Jump to content
gic

Τριξιμο

Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Εχω το polo gti απο τα μεσα Δεκεμβρη,και γενικα ειμαι ευχαριστημενος,ειδικα με το dsg.

Ερχομαι στο "προβλημα".Τριξιμο στην επενδυση της οροφης,πισω απο το ανοιγμα της ηλιοροφης και στην πλευρα του συνοδηγου.....η ταπετσαρια τριζει και κανει ενα ενοχλητικο τσικ-τσικ ειδικα στις εντονες κλισεις.Δεν ειναι κακη συναρμολογηση γιατι δεν φενεται να τρεμει,αλλα μαλλον θεμα υλικου,γιατι ακομα και οταν την πιεζω με το χερι μου,κανει αυτο τον ηχο.

Εχω βεβαια και το αγνωστης προελευσης ντουκ,που ακουγεται πολυ ηπια ειναι αληθεια στην περιχοχη της δεξιας πλαινης κολωνας ή λιγο πιο πισω,και οχι παντα,αλλα κυριως σε σταματηματα η κατακορυφες αναπηδησεις (οχι παντα ομως).

Εχει παρατηρησει κανεις παρμομοια ηχητικα εφε;

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια προβληματα εχω και εγω, στις εντονες κλισεις ή λακούβες στην μία πλευρά του αυτοκινήτου κανει τσικ τσικ.. το οποίο δεν ακουγόταν στα πρώτα 5000 χλμ. Επίσης τρίζει και το κάθισμα του συνοδηγού όταν κάθετε κάποιος. Έχει τα θεματάκια του, θα το πάω καποια στιγμή της εβδομάδας για να δώ αν λύνεται κάτι απο όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "αγνωστης προελευσης ντουκ" στο Gti της γυναίκας μου ακούγεται αρκετά έντονα πίσω από την δεξιά πλαϊνή κολωνας κυριως σε σταματηματα η κατακορυφες αναπηδησεις (οχι παντα).

Ψάχνω να βρω από πού είναι αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Σίγουρα δεν είναι από το σημείο κουμπώματος του πίσω καθίσματος στον "γάντζο" επειδή κάνει ακριβώς τον ίδιο θόρυβο και με το κάθισμα κατεβασμένο. Εοπίσης, δεν είναι από την εταζέρα, επειδή το κάνει και χωρίς αυτήν, όπως ασχέτως του εάν είναι γεμάτος ή άδειος ο χώρος αποσκευών.

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου tsi κάνει στις ίδιες περιστάσεις ένα "γκρουκ" δεξιά. Είναι η τσιμούχα της πόρτας του συνοδηγού,δεν ξέρω ακριβώς που βρίσκει, αλλά μισοάνοιξα την πόρτα και σταμάτησε να το κάνει. Έβαλα ένα σπρεϋ σιλικόνης , σταμάτησε για λίγο, μετά ξανάρχισε. Κάνει βέβαια και ένα πιό απότομο θόρυβο όταν στρεβλώνει έντονα το αμάξωμα που μάλλον είναι από αλλού, από πιο πίσω. Δεν ξέρω, με έχει εκνευρίσει αρκετά. Είναι πεντάθυρο το δικό μου.

Edited by sopon
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε τριξίματα από τσιμούχες στις πόρτες πάτε στο Praktiker και αγοράστε το 1z Gummi Pfledge και περάστε τα λάστιχά σας. Οι τριγμοί θα χαθούν. Δυστυχώς το σπρέι σιλικόνης δεν κάνει δουλειά για πολύ.

Εμένα εκτός από όλες τς πόρτες, έτριζε και το κάθισμα του οδηγού κάθε φορά που έμπαινα στο αυτοκίνητο αλλά ανακάλυψα ότι ήταν το έξω πλαστικό μέρος του τεμπέλη που ακουμπούσε στο έξω μέρος του πλαϊνού του καθίσματος και η τριβή προκαλούσε τον τριγμό. Έβαλα επίσης λίγο από το συγκεκριμένο προϊόν στο πλαστικό του τεμπέλη και τέλος κι εκεί.

Να το προϊόν και κοστίζει περίπου 7 ευρώ.

gummi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχετε τριξίματα από τσιμούχες στις πόρτες πάτε στο Praktiker και αγοράστε το 1z Gummi Pfledge και περάστε τα λάστιχά σας. Οι τριγμοί θα χαθούν. Δυστυχώς το σπρέι σιλικόνης δεν κάνει δουλειά για πολύ.

Εμένα εκτός από όλες τς πόρτες, έτριζε και το κάθισμα του οδηγού κάθε φορά που έμπαινα στο αυτοκίνητο αλλά ανακάλυψα ότι ήταν το έξω πλαστικό μέρος του τεμπέλη που ακουμπούσε στο έξω μέρος του πλαϊνού του καθίσματος και η τριβή προκαλούσε τον τριγμό. Έβαλα επίσης λίγο από το συγκεκριμένο προϊόν στο πλαστικό του τεμπέλη και τέλος κι εκεί.

Να το προϊόν και κοστίζει περίπου 7 ευρώ.

gummi.jpg

Ωραίος ο παίχτης!Αν και να σου πω την αλήθεια εγώ μέχρι ώρας δεν έχω δει τίποτα ούτε από αστάθεια ρελαντί,σβησίματα,κατανάλωση λαδιού,τριγμούς κτλ...Παρ'όλα αυτά καλό είναι να έχουμε όλοι υπ'όψην μας τέτοια προιόντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα 2 φόρες ήδη στην αντιπροσωπεία για το θεμα τριξίματος της ηλιοροφής.

Και τις 2 δεν κατάφεραν να το φτιάξουν.

Είπαν ότι πάντα θα τρίζει.Δεν διέγνωσαν κάποιο λάθος στην κατασκευή ή κάποιο ελλατωματικό εξάρτημα και το μόνο που έκαναν ήταν να λαδώσουν τα λάστιχα.

Υπάρχουν polo 6r με ηλιοροφή τα οποία δεν τρίζουν ή όλα έτσι είναι;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..εχω το gti εδω και 5 μηνες με 11000 χλμ..απο τη πρωτη μερα που το πηρα τριζει η ηλιοροφη.στην αρχη δεν ηταν τοσο εντονο αλλα το πηγα στην αντιπροσωπια και δε βρηκαν τιποτα απλα τη λαδωσαν..σημερα εχει γινει πολυ εντονο το τριξιμο σε ολη την οροφη και τα τσικ ακουγονται πλεον απο παντου.παρατηρειται σε ανωμαλιες δρομου,στροφες,σαμαρακια κτλ.μ ειπαν οτι πρεπει να παει στη φανοποιια τησ vw για να λυθει ολοκληρη..εχει τυχει σε καποιον αλλον?χωρις μουσικη πλεον ειναι ανηποφορο.επισης με δυνατα τη μουσικη τριζει το πλαστικο της πορτας του συνοδηγου!ειναι δυνατον?οποιος μπορει ας βοηθησει..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,και το δικο μου tsi εχει μωλις 2500 χλμ. και απο την πρωτη μερα κανει ενα,οχι εντονο,(αλλα ακουγετε) "τσικ τσικ" στο μπροστα μερος τις ηλιοροφης σε λακουβες ή ανωμαλιες του δρομου,το οποιο χωρις μουσικη γινεται ενοχλητικο!!

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα σε λακουβες ή ανωμαλιες του δρομου κανει ενα θορυβο οταν στρεβλωνει το αμαξωμα.Αλλα το πιο ενοχλητικο ειναι ενας θορυβος που ακουγεται μεσα απο την ταπετσαρια της πορτας του οδηγου σαν να κουναει κατι μεταξυ πορτας και ταπετσαριας.Ακουγεται και απο το μπασο που βγαζει το ηχειο οταν εχω δυνατα την μουσικη.Εχει αντιμετωπισει και επιλυσει κανεις το συγκεκριμενο προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

και μενα μου το κανει ελαχιστες φορες αυτο στις πορτες.εγω δινω το αμαξι μου τη τριτη μεσα για οολα αυτα τα τριξιματα.θα το παρω μονο οταν μου εγγυηθουν οτι δε θα κανει κιχ.-αλλιως το παραταω κει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα επιμείνω σε αυτό που έγραψα στο μήνυμα #8 πιο πάνω. Δοκιμάστε το προϊόν , τουλάχιστο για τα λάστιχα στις πόρτες. Από τον Ιούνιο του 2011 που το πέρασα στα λάστιχα των θυρών δεν ξαναέτριξαν. Δεν κοστίζει πολύ και εφαρμόζεται πολύ εύκολα, όπως βάφεις τα παπούτσια. Εμένα έτριζε κι ο τεμπέλης αφού τριβόταν στα πλαϊνά του καθίσματος του οδηγού και ήμασταν έτοιμοι να αλλάξουμε κάθισμα στην αντιπροσωπεία, μέχρι που ανακάλυψα τυχαία ότι ακουμπούσε επάνω στο κάθισμα. Οπότε έβαλα κι εκεί λίγο και σταμάτησε κι εκείνος ο τριγμός.

Επειδή φαντάζομαι ότι και η ηλιοροφή του αυτοκινήτου έχει λάστιχα στο περίγραμμά της κι επειδή τα διάφορα "τσικ" μπορεί να είναι από σκόνες που επικάθονται δεν θα χάσετε τίποτα αν το δοκιμάσετε. Άλλωστε δεν είναι τίποτα άλλο από προστατευτικό ελαστικών που απλά τα διατηρεί μαλακά. Αν είναι κάποιος από Ξάνθη ας μου στείλει ένα ΠΜ να βρεθούμε να δοκιμάσει από το δικό μου να γλιτώσει και τα 7 ευρώ. Επίσης τοποθέτησα λίγη μονοτική ταινία στα μεταλικά Π που βρίσκονται στις κολόνες και στα οποία κουμπώνει η πόρτα.

Εκτός από αυτό είχα κι ένα τριγμό στην κολόνα του οδηγού από το πλαστικό καπάκι της ζώνης ασφαλείας. Εκεί σήκωσα το λάστιχο και σφήνωσα ένα κομματάκι χαρτομάντηλο στο κάτω (μέσα) μέρος του πλαστικού, ανάμεσα δηλαδή στο πλαστικό και τη λαμαρίνα και επίσης τέλος αυτός ο τριγμός. Εννοείται ότι δεν επηρεάστηκε η όψη του λάστιχου, η στεγανότητα, η αεροστεγανότητα ή ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.

Link to comment
Share on other sites

νταξει αυτο που λες αλλα ειναι λιγο απαραδεκτο ολο αυτο με τα τριξιματα για ενα αμαξι σα το δικο μου που ειναι 5 μηνων πχ.τριζει λες και ειναι lancia 10ετιας.αυτες τισ κινησεις τις κανεις οταν το αμαξι-φυσιολογικα-εχει καποιες φθορες με το χρονο.αμα δε λυθει το προβλημα μου θα το δοκιμασω και εγω αυτο που λες..α και αυτο που λες με τα λαστιχα της οροφης εμενα μου χανε πει οτι τα τριξιματα προερχονται απτις βασεις τις οροφης και οχι σε οτι εχει σχεση με το μηχανισμο.ειδωμεν.λογικα μες στη βδομαδα θα το παρω το αμαξι... :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο παίχτης!Αν και να σου πω την αλήθεια εγώ μέχρι ώρας δεν έχω δει τίποτα ούτε από αστάθεια ρελαντί,σβησίματα,κατανάλωση λαδιού,τριγμούς κτλ...Παρ'όλα αυτά καλό είναι να έχουμε όλοι υπ'όψην μας τέτοια προιόντα!

Το προιον όμως ειναι "ασφαλες" ειδικα για τα λαστιχα στις πορτες που τιθεται και θεμα στεγανοποιησης ?

Το σπρει σιλικονης ειναι γνωστο οτι δεν "χαλαει" τα λαστιχα μακροχρονια .

Το εχεις τσεκαρει και παλαιοτερα αυτο που λες και εισαι ευχαριστημενος ??

Link to comment
Share on other sites

νταξει αυτο που λες αλλα ειναι λιγο απαραδεκτο ολο αυτο με τα τριξιματα για ενα αμαξι σα το δικο μου που ειναι 5 μηνων πχ.τριζει λες και ειναι lancia 10ετιας.αυτες τισ κινησεις τις κανεις οταν το αμαξι-φυσιολογικα-εχει καποιες φθορες με το χρονο.αμα δε λυθει το προβλημα μου θα το δοκιμασω και εγω αυτο που λες..α και αυτο που λες με τα λαστιχα της οροφης εμενα μου χανε πει οτι τα τριξιματα προερχονται απτις βασεις τις οροφης και οχι σε οτι εχει σχεση με το μηχανισμο.ειδωμεν.λογικα μες στη βδομαδα θα το παρω το αμαξι... :roadrage:

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κι έχεις δίκιο, όμως μη νομίσεις ότι θα σου κάνουν κάτι καλύτερο στην αντιπροσωπεία από ένα σπρέι σιλικόνης ή ακόμη χειρότερα να σου ξηλώσουν όλα τα λάστιχα και να σου τοποθετήσουν καινούρια τα οποία σε λίγο διάστημα πάλι θα αρχίσουν να τρίζουν.

Όσον αφορά στο σπρέι σιλικόνης σταματά προσωρινά τους τριγμούς και μετά από σύντομο χρονικό διάστημα επανέρχονται. Στην περίπτωσή μου αμέσως μετά από είκοσι μέρες.

Από την άλλη για την ηλιοροφή... είναι κάτι που απλά μια υπόθεση έκανα αφού ποτέ δεν είχα σε κανένα από τα αυτοκίνητα που κατά καιρούς είχα στην κατοχή μου.

Όπως και να έχει πάντως πραγματικά εύχομαι να ησυχάσεις από αυτό το θέμα κι αν έχεις την καλοσύνη να μας κρατάς ενήμερους, γιατί κακά τα ψέμματα όλοι λίγο πολύ παλεύουμε με διάφορους θορύβους.

Το προιον όμως ειναι "ασφαλες" ειδικα για τα λαστιχα στις πορτες που τιθεται και θεμα στεγανοποιησης ?

Το σπρει σιλικονης ειναι γνωστο οτι δεν "χαλαει" τα λαστιχα μακροχρονια .

Το εχεις τσεκαρει και παλαιοτερα αυτο που λες και εισαι ευχαριστημενος ??

Η δουλειά του είναι να μαλακώνει και να προστατεύει τα λάστιχα που χρησιμοποιούνται για πόρτες και παράθυρα ώστε να μη ξεραίνονται το καλοκαίρι και να μην κολλάνε το χειμώνα. Παλαιότερα όχι δεν το έχω δοκιμάσει, αφού κι εγώ πέρυσι το έμαθα. Το ζήτημα είναι ότι εσύ πόσο σίγουρος είσαι ότι η σιλικόνη που είναι παράγωγο του πετρελαίου είναι ακίνδυνη για μακροχρόνια χρήση σε πλαστικές κι επιφάνειες από καουτσούκ που είναι ευαίσθητες στο πετρέλαιο; Ευελπιστώ ότι το παραπάνω υλικό που δεν περιέχει σιλικόνη ή άλλους διαλύτες και έχει βάση το νερό (κατά δήλωση του κατασκευαστή) θα είναι ακόμη πιο ακίνδυνο. Και ναι από τον Ιούνιο που το εφάρμοσα στο αυτοκίνητό μου τα λάστιχα από τις πόρτες είναι και μαλακά και καθαρά αφού δεν πιάνουν σκόνες.

Σε τελική ανάλυση εδώ γράφουμε με ποιον τρόπο μπορούμε να απαλλαγούμε από τα ενοχλητικά τριξίματα κι επίσης μην ξεχνάς πως ότι προΙόν εφαρμόζει ο καθένας επάνω στο αυτοκίνητό του γίνεται με δική του ευθύνη. Άλλωστε ούτε έμπορος είμαι να το πουλάω, ούτε δικό μου είναι το εργοστάσιο που το παράγει. Απλά έχω μήνες (καλοκαιρινούς και χειμερινούς) που το έχω εφαρμόσει (μια φορά) και δεν ξανάκουσα τριγμό από τα λάστιχα των θυρών. Και ναι το αυτοκίνητο έχει μείνει εκτεθιμένο με τις ώρες τόσο στον καλοκαιρινό ήλιο όσο και στο χειμερινό κρύο, το έχω πλύνει κι έχει εκτεθεί σε βροχές. Θέμα στεγανότητος δεν αντιμετώπισα.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,και το δικο μου tsi εχει μωλις 2500 χλμ. και απο την πρωτη μερα κανει ενα,οχι εντονο,(αλλα ακουγετε) "τσικ τσικ" στο μπροστα μερος τις ηλιοροφης σε λακουβες ή ανωμαλιες του δρομου,το οποιο χωρις μουσικη γινεται ενοχλητικο!!

Αγαπητοι μου φιλοι ολα αυτα τα προβληματα που γραφετε ειναι γνωστα στα περισσοτερα μικρα αυτοκινητα αλλα αν θελετε την γνωμη μου και απο την πειρα που εχω ολοι αυτοι οι τριγμοι που ακουγονται ειναι φυσιολογικοι και δεν μπορουν να εξαληφθουν με τιποτα γιατι ειναι θεμα ποιοτητας των υλικων που τοποθετουνται σε μικρα αυτοκινητα για να γλιτωσουν το κοστος κατασκευης.Αν πατε σε ποιο μεγαλα αυτοκινητα οπως Passat,Golf θα δειτε οτι στα περισσοτερα απο αυτα δεν υπαρχουν αυτα τα προβληματα η τουλαχιστον οχι τοσο εντονα οσο στα polo..

Edited by panos20vt
Link to comment
Share on other sites

Σε τελική ανάλυση εδώ γράφουμε με ποιον τρόπο μπορούμε να απαλλαγούμε από τα ενοχλητικά τριξίματα κι επίσης μην ξεχνάς πως ότι προΙόν εφαρμόζει ο καθένας επάνω στο αυτοκίνητό του γίνεται με δική του ευθύνη. Άλλωστε ούτε έμπορος είμαι να το πουλάω, ούτε δικό μου είναι το εργοστάσιο που το παράγει. Απλά έχω μήνες (καλοκαιρινούς και χειμερινούς) που το έχω εφαρμόσει (μια φορά) και δεν ξανάκουσα τριγμό από τα λάστιχα των θυρών. Και ναι το αυτοκίνητο έχει μείνει εκτεθιμένο με τις ώρες τόσο στον καλοκαιρινό ήλιο όσο και στο χειμερινό κρύο, το έχω πλύνει κι έχει εκτεθεί σε βροχές. Θέμα στεγανότητος δεν αντιμετώπισα.

Σιγα φιλε μου , πολυ :mad: και :aggressive: σε βρισκω , παρεξηγησες . Δεν εχω τιποτα μαζι σου !

Εδω ειναι μια δημοσια συζητηση (που σημαινει οτι ισως και καποιοι αλλοι να εχουν την ιδια σκεψη) και ολοι καταθετουν τις προσωπικες τους εμπειριες ωστε ολοι να βγαινουν κερδισμενοι .

Οι ερωτησεις που σου εκανα ειναι για να διαπιστωσω αν το "εψαξες" με την εν λογω αλοιφη (που οπως φαινεται απο αναφορα στα συστατικα της το εκανες) και τιποτα παραπανω .

Εγω σε παλαιο αυτοκινητο που ειχα με σπρει σιλικονης της Wurth που ειχα βαλει ειχα λυσει το ιδιο προβλημα οριστικα , μια που εβαλα και μετα τελος .

Τωρα στο ΤΟΥΡΑΝ μεχρι τωρα ουτε κιχ απο τριξιματα , αλλα εχω στο πισω μερος του μυαλου μου οτι καποια στιγμη θα πρεπει να συντηρησω τα λαστιχα ειδικα στις πορτες και να μην περιμενω να γινουν κοκκαλα και μετα να "τρεχω" .

Thats it .........

Link to comment
Share on other sites

...

Όχι όχι δεν παρεξήγησα, απλώς ξεκαθάρισα τη θέση μου. Δυστυχώς καμιά φορά αυτά που σκεφτόμαστε τα μεταφέρουμε με λάθος σύνταξη στο πληκτρολόγιο και δημιουργούνται .εντάσεις εκ του μη όντως. Οπότε ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου.

Το εν λόγω υλικό λοιπόν δεν είναι αλοιφή αλλά υγρό κι εφαρμόζεται όπως το γυαλιστικό παπουτσιών. Πέρασαν έξι μήνες και οι πόρτες μου δεν ξανακούστηκαν, αλλά ούτε κι ο τεμπέλης που εξακολουθεί να ακουμπά στο πλαϊνό του καθίσματος. Κι επειδή είναι συντηριτικό ελαστικών - πλαστικών θα το εφαρμόζω μια φορά το χρόνο οπωσδήποτε και ανάλογα ίσως και μια σε κάθε αλλαγή εποχής (καλοκαίρι - χειμώνας).

Μεταξύ μας το touran μάλλον δύσκολο να τρίξει και μακάρι να μη κάνει τσικ. Άντε σε καμιά δεκαετία από τώρα και πάλι βλέπουμε γεροί να 'μαστε.

Link to comment
Share on other sites

............................................................. Οπότε ζητώ συγγνώμη για το λάθος μου.

:thumbsu:

...................................................................................................

Μεταξύ μας το touran μάλλον δύσκολο να τρίξει και μακάρι να μη κάνει τσικ. Άντε σε καμιά δεκαετία από τώρα και πάλι βλέπουμε γεροί να 'μαστε.

Οσο για το ΤΟΥΡΑΝ η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυυυυυυ :super: το ατιμο , και φυσικα τετοιο αυτοκινητο δεν το αλλαζεις καθε τόσο , γιαυτο και παρακολουθώ κάθε θέμα που εχει να κανει με συντήρηση και γιαυτο και οι ερωτήσεις .

Ασε που εγω μετα απο αυτο μονο στο καινούργιο SHARAN θα πηγαινα ...... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.