Jump to content
golfgti9a

Golfgti9A-Abf 2.0 16V Ανακατασκευή Μοτέρ Και Αυτοκινήτου Golf Mk2

Recommended Posts

Ωραίος φίλε, πολύ καλή δουλειά μέχρι τώρα! Το ΜΚ2 είναι η αγαπημένη μου σειρά από Golf!

Ευτυχώς που υπάρχουν κάποιοι με μεράκι και συντηρούν ορισμένα σε καλή κατάσταση ή κάνουν restoring!

Καλή συνέχεια! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

από 40 έως και 150 ανάλογα που θα τη βρείς και τι ποιότητα είναι, αλλα το θέμα είναι πως δεν μπορείς να βάλεις οποιο κοντέρ από 4ri θες :excl: , υπάρχουν συγκεκριμένοι κωδικοί κοντέρ που λειτουργούν σωστά αλλιώς όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω (quicksilver) τα μισά δεν θα δουλεύουν η δεν θα δουλεύει και καθόλου, κάπου έχω θαμμένη τη λίστα :whistling: με τους κωδικούς μόλις τη βρω θα τους δημοσιεύσω εδώ για οποιον ενδιαφέρεται.

Δωσε καμια πληροφορια φιλος.... Πως γηνετε να βαλω και εγω στο 3αρι μου τετοιο καντραν.....

Αν και εχω το τελευταιο καντραν που βγηκε στο γκολφ... Οχι σαν εκεινα που εχουν τα ταξι :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη ερώτηση...τι χρώμα χρησιμόποιησες για την εισαγωγή κτλ?

Δε'υτερη ερώτηση περί πλεξούδας,γιατί κι εγώ abf έβαλα σε mk1..ξέθαψε αν μπορείς το θέμα καντράν

Link to comment
Share on other sites

επειδή δεν με βλέπω να βρίσκω τώρα τα χαρτιά να τα σκανάρω και να τα βάλω σας προωθώ ένα site που τα έχει και αυτό πολύ αναλυτικά και μπορείτε να φτιάξετε και μονοι σας την πλεξούδα αρκεί να πιάνουν λίγο τα χερια σας, δεν είναι τίποτα δύσκολο και γλιτώνετε και τα λεφτά τις πλεξούδας.

επειδή είναι στα γερμανικά η σελίδα μπορείτε να τι μεταφράσετε εύκολα από το google κατά προτίμηση στα αγγλικά ώστε να είναι πιο ακριβές η μετάφραση.

http://www.tacho-forum.de/Anleitungen/g4ing3.htm

πάρτε το και μεταφρασμένο

http://translate.google.gr/translate?js=n&prev=_t&hl=el&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=auto&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.tacho-forum.de%2FAnleitungen%2Fg4ing3.htm

το χρώμα που έβαψα καπάκι και τα γράμματα εννοείς? με σπρέι απλό αλλα πρώτα θα το περάσεις με άσπρο mat να στεγνώσει καλά και μετά με το κόκκινο ώστε να γίνει ένα φωτεινό κόκκινο και να πατήσει καλά να μην ξεφλουδίσει, αλλα θέλει και λίγο ψήσιμο το οποιο μπορείς να το κανεις η σε κάποιο φούρνο στους 100 βαθμούς περίπου για 5 λεπτά η το τοποθετείς προσεκτικά χωρίς να το γδάρεις και θα ψηθεί μονο του με τι θερμοκρασία του μοτέρ.

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

να ευχηθώ χρονια πολλά σε όλους, εύχομαι να περάσατε καλά και να φάγατε καλά.

άντε να κάνουμε και καμια δουλειά όμως, αγοράστηκαν καινούριες δισκόπλακες αεριζόμενες τρυπητές εμπρός πίσω με καινούρια τακάκια και ολοκαίνουρια ρολεμαν εμπρός πίσω αυτά για τους τροχούς.

όταν κάνω την τοποθέτηση θα σας βάλω βήμα βήμα με photo.

5664035569_2781de8740_m.jpg

5664035341_ff70a51a25_m.jpg

5664034895_44ca49f268_m.jpg

Link to comment
Share on other sites

update

επειδή το γνωστό πρόβλημα στα mk2 και mk3 είναι η πίσω δαγκάνες που κολλάνε με τα χρονια και η δικες μου είναι ήδη κολλημένες πήρα από mk3 δαγκάνες για να τις βάψω και να τις βάλω με τις καινούριες δισκόπλακες :flowers: , έλα όμως που κάτι δεν μου καθόταν καλά :frantics: και έτσι πήρα τι μεγάλη απόφαση να τις ανοίξω να δω τι γίνετε μέσα, όταν τις άνοιξα έπαθα πλακα :goodjob: , μέσα η δαγκάνα ήταν μες το χώμα και νερό μαζί με τα υγρά και ήταν χαλια εντελώς, οποτε τώρα που έβγαλα το πιστόνι τις δαγκάνας και την έχω λυμένη θα πέσει καθαρισμός και αλλαγή τις φούσκας που στεγανοποιεί την δαγκάνα, ίσος την παω και για αμμοβολή να καθαρίσει εξωτερικά για να γίνει σαν καινούρια.

φωτογραφίες θα βάλω αργότερα για να δείτε πως είναι μέσα.

Link to comment
Share on other sites

και η φωτογραφίες που σας υποσχέθηκα από τις δαγκάνες του mk3 που θα ανακατασκευαστούν και θα μπούν επάνω στο αμάξι με τις δισκόπλακες

5690413818_1f16321e30_z.jpg5690413920_6a8acc1099_z.jpg

5690414084_d80e5603d5_z.jpg5690414390_5d1d693630_z.jpg

5689840353_7d1963a067_z.jpg5690414610_3e912b21d0_z.jpg

5689840891_9398158e7f_z.jpg5689841039_58edd1ee6c_z.jpg5690415026_d4d9493a1a_z.jpg

στις φωτογραφίες δυστυχώς δεν φαίνεται αλλα το πιστόνι γυαλίστηκε και εξαφανίστηκαν όλες η τυχόν γρατζουνιές που είχε ώστε να μην ξανακολλήσει ποτε, μετά το καθάρισμα που θα γίνει θα πάνε για αμμοβολή και εδώ θα μου επιτρέψετε να ευχαριστήσω την εταιρία "ΕΡΓΑΛΙΟΚΟΠΤΙΚΗ" (http://www.ergaliokoptiki.gr) για την προσφορα της στο θέμα αμμοβολής και τορνου μια και οποτε χρειάστηκα ήταν πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν άμεσα.

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

update

επειδή το γνωστό πρόβλημα στα mk2 και mk3 είναι η πίσω δαγκάνες που κολλάνε με τα χρονια και η δικες μου είναι ήδη κολλημένες πήρα από mk3 δαγκάνες για να τις βάψω και να τις βάλω με τις καινούριες δισκόπλακες :whistling: , έλα όμως που κάτι δεν μου καθόταν καλά :frantics: και έτσι πήρα τι μεγάλη απόφαση να τις ανοίξω να δω τι γίνετε μέσα, όταν τις άνοιξα έπαθα πλακα :startle: , μέσα η δαγκάνα ήταν μες το χώμα και νερό μαζί με τα υγρά και ήταν χαλια εντελώς, οποτε τώρα που έβγαλα το πιστόνι τις δαγκάνας και την έχω λυμένη θα πέσει καθαρισμός και αλλαγή τις φούσκας που στεγανοποιεί την δαγκάνα, ίσος την παω και για αμμοβολή να καθαρίσει εξωτερικά για να γίνει σαν καινούρια.

φωτογραφίες θα βάλω αργότερα για να δείτε πως είναι μέσα.

Εχεις πμ φιλος!

Link to comment
Share on other sites

ναι φίλε τα πήγα και τα χτύπησα αμμοβολή και έγιναν καινούριες η δαγκάνες και έκατσε και το χρώμα παρα πολύ καλά, από κοντά είναι πανέμορφες έτσι όπως έγιναν :startle::thumbsu::thumbsu:

πως ήταν και πως έγινε

5690414084_d80e5603d5_z.jpg5990339132_9c88b2e3dc.jpg5990339738_44f2d7d2c5.jpg

εσωτερικά καθαρίστηκαν από τα νερά και το χώμα που είχαν μαζέψει και το μονο που έμεινε πλέον είναι να αλλαχτούν η φούσκες του πιστονιού και τα βιδακια τις εξαέρωσης και είναι καινούριες πλέον σαν να μην έχουν χρησιμοποιηθεί ποτε :pardon::thumbsu:

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

μια μικρή ενημέρωση, αγοράστηκε και το spiral για την εξάτμιση 200x57mm εσωτερική διάμετρο και 1/10 μπαίνει το αμάξι μέσα για να μπει το χταπόδι που είδατε και ολοκαίνουρια εξάτμιση έως πίσω επίσης αγοράστηκαν καινούρια ακρομπαρα και καινούρια top mount από mk3 gti για να κάτσουν και τα αμορτισέρ πιο σωστά όπως επίσης αν προλάβω την 1/10 θα φτιαχτούν στον τόρνο και η πίσω δισκόπλακες ώστε να δέχονται και αυτά όπως και τα εμπρός 4x100 και 5x100 ζάντες photo θα ανεβάσω σύντομα από τα πάντα, λόγο οικογενειακών υποχρεώσεων μείναμε λίγο πίσω αλλα ξεκινάω πάλι δριμύτερος

6145056600_29b0cbf08d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Κωστας

ασε μας ρε φιλε! μας τα εχεις κανει τσουρεκια εκει με το σαραβαλο......αντε! :zorro:

(για κανα καφε ποτε θα παμε ? )

Link to comment
Share on other sites

γιατί μας τι λες ρε φιλαράκι δηλαδή, τι σου έχουμε κάνει? αν θέλετε να σταματήσω τι δημοσίευση απλά πείτε μου πως δεν ενδιαφέρεστε και τα αφαιρώ όλα δεν τρέχει τίποτα μου αρεσει που γράφεις για καφέ με μικρά γραμματάκια xaxaxa πρέπει να πάμε για να πάρω το αίμα μου πίσω :rolleyes: ξέρεις τι εννοώ xaxaxaxaxa

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

συγχαρητήρια φίλε ,πραγματικά σε θαυμαζω για το μεράκι και τις γνώσεις σου -

πανέμορφο το golf σου και εύχομαι καλη συνέχεια

απλά respect :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

tha to diorthoso sidoma

giati mas ti les re filaraki diladi, ti sou exoume kani?

an thelete na stamatiso ti dimosiefsi apla pite mou pos den endiafereste ke ta afero ola den trexi tipota

maresi pou grafis gia kafe me mikra gramatakia xaxaxa prepi na pame gia na paro to ema mou piso :tongue: xeris ti enoo xaxaxaxaxa

χαχαχαχαχαχα

θα μηλησουμε στο τελ και με τον αλλον τον αρχαιοκαπηλο

να κανονισουμε καφεδακι με οοοοοοοολα τα καλα παιδια :twitch:

και θελω βολτααααααααα!!!!!!!!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest bassakos

και για να έχουμε καλό ρώτημα....'ο άλλος ο αρχαιοκάπηλος' ποιος είναι? τον ξέρω εγώ????

:roadrage: :roadrage: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

τροποποιημένη πολλαπλή εξαγωγής

6200835927_0d5ec51e68.jpg

το παλιό χαρχαλο εξάτμιση

6200836993_e5f4fde8b0.jpg

κόψε την π....na

6200837253_62d4fd38de.jpg

κομμάτια να γίνει

6201347880_0232987c11.jpg

χρησιμοποίησα πλακάκι για να ενόσω την πολλαπλή με την υπόλοιπη εξάτμιση για να μπορώ οποτε χρειαστεί να το λύνω, εκεί κολλάμε το πλακάκι και το spiral που θα απορροφά την κίνηση του μοτέρ μια και όπως έχω δείξει και πιο πριν έχουν αφαιρεθεί τα μαμά spiral από την πολλαπλή

6201348172_e2e8386297.jpg6201349318_429192df57.jpg6200838413_5ac60a8fb4.jpg

από το spiral και πίσω δεν υπάρχει τίποτα απόλυτος εκτος από σκέτο σωλήνα, ελεύθερη εξάτμιση όσο δεν πάει, κράτησα μονο το τελικό καζανάκι

6201349618_4b645fdcd7.jpg6200839797_606e434be0.jpg6201350496_7ac4bbcaf0.jpg6201350146_17b0cc22b9.jpg

Edited by golfgti9a
Link to comment
Share on other sites

ναι δυστυχώς ο θόρυβος είναι αρκετός, διάμετρο έβαλα μαμά όπως του abf 2.0 16v που είναι 55mm και το έκανα αυτό διότι δεν θέλω να χάσω τη ροπή μου στα χαμηλά, έχασα ήδη με αυτήν την πολλαπλή αλλά ψηλά τρελαίνεται, αν είχα βάλει μεγαλύτερη διάμετρο θα πήγαινε ακόμα καλύτερα στα ψηλά αλλά χάνει πολύ χαμηλά και δεν το ήθελα να γίνει αυτό οποτε με αυτήν όπως την έχω τώρα έχω πιάσει μεσαία και ψηλά

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.