Jump to content
pantelisn

Θορυβος

Recommended Posts

Το λέω αυτό γιατί έχω την εντύπωση ότι ο ήχος ακούγεται και κατά την εκκίνηση του κινητήρα και γενικά νομίζω ότι σχετίζεται με τις μικρομετακινήσεις του κινητήρα. ΟΚ τώρα θα μου πείς αν είχα κομμένη βάση θα γινότανε χαμός και σε μεγαλύτερες μετατοπίσεις αλλά αν απλά έχει χαλαρώσει κάτι? ίσως κάνω μια απόπειρα να σφίξω τις βίδες στις βάσεις του κινητήρα όσο απίθανο κι αν ακούγεται αυτό. Γενικά μου έρχεται να σηκώσω το αυτοκίνητο να βάλω δίπλα την εργαλειοθήκη και να αρχίσω να σφίγγω ότι βρω μπροστά μου! Εννοείται ότι δεν θα πειράξω ευθυγράμμιση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω νέα... άρχισα να αλλάζω πράγματα. Πριν αρχίσω να ξηλώνω το ταμπλό είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με τις βάσεις του κινητήρα. Μία μία! Ξεκίνησα με την αριστερή βάση, αυτή κάτω από την μπαταρία η οποία μου είπαν ότι χαλάει και πιο εύκολα. Κόστος 110 ευρώ τοποθετημένη. Όταν πήρα τη βάση στα χέρια μου παρατήρησα ότι ναι μεν το λάστιχο της δεν ήταν κομμένο αλλά ήταν τόσο μαλακιά που μπορούσα εύκολα να την παραμορφώσω με τα χέρια μου σε αντίθεση με την καινούργια η οποία ήταν πέτρα. Οι παρατηρήσεις μου μετά από 150 χλμ μέσα στην πόλη είναι αποκαλυπτικές!!! Το αυτοκίνητο ξεκινάει αισθητά πιο εύκολα και ιδίως στις ανηφόρες. Γενικά το ξεκίνημα είναι πιο ομαλό και ο συμπλέκτης δεν δίνει πια αυτή την αίσθηση σαν κατσίκι που είχε όταν ξεκινούσα λίγο πιο αφηρημένος. Το πατινάρισμα της δευτέρας σε πολύ χαμηλές ταχύτητες έχει μειωθεί πάνω από 50%. Η άνεση από την ανάρτηση είναι αισθητά καλύτερη και το αμάξωμα δίνει πιο συμπαγή αίσθηση. Οι μικροκραδασμοί στο ρελαντί με ζεστό κινητήρα έχουν εξαφανιστεί. Και το καλύτερο το άφησα για το τέλος: το κιβώτιο ταχυτήτων έχει μεταμορφωθεί!!! έχει γλυκάνει και έχει ελαφρύνει απίστευτα και πλέον ρουφάει τις ταχύτητες όπως ακριβώς και του altea μου!!! επίσης επιτέλους η όπισθεν απεμπλέκεται αν το θελήσω εν κινήσει ενώ και η πρώτη εν κινήσει μπαίνει πολύ πιο εύκολα. Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ο τριγμός βέβαια δεν κατάλαβε τίποτα... και προφανώς προέρχεται από αλλού. Τόσο μεγάλη διαφορά από μία βάση????????????? προσπαθώ να το χωνέψω και δεν μπορώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα αλλάξω σίγουρα και τις άλλες δύο βάσεις καθότι πιστεύω ότι είναι κάτι που αξίζει τα λεφτά του. Βέβαια από την άλλη λέω ότι από ένα passat με 70000χλμ μόνο περίμενα κάτι καλύτερο... χαλάλι όμως γιατί κάθε φορά που το βλέπω μου φτιάχνει το κέφι!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... άλλαξα και τις δύο άλλες βάσεις παρά την αντίθετη άποψη του μηχανικού μου... Τί έγινε???? Το αυτοκίνητο έγινε όπως στην αρχή!!!! δηλ ο συμπλέκτης ελαφρώς κατσίκι, το κιβώτιο τα ίδια με την όπισθεν κτλ κτλ!!!!!!!!! Μόνο το πατινάρισμα με δευτέρα δεν άλαξε ιδιαίτερα. Ο τριγμός φυσικά παρέμεινε!!!!!!!!!. Να σημειώσω εδώ ότι η κόντρα βάση του κιβωτίου ταχυτήτων είναι διπλή και βγήκε σχεδόν άθικτη οπτικά μετά από 75000χλμ! Πιο καταπονημένη και μαλακωμένη μου φάνηκε η δεξιά επάνω βάση η οποία και έβγαζε έναν μικρό τριγμό στα χερια μου. Διαβάζοντας τώρα τα ξένα φόρουμς έχω πιστεί ότι ο θόρυβος προέχεται τελικά από τα σινεμπλόκ των ψαλιδιών τα οποία φυσικά οπτικά είναι σε καλή κατάσταση με ελάχιστες ριγματώσεις. Όταν τα αλλάξω κι αυτά θα σας πώ. 

 

Ξέχασα να πω ότι άλλαξα και τα ζαμφοράκια της αντιστρεπτικής γιατί είχαν σκιστεί τα φουσκάκια τους (αλλά δεν είχαν τζόγους). 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ έχω 2 θέματα εδώ. Το ένα είναι πίσω στο χώρο αποσκευών. Έβαλα ένα woofer και όταν βαράκι ακούγεται κάτι σαν λαμαρίνα να τρανταζετε. Μετά από καιρό και χωρίς να παίζει μουσική καμία φορά σε λακκούβα θα τραντάξει. Δεν είναι μόνιμο που και που αν το κάνει για αυτό δεν έδωσα σημασία. Αλλά η ζημιά έγινε με το woofer.. 

Το άλλο πρόβλημα είναι μπροστά αν και πήγα 2 φορές και είδα σε συνεργείο βάσεις και τα σχετικά όλα είναι καλά. Τι κάνει; Αν ξεκινήσω με πρώτη δυνατά και δεν σπινιαρι και πιάσει καλά κάτω ακούγετε ένας μεταλλικος χτυπος μπροστά τακ τακ τακ σαν να ακούγεται από την μπαταρία το αμορτισέρ του οδηγού. Αυτό το έκανε και σε έναν φίλο με Passat. Αυτό το κάνει μόνο στο ξεκίνημα και όχι πάντα σε ειδικές περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τελικά τον καθένα μας τον ενοχλούν διαφορετικά πράγματα. Κι εγώ κάποιους τριγμούς μπορώ να τους ανεχθώ και κάποιους όχι. Έχω λοιπόν βρει τον μπελά μου με ένα τριγμό από το μπροστινό σύστημα ο οποίος μου έχει σπάσει τα νεύρα. Ακούγεται όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι κάτω από 15 βαθμούς ενώ αν είναι και κάτω από 5 βαθμούς τότε απλά ξεσκίζεται!!! Αισθάνομαι ότι κάτι έχει χαρχαλιάσει από το μπροστινό σύστημα (φανταστική λέξη ίσως και ο ορισμός του φαινομένου της παρήχησης!). Το αισθάνομαι πίσω από το ταμπλό αλλα φυσικά μπορεί να κάνω και λάθος. Δύο φορές σηκώσαμε το αυτοκίνητο και ελένξαμε όλα τα σινεμπλόκ καθώς και τα μπαράκια της αντιστρεπτικής. Τζόγος δεν υπάρχει πουθενά αλλά και κανένα σινεμπλόκ δεν είναι κομμένο. Προσέξτε τώρα το παρανοϊκό::::: ΑΝ περάσω πάνω από νερά και βραχεί από κάτω το αυτοκίνητο (πχ λιμνάζοντα νερά στο δρόμο) τότε ο θόρυβος εξαφανίζεται μέχρι να στεγνώσει τελείως το αυτοκίνητο!!! Το δοκίμασα και σε πλυντήριο αυτοκινήτων δύο φορές και είναι πλέον επίσημο!!! ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ???

Τα σινεμπλόκ που δεν έχουν κοπεί αλλά πιθανόν έχουν ξεραθεί? κάποια άρθρωση που χρειάζεται λίπανση? τα ίδια τα αμορτισέρ??? όσες φορές βέβαια δοκίμασα να πιέσω το αυτοκίνητο απέξω δεν άκουσα τίποτα. Να σημειώσω και κάτι άλλο... ο θόρυβος ακούγεται σε και σε πολύ μικρές ανωμαλίες. Δηλαδή δεν χρειάζεται να γίνει μεγάλη ταλάντωση μπροστά για να ακουστεί. Αν έχετε καμία ιδέα να μου πείτε είναι ευπρόσδεκτη και θα εκτιμηθεί απεριόριστα διότι είμαι στη φάση που σκέφτομαι να αρχίσω να αλλάζω πράγματα και είναι κρίμα γιατί το αυτοκίνητο έχει μόνο 70000χλμ. Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Έχω ακριβώς τον ίδιο θόρυβο στις ακριβώς ίδιες συνθήκες. Πιστεύω ότι είναι τα σινεμπλόκ. Μου έχει πει ο μηχανικός μου ότι θέλουν αλλαγή πλέον (120.000χλμ).

Έχω και ένα άλλο θόρυβο όμως που μοιάζει με τον πρώτο αλλά είναι διαφορετικός. Δεν εξαφανίζεται με τα νερά, ούτε τη ζέστη. Τον κάνει όταν κινούμαι με χαμηλή ταχύτητα (10-20χλμ) με τιμόνι τέρμα δεξιά (μόνο δεξιά, όχι αριστερά) και δίνω γκάζι. Αν απλά ρολλάρει δεν τον κάνει. Αυτό δεν ξέρω τι μπορεί να είναι, θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Το CC είχε αρχίσει να κουδουνίζει στα κρύα.. και μέχρι να ζεσταθεί. Άλλαξα τα αμορτισέρ και έβγαλε το σκασμό του. Τώρα με τις παγωνιές είχα τα ίδια από το LEON. Και μιλάμε για κουδουνίστρα όλο το εμπρός μέρος είδικά όσο είχε τις παγωνιές... θόρυβος που σταδιακά όσο κυκλοφορούσε το αμάξι (και ζεσταινόταν... ανέβαζαν τα μέρη μπροστά θερμοκρασία από τις τριβές)... ο θόρυβος μειωνόταν και εξαφανιζόταν. Μάλλον τριγμοί από τις συστολές και άρα αυξημένες ανοχές πρέπει να είναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 26/12/2016 at 1:25 ΠΜ, cjgeorgio said:

Λοιπόν εγώ έχω 2 θέματα εδώ. Το ένα είναι πίσω στο χώρο αποσκευών. Έβαλα ένα woofer και όταν βαράκι ακούγεται κάτι σαν λαμαρίνα να τρανταζετε. Μετά από καιρό και χωρίς να παίζει μουσική καμία φορά σε λακκούβα θα τραντάξει. Δεν είναι μόνιμο που και που αν το κάνει για αυτό δεν έδωσα σημασία. Αλλά η ζημιά έγινε με το woofer.. 

Το άλλο πρόβλημα είναι μπροστά αν και πήγα 2 φορές και είδα σε συνεργείο βάσεις και τα σχετικά όλα είναι καλά. Τι κάνει; Αν ξεκινήσω με πρώτη δυνατά και δεν σπινιαρι και πιάσει καλά κάτω ακούγετε ένας μεταλλικος χτυπος μπροστά τακ τακ τακ σαν να ακούγεται από την μπαταρία το αμορτισέρ του οδηγού. Αυτό το έκανε και σε έναν φίλο με Passat. Αυτό το κάνει μόνο στο ξεκίνημα και όχι πάντα σε ειδικές περιπτώσεις. 

αυτο που ακους σαν λαμαρινα μηπως ειναι η πινακιδα?το ειχα παθει με το golf 4 που ειχα μολις εβαλα γουφερ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Το χαρχάλιασμα από μπροστά όσο κι αν αυτό σας φαίνετε απίθανο είναι ΑΠΟ ΤΑ ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ των ψαλιδιών. Φίλε R1der και όλοι οι υπόλοιποι αν δείτε τα παλιά μου post περιγράφω τα ίδια πράγματα. Όταν περνάω από νερά και το αυτοκίνητο βρέχεται από κάτω ο θόρυβος σταματάει διότι αυτό λειτουργεί σαν μια μορφή λίπανσης των σινεμπλόκ. Πριν από 5 μέρες το επιβεβαίωσα ως εξής: Πολύ κρύο το πρωί και το αυτκίνητο κάνει σαν κουδουνίστρα. Το σηκώνω στο αναβατόριο του αδερφού μου (εντάξει είμαι τυχερός) και ψεκάζω με σιλικόνη της WD τα λάστιχα των σινεμπλοκ μπροστά. Δηλ τα μεγάλα αλουμινένια και τις "κουβαρίστρες". Συνολικά 4 κομμάτια. Κατεβάζω το αυτοκίνητο, αρχίζω να το οδηγώ και ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!  Επιτέλους ΕΧΩ passat. Το αυτοκίνητο δεν κάνει ΤΣΙΚ όταν πριν από 10 λεπτά ΞΕΣΚΙΖΟΤΑΝΕ. ΠΛΕΟΝ δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία. Το πόσο θα κρατήσει η σιλικόνη δεν ξέρω να σας το πω (μέχρι και σήμερα δεν ακούγεται τίποτα) αλλά εγω τα σινεμπλοκ θα τα αλλάξω σίγουρα. Να σημειώσω εδώ ότι εξωτερικά πέρα από μικρές ρηγματώσεις δεν φαίνεται άλλη φθορά. Τρελό εεεεεεεε???? θα προσπαθήσω παρακάτω να σηκώσω φωτό με τα σινεμπλοκ που λίπανα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λογική εξήγηση... Με τον καιρό ξεραίνονται τα λάστιχα και αφήνουν διάκενα. Δεν χρειάζεται υποχρεωτικά να κοπούν ;)

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΡΟΣΟΧΗ! Το χαρχάλιασμα από μπροστά όσο κι αν αυτό σας φαίνετε απίθανο είναι ΑΠΟ ΤΑ ΣΙΝΕΜΠΛΟΚ των ψαλιδιών. Φίλε R1der και όλοι οι υπόλοιποι αν δείτε τα παλιά μου post περιγράφω τα ίδια πράγματα. Όταν περνάω από νερά και το αυτοκίνητο βρέχεται από κάτω ο θόρυβος σταματάει διότι αυτό λειτουργεί σαν μια μορφή λίπανσης των σινεμπλόκ. Πριν από 5 μέρες το επιβεβαίωσα ως εξής: Πολύ κρύο το πρωί και το αυτκίνητο κάνει σαν κουδουνίστρα. Το σηκώνω στο αναβατόριο του αδερφού μου (εντάξει είμαι τυχερός) και ψεκάζω με σιλικόνη της WD τα λάστιχα των σινεμπλοκ μπροστά. Δηλ τα μεγάλα αλουμινένια και τις "κουβαρίστρες". Συνολικά 4 κομμάτια. Κατεβάζω το αυτοκίνητο, αρχίζω να το οδηγώ και ΔΕΝ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ!!!!  Επιτέλους ΕΧΩ passat. Το αυτοκίνητο δεν κάνει ΤΣΙΚ όταν πριν από 10 λεπτά ΞΕΣΚΙΖΟΤΑΝΕ. ΠΛΕΟΝ δεν υπάρχει καμμία αμφιβολία. Το πόσο θα κρατήσει η σιλικόνη δεν ξέρω να σας το πω (μέχρι και σήμερα δεν ακούγεται τίποτα) αλλά εγω τα σινεμπλοκ θα τα αλλάξω σίγουρα. Να σημειώσω εδώ ότι εξωτερικά πέρα από μικρές ρηγματώσεις δεν φαίνεται άλλη φθορά. Τρελό εεεεεεεε???? θα προσπαθήσω παρακάτω να σηκώσω φωτό με τα σινεμπλοκ που λίπανα.


Αυτά ακριβώς μου έδειξε ο μηχανικός μου και όπως λες έχουν ρωγμές, δεν έχουν ανοίξει. Ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι ήταν αυτό, τώρα με σιγούρεψες. Προσωπικά θα βάλω από S3 που μπαίνουν μια χαρά και είναι πιο ενισχυμένα.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια λογική τιμή μαζί με τα εργατικά είναι περίπου στα 120 ευρώ. Υπολογίστε και ακόμα 20-30 για ευθυγράμμιση. Το τρελό είναι ότι μέχρι και σήμερα (δηλ σχεδόν μία εβδομάδα μετά) το αμάξι δεν κάνει Τσικ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης αξιόλογη λύση πιστεύω και τα powerflex...

https://www.powerflex.co.uk/road-series/products/Passat+CC+35+(2008-2012)-2645/1.html

Link to comment
Share on other sites

και αυτός δεν λέει οτι οι street (μωβ) είναι "τόσο... όσο" σκληρές ώστε να συνδυάζουν από τη μια άνεση (και ουσιαστικά να κάνουν τη δουλειά για την οποία προορίζονται), και από την άλλη αντοχή στο χρόνο αλλά και "σφίξιμο"? (το χάνω πουθενά? :phew: )

Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει ήδη 2 κίτρινες powerflex, είναι στο πρόγραμμα να αλλαχτούν όλες με μώβ οπότε θα δούμε πόσο θα αντέξουν αυτές. Αλλιώς μετά πάμε σε μαύρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι διότι δεν γνωρίζω.... Επειδή είμαι και εγώ για αλλαγή των 2 μπροστινών σινεμπλοκ των ψαλιδιών η φθορά του έχει να κάνει με τον χρόνο ή υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που ενισχύουν τον χρόνο φθοράς τους.??? Να αναφέρω πως άλλαξα σινεμπλοκ σε ένα άλλο αμάξι της οικογένειας (opel) μετά από 430κ και το κόστος ήταν 100 ευρώ στα οποία μέσα ήταν 4 σινεμπόκ μπροστά, εργασία και ευθυγράμμιση.

Link to comment
Share on other sites

και ο τρόπος οδήγησης αλλά και η ισχύς (ροπή), αλλά και οι καιρικές φθορές που ξεραίνουν τα λάστιχα με το πέρασμα του χρόνου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιληφθηκα ότι ο θόρυβος άρχισε να επανέρχεται. Πριν τα αλλάξω θα δοκιμάσω έτσι για τη πλάκα της υπόθεσης να τα γρασαρω λίγο με ένα ποιοτικό γρασο όπως άλλωστε ήταν και η αρχική προτροπή του μηχανικού μου. 

Link to comment
Share on other sites

Το γράσσο αποδείχτηκε άχρηστο. Σήμερα άλλαξα τα δύο μεγάλα αλουμινένια σινεμπλοκ των ψαλιδιών. Κόστος 40 ευρώ μαζί με τα εργατικά. Φυσικά έκανε ζέστη και δεν κατάλαβα τίποτα! Άντε να δούμε...

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.