρελθόν κατευθείαν! Αναλόγως φοβάμαι μην προβώ σε κάποια υπερβολή την οποία δεν θα μπορέσω να εκμεταλλευτώ λειτουργικά, αλλά παράλληλα να φορτωθώ το επιπλέον βάρος/ζόρι για το αυτοκίνητο. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το γνώριζα Κωνσταντίνε, αλλά ακούγεται λογικό! Απορία μετά από αυτό... Αν πάμε σε πολύ "εξωτική" λύση στα μπροστά υπάρχει φόβος να καταλήξουμε στο τέλος το αμάξι να μην μπορεί να φρενάρει σωστά εντός πόλης (σε καθημερινή χρήση), και να πρέπει να πιάσει θερμοκρασίες για να αρχίσει να αποδίδει σωστά? :clapping:

Οντως,την εχουν πατησει αρκετοι,γιατι αν το σκεφτεις,τα πισω τακακια εχουν αλλου ειδους χρηση απο τα μπροστα,οποτε κατι πολυ σκληρο δεν προκειται να ζεσταθει σχεδον ποτε.

Οταν λες εξωτικη λυση,υποθετω εννοεις παρα πολυ σκληρα τακακια.Πιστευω οτι μεχρι και ds2500 δεν θα εχεις προβλημα για χρηση μεσα στην πολη.Το αμαξι ειναι σχετικα βαρυ και θα ζεσταινονται,οχι αμεσα,αλλα χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι λίγο off-topic, μια και συζητήθηκε όμως παραπάνω απλά να πω ότι στο σημερινό 2ο service στα 31.500 χλμ μου είπαν ότι τα μπροστινά μου τακάκια αντέχουν για περίπου 2.000χλμ ακόμα, ενώ τα πίσω είναι ακόμα μια χαρά. Αποφάσισα να μην τα αλλάξω και να περιμένω τη σχετική προειδοποιητική ένδειξη στον πίνακα οργάνων. Αν υποθέσουμε ότι τελικά τα αλλάξω στα 35.000χλμ και με δεδομένο ότι αφενός έχω "βαρύ πόδι" με έφεση στις ταχύτητες 200+ και αφετέρου έχω DSG (συνεπώς λιγότερο φρενάρισμα μέσω κατεβάσματος σχέσης στο κιβώτιο και περισσότερη χρήση φρένων) νομίζω ότι πρέπει να είμαι αρκετά ικανοποιημένος σε σχέση με τη διάρκεια ζωής τους.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νορμάλ διάρκεια ζωής μου φαίνεται Γιώργο. Βέβαια εγώ χωρίς χιλιόμετρα επάνω στο αμάξι, αλλά με πολύ άσχημο πόδι (ο Αντώνης ξέρει πολύ καλά πόσο επικίνδυνα και απότομα το φρενάρω από χιλιόμετρα)... τα τακάκια μου είναι απλα τσίλικα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ νορμάλ διάρκεια ζωής μου φαίνεται Γιώργο. Βέβαια εγώ χωρίς χιλιόμετρα επάνω στο αμάξι, αλλά με πολύ άσχημο πόδι (ο Αντώνης ξέρει πολύ καλά πόσο επικίνδυνα και απότομα το φρενάρω από χιλιόμετρα)... τα τακάκια μου είναι απλα τσίλικα :)

το επιβεβαιωνω! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη και εσένα έχει αρκετά χιλιόμετρα χωρίς θέματα, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη και εσένα έχει αρκετά χιλιόμετρα χωρίς θέματα, έτσι δεν είναι?

κανενα θεμα ως τωρα! :thumbsup: ισα ισα που οποτε τα χω χρειαστει (τη μια τη θυμασαι :) ) ηταν πολυ καλα κ απολυτα συνεργασιμα με τα υπολοιπα βοηθηματα ασφαλειας.

στο 2ο σερβις στα 30000+ χλμ. δε μου ειπαν τπτ κ πιστευω αν ειχαν δει κατι για να πουλησουν στανταρ θα μου το ανεφεραν.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα αντοχη εβγαλαν τα τακακια σου φιλε μου.

το καλο ειναι οτι πανω απ τα 20000 χλμ (ισως κ 25000) ειναι αθηνα-θεσ/νικη.ισως να χει κ αυτο σχεση παροτι δεν ειμαι "ησυχος".... :frantics:

Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι οτι πανω απ τα 20000 χλμ (ισως κ 25000) ειναι αθηνα-θεσ/νικη.ισως να χει κ αυτο σχεση παροτι δεν ειμαι "ησυχος".... :rolleyes:

Φυσικα και παιζει ρολο γιατι δεν τα ταλαιπωρεις με σταματα ξεκινα συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 31.000 χλμ τα τακάκια έχουν ψωμί ακόμα... Ειμαι ικανοποιημένος από την απόδωση τους (δεν πάω για ράλι) Τα περισσότερα γίναν εγνατία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.