Jump to content
TSI140

Προβολακια Ομιχλης Αγορα Και Εγκατασταση ..

Recommended Posts

Δεν είμαι και 100% σίγουρος.. αλλά εαν θυμάμαι καλά ο imitation προφυλακτήρας GTi έχει 3 βίδες στήριξης για κάθε προβολάκι ομίχλης. Μπαίνει λοιπόν το δεξιά προβολάκι με την ποιό φάλτσα πρόσοψη (καφέ) το οποίο έχει 3 βάσεις στήριξης. Ομως, τα εικονιζόμενα προβολάκια έχουν  διαφορετικό βίσμα & λάμπα.. έτσι κάνεις τράμπα τις βάσεις τους και είσαι OK. 

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον imitation προφυλακτηρα gti εχω και καλα θυμασαι εχει τρεις βασεις στηριξεις.Το προβολακια που εχω τωρα πανω ειναι στρογγυλλα χωρις καμπυλη και εχουν 2 βασεις ειναι αυτα που μπαινουν στο κανονικο προφυλακτηρα.Δηλαδη αν παρω hb4 προβολακια και αλλαξω μονο τις βασεις και δεν αλλαξω καλωδιωσεις θα δουλευουν κανονικα?Για να γινει αλλαγη στις βασεις ειναι ευκολο μπορω να το κανω μονος μου η πρεπει να παω σε ηλεκτρολογο?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Τι ηλεκτρολόγους και μ...ες ? ... 5 λεπτά υπόθεση είναι και θα την κάνεις μόνος σου την αλλαγή. Τα ίδια έκανα και εγώ δεν πείραξα καθόλου τα ηλεκτρικά και είναι super το αποτέλεσμα

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Τι ηλεκτρολόγους και μ...ες ? ... 5 λεπτά υπόθεση είναι και θα την κάνεις μόνος σου την αλλαγή. Τα ίδια έκανα και εγώ δεν πείραξα καθόλου τα ηλεκτρικά και είναι super το αποτέλεσμα

Κώστας

Οκ φιλε σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις αυριο κιολας θα κανω την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/845/avzb.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/534/jmyi.jpg

Aλλαξα τα προβολακια ομιχλης τα στογγυλα του απλου προφυλακτηρα με τα προβολακια αυτα με την καμπυλη του gti.Βιδωσα και στις 3 τρυπες που εχει πανω ο προφυλακτηρας και οταν εβαλα τι σιτες αφηνουν αυτο το μεγαλο κενο που ειναι στις φωτο.Η δεν κουμπωσα σωστα τις σιτες η δεν κανουν αυτα τα προβολακια σε αυτες τις σιτες.Υπαρχει καποιος που εχει βαλει σε προφυλακτηρα gti τα προβολακια του gti ?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μπορει να εχω βαλει λαθος τις σιτες?

Οί σίτες δεν μπορούν να μπούν λάθος!

 

Ο προφυλακτήρας που έβαλες είναι original GTI ή imitation?

 

Αν είναι imitation ταιριάζουν ακριβώς τα μαμά προβολάκια και όχι του GTI. Ακριβώς όπως το λέει και ο jim75

 

Δοκίμασες τα μαμά προβολάκια και δεν ταίριαζαν?

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Τους εμπιστεύομαι γιατι Αγόρασα τον προφυλακτηρα απο εκει και ειναι πολυ καλής ποιότητας. Τα προβολακια τα εχουν 60€. Ειναι καλη η τιμή ή μπορω να τα βρω αλλού φθηνότερα ;

http://www.gabriel-brothers.de/product/VW-Golf-5/VW-GOLF-5-V-NEBELSCHEINWERFER-SET-MIT-H11-LEUCHTMITTEL.html

Link to comment
Share on other sites

Οί σίτες δεν μπορούν να μπούν λάθος!

Ο προφυλακτήρας που έβαλες είναι original GTI ή imitation?

Αν είναι imitation ταιριάζουν ακριβώς τα μαμά προβολάκια και όχι του GTI. Ακριβώς όπως το λέει και ο jim75

Δοκίμασες τα μαμά προβολάκια και δεν ταίριαζαν?

Ναι τον imitation προφυλακτηρα εχω.Οταν λετε τα μαμα προβολακια του απλου προφυλακτηρα εννοειται?Αν ναι αυτα ειχα και αφηνα κενο σε παραπανω ποστ εχω ανεβασει φωτο.Οταν εννοω λαθος εννοω να μην την εχω κουμπωσει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τον imitation προφυλακτηρα εχω.Οταν λετε τα μαμα προβολακια του απλου προφυλακτηρα εννοειται?Αν ναι αυτα ειχα και αφηνα κενο σε παραπανω ποστ εχω ανεβασει φωτο.Οταν εννοω λαθος εννοω να μην την εχω κουμπωσει σωστα.

Τα δικά σου προβολάκια ήταν αυθεντικά ή όχι?

 

Από τις φωτογραφίες που είδα παραπάνω νομίζω ότι είχαν πολύ μικρό κενό (έτσι φαίνεται τουλάχιστον απο τις φωτό). Αυτά που έχεις βάλει τώρα έχουν τεράστιο κενό, σωστά?

 

Απο τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει λάθος κούμπωμα στις σίτες! Γιατί δεν πας σε ένα ηλεκτρολόγο αυτοκ/των ή σε μια αντιπροσωπεία να σου πουν τη γνώμη τους. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό!

 

Πάρε μαζί σου και τα παλιά προβολάκια για δοκιμή.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, 

 

Ο Imitation προφυλακτήρας που έχεις έχει σίτες που ταιριάζουν στα προηγούμενα προβολάκια σου. Οπως καταλαβαίνεις δεν κάνεις κάτι λάθος απλά πρέπει να αγοράσεις άλλες σίτες (απο GTi ) ώστε να ταιριάζουν οι οπές στα προβολάκια σου. Αυτό έχω κάνει και εγώ στα δικά μου. Δες την φωτογραφία και θα καταλάβεις 

 

Κώστας

post-7187-0-79768600-1396087617_thumb.jp

Edited by COSTAS_
Link to comment
Share on other sites

Νίκο,

Ο Imitation προφυλακτήρας που έχεις έχει σίτες που ταιριάζουν στα προηγούμενα προβολάκια σου. Οπως καταλαβαίνεις δεν κάνεις κάτι λάθος απλά πρέπει να αγοράσεις άλλες σίτες (απο GTi ) ώστε να ταιριάζουν οι οπές στα προβολάκια σου. Αυτό έχω κάνει και εγώ στα δικά μου. Δες την φωτογραφία και θα καταλάβεις

Κώστας

Δηλαδη πρεπει να αλλαξω τις σιτες τις immitation με τις μαμα του gti?.Εσυ βλεπ ω εχεις βαλει σιτα του gt τις εβαλες γιατι αυτες μονο κανουν οι απλα αλλαξες τις σιτες του gti με του gt .Aν βαλω την μαμισια σιτα του gti θα κουμπωνει στον immitation προφυλακτηρα; Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Τους εμπιστεύομαι γιατι Αγόρασα τον προφυλακτηρα απο εκει και ειναι πολυ καλής ποιότητας. Τα προβολακια τα εχουν 60€. Ειναι καλη η τιμή ή μπορω να τα βρω αλλού φθηνότερα ;

http://www.gabriel-brothers.de/product/VW-Golf-5/VW-GOLF-5-V-NEBELSCHEINWERFER-SET-MIT-H11-LEUCHTMITTEL.html

Αυτα ειναι οι προβολεις ομιχλης για το gti αν εχεις τον imitation προφυλακτηρα δεν εφαρμοζουν καλα αφηνουν κενο και δεν κουμπωνει καλα η σιτα και οπως γραφουν παραπανω πρεπει να αλλαχτουν οι σιτες.Περιμενε λιγο να επιβεβαιωσουμε το θεμα.Αν εχεις τον αυθεντικο προφυλακτηρα δεν θα εχεις προβλημα.Αν σε ενδιαφερει η μαρκα εγω βρηκα σε site αυθεντικα hella προβολεις ομιχλης 80 ευρω και τα δυο και απο εκει τα πηρα. Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά σου προβολάκια ήταν αυθεντικά ή όχι?

Από τις φωτογραφίες που είδα παραπάνω νομίζω ότι είχαν πολύ μικρό κενό (έτσι φαίνεται τουλάχιστον απο τις φωτό). Αυτά που έχεις βάλει τώρα έχουν τεράστιο κενό, σωστά?

Απο τις φωτό δεν μπορώ να καταλάβω αν υπάρχει λάθος κούμπωμα στις σίτες! Γιατί δεν πας σε ένα ηλεκτρολόγο αυτοκ/των ή σε μια αντιπροσωπεία να σου πουν τη γνώμη τους. Μπορεί να είναι κάτι πολύ απλό!

Πάρε μαζί σου και τα παλιά προβολάκια για δοκιμή.

Τα προβολακια του απλου που ειχα ηταν original αλλα h11.Ναι πριν με τα προβολακια τα μαμα ειχα μικρο κενο και καποιος μου ειπε οτι το κενο δημιουργειται επειδη δεν ειναι κυρτα τα προβολακια και για αυτο εβαλα του gti.Τα προβολακια μπαινουν τελεια πανω στον προφυλακτηρα και οταν βαζω τις σιτες ενω απο τη μια μερα κουμπωνει καλα καλα απο την αλλη μερια εκει που ειναι το προβολακι δεν κουμπωνει καλα. Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Ως πατεντα  εχει  ειπωθει πιο παλια  στα  μαμα προβολακια,  οτι  βαζεις  παξιμαδακια  προσθετα στις  βιδες  απο τα προβολακια ωστε  να τα πιεζει να καθονται ακριβως στην σωστη θεση.Δοκιμασε το :acute:

 Ποιο μοντελο εχεις? Γιατι το  δικο μου που ειναι  tsi  my 2007 εχει μαμα  ΗΒ4 προβολακια..

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

2008 Tsi 122.Tην εκανα την πατεντα αλλα παλι αφηνε κενο.Αν αλλαξω τις σιτες και βαλω μαμα σιτες gti θα κουμπωνουν σωστα στον imitation προφυλακτηρα?

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα σιτες απο μαμα gti και κουμπωσαν τελεια και οι σιτες και τα προβολακια χωρις πατεντες.Τελικα ειχε δικιο ο κωστας που ελεγε οτι πρεπει να αλλαξω σιτες.Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και ειδικα τον Κωστα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι εχω τα προβολακια αλλα δεν εχω τα καλωδια. ποσο παει να τα ζωντανεψω και αν μπορω να το κανω μονος μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα,

 

Νέος στο φόρουμ και νεος κάτοχος ενος Golf 6 TDI,

 

Θα ήθελα να με βοηθήσετε και να μου πείτε συμβουλές-μαγαζιά που έχετε εγκαταστήσει ή ηλεκτρολόγο για να κάνω εγκατάσταση προβολείς ομίχλης.

Σήμερα έκανα ένα τηλεφώνημα σε ένα μαγαζί που εμπορεύεται προιόντα σχετικά και μου είπε ότι για να μπούν προβολείς ομίχλης συνιστάται να χρησιμοποιηθεί ένας απλός διακόπτης που θα περάσει ο ηλεκτρολόγος σε οποιοδήποτε σημείο του υποδείξω στον εσωτερικό χώρο του αυτοκινήτου,γιατί αν συνδεθούν στον διακόπτη τον φώτων που έχω θα εμφανίσει σφάλμα στον εγκέφαλο, διότι μπορεί ο εγκέφαλος να μην δέχεται τους προβολείς , γνωρίζεται αν αληθεύει ? η απλώς ο ηλεκτρολόγος του δεν το αναλαμβάνει η δεν το ξέρει?

Το αυτοκίνητο δεν έχει προβολείς, παρατήρησα όμως ότι ο διακόπτης των φώτων μου έχει δύο θέσεις που τραβίεται προς τα έξω, στην πρώτη ανάβει η ένδειξη των προβολέων ακρίβως αριστερά του σε πρασινο χρώμα και στην δευτερη θέση ανάβει το πίσω φως ομίχλης.

Έχω την αισθηση ότι ο διακόπτης θα μπορεί να υποστηρίξει την σύνδεση για προβολείς.

Τέλος χωρίς να κουράσω, την αγορά των ανταλλακτικών θα ψάξω να την κάνω απο ανταλλακτικά μετ/να , να πάρω τις γρύλιες και τους προβολείς, σκέφτομαι μετά να βρώ έναν καλό ηλεκτρολόγο που να έχει εγκαταστήσει ξανά και να παρθούν τα απαραίτητα υλικά, καλώδια, ρελέ, κλπ και να γινει σωστή και ολοκληρωμένη εγκατάσταση, θα ήθελα να μου πείτε που μπορώ σε ποιον μπορώ να απευθυνθώ και αν δεν θέλετε να αναφερθούν τηλ και ονόματα, στείλτε μου μύνημα.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

πως θα βγαλει σφαλμα αφου εχει ετοιμο τον διακοπτη για προβολακια ?  ρωτα σε κανεναν καλο ηλεκτρολογο αν αναλαμβανει να το κανει με αυτον τον διακοπτη και μην τρυπάς και βαζεις άλλους εξτρα. αν δε βρεις πηγαινε αντιπροσωπια.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε οτι προβλέπει ο κατασκευαστης, τίποτα αλλο δεν αξίζει για το αυτοκίνητο που έχεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οι τροποι για να βαλεις προβολακια ειναι 2.

Ο ενας ειναι εργοστασιακα αλλαζοντας διακοπτη με τυπου με προβολακια και κανοντας καλωδιωση μεσω μοναδας cecm και ενεργοποιηση μεσω vagcom

Ο αλλος ειναι αυτος που σου ειπε με ρελε και αντιστοιχα διακοπτη ξεχωριστο.

Ο πρωτος θελει να γνωριζει και να μην ειναι απλα ηλεκτρολογος.

Ο δευτερος οποιοσδηποτε ηλεκτρολογος στον κανει.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.