Jump to content
toul

Προβλημα Με Τα Παραθυρα

Recommended Posts

εχω το golf5 και απο την στιγμη που το εχω παρει, παρουσιασε το εξης προβλημα..

οταν μπαινεις στο αμαξι κρυο... και βαζεις μπρος.. πατας τα παραθυρα να ανοιξουν και δεν ανταποκρινονται.. μετα απο 1 2 λεπτα ομως λιτουργουν κανονικα.

αρχικα το εκανε μονο στου οδηγου.. επειτα και στου συνοδηγου..

το εκανε που και που και πλεον το κανει μονιμα..

τωρα πια.. κανει και το αλλο.. ανεβαζω τα παραθυρα και κλεινο το διακοπτη και αν δεν εχουν προλαβει να ανεβουν.. κατεβαινουν.

αλλες φορες παλι ενω τα παταω να ανεβουν ξαφνικα κατεβαινουν.

ειχα παει παλιοτερα στο παζαροπουλο ο ποιος εκλεισε.. και μου ειπε οτι δε μπορει να μου τα κανει στην εγγυηση γιατι εχω βαλει μεβρανες στα τζαμια και βγαινει το αμαξι εκτος εγγυησης..

ομως.. οι πορτες δεν εχουν ανοιχτει κατα το περασμα που εγινε στο να μπουν οι μεβρανες..

επισης.. το προβλημα δεν ειναι μηχανικο.. δεν εχει προβλημα καποιος μηχανισμος.. αλλα σαν να αργει να δωσει εντολη να ανοιξουν..

κατα τα αλλα δεν εχει κανενα προβλημα στο ανεβασμα κατεβασμα με τις μεβρανες..

ξερεις κανεις κατι να μου πει? μπορω να παω στην ετεα ή στο μανδυλα και να μου το καλυψουν στην εγγυηση?

να παω να βγαλω τις μεβρανες για να μου το κανουν ?

υπαρχει επισης καποιο εξουσιοδοτημενο σερβισ στη Θεσσαλονικη εκτος αυτων των δυο που ειπα..?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση απο οτι καταλαβα να στη χαρισουν,φυσικα δεν φταινε οι μεβρανες...τωρα που θαβρεις γατο να το φτιαξει..δεν ξερω μου ακουγεται για κατι παντως που να ρυθμιζει ολα αυτα..μηπως εχει βγαλει καμια βλαβη?το σκαναρισες με vagcom?τραβα σε ηλεκτρολογο....που να ασχολειται με αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις και τα εξής.

1) Να καθαρίσεις τις ράγες που σύρονται τα παράθυρα με ένα πινέλλο και να τις ψεκάσεις με ένα σπρέυ σιλικόνης.

2) Να αποσυνδέσεις για λίγο τη μπαταρία και να κάνεις reset στα ππαράθυρα.

Link to comment
Share on other sites

εχω το golf5 και απο την στιγμη που το εχω παρει, παρουσιασε το εξης προβλημα..

οταν μπαινεις στο αμαξι κρυο... και βαζεις μπρος.. πατας τα παραθυρα να ανοιξουν και δεν ανταποκρινονται.. μετα απο 1 2 λεπτα ομως λιτουργουν κανονικα.

αρχικα το εκανε μονο στου οδηγου.. επειτα και στου συνοδηγου..

το εκανε που και που και πλεον το κανει μονιμα..

τωρα πια.. κανει και το αλλο.. ανεβαζω τα παραθυρα και κλεινο το διακοπτη και αν δεν εχουν προλαβει να ανεβουν.. κατεβαινουν.

αλλες φορες παλι ενω τα παταω να ανεβουν ξαφνικα κατεβαινουν.

ειχα παει παλιοτερα στο παζαροπουλο ο ποιος εκλεισε.. και μου ειπε οτι δε μπορει να μου τα κανει στην εγγυηση γιατι εχω βαλει μεβρανες στα τζαμια και βγαινει το αμαξι εκτος εγγυησης..

ομως.. οι πορτες δεν εχουν ανοιχτει κατα το περασμα που εγινε στο να μπουν οι μεβρανες..

επισης.. το προβλημα δεν ειναι μηχανικο.. δεν εχει προβλημα καποιος μηχανισμος.. αλλα σαν να αργει να δωσει εντολη να ανοιξουν..

κατα τα αλλα δεν εχει κανενα προβλημα στο ανεβασμα κατεβασμα με τις μεβρανες..

ξερεις κανεις κατι να μου πει? μπορω να παω στην ετεα ή στο μανδυλα και να μου το καλυψουν στην εγγυηση?

να παω να βγαλω τις μεβρανες για να μου το κανουν ?

υπαρχει επισης καποιο εξουσιοδοτημενο σερβισ στη Θεσσαλονικη εκτος αυτων των δυο που ειπα..?

ευχαριστω.

σιγουρα ειναι το εγκεφαλακι comfort.Αφου το κανει σε ολα τα παραθυρα και τυχαια σφαλματα.Αν εχεις καλωδιο ριξε μια ματια για σφαλματα γιατι μπλοκαρει με λαθος εντολες.Εμενα μου κολαγαν και δεν κατεβαιναν για οταν εβαζα μπροστα για κανα λεπτο αραια και που και μου ανοιγε την ηλιοροφη.Βλαβη μου εβγαζε ο πισω διακοπτης του πορτμπαγκαζ.

Τα ελυσα τα πλακωσα με σπρει και απο το καλοκαιρι ειμαι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το vagcom?

καλα δεν επρεπε αυτοι στην αντιπροσωπεια να το ελεξουν κανονικα? ο ηλεκτρολογος τους...

οταν το πηγα το ειδε ενας με το ματι.. αλλα οταν το αμαξι δουλευει δεν το παρουσιαζει.. πρεπει να μεινει λιγη ωρα σβηστο και μετα να το ανοιξεις και το παρουσιαζει.. και αυτος ειπε μια χαρα ειναι :S

να βγαλω τις μεβρανες και να παω να μου το κανουν?

ή να το παω στον ηλεκτρολογο τους ετσι οπως ειναι να το βαλεις αυτος σε αυτο το vagcom που λετε..

αυτο τι ειναι ? εκεινο το μηχανημα του χεριου που το συνδεεις στο αμαξι και σου βγαζει τις βλαβες?

σορυ αλλα ειμαι λιγο ασχετη..

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι το vagcom?

καλα δεν επρεπε αυτοι στην αντιπροσωπεια να το ελεξουν κανονικα? ο ηλεκτρολογος τους...

οταν το πηγα το ειδε ενας με το ματι.. αλλα οταν το αμαξι δουλευει δεν το παρουσιαζει.. πρεπει να μεινει λιγη ωρα σβηστο και μετα να το ανοιξεις και το παρουσιαζει.. και αυτος ειπε μια χαρα ειναι :S

να βγαλω τις μεβρανες και να παω να μου το κανουν?

ή να το παω στον ηλεκτρολογο τους ετσι οπως ειναι να το βαλεις αυτος σε αυτο το vagcom που λετε..

αυτο τι ειναι ? εκεινο το μηχανημα του χεριου που το συνδεεις στο αμαξι και σου βγαζει τις βλαβες?

σορυ αλλα ειμαι λιγο ασχετη..

Τις μεμβρανες μην τις πειραξεις δεν ευθυνονται.

Link to comment
Share on other sites

εχω το golf5 και απο την στιγμη που το εχω παρει, παρουσιασε το εξης προβλημα..

οταν μπαινεις στο αμαξι κρυο... και βαζεις μπρος.. πατας τα παραθυρα να ανοιξουν και δεν ανταποκρινονται.. μετα απο 1 2 λεπτα ομως λιτουργουν κανονικα.

αρχικα το εκανε μονο στου οδηγου.. επειτα και στου συνοδηγου..

το εκανε που και που και πλεον το κανει μονιμα..

τωρα πια.. κανει και το αλλο.. ανεβαζω τα παραθυρα και κλεινο το διακοπτη και αν δεν εχουν προλαβει να ανεβουν.. κατεβαινουν.

αλλες φορες παλι ενω τα παταω να ανεβουν ξαφνικα κατεβαινουν.

ειχα παει παλιοτερα στο παζαροπουλο ο ποιος εκλεισε.. και μου ειπε οτι δε μπορει να μου τα κανει στην εγγυηση γιατι εχω βαλει μεβρανες στα τζαμια και βγαινει το αμαξι εκτος εγγυησης..

ομως.. οι πορτες δεν εχουν ανοιχτει κατα το περασμα που εγινε στο να μπουν οι μεβρανες..

επισης.. το προβλημα δεν ειναι μηχανικο.. δεν εχει προβλημα καποιος μηχανισμος.. αλλα σαν να αργει να δωσει εντολη να ανοιξουν..

κατα τα αλλα δεν εχει κανενα προβλημα στο ανεβασμα κατεβασμα με τις μεβρανες..

ξερεις κανεις κατι να μου πει? μπορω να παω στην ετεα ή στο μανδυλα και να μου το καλυψουν στην εγγυηση?

να παω να βγαλω τις μεβρανες για να μου το κανουν ?

υπαρχει επισης καποιο εξουσιοδοτημενο σερβισ στη Θεσσαλονικη εκτος αυτων των δυο που ειπα..?

ευχαριστω.

Ακριβος το ιδιο κανει και εμενα.

Μου το εκανε απο την πρωτη μερα αλλα δεν ηξερα οτι ειναι προβλημα νομιζα οτι ετσι ειναι το φυσιολογικο του και δεν το εδωσα σημασια. πλεον τωρα που το καταλαβα ειμαι εκτος εγγυησης.

Εχει τηχη να κανω και scan με vag-com και δεν εβγαλε κατι οπως ετυχη να αποσυνδεσω και την μπαταρια.

Δεν εγινε κατι.

Α εχω και εγω μεβρανες, οπως και συναγερμο που μου ανοιξε την πορτα για να τον βαλει αλλα το εκανε και πριν τον τοποθετησω.

Link to comment
Share on other sites

το πηγα στην ετεα για σερβισ το αμαξι.

ζητησα να μου κανουν και αυτο στην εγγυηση.

μου ειπαν αρχικα οκ.

υστερα μου ειπαν οτι το περασαν σε αυτο το μηχανημα που λετε στον ελεγχο αλλα δεν εδειξαν να εχουν προβλημα ουτε καποια βλαβη.

εντομεταξυ αυτος το ελεξε αν ανοιγουν κλεινουν οκ κλπ... οτι να ναι.. μα εγω δεν ειπα ποτε οτι εχουν προβλημα στο να ανοιξουν και να κλεισουν γενικα.

το προβλημα ειναι οταν το αμαξι ειναι κρυο.. οταν πας να το παρεις ενω εχει κατσει πχ 2 ωρες.. τοτεσ δεν ανοιγουν αμεσως καθυστερουν μισο με ενα λεπτο.αργει να παρει εντολη. δεν φαινεται να εχει κανενα προβλημα στο ανοιγμα κλεισιμο..

επισης μου ειπε καποιος γνωστος οτι οταν το προβλημα ειναι η πλακετα.. δεν το εμφανιζει σε αυτο το μηχανημα.. ισχυει κατι τετοιο?

τι πρεπει να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

τωρα πια.. κανει και το αλλο.. ανεβαζω τα παραθυρα και κλεινο το διακοπτη και αν δεν εχουν προλαβει να ανεβουν.. κατεβαινουν.

αλλες φορες παλι ενω τα παταω να ανεβουν ξαφνικα κατεβαινουν.

αυτο ακριβως κανει κ εμενα....κ του κολλητου μου...κ αρκετα 5αρια απ'οτι ξερω.....ειναι σαν το "check engine"....μετα απο καιρο το συνηθιζεις κ ολα καλα....startle.gif

Link to comment
Share on other sites

τωρα πια.. κανει και το αλλο.. ανεβαζω τα παραθυρα και κλεινο το διακοπτη και αν δεν εχουν προλαβει να ανεβουν.. κατεβαινουν.

αλλες φορες παλι ενω τα παταω να ανεβουν ξαφνικα κατεβαινουν.

αυτο ακριβως κανει κ εμενα....κ του κολλητου μου...κ αρκετα 5αρια απ'οτι ξερω.....ειναι σαν το "check engine"....μετα απο καιρο το συνηθιζεις κ ολα καλα....startle.gif

Αυτο ακριβος και σε μενα σε golf 5 και οπως λες απλα το συνηθησα.

Link to comment
Share on other sites

το πηγα στην ετεα για σερβισ το αμαξι.

ζητησα να μου κανουν και αυτο στην εγγυηση.

μου ειπαν αρχικα οκ.

υστερα μου ειπαν οτι το περασαν σε αυτο το μηχανημα που λετε στον ελεγχο αλλα δεν εδειξαν να εχουν προβλημα ουτε καποια βλαβη.

εντομεταξυ αυτος το ελεξε αν ανοιγουν κλεινουν οκ κλπ... οτι να ναι.. μα εγω δεν ειπα ποτε οτι εχουν προβλημα στο να ανοιξουν και να κλεισουν γενικα.

το προβλημα ειναι οταν το αμαξι ειναι κρυο.. οταν πας να το παρεις ενω εχει κατσει πχ 2 ωρες.. τοτεσ δεν ανοιγουν αμεσως καθυστερουν μισο με ενα λεπτο.αργει να παρει εντολη. δεν φαινεται να εχει κανενα προβλημα στο ανοιγμα κλεισιμο..

επισης μου ειπε καποιος γνωστος οτι οταν το προβλημα ειναι η πλακετα.. δεν το εμφανιζει σε αυτο το μηχανημα.. ισχυει κατι τετοιο?

τι πρεπει να κανω τωρα?

Λοιπόν! Το ίδιο κάνει κ εμένα. Το ξεκίνησε πρίν κάτι μήνες που είχε μείνει σε ακινησία για ένα διάστημα κ είχε μείνει απο μπαταρία... Απο το φόρτισμα της μπαταρίας κ μετά που ξαναδούλεψε, κάθε φορά που το βάζω μπροστά, δεν κατεβαίνουν αμέσως τα παράθυρα κ οι καθρέφτες δεν κουνιούνται (για τσεκαρέ το κι αυτό) παρα μόνο μετά απο μερικά δευτερόλεπτα... Το κοίταξα στο vag-com κ δε βγάζει βλάβη. Εγώ πιστεύω πως χρειάζεται κάποια κωδικοποίηση που μπορεί να έχασε λόγο του οτι έμεινε χωρίς ρεύμα για κάποιο διάστημα. Άν ξέρει κάποιος ας μας πεί...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να θυμηθω ενα σαιτ που ειχε οδηγιες.για.λυσιμο και καθαρισμο του κομφορτ εγκεφαλου.

ειχαν οξειδωθει οι επαφες του.αν εχει καποιος ενα γατο που μπορει να του ριξει μια ματια.

Link to comment
Share on other sites

που καταληγουμε?

οτι πρεπει εμεις να λυσουμε το προβλημα?

η αντιπροσωπεια για ποιο λογο υπαρχει? μονο για να λενε οτι αν δε κανουμε το σερβισ εκει θα βγουμε εκτος εγγυησης?

αφου δε καλυπτει τιποτα :shok:

Link to comment
Share on other sites

που καταληγουμε?

οτι πρεπει εμεις να λυσουμε το προβλημα?

η αντιπροσωπεια για ποιο λογο υπαρχει? μονο για να λενε οτι αν δε κανουμε το σερβισ εκει θα βγουμε εκτος εγγυησης?

αφου δε καλυπτει τιποτα :rolleyes:

Toulάκι... Άν ποντάρεις στη αντιπροσωπία... σώθηκες!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να τα καταφέρεις!

προς το παρον.. εχω επικοινωνησει με την κοσμοκαρ (εστειλα εμαιλ).. και την επομενη μερα με καλεσαν απο την ετεα να ξαναπαω το αμαξι, επισης με καλεσαν και απο τη κοσμοκαρ για να επιβεβαιωσουν οτι με καλεσε η ετεα.

εχω παει ξανα το αμαξι εκει.

να δουμε τωρα τι θα γινει.. οσο και αστειο να φαινεται.. οτι το προβλημα ειναι καποιο ελαχιστο χρονικο διαστημα ... ειναι ενοχλητικο οταν χρησιμοποιηεις ενα αμαξι καθε μερα..

επισης.. αφου μεσα στον 1.5 χρονο εχει χειροτερεψει και εχει βγαλει κ αλλο προβλημα με τα παραθυρα.. δε μπορω να σκεφτω οτι ας ειναι ετσι θα το συνηθισω... δε ξερω αυριο αν θα γινει ακομη χειροτερα..

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλαβω γιατί καθως κλείνω τα παραθυρα να κλεισω τον διακόπτη και να μην περιμένω να

ανέβουν πλήρως και μετα να σβήσω την μηχανή:goodjob:

το διάβασα και σε άλλο topic και μου έκανε εντύπωση -είναι αυτονόητο ότι έτσι ξελυγώνεις την μπαταρία ...και

αυξανεις τις πιθανότητες να "μπερδέψεις" τον εγκέφαλο κλείνοντας τον διακόπτη ενώ ήδη του έχεις δώσει μία

εντολή

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλαβω γιατί καθως κλείνω τα παραθυρα να κλεισω τον διακόπτη και να μην περιμένω να

ανέβουν πλήρως και μετα να σβήσω την μηχανή:logik:

το διάβασα και σε άλλο topic και μου έκανε εντύπωση -είναι αυτονόητο ότι έτσι ξελυγώνεις την μπαταρία ...και

αυξανεις τις πιθανότητες να "μπερδέψεις" τον εγκέφαλο κλείνοντας τον διακόπτη ενώ ήδη του έχεις δώσει μία

εντολή

δεν ειναι αυτονοητο αυτο.. γιατι τοτες θα επρεπε να ειχαν προβλεψει οτι οταν κλεινεις το διακοπτη πρεπει να σταματανε.. νομιζω οτι θα ητανε πιο λογικο.

Edited by toul
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα παραθυρα... που κατεβαινουν πριν κλεισουν μονα τουσ το κανει και το δικο μου. μου προτινανε να αλλαξω τα λαστιχα στισ πορτεσ γιατι με το καιρο σκληραινουν και το αναγνοριζει σαν εμποδιο γι αυτο και κατεβαινουν. αλλιως μου ειπαν για αλλαγη μηχανισμων και στα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.