Jump to content
TSI140

Προβολακια Ομιχλης Αγορα Και Εγκατασταση ..

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση..εχω ήδη επικοινωνήσει με φίλο εδώ στο φόρουμ που ειναι ηλεκτρολόγος και θα το προχωρήσουμε το θέμα της εγκατάστασης..όταν τελειώσει το θέμα θα σας ενημερώσω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά απο δική μου καθυστέρηση λόγω δούλειας θα ήθελα να αναφέρω οτι τα προβολάκια τοποθετήθηκαν επιτυχώς.

Θέλω να ευχαριστήσω τον Electric Doctor για την άψογη δουλειά του και την εξυπηρέτηση του καθώς και τον Nikos Athens που μου τον σύστησε.

Σίτες και προβολείς βρέθηκαν αυθεντικοί μεταχειρισμένοι σε κατάσταση καινούργιων.

Η εγκατάσταση φάνταζε εύκολη όταν βλέπεις να την κάνει άνθρωπος που γνωρίζει καλά την δουλειά του, τελικά δεν συνδέθηκαν στον εγκέφαλο άνεσης που έχω στο αμάξι γιατι δεν υποστήριζε τους προβολείς ομίχλης και δεν έδινε παροχή ρεύματος , έτσι η σύνδεση έγινε με ρελέ κομπλέ με φυσάκια , περνώντας απο την ασφαλιοθήκη, το αποτέλεσμα με άφησε πολυ ικανοποιημένο απο την καλή και καθαρή δουλειά.

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ανταποκρίθηκαν στο ερωτημά μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μετά απο δική μου καθυστέρηση λόγω δούλειας θα ήθελα να αναφέρω οτι τα προβολάκια τοποθετήθηκαν επιτυχώς.

Θέλω να ευχαριστήσω τον Electric Doctor για την άψογη δουλειά του και την εξυπηρέτηση του καθώς και τον Nikos Athens που μου τον σύστησε.

Σίτες και προβολείς βρέθηκαν αυθεντικοί μεταχειρισμένοι σε κατάσταση καινούργιων.

Η εγκατάσταση φάνταζε εύκολη όταν βλέπεις να την κάνει άνθρωπος που γνωρίζει καλά την δουλειά του, τελικά δεν συνδέθηκαν στον εγκέφαλο άνεσης που έχω στο αμάξι γιατι δεν υποστήριζε τους προβολείς ομίχλης και δεν έδινε παροχή ρεύματος , έτσι η σύνδεση έγινε με ρελέ κομπλέ με φυσάκια , περνώντας απο την ασφαλιοθήκη, το αποτέλεσμα με άφησε πολυ ικανοποιημένο απο την καλή και καθαρή δουλειά.

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ανταποκρίθηκαν στο ερωτημά μου.

Καλοριζικα τα καινουργια σου προβολακια.Δεν χρειαζεται να με ευχαριστεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μετά απο δική μου καθυστέρηση λόγω δούλειας θα ήθελα να αναφέρω οτι τα προβολάκια τοποθετήθηκαν επιτυχώς.

Θέλω να ευχαριστήσω τον Electric Doctor για την άψογη δουλειά του και την εξυπηρέτηση του καθώς και τον Nikos Athens που μου τον σύστησε.

Σίτες και προβολείς βρέθηκαν αυθεντικοί μεταχειρισμένοι σε κατάσταση καινούργιων.

Η εγκατάσταση φάνταζε εύκολη όταν βλέπεις να την κάνει άνθρωπος που γνωρίζει καλά την δουλειά του, τελικά δεν συνδέθηκαν στον εγκέφαλο άνεσης που έχω στο αμάξι γιατι δεν υποστήριζε τους προβολείς ομίχλης και δεν έδινε παροχή ρεύματος , έτσι η σύνδεση έγινε με ρελέ κομπλέ με φυσάκια , περνώντας απο την ασφαλιοθήκη, το αποτέλεσμα με άφησε πολυ ικανοποιημένο απο την καλή και καθαρή δουλειά.

 

Ευχαριστώ όλους τους φίλους που ανταποκρίθηκαν στο ερωτημά μου.

 

Το αν υποστηρίζεται, από το CECM, κεντρική μονάδα ηλεκ/κων μπορείς να το δεις εύκολα πριν ξεκινήσεις την εγκατάσταση,

καθως φαίνεται η αντίστοιχη επιλογη με το vcds.

 

Επομένως διαλέγεις τρόπο εγκατάστασης, όπως είχα αναφέρει και πιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες !

Παλιό το θέμα αλλά θα μπω και εγώ να ρωτήσω.
Έχω το Golf MK7 1.6 TDi 105hp και ψάχνω να βάλω προβολάκια ομίχλης.

Σε πρόσφατο ατύχημα που είχα , απλές γρατσουνιές με έφαγε ένας μπροστά , είχα την ευκαιρία να βάλω προβολάκια , μιας και θα έβγαινε ο προφυλακτήρας για βάψιμο.

Ρώτησα λοιπόν και μου είπαν για εργοστασιακά έχουν 2 Χ 80 για τα προβολάκια και άλλα 80 για τον καινούριο διακόπτη.

Το θέμα είναι ότι μου λέει ο λαμαρινάς που συνεννοήθηκε με τον ηλεκτρολόγο ότι δεν υπάρχουν αναμονές για τα προβολάκια πίσω από τον προφυλακτήρα.

Και ότι τα προβολάκια είναι με οπτικές ίνες και κάτι τέτοια.

 

Παίζει κανένας να ξέρει τίποτα ???
Πόσο κοστίζει στην αντιπροσωπία και τι διαδικασία χρειάζεται ?

 

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο μενα , διαβαζοντας τις παραπανω δημοσιευσεις θα ηθελα να μου πειτε  πως βγαινουν  τα διχτακια μπροστινου προφυλακτηρα  απο golf 6 για να τοποθετησω αυτα  με τους  προβολεις ( εχω απο audi A3) μου εχουν πει πως ειναι τα ιδια, δηλαδη  κουμπωνουν  στου golf, οσο αφορα την καλωδίωση μου είπαν τρελη τιμή μαζι με διακοπτες ρελε κλπ,  θα προσπαθησω να τα συνδεσω μονοε μου , βεβαια  με ξεχωριστο διακοπτη και ρευμα μεσω ασφαλειας . εαν καποιος ξεραι κατι περισσοτερο θα ηταν ευπροσεκτο να πει την γνωμητου . ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα και απο μενα , διαβαζοντας τις παραπανω δημοσιευσεις θα ηθελα να μου πειτε  πως βγαινουν  τα διχτακια μπροστινου προφυλακτηρα  απο golf 6 για να τοποθετησω αυτα  με τους  προβολεις ( εχω απο audi A3) μου εχουν πει πως ειναι τα ιδια, δηλαδη  κουμπωνουν  στου golf, οσο αφορα την καλωδίωση μου είπαν τρελη τιμή μαζι με διακοπτες ρελε κλπ,  θα προσπαθησω να τα συνδεσω μονοε μου , βεβαια  με ξεχωριστο διακοπτη και ρευμα μεσω ασφαλειας . εαν καποιος ξεραι κατι περισσοτερο θα ηταν ευπροσεκτο να πει την γνωμητου . ευχαριστω.

 

Διάβασε το ποστ #50. 

 

Εφόσον επιλέξεις το δεύτερο τρόπο, η εγκατάσταση για να γίνει σωστή θέλει ρελέ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις πληροφοριες θα προσπαθησω μονος μου να τα τοποθετησω και θα σας πω λεπτομερειες. 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα,ενα ατυχημα ειχα και εγω με το Golf μου,Mk5,εχω αγορασει προφυλακτηρα Gti ιμιτασιον και δεν μπορω να βρω προβολακια,διαβασα παραπανω τα σχολια σας και δεν μπορω να καταληξω σε τι προβολακια να βαλω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο εμενα,ενα ατυχημα ειχα και εγω με το Golf μου,Mk5,εχω αγορασει προφυλακτηρα Gti ιμιτασιον και δεν μπορω να βρω προβολακια,διαβασα παραπανω τα σχολια σας και δεν μπορω να καταληξω σε τι προβολακια να βαλω...

Καλησπερα φιλε μπορεις να βαλεις προβολακια του golf gti απλα πρεπει να αλλαξεις σιτες που κανουν για τα προβολακια του gti επειδη ειναι ποιο κυρτα αλλα μπορεις να βαλεις και τα προβολακια του απλου golf χωρις να αλλαξεις σιτες.Συνηθως οι προφυλακτηρε οι immitation εχουν σιτες για προβολακια του απλου golf.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον αν και μιλησα με τον doctor μου πεφτει μακρια για να μου τον κανει.

 

τα δεδομενα ειναι οτι εχω προβολακια μαμα απο αλλαγη προφυλακτηρα, εχω παρει και διακοπτη κινεζια που εχει και θεση για προβολακια.

 

αυτα που πιστευω οτι θα χρειαστω ειναι. καλωδια, ρελε, ασφαλεια. 

το θεμα ειναι ομως οτι το βυσμα που μπαινει στον διακοπτη δεν εχει τις δυο επαφες για τα καλωδια που θα δινουν σημα στο ρελε. υπαρχει καποιος τροπος να παρεμβω εκει, για να ειναι εργοστασιακο το αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πριν δυο μηνες αγορασα μεταχειρισμενο ενα golf 6 του 2010 αλλα δεν εχει προβολεις ομιχλης

που μπορω να βρω και να τοποθετησω τους αυθεντικους ??  το εσωτερικο κουμπι των φωτων απο οτι καταλαβα δεν εχει σκαλα για προβολεις...καθε βοηθεια δεκτη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

πριν δυο μηνες αγορασα μεταχειρισμενο ενα golf 6 του 2010 αλλα δεν εχει προβολεις ομιχλης

που μπορω να βρω και να τοποθετησω τους αυθεντικους ??  το εσωτερικο κουμπι των φωτων απο οτι καταλαβα δεν εχει σκαλα για προβολεις...καθε βοηθεια δεκτη

 

http://www.ebay.co.uk/itm/OEM-Kit-Lamp-Fog-Light-Grille-Cable-fit-for-VW-Volkswagen-Golf-MK6-2009-2012-/191223667580?hash=item2c85d19b7c:g:CjsAAOSw14xWPW5h

 

http://www.ebay.co.uk/itm/Chrome-Headlight-Foglight-Switch-For-VW-Golf-GTI-MK5-6-Jetta-MK3-Passat-B6-OEM-/281726449292?fits=Car+Make%3AVW%7CModel%3AGolf&hash=item419834768c:g:QJcAAOSwDNdVgrNY

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο e-bay εδω δεν υπαρχουν σε καλη κατασταση μεταχειρισμενα...?? και αξιοπιστη τοποθετηση ...??

 

Αν ψάξεις στα μεταχειρισμένα και βρεις, τα αγοράζεις και πας σε ηλεκτρολόγο να στα τοποθετήσει.

Link to comment
Share on other sites

καποιο καλο ηλεκτρολογο στην Αθηνα που να κανει εγκατασταση σε προβολακια χωρις να υπαρξουν προβληματα μπορει να μου συστησει καποιος..???

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2011 at 1:58 PM, COSTAS_ said:

Αγοράζεις ένα ζευγάρι imitation (22 ευρώ) και αντικαθηστάς την πορτοκαλί βάση του imitation με την διαφανή της δική σου και έτσι γίνεται από H11 -> ΗΒ4 και δεν έχεις πλέον πρόβλημα με την εργοστασιακή καλωδίωση. Το έχω κάνει και είναι μια χαρά λύση.

Καλησπερα Κωστα. Εχουν περασει 4+ χρονια απο τοτε βεβαια :lol: , αλλα μια ερωτηση να σου κανω. Με αυτη την αλλαγη ειχες ποτε θεμα με υγρασια στα προβολακια;

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ. Από τότε που τα έβαλα δουλεύουν άψογα και δεν έχουν κανένα θέμα με υγρασία. 

Κώστας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για κάτι ανταλλακτικά που ψάχνω γιατί έχω μπερδευτεί. Μου έφυγε το σιτάκι και το τζάμι από το αριστερό προβολάκι ομίχλης. Έχω Golf V 1,4 FSI 2006. Ψάχνοντας έχω βρει άπειρες επιλογές και δεν βγάζω άκρη. Επίσης ρώτησα και σε συνεργείο και βλέπω μεγάλη διαφορά σε τιμές από αυτές που βρίσκω online.

Το τζαμάκι απο το αριστερό προβολάκι ομίχλης γράφει πάνω R 02 B E 26 017 SAE F 04. Βρήκα το part number απο το αριστερό προβολάκι (1K0941699C) αλλά μου βγάζει πολλές aftermarket επιλογές και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.

Επίσης το σιτάκι έχει κωδικό 1K0853665B9B9 αλλά πάλι έχει πολλές aftermarket επιλογές.

Τα γνήσια φαντάζομαι θα είναι ακριβά. Μπορείτε να με κατατοπίσετε για το τι είναι προτιμότερο να αγοράσω; Δείτε και τις φωτογραφίες για λεπτομέρειες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

20180328_115938.jpg

viber image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πανακριβα, παρε ενα τηλεφωνο ρωτα

 

Εμενα ραγισε το αριστερο σαν εσενα απο πετραδακι στην εγνατια, πηρα ενα της πλακας προβολακι και ο φακος και το πως καθοταν δεν ηταν ιδιος με το oem, το γυρισα πισω και πηρα μαμα.

 

Παρε ολοκληρο σφραγισμενο να μην εχει προβλημα με υγρασια.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι πανακριβα, παρε ενα τηλεφωνο ρωτα
 
Εμενα ραγισε το αριστερο σαν εσενα απο πετραδακι στην εγνατια, πηρα ενα της πλακας προβολακι και ο φακος και το πως καθοταν δεν ηταν ιδιος με το oem, το γυρισα πισω και πηρα μαμα.
 
Παρε ολοκληρο σφραγισμενο να μην εχει προβλημα με υγρασια.
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια. Μου εδωσαν τιμη 97 ευρω για το προβολακι και 35 για το σιτακι. Ειναι καλες τιμες για γνησια ή να ρωτήσω και αλλου;

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα κι αλλου.
Συνηθως valeo ειναι. Δες το δεξι σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.