Jump to content
ccc

Cruise Control Σε B6 3C

Recommended Posts

Γεια σας και απο μενα..

Ξερει κανεις κοστος ?

Υπαρχει κανενα how to ? Το εχει κανει καποιος μονος του ???

Πως μπορω να μαθω αν μπαινει? και ποιο μπορω να παραγγειλω ?

εχω τιμονι με εγκεφαλο 3C0 953 549 ΑΒ ( TSI 2008 )

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε.Το cruise control μπαίνει στο αυτοκίνητό σου.Το κόστος δεν είναι πολύ υψηλό αρκεί να το υποστηρίζει ο εγκέφαλος του τιμονιού σου.Πως θα το μάθεις αυτό???Μόνο με επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.Γνωρίζω κάποιους οι οποίοι το έβαλαν στην αντιπροσωπεία σε passat.Χρειάζεσαι απαραιτήτως τον διακόπτη-μπράτσο του cruise control, το κάτω τμήμα του καλύματος του τιμονιού και την σχετική κωδικοποίηση.Όσο για how to υπάρχει αντίστοιχη κατηγορία αν πιάνουν τα χέρια σου και θέλεις ν΄ασχοληθείς μόνος σου.Πάντως το κόστος να υπολογίζεις χωρίς ν΄αλλάξεις εγκέφαλο γύρω στα 130-150 ευρώ.:rolleyes:

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες φίλε.Το cruise control μπαίνει στο αυτοκίνητό σου.Το κόστος δεν είναι πολύ υψηλό αρκεί να το υποστηρίζει ο εγκέφαλος του τιμονιού σου.Πως θα το μάθεις αυτό???Μόνο με επίσκεψη στην αντιπροσωπεία.Γνωρίζω κάποιους οι οποίοι το έβαλαν στην αντιπροσωπεία σε passat.Χρειάζεσαι απαραιτήτως τον διακόπτη-μπράτσο του cruise control, το κάτω τμήμα του καλύματος του τιμονιού και την σχετική κωδικοποίηση.Όσο για how to υπάρχει αντίστοιχη κατηγορία αν πιάνουν τα χέρια σου και θέλεις ν΄ασχοληθείς μόνος σου.Πάντως το κόστος να υπολογίζεις χωρίς ν΄αλλάξεις εγκέφαλο γύρω στα 130-150 ευρώ.:nuke:

Ευχαριστω για την απαντηση,

αρα δεν γνωριζεις με τον παραπανω κωδικο εγκεφαλου τιμονιου αν παιζει, ε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,

αρα δεν γνωριζεις με τον παραπανω κωδικο εγκεφαλου τιμονιου αν παιζει, ε?

Control Module Part Number Software Level Variant LIN Version Notes 3C0-953-549-A SW 0010 Midline - - 3C0-953-549-B SW 0010 Highline 1.3 - 3C0-953-549-E SW 0015 Highline 1.3 - 3C0-953-549-H SW 0015 Midline - - 3C0-953-549-J SW 0010 Midline - - 3C0-953-549-K SW 0015 Highline 1.3 - 3C0-953-549-L SW 0010 Midline - - 3C0-953-549-M SW 0015 Highline 1.3 - 3C0-953-549-P SW 0015 N/A - - 3C0-953-549-AB SW 0020 N/A - - 3C0-953-549-AC SW 0020 Highline 1.3 - 3C0-953-549-AD SW 0020 Midline - - 3C0-953-549-AE SW 0020 Highline 1.3 - 3C0-953-549-AF SW 0020 Highline 1.3 - 3C0-953-549-AH SW 0030 Highline 2.0 - 3C0-953-549-AJ SW 0030 Highline 2.0 - 3C0-953-549-AK SW 0025 Highline 2.0 #2 3C0-953-549-AT SW 0025 Midline - - 3C0-953-549-BA SW 0025/0030 Midline - -

Τι να σου πω...

Στην παραπάνω λίστα τον δίνει ως Ν/Α

Ξέρω σίγουρα ότι ο highline και ο midline πως υποστηρίζει το cruise control.

Aν κάποιος γνωρίζει τι σημαίνει ο χαρακτηρισμός Ν/Α ας μας πει.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

γεια και απο εμενα...Εχω βαλει cruise control στο δικο μου στον παζαροπουλο....εαν εχεις πολυλειτουργικο τιμονι τοτε μπαινει..Εαν οχι θες και εγκεφαλακι...

N/A σημαινει οτι η εταιρια δεν λεει τι ειναι.... ..

Ξερω σιγουρα οτι θελει τιν 3CO-943-549AB η AJ η AH

Edited by fanis_rc
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι ; Έχω ένα passat 3c του έβαλα τον διακόπτη για cc του έκανα κωδικοποίηση στο καντράν μου βγάζει την ένδειξη του cc μαζί με ένα θαυμαστικό και δεν δουλεύει , εγώ πιστεύω ότι φταίει ότι δεν έχω Βάλη το καλώδιο που συνδέει τους δυο εγκεφάλους(γιατί δεν το έχω λόγο αγοράς από eBay ) για το εν λόγο διακόπτη έχει ασχοληθεί και ο Νικήτας αν μπορείτε να μου Πίτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε και σεις ότι είναι το καλώδιο θέλω να μου Πίτε αν ξέρεται που και πως το βάζουν|( αν ξέρετε να μου Πίτε πως βγαίνει η σκάφη) η αν έχετε κανένα που να το περνά , ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ κάτι ; Έχω ένα passat 3c του έβαλα τον διακόπτη για cc του έκανα κωδικοποίηση στο καντράν μου βγάζει την ένδειξη του cc μαζί με ένα θαυμαστικό και δεν δουλεύει , εγώ πιστεύω ότι φταίει ότι δεν έχω Βάλη το καλώδιο που συνδέει τους δυο εγκεφάλους(γιατί δεν το έχω λόγο αγοράς από eBay ) για το εν λόγο διακόπτη έχει ασχοληθεί και ο Νικήτας αν μπορείτε να μου Πίτε την γνώμη σας και αν πιστεύετε και σεις ότι είναι το καλώδιο θέλω να μου Πίτε αν ξέρεται που και πως το βάζουν|( αν ξέρετε να μου Πίτε πως βγαίνει η σκάφη) η αν έχετε κανένα που να το περνά , ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.

Ο διακοπτης που αλλαξα εγραφε 12/04

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα..

Ξερει κανεις κοστος ?

Υπαρχει κανενα how to ? Το εχει κανει καποιος μονος του ???

Πως μπορω να μαθω αν μπαινει? και ποιο μπορω να παραγγειλω ?

εχω τιμονι με εγκεφαλο 3C0 953 549 ΑΒ ( TSI 2008 )

Ρε παιδια πηγα στην Καρεντα να ρωτησω αν μπορει να μπει με τον υπαρχον εγκεφαλο τιμονιου

και ο τυπος μου ειπε οτι το βλεπουν μονο οταν μπει το ανταλακτικο και πανε να προγραμματισουν

τον εγκεφαλο. Αν δεν γινεται τοτε παραγγελνουν και εγκεφαλο με συνολικο κοστος πανω απο 500€ !!!! (250 εχει ο διακοπτης ) !!!

:drinks: λιγο κουφο δεν ακουγεται ????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πηγα στην Καρεντα να ρωτησω αν μπορει να μπει με τον υπαρχον εγκεφαλο τιμονιου

και ο τυπος μου ειπε οτι το βλεπουν μονο οταν μπει το ανταλακτικο και πανε να προγραμματισουν

τον εγκεφαλο. Αν δεν γινεται τοτε παραγγελνουν και εγκεφαλο με συνολικο κοστος πανω απο 500€ !!!! (250 εχει ο διακοπτης ) !!!

:drinks: λιγο κουφο δεν ακουγεται ????

Γεια σου φίλε.Κατά 99% ο εγκέφαλος σου υποστηρίζει cc γιατί έχω γνωστό που με αυτόν τον εγκέφαλο το έβαλε στην ΕΤΕΑ σε 2.0 TSI μοντέλο 2008,με κόστος 230 ευρώ (διακόπτης cc +καλωδίωση+εργατικά)πριν όμως 3 χρόνια.Εξάλλου αν δεις λίγο πιο πάνω ο εγκέφαλός σου είναι με βάσει την rosstech highline.Διακόπτη έχω αν ενδιαφέρεσαι και μάλιστα όλη την φλασιέρα και την δίνω σχεδόν τζάμπα.Θα χρειαστείς μόνο την καλωδίωση,την τοποθέτηση και την σχετική κωδικοποίηση να σου κάνουν στην Καρέντα.

Edited by Professor
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.Κατά 99% ο εγκέφαλος σου υποστηρίζει cc γιατί έχω γνωστό που με αυτόν τον εγκέφαλο το έβαλε στην ΕΤΕΑ σε 2.0 TSI μοντέλο 2008,με κόστος 230 ευρώ (διακόπτης cc +καλωδίωση+εργατικά)πριν όμως 3 χρόνια.

Αρα πρεπει να παω οπως λεει η ΚΑΡΕΝΤΑ ?

Παραγγελνουμε τον διακοπτη και βλεπουμε... Το θεμα ειναι οτι θα τον χρεωθω οπως και να χει...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε.Κατά 99% ο εγκέφαλος σου υποστηρίζει cc γιατί έχω γνωστό που με αυτόν τον εγκέφαλο το έβαλε στην ΕΤΕΑ σε 2.0 TSI μοντέλο 2008,με κόστος 230 ευρώ (διακόπτης cc +καλωδίωση+εργατικά)πριν όμως 3 χρόνια.Εξάλλου αν δεις λίγο πιο πάνω ο εγκέφαλός σου είναι με βάσει την rosstech highline.Διακόπτη έχω αν ενδιαφέρεσαι και μάλιστα όλη την φλασιέρα και την δίνω σχεδόν τζάμπα.Θα χρειαστείς μόνο την καλωδίωση,την τοποθέτηση και την σχετική κωδικοποίηση να σου κάνουν στην Καρέντα.

Καλησπερα φιλε μου, τωρα ειδα οτι εχεις ενα.

Πες μου εχει και'TRIP' Function στον διακοπτη με του καθαρηστηρες ? Δεν θελω να χασω την λειτουργια !

Επισης μονο καλωδιο βρισκω στο ebay ???

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου, τωρα ειδα οτι εχεις ενα.

Πες μου εχει και'TRIP' Function στον διακοπτη με του καθαρηστηρες ? Δεν θελω να χασω την λειτουργια !

Επισης μονο καλωδιο βρισκω στο ebay ???

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Γειά σου φίλε.Ναι υπάρχει η λειτουργία trip στον διακόπτη.Με την καλωδίωση δεν έχω ασχοληθεί οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το αν μπορεί να υπάρχει και στο ebay.

Link to comment
Share on other sites

Δέν βλέπω απάντηση στο το παρόμοιο πρόβλημα που είχε ο jim72z αλλα μιά και έχω και εγώ το ίδιο ας συνεχίσω...

Σε passat 3C 2010 (παραγωγή 27 Oct 2009) με πολυλειτουργικό τιμόνι και μεγάλη άσπρη οθόνη έβαλα cruise control….

Ολα πήγαν καλά και θα ήταν καλύτερα άν δούλευε και το CC.

Ο εγκέφαλος του τιμονιού μιά και έχω multifunction τιμόνι είναι συμβατός καί με CC.

My link

-------------------------------------------------------------------------------

Address 16: Steering wheel Labels: 3C0-953-549-SW25.lbl

Part No SW: 3C0 953 549 AJ HW: 3C0 953 549 AJ

Component: J0527 0030

Revision: 00035000 Serial number: 3C5953507BN

Coding: 0000511

Shop #: WSC 05314 000 00000

VCID: 74EDCD9E69A1

Subsystem 1 - Part No: 3C8 959 537 D

Component: E221__MFL-TK6 H05 0022

Coding: 00000226

Shop #: WSC 00000

3 Faults Found:

00895 - Cruise Control Switch (E45)

012 - Electrical Fault in Circuit - Intermittent

00895 - Cruise Control Switch (E45)

014 - Defective - Intermittent

01426 - Controls in Steering Wheel (E221)

004 - No Signal/Communication - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------

Την ενεργοποίηση του CC στον κινητήρα την έκανα (G)

-------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine (CAX) Labels: 03C-906-022-CAX.clb

Part No SW: 03C 906 022 AJ HW: 03C 906 022 J

Component: MED17.5.20 G 8653

Revision: D5H07--- Serial number: VWZCZ000000000

Coding: 0000072

Shop #: WSC 00101 207 999999

VCID: 64CDBDDED941

1 Fault Found:

001384 - Cruise Control Switch (E45): Implausible Signal

P0568 - 000 - -

Freeze Frame:

Fault Status: 01100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 1

Mileage: 34656 km

Time Indication: 0

Date: 2018.14.21

Time: 19:39:53

Freeze Frame:

RPM: 0 /min

Load: 0.0 %

Speed: 0.0 km/h

Temperature: 98.0°C

Temperature: 54.0°C

Absolute Pres.: 1000.0 mbar

Voltage: 12.065 V

Readiness: 0000 0000

-------------------------------------------------------------------------------

Εκανα και την ενεργοποίηση του steering wheel:

To coding ήταν 0000501 και το έκανα

Coding: 0000511

Ο λεβιές του CC είναι ο 3C5 054 690A, η VW στα νότια προάστια απο όπου αγόρασα τον λεβιέ πιστεύει πως αυτός ταιριάζει με το τιμόνι/οθόνη μου.

Καλώδιο απο το παρακάτω βύσμα προς την ECU δέν πέρασα γιατί έχω την εντύπωση πως ~2006 και μετά δέν χρειάζεται.

Δέν περίμενα να υπάρχει πρόβλημα και έτσι δέν κοίταξα να δώ άν είναι συνδεμένο στο παρακάτω βύσμα οπότε άν κάποιος μπορεί να καταλάβει απο τα υπάρχοντα καλώδια/χρώματα άν είμαι οκ ας το πεί.

My link

Με το VCDS βλέπω πως οι χειρισμοί του λεβιέ γίνονται αντιληπτοί.

Αν ενεργοποιήσω το CC βγάζει ένδειξη του CC με θαυμαστικό στην οθόνη.

My link

Τι έχω κάνει λάθος;

1) Λάθος λεβιέ 3C5 054 690A αντί για 3C5 054 690

2) Λάθος coding;

3) Πρέπει να περάσω το καλώδιο;

4) .....

Δέν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλα το instrument cluster δέν έχει το νεότερο λογισμικό που εμφανίζει την επιλεγμένη/αλλαγή σχέσης στο σαζμάν.

Αν εχει βάλει άλλος CC με άσπρη οθόνη και πολυλειτουργικό τιμόνι και θυμάται part number του λεβιέ θα βοηθούσε.

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Στεφανε χωρις να είμαι ειδήμων!! ολα παραπέμπουν στην έλλειψη καλωδιώσεις.

00895 - Cruise Control Switch (E45)

Possible Causes

Wiring/Connector(s) from/to Cruise Control Switch (E45) faulty

Cruise Control Switch (E45) faulty

01426 - Controls in Steering Wheel (E221)

Possible Causes

Steering Column Control Module Supply Voltage insufficient

Fuse(s) faulty

Wiring/Connectors from/to Steering Wheel Controls faulty

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00895

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/01426

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ, φοβάμαι πως δέν γλυτώνω ένα ακόμη λύσιμο + το πέρασμα του καλωδίου που ήθελα να αποφύγω.

Ευχαριστώ πολύ Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έλειπε το καλώδιο απο το pin 16 My link του εγκέφαλου τιμονιού μέχρι το pin 19 (σε άλλα μοτέρ κλπ πάει σε άλλο Pin) του αριστερού κονέκτορα της ECU.

My link

My link

My link

My link

Λίγο leak lock στη βίδα του τιμονιού μή το πάρουμε στο χέρι σε καμιά στροφή και όλα έτοιμα.

My link

Επόμενο ξεβίδωμα για να μπεί Auto Hold και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω έβαλα στην Kosmocar με κόστος 190€ και όλα ωραία και καλά. Πρέσβειρα όμως μετα από καιρό ότι μου βάλαν διακόπτες για αμάξι που δεν έχει χειριστήρια στο τιμόνι. Στο δεξί τον φώτον έχει δυο επιπλέον διακόπτες. Δεν πήγα να τους πω τίποτα το άφησα ( φαίνεται ποιο ωραίο με ποιο πολλές επιλογές και καλά)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου έλειπε το καλώδιο απο το pin 16 My link του εγκέφαλου τιμονιού μέχρι το pin 19 (σε άλλα μοτέρ κλπ πάει σε άλλο Pin) του αριστερού κονέκτορα της ECU.

My link

My link

My link

My link

Λίγο leak lock στη βίδα του τιμονιού μή το πάρουμε στο χέρι σε καμιά στροφή και όλα έτοιμα.

My link

Επόμενο ξεβίδωμα για να μπεί Auto Hold και βλέπουμε...

Ωραίος, μπράβο Στέφανε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, έχει κανείς καμία πληροφορία αν γίνεται τοποθετηση cc σε passat B7 8/2011? Χθες αγοράσαμε ένα μεταχειρησμένο και ψάχνομαι να το εγκαταστήσω... έχω ήδη κάνει την αντίστοιχη εγκατάσταση σε scirocco 1/2011 με κόστος 250 ευρώ... Ξέρει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.Εγώ έχω το passat r-line 1.4 tsi 2010.Σημερα πήγα στην ΕΤΕΑ για κάτι ανταλλακτικά και με την ευκαιρία Ρώτησα για cruise control και μου έβγαλαν ένα κουστούμι γυρω στα 485ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε μου!!!

Πάρα πολλά σου ζήτησαν φίλε μου για το cc.

Να βρεις φλασιέρα μεταχειρισμένη και να πας σε κάποιον εξωτερικό ηλεκτρολόγο που κατέχει από vw.

Πιστεύω να σου βγει πολύ φθηνά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θα κάνω.Παντως είχα ακουστα και για το γκολφακι ότι ήταν κάπου στα 150 ευρώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λίγο παραπάνω ίσως για το passat.

Αν έρθεις σε κάποια συνάντησή αφού είσαι από Θεσ/νίκη υπάρχει μέλος που το έχει βάλει και θα σου δώσει επακριβώς πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

http://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/Accessories/shop/index.php?iso=el&pid=1025&e=2017

 

Κωδικός προϊόντος: 3C5054690
Τιμή: € 95,94

Passat Lim. (B6)

icon_plus_large.gif
3C5054690.jpg
Edited by TASOS M
Link to comment
Share on other sites

 

http://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/Accessories/shop/index.php?iso=el&pid=1025&e=2017

 

Κωδικός προϊόντος: 3C5054690

Τιμή: € 95,94

Passat Lim. (B6)

icon_plus_large.gif
3C5054690.jpg

 

+ 30-40 ευρώ για το καπάκι της κολώνας του τιμονιού που πρέπει να αλλαχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.