Jump to content
TSI140

Προβολακια Ομιχλης Αγορα Και Εγκατασταση ..

Recommended Posts

Παιδες....καλησπερα..εκανα μια αναζητηση αλλα δεν βρηκα ακριβως αυτο που ψαχνω και ειναι το εξης..

Στο παραπανω αμαξι...θελω να βαλω προβολακια ομιχλης ειναι TSI 140 10/06 θελω δλδ σε 1ο σταδιο γρυλια και το προβολακι. Οχι κατι σε hella με projector το απλο. Βρηκα κατι στο e-bay

http://cgi.ebay.co.uk/VW-GOLF-MK5-FRONT-GRILLE-FOG-LIGHTS-LAMPS-/130483308353?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1e61694741

αυτα ειναι βγαλε βαλε? Η' θα χρειαστω τπτ αλλο πανω σε αυτον τον προφυλακτηρα..??

Γιατι με μια ποιο εκτενη αναζητηση βρηκα και αυτα στο Γερμανικο

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-V-5-Nebelscheinwerfer-NSW-Blenden-HB4-Klarglas-/190430403785?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2c56895cc9

ποιο τσιμπημενη τιμη λογω οτι το προβολακι ειναι ποιο σκουρο δλδ???

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και εσένα,

Θα σου κάνω μια αναφορά με βάση τα εργοστασιακά προβολάκια που φοράει το αμάξι σου.

Οπως βλέπεις και στην φωτογραφία, τα εργοστασιακά έχουν βάσεις στον προφυλακτήρα με 2 βίδες + ένα κούμπωμα και έχουν Part Number 1K0941699C / 700C. Είναι Hella και η ποιότητά τους είναι αρκετά καλή. Στην φωτογραφία μπορείς επίσης να δείς και την εργοστασιακή γρύλια που στην δική μου περίπτωση είναι "2γραμμη" και ταιριάζει με την κεντρική μάσκα.

bumper1.jpg

Στο ebay υπάρχουν πολλές non OEM γρύλιες + προβολάκια, τα οποία :

- Είναι made in Taiwan, κακής ποιότητας και με διάφορες παραλαγές σε γρύλιες και βάσεις στήριξης (2 ή 3 βίδες στήριξης)

- είναι φθηνά και μάλιστα μόνο τα προβολάκια μπορείς να τα βρείς από 30 ευρώ το ζευγάρι, πάντα για non projectors.

- στα aftermarket την καλύτερη ποιότητα έχουν τα DEPO τα οποία είναι αντιγραφή των εργοστασιακών, πάλι made in taiwan αλλά αρκετά καλά, με τιμή περίπου στα 60-70 ευρώ.

Πρόσεξε λοιπόν να δεις πρώτα τί είδους βάσεις στήριξης έχουν στον δικό σου προφυλακτήρα καθώς και η γρύλια που θα αγοράσεις να έχει τον ίδιο αριθμό γραμμών με την κεντρική σου μάσκα και μετά αποφασίζεις. Στο ένα link που δίνεις, τα προβολάκια αντοστοιχούν στα Part Numbers 1Τ0941699D/700D (Jetta/GTi/GT) και δεν κάνουν για το αυτοκίνητό σου.

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μεχρι εδω....αρα τι μου προτεινεις να κανω...να αλλαξω και την μεσαια γριλια ωστε να ειναι ομοιομορφο ?Ποιο σετ να βαλω? Γιατι βλεπω οτι τα περισσοτερα προβολια ειναι ψιλο κοντα στην μαμα γριλια χωρις το προβολι...

Σου επισυναπτω και μια φωτο απο ποιο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα τις εργοστασιακές δεξιά και αριστερά γρύλιες, σαν τις δικές μου στην παραπάνω φωτογραφία, είτε καινούριες είτε από το ebay μεταχειρισμένες. Για τα προβολάκια σου προτείνω να πάρεις aftermarket καινούρια DEPO που έχουν μισή τιμή από τα μαμά και να τα πάρεις από κατάστημα της Αθήνας που θα έχεις και την δυνατότητα να επιβεβαιώσεις ότι ταιριάζουν στις βάσεις του προφυλακτήρα σου. Τα DEPO είναι ίδια με τα εργοστασιακά και περιλαμβάνουν και τις λάμπες.Σου βάζω και τις φωτογραφίες με την αντιστοιχία προς τα μαμα Part Numbers για GTI (πάνω) και για το δικό σου (κάτω).

Κώστας

depor.jpg

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι στιγμης..αρα παμε για το μαμα προβολι αλλα σε depo και γρυλια μαμα???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εβγαλα μια ακρη επιτελους..! Αλλα σημερα....ειχα ενα ατυχημα και μου εσπασε η κατω γρυλλια...:-( Δεν μπορω να βρω τον κωδικο της με τιποτα ομως.... οι γρυλιες απο τα προβολακια ειναι αυτες τελικα..

http://cgi.ebay.de/VW-Golf-V-5-NSW-Nebellampen-Gitter-Grill-original-/400158057812?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item5d2b476554

και η κεντρικη που ειχα ηταν αυτη...

τι κωδικο εχει ???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μην κάνεις το λάθος και πας στην αντιπροσωπία!!Θα σου ζητήσουν τρελά λεφτά....περίπου στα 300 και βάλε!!Το καλύτερο είναι να τα αγοράσεις απο το e-bay ή σε κάμμια μάντρα με ανταλλακτικά αυτοκινήτων!Τα αγοράζεις και πας σε έναν μάγκα ηλεκτρολόγο και σου βάζει μια χαρά!!!Εγώ έτσι έκανα τουλάχιστον και γλίτωσα 200 ευρώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

αν θελήσω να περάσω δηλαδή προβολάΚια στο αμάξι χρειάζομαι τα εξής

-ΠροβολάΚια αριστερό-δεξι

-Γρύλιες αριστερα-δεξιά

-Καλωδίωση (αυτή της Kufatek που αναφέρεται στον παραπανω οδηΓο)

-διαΚόπτη εσωτεριΚό

υποθέτω το ρελεδάΚι Κλπ τα αναλαμβανει ο ηλεΚτρολόΓος. χρειάζεται Και VAG-COM η τοποθέτηση ή μονο αν αΚολουθήσεις τον ερΓοστασιαΚό τρόπο?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά Και από μένα.. Θα ήΘελα να ρωτήσω Και εγώ με την σειρά μου, για προβολάΚια σε απλό golf V TSI Trendline έΚδοση νομίζω λέγεται, πρέπει να αλλαχτεί Και ο διαΚόπτης που ανάβουν τα φώτα που είναι μέσα στο αμάξι? Πόσο πάει αυτός Και που τον βρίσΚω? ευχαριστώ πολύ, Καλό σας απόγευμα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά Και από μένα.. Θα ήΘελα να ρωτήσω Και εγώ με την σειρά μου, για προβολάΚια σε απλό golf V TSI Trendline έΚδοση νομίζω λέγεται, πρέπει να αλλαχτεί Και ο διαΚόπτης που ανάβουν τα φώτα που είναι μέσα στο αμάξι? Πόσο πάει αυτός Και που τον βρίσΚω? ευχαριστώ πολύ, Καλό σας απόγευμα..

το πιο σοβαρο απο ολα ειναι τα ηλεΚτριΚα Και πως Θα τα εγΚαταστισεις

Link to comment
Share on other sites

το πιο σοβαρο απο ολα ειναι τα ηλεΚτριΚα Και πως Θα τα εγΚαταστισεις

Ναι συμφωνώ απολύτως φίλε μου για αυτό Και η δουλειά Θα γίνει ( αν γίνει ) σε ηλεΚτρολόγο.. Όμως τελιΚά τι πρέπει να γίνει? Πρέπει να αγοράσω τις γρύλιες, τα προβολάΚια Και τον νέο στρογγυλό διαΚόπτη?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ απολύτως φίλε μου για αυτό Και η δουλειά Θα γίνει ( αν γίνει ) σε ηλεΚτρολόγο.. Όμως τελιΚά τι πρέπει να γίνει? Πρέπει να αγοράσω τις γρύλιες, τα προβολάΚια Και τον νέο στρογγυλό διαΚόπτη?

επειδη ειχα το ιδιο διλλημα οταν ειχα το polo 9n 16v (δεν ειχα προβολαΚια) προσωπιΚα (μιλαμε για το τι Θα εΚανα εγω) επειδη ολη η διαδιΚασια ειναι λιγο δυσΚολη (τουλαχιστον για μενα) Θα πηγαινα στην αντι/πεια Και Θα προσπαΘουσα να Κανω παζαρια!!! εΚτος αν εχεις <<διΚο σου>> ηλεΚτρολογο!!!! απο υλιΚα ειναι αυτα που ειπαν τα παιδια παραπανω- ελπιζω να μην ξεχασα Κτ

Link to comment
Share on other sites

Εδω μΕσα υπαρχΕι Ενας οδηγος που ΕιχΕ δωσΕι Ενα παλικαρι για κατΕβασμα, αν ψαξΕις μΕ τον ορο στο google "vw golf v fog lights DIY" θα βρΕις αυτο που θΕς. τΕχνικα δυσκολο δΕν Ειναι αφου θΕς 2 γρυλιΕς ,2 προβολακια, 1 ρΕλΕ 12v καλωδιο και τον διακοπτη. ΠΕρνας τα προβολια τα οποια θΕλουν ρΕυμα και γΕιωση τα συνδΕΕις μαζι.ΕπΕισης την γΕιωση τους πανω σΕ μια βιδα στο σασι ή στο (-) της μπαταριας. τωρα το ρΕλΕ ΕχΕι 5 ΕπαφΕς (θα τις δΕις ποιΕς Ειναι). χονδρικα στα λΕω....στην μια Επαφη παιρνΕις "καθαρο" ρΕυμα απο την μπαταρια , στην αλλη Επαφη πας γΕιωση στο σασι ή στο (-) της μπαταριας.στην αλλη Επαφη θΕς το "σημα" για να διΕγΕιρΕις το ρΕλΕ αρα τι κανουμΕ?.....ΠαμΕ απο τον διακοπτη μπροστα που αγορασαμΕ και απο πισω του ΕχΕις τις ΕπαφΕς τις τρυπουλΕς δλδ που κουμπωνΕι βρισκΕις την αντιστοιχη που οταν τον γυρισΕις αναβΕι τα προβολακια και απο ΕκΕι κλΕβΕις "σημα" μΕ Ενα καλωδιο το οποιο καλωδιο το πας στην Επαφη του ρΕλΕ..! και τΕλος....στην τΕλΕυταια Επαφη απο το ρΕλΕ.....την πας στο (+) απο τα προβολακια ...(θυμησου τι ΕιπαμΕ τα προβολακια θΕλουν ρΕυμα και γΕιωση ρΕυμα θα παρΕις απο την Εξοδο του ρΕλΕ!). αν τα κανΕις αυτα προσΕκτικα μΕ καποιον που ΕχΕι καποιΕς σχΕτικΕς γνωσΕις και Επαφη μΕ την λΕξη πολυμΕτρο θα τΕλΕιωσΕις σΕ 1 ωριτσα τσακ μπαμ.δΕν θΕλΕι τις απΕιρΕς τρΕλλΕς γνωσΕις.. οτι θΕς στην διαθΕση σου.

Edited by Panos140
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι στο ψάξιμο και βρήκα τα παρακάτω αλλά ενώ γενικά ταιριάζουν οι κωδικοί με αυτούς που αναφέρει ο κώστας πιο πάνω στο τέλος έχουν A αντί για C.

http://www.ebay.de/i...=item2c5a5fdac3

http://www.ebay.de/i...=item53e5e1ae77

Επίσης ποιά η ουσιαστική διαφορά Η11 και ΗΒ4?

Βρήκα και αυτά που τα δίνουν πακετάκι

http://www.ebay.de/itm/VW-Golf-5-V-Nebelschei-nwerfer-links-rechts-2003-2007-/230659547061?pt=DE_Autoteile&hash=item35b4615fb5

Edited by Paul_Fsi
Link to comment
Share on other sites

Το εργοστασιακό προβολάκι VW/Hella έχει βίσμα (βάση ) λάμπας HB4 και έχει 3 δοντάκια ασφάλισης. Τα imitation που κοιτάς, συνήθως τα δίνουν με βίσμα H11 και έχουν άλλη πατούρα.

small.gifdsc04052h11_c.jpg

Κώστας

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω και εγω ποσο καιρο να βρω imitation το δεξι προβολακι απο την πλευρα συνοδηγου για golf GT/GTI με λαμπα ΗΒ4 γιατι το δικο μου εσπασε και δεν μπορω να βρω με τπτ.

89 ευρο για καινουριο δεν παιζει να δωσω :/

Link to comment
Share on other sites

Εχω εγώ κάποια περισεβούμενα στην αποθήκη μου αλλά δεν θέλω να το δώσω γιατί θα χαλάσω το ζευγάρι. Γιατί δεν παίρνεις από το ebay ? Είναι πάμφθηνο.

Για να μην πελαγώνεις, η λύση είναι η εξής : Το imitation φαναράκι είναι ολόιδιο με το γνήσιο αλλά έχει Η11 βίσμα.

Αγοράζεις ένα ζευγάρι imitation (22 ευρώ) και αντικαθηστάς την πορτοκαλί βάση του imitation με την διαφανή της δική σου και έτσι γίνεται από H11 -> ΗΒ4 και δεν έχεις πλέον πρόβλημα με την εργοστασιακή καλωδίωση. Το έχω κάνει και είναι μια χαρά λύση.

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Εχω εγώ κάποια περισεβούμενα στην αποθήκη μου αλλά δεν θέλω να το δώσω γιατί θα χαλάσω το ζευγάρι. Γιατί δεν παίρνεις από το ebay ? Είναι πάμφθηνο.

Για να μην πελαγώνεις, η λύση είναι η εξής : Το imitation φαναράκι είναι ολόιδιο με το γνήσιο αλλά έχει Η11 βίσμα.

Αγοράζεις ένα ζευγάρι imitation (22 ευρώ) και αντικαθηστάς την πορτοκαλί βάση του imitation με την διαφανή της δική σου και έτσι γίνεται από H11 -> ΗΒ4 και δεν έχεις πλέον πρόβλημα με την εργοστασιακή καλωδίωση. Το έχω κάνει και είναι μια χαρά λύση.

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Κωστα εκει ακριβως υπαρχει το προβλημα.

εχει σπασει το πορτοκαλι κομματι μαζι με το κατοπτρο και οχι το μπροστα πλαστικο...

την ειχα σκευτει και εγω αυτη την λυση!

στο Ebay που εψαξα βρηκα πολυ φθηνα και σετ μαλιστα αλλα ειναι Η11. τα ΗΒ4 ειναι αρκετα ποιο ακριβα...

εψαξα αρκετα και σε μαντρες κλπ αλλα δυστηχως δεν βρηκα προβολακι για GTI/GTI παρα μονο για τους απλους προφυλακτηρες.

η αληθεια ειναι οτι το ειχα παρατησει εδω και μερικους μηνες μετα τον αρχικο διαστημα που εψαχνα συνεχεια γιατι μου ετυχαν διαφορα και τωρα που βρηκα την ευκαιρια και γενικα θελω να κανω μερικα "μαζεματα" στο αμαξι ηρθε η ωρα να το φιταξω και αυτο 8)

Link to comment
Share on other sites

https://imageshack.com/i/mueovsj

https://imageshack.com/i/gh9b87j

Καλησπερα σε ολους επανερχομαι στο θεμα μια και βλεπω οτι εχει ανοιχτει πριν 3 χρονια.Ειχα τον απλο προφυλακτηρα με προβολακια αυτα με το κατοπτρο (Λογικα Η11).Αλλαξα τον προφυλακτηρα και εβαλα του gti και εβαλα τα προβολακια που ειχα πανω.Ο προφυλακτηρας εχει 3 υποδοχες για βιδες ενω τα προβολακια που εχω εχουν 2.Επειδη αφηνουν κενο πανω στην σιτα θελω να αλλαξω τα προβολακια με αυτα του gti που ειναι κυρτα ωστε να κουμπωσουν σωστα πανω στην σητα.Δεν βρισκω πουθενα προβολακια του gti h11 μονο hb4.Ποιο πανω διαβασα απο τον COSTAS οτι μπορει να αλλαξεις την βαση και να το μετατρεψεις σε hb4.Πως γινεται η αλλαγη ειναι ευκολη η θελει ηλεκτρολογο?και αν πρεπει να αλλαξω την καλωδιωση?

Ευχαριστω

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Πω πω.. Απορώ αφενός που ξέθαψες το θέμα αλλά και αφετέρου με αυτά που έγραφα.. ( πέρασε καιρός και τα έχω ξεχάσει :sorry: .. )

 

Τέλος πάντων, αυτό που ζητάς το έχω κάνει και έχω βάλει προβολάκια από GTi.. αλλά δεν θυμάμαι και πολλά από τότε.

 

Η διαφορά στα προβολάκια φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Και τα 2 προβολάκια είναι διαιρούμενα και αλλάζεις μεταξύ τους βάσεις.

 

Κώστας

post-7187-0-69963100-1395780146_thumb.jp

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Πω πω.. Απορώ αφενός που ξέθαψες το θέμα αλλά και αφετέρου με αυτά που έγραφα.. ( πέρασε καιρός και τα έχω ξεχάσει :sorry: .. )

Τέλος πάντων, αυτό που ζητάς το έχω κάνει και έχω βάλει προβολάκια από GTi.. αλλά δεν θυμάμαι και πολλά από τότε.

Η διαφορά στα προβολάκια φαίνεται στην παρακάτω φωτογραφία. Και τα 2 προβολάκια είναι διαιρούμενα και αλλάζεις μεταξύ τους βάσεις.

Κώστας

DSC_4539.JPG

Στην φωτο που εχεις βαλει το ενα εινα h11 και το αλλο hb4?Και για τον προφυλακτηρα του gti που εχω ποιο απο τα δυο μπαινει γιατι βλεπω εχει διαφορα το ενα με το αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.