Jump to content
antonio cc

Αναβαθμιση Φρενων Σε Cc

Recommended Posts

Μόνο μπροστά άλλαξες δίσκους; Υπάρχουν και οι ανάλογοι και για πίσω;

 

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη τα πίσω μου έχουν ΠΟΛΥ ψωμί ακόμα! Ούτε καν ίχνος από χειλάκι, ενώ και τα τακάκια ήταν σε πολύ καλή κατάσταση που τα είδαμε! Από ότι είχα δει, ΔΕΝ έχει η Brembo σε αυτή τη σειρά χαρακτό, παρά μόνο ενιαίο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει από μια φορά τακάκια μπρος - πίσω αλλά την επόμενη φορά θα αλλάξω και δίσκους γιατί έχουν χείλος. Τώρα ή θα βάλω τους γνησιους ή αναβαμισμενους.

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αλλάξει από μια φορά τακάκια μπρος - πίσω αλλά την επόμενη φορά θα αλλάξω και δίσκους γιατί έχουν χείλος. Τώρα ή θα βάλω τους γνησιους ή αναβαμισμενους.

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk




Τους τρως στο τορνο και έχεις καινούργιους.....

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οχι τορνο στις δισκοπλακες αλλαγη.

Σιμο οι brembo αυτες ειναι της πλακας καλυτερα να εβαζες εργοστασιακες/ate/trw.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι κάγκουρας! Ο τόρνος είναι "μακριά"!


Οι δίσκοι από το S5 δεν έμπαιναν γιατί ήταν πιο παχύ από τους S3. Τους έφαγα στο τορνο και ήρθαν στο ίδιο πάχος με του S3 και τους έβαλα. Για εξηγήστε το που είναι το λάθος; Δεν θα αποδίδουν τώρα σωστά;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν , nikdev said:

Σιμο οι brembo αυτες ειναι της πλακας καλυτερα να εβαζες εργοστασιακες/ate/trw.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τι εννοείς; Οι μαμά είναι ΑΤΕ Geomet D (μοναδικό προσδιοριστικό) και πολύ απλά σκούριαζαν ενώ υποτίθεται ότι το GEOMET D είναι αντισκωριακή βαφή! Για αυτό και μόνο τις άλλαξα. Τώρα σαν μέταλλα τι λένε οι Brembo ΔΕΝ ξέρω, αλλά γενικά σαν εταιρεία έχω ακούσει να λένε καλά λόγια για τα μέταλλα της (για τα τακάκια βασικά μου είπαν να μείνω μακριά).

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

 


Οι δίσκοι από το S5 δεν έμπαιναν γιατί ήταν πιο παχύ από τους S3. Τους έφαγα στο τορνο και ήρθαν στο ίδιο πάχος με του S3 και τους έβαλα. Για εξηγήστε το που είναι το λάθος; Δεν θα αποδίδουν τώρα σωστά;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

Θεωρείς τον τόρνο (ειδικά τους δουλεμένους εδώ) μηχανήματα τόσο υψηλής ακριβείας, όσο είναι το χυτό μέταλλο σε συγκεκριμένες διαστάσεις; Πέρα από αυτό, σε ένα "μαμά" δίσκο που έχει ελάχιστο πάχος, να πάει να φάει κάποιος το "νυχάκι" και να τον ξαναβάλει? (γιατί αυτό είπες παραπάνω στο Δημήτρη)

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , cjgeorgio said:

 


Οι δίσκοι από το S5 δεν έμπαιναν γιατί ήταν πιο παχύ από τους S3. Τους έφαγα στο τορνο και ήρθαν στο ίδιο πάχος με του S3 και τους έβαλα. 
 

 

τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω γιατί σε έχασα κάπου... Τι S5 δεν έμπαινε που;;; Το S3 που κολλάει;; Σε έχασα κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

τι ακριβώς εννοείς με το παραπάνω γιατί σε έχασα κάπου... Τι S5 δεν έμπαινε που;;; Το S3 που κολλάει;; Σε έχασα κυριολεκτικά.

ΣΤΟ αμάξι μου

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι στο αμάξι σου! Τι είναι από S3.. .τι είναι από S5?!?!?!

Link to comment
Share on other sites

ΟΙ ΔΊΣΚΟΙ..... Είχα από S3 και έβαλα από S5. Επειδή ήταν πιο παχύ τους έφαγα στο τορνο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γνησιους δίσκους από S5;

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνησιους δίσκους από S5;

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ναι με τακάκια DS2500

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά από τους Cc με τους S3; Επίσης η διαφορά από τους S3 με τους S5; Ρωτάω να μάθω το λόγο όλης αυτής της διαδικασίας για να έχω μια γνώση για το μέλλον.

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του S5 έχουν πιο μεγάλο πάχος...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πραγματικά με έχεις μπερδέψει ολοκληρωτικά!!! Προσπερνάω το ότι δήλωνες (και άντε εσύ, αλλά αυτοί που σου τα έβαλαν οκ.. απαράδεκτοι γιατί προσπαθούσαν να με ψήσουν και εμένα), ότι σου έβαλαν σετάκι φρένων από S5... όταν φυσικα΄τα είχα δει (στο μαγαζί) και τους είπα ότι είναι replacement για S5 αλλά μου είπαν ότι "ένα και το ίδιο γιατί είναι σετακι της TRW που είναι OEM προμηθευτής της VW".... Τώρα εσύ πετάς το μαγικό ότι τελικά είναι δαγκάνες S3 με δίσκους S5 τροχισμένους και ιστορίες...

Το "ιστορίες" το τονίζω γιατί και το S3 αλλά και το S5 φοράνε δίσκους 345x30 με τη διαφορά ότι το ένα έχει 65άρα πλύμνη και το άλλο 68άρα διάμετρο!!!! 

Πέρα από το όλο μπάχαλο, αδυνατώ να καταλάβω για ποιό λόγο να πάει κάποιος να προσπαθήσει να συνδυάσει κάτι που δεν μπαίνει σε κάτι άλλο όταν στο εμπόριο υπάρχει αυτό που απαιτείται και στην ίδια και παραπλήσια τιμή στα 130~150 ευρώ στην περίπτωση των TRW!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Που είπα ότι έχω δαγκάνες S3; Δισκους είχα S3 και έβαλα δισκους από S5. Το είχα κάνει και θέμα τότε. Δεν ξέρω πόσο πάχος έχουν ακριβός οι δίσκοι του S5 πάντως ήταν λίγο πιο χοντροί από του S3. Το πρόβλημα ήταν ότι έβρισκαν σε μια βάση και όχι ότι δεν χωρούσαν μέσα στην δαγκάνα οπότε είχα 2 επιλογές η να φάω την βάση η τον δίσκο. Με λίγα λόγια για να έμπαινε δίσκος από S5 σε 1.8 tsi δεν μπαίνει έτσι όπως είναι.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Γιώργο γράφε ανθρώπινα γιατί όπως βλέπεις προσπαθούμε όλοι να καταλάβουμε τι εννοείς!!!! Το S3 έχει ίδια δαγκάνα με το δικό μας... απλά σε άλλη βάση και κάθεται στο μεγαλύτερο δίσκο. Το S5 έχει άλλη διάμετρο πλύμνης από εμάς (68 αυτό, 65 εμείς)!!!!

Εφόσον δεν σου έκαναν εκτεταμένες αλλαγές ο τόρνος είναι ταρζανιά και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι αλχημεία έκαναν και που δεν τους έκατσε

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν πει ότι μπορούσαν να φάνε κάτι στην βάση οπότε μετά το αμάξι δεν θα μπορούσε να ξαναπάρει δίσκο από S3 θα μπορούσε να πάρει δίσκο μόνο από S5 η να έτρωγα τον δίσκο του S5 και να έμπαινε κανονικά. Δεν θυμάμαι που έβρισκε ο δίσκος επειδή ήταν πιο παχύς.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του S5 έχουν πιο μεγάλο πάχος...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αφού τους κατέβασες στον τορνο για να μπούνε άρα ποιο το νόημα;

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει σόρρυ αλλά αυτά καγκουριές... και οκ εμένα δεν τόλμησαν να μου πουν αυτές τις μ@λ@κίες!!!!! Σου το λέω γιατί θυμάμαι πολύ καλά τη συζήτηση πως έγινε και γιατί έγινε... Πήγα και μου έκαναν ότι μου έκαναν απο δουλειές και επειδή είχα τα θέματα με την BSH εισαγωγή που είχα βάλει τραβιόμουν στον revo θεσσαλονίκης. Αφού τελείωσα με αυτόν και ενώ πηγαινοερχόμουν, τους πέταξα ότι το παλικάρι είχε μεταχειρισμένα σετάκια φρένων από Cupra/S3 (ίδια είναι αν εξαιρέσεις το ταμπελάκι), και ότι μου έλεγε κάπου στο χιλιάρικο με νέα τακάκια/δίσκους και πλήρως ανακατασκευασμένες δαγκάνες.

Εκεί οι μάγκες μου πέταξαν το "γιατί ρε συ δεν βάζεις ένα σετάκι S5 που είναι και ανώτερο;;; Απευθείας τοποθέτηση, καινούργια και όχι μεταχειρισμένα και μ@λ@κίες"... και την επόμενη φορά που πήγα περνούσαν σε έναν και συνέχισε το ψηστήρι για να τα πάρω "κελεπούρι" (αν θυμάμαι καλά 1200€), όπου και εγώ τσίνισα και τους πέταξα το ότι δεν είναι S5 original equipment, αλλά TRW aftermarket για S5! Εκεί μου πέταξαν ότι μόνο το ταμπελάκι απουσιάζει και είναι τα ίδια ακριβώς εξαρτήματα, όπου και εγώ τους το γύρισα στο χαβαλέ, ότι τελικά δεν δίνουν και τρελό κελεπούρι γιατί  στην τελική στο S5 μοσχοπουλάνε το ταμπελάκι αυτό που απουσίαζε, και αυτοί μου πέταξαν ότι να μην υπολογίζω μόνο κόστος δίσκων/δαγκανών γιατί είναι και οι βάσεις στη μέση για να ταιριάζουν όλα γαντι!!! Αυτά τα "κόψε-ράψε" ούτε για πλάκα δεν τόλμησαν να μου τα πουν! 

Τελοσπάντων, τι να πει κανείς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


Αφού τους κατέβασες στον τορνο για να μπούνε άρα ποιο το νόημα;

Στάλθηκε από το E6653 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Ότι επειδή τους έβαλα στον τόρνο δεν πάει να πει ότι καταστράφηκε ο δίσκος.
Απλά τους βρήκα σε υπερβολικά χαμηλή τιμή μαζί με τα τακάκια από ένα Audi S5 που τα φορούσε και εβάλε πιο μεγάλα και όποτε τους πέρασα πάνω.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στην δαγκάνα του S5 μπαίνει πιο μεγάλος δίσκος από 345;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.