Jump to content
TSI

Ανατιμηση Του Polo?

Recommended Posts

Σήμερα, πριν λίγο ο πωλητής μου με ενημέρωσε οτι το αυτοκίνητο μου τελικά θα κοστίσει 300e περισσοτερο :cray: , Το έχει μάθει κανεις άλλος??

Edited by TSI.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, πριν λίγο ο πωλητής μου με ενημέρωσε οτι το αυτοκίνητο μου τελικά θα κοστίσει 300e περισσοτερο :cray: , Το έχει μάθει κανεις άλλος??

300?? εμενα με πηρε πριν 10 λεπτα και μου πε για 160 ευρω...αμα μπειτε στο site της vw εχουνε καινουριες εργοστασιακες τιμες απο 7/2 δηλαδη απο χτες....

Link to comment
Share on other sites

300?? εμενα με πηρε πριν 10 λεπτα και μου πε για 160 ευρω...αμα μπειτε στο site της vw εχουνε καινουριες εργοστασιακες τιμες απο 7/2 δηλαδη απο χτες....

Iσχύει και για τα extra για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Το GTi συγκεκριμένα έχει άυξηση 190 euro! Για τα απλά τα TSi δεν ξέρω πόσο αυξήθηκε...

Στον προεραιτικό εξοπλισμό την μεγαλύτερη άυξηση έχει το "περλέ χρώμα" και το "μεταλλικό χρώμα" με 30 ευρώ αύξηση.

Τα υπόλοιπα extra έχουν αύξηση των 5 και 10 ευρώ.

Χωρίς αύξηση παρέμειναν τα: Απενεργοποίηση αερόσακου συνοδηγού (40 ευρώ)

Πακέτο Light & Sight (140 ευρώ)

Media-in (155 ευρώ)

Συναγερμός (210 ευρώ)

Επίσης προστέθηκαν στον κατάλογο το "υποβραχιόνιο στήριξης" και το" πολυλειτουργικό τιμόνι" (χειριστήρια για ράδιο και trip control).

Link to comment
Share on other sites

Το GTi συγκεκριμένα έχει άυξηση 190 euro! Για τα απλά τα TSi δεν ξέρω πόσο αυξήθηκε...

Στον προεραιτικό εξοπλισμό την μεγαλύτερη άυξηση έχει το "περλέ χρώμα" και το "μεταλλικό χρώμα" με 30 ευρώ αύξηση.

Τα υπόλοιπα extra έχουν αύξηση των 5 και 10 ευρώ.

Χωρίς αύξηση παρέμειναν τα: Απενεργοποίηση αερόσακου συνοδηγού (40 ευρώ)

Πακέτο Light & Sight (140 ευρώ)

Media-in (155 ευρώ)

Συναγερμός (210 ευρώ)

Επίσης προστέθηκαν στον κατάλογο το "υποβραχιόνιο στήριξης" και το" πολυλειτουργικό τιμόνι" (χειριστήρια για ράδιο και trip control).

Σωστος...Αυτα γνωριζω κ εγω...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης προστέθηκαν στον κατάλογο το "υποβραχιόνιο στήριξης" και το" πολυλειτουργικό τιμόνι" (χειριστήρια για ράδιο και trip control).

τιμή για το καθένα έχουν βγάλει ή ακομη 500άρικα χρεώνουν ? :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

τιμή για το καθένα έχουν βγάλει ή ακομη 500άρικα χρεώνουν ? :thumbsu:

Όχι έχουν βγάλει, sorry που δεν τις έγραψα...

Η τιμή για το "υποβραχιόνιο" είναι 110 ευρώ,

και για το " δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι" 220 ευρώ!

Λογικές τιμές νομίζω...:devil:

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές αυτές είναι για εργοστασιακή παραγγελία?

Ναι ναι!! Εργοστασιακές τιμές!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχουν βγάλει, sorry που δεν τις έγραψα...

Η τιμή για το "υποβραχιόνιο" είναι 110 ευρώ,

και για το " δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι" 220 ευρώ!

Λογικές τιμές νομίζω...:devil:

Ναι ναι!! Εργοστασιακές τιμές!!

επιτέλους ! σκέφθηκαν λογικά ! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί vw να σημαίνει αξιοπιστία αλλά η πολιτική αύξησης των τιμών σε περίοδο έντονης κρίσης στην αγορά αυτοκινήτου και μάλιστα τη στιγμή που οι ανταγωνιστές της σε όλα τα επίπεδα κάνουν συνέχεια προσφορές είτε με μείωση τιμών είτε με δώρα σε εργοστασιακό εξοπλισμό που φτάνουν μέχρι και τα 1000 euros μάλλον θα κάνει πολλούς υποψήφιους αγοραστές να το ξανασκεφτούν...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί vw να σημαίνει αξιοπιστία αλλά η πολιτική αύξησης των τιμών σε περίοδο έντονης κρίσης στην αγορά αυτοκινήτου και μάλιστα τη στιγμή που οι ανταγωνιστές της σε όλα τα επίπεδα κάνουν συνέχεια προσφορές είτε με μείωση τιμών είτε με δώρα σε εργοστασιακό εξοπλισμό που φτάνουν μέχρι και τα 1000 euros μάλλον θα κάνει πολλούς υποψήφιους αγοραστές να το ξανασκεφτούν...

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί vw να σημαίνει αξιοπιστία αλλά η πολιτική αύξησης των τιμών σε περίοδο έντονης κρίσης στην αγορά αυτοκινήτου και μάλιστα τη στιγμή που οι ανταγωνιστές της σε όλα τα επίπεδα κάνουν συνέχεια προσφορές είτε με μείωση τιμών είτε με δώρα σε εργοστασιακό εξοπλισμό που φτάνουν μέχρι και τα 1000 euros μάλλον θα κάνει πολλούς υποψήφιους αγοραστές να το ξανασκεφτούν...

Ναι αλλά όταν βλέπουν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πουλάει τρελά, όχι μόνο στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες, η τιμή λογικά δεν πέφτει αλλά την ανεβάζουν. Τις προσφορές και τις εκπτώσεις τις κάνουν συνήθως σε αντικείμενα που δεν έχουν ζήτηση για να προσελκύσουν τον αγοραστή... και όταν και αυτά αρχίζουν και πουλάνε τότε θα ανεβάσουν και σε αυτά τις τιμές. Είναι καθαρά θέμα ζήτησης-κατανάλωσης! Και συγκεκριμένα για το Polo, όταν κάποιος είναι αποφασισμένος και έχει καταλήξει να το πάρει, τα 190 ευρώ αύξηση για το GTi δεν είναι απαγορευτικό... Και πάλι είναι πιο φτηνό από τους κυρίους ανταγωνιστές του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όταν βλέπουν ότι το συγκεκριμένο μοντέλο πουλάει τρελά, όχι μόνο στην Ελλάδα και σε άλλες χώρες, η τιμή λογικά δεν πέφτει αλλά την ανεβάζουν. Τις προσφορές και τις εκπτώσεις τις κάνουν συνήθως σε αντικείμενα που δεν έχουν ζήτηση για να προσελκύσουν τον αγοραστή... και όταν και αυτά αρχίζουν και πουλάνε τότε θα ανεβάσουν και σε αυτά τις τιμές. Είναι καθαρά θέμα ζήτησης-κατανάλωσης! Και συγκεκριμένα για το Polo, όταν κάποιος είναι αποφασισμένος και έχει καταλήξει να το πάρει, τα 190 ευρώ αύξηση για το GTi δεν είναι απαγορευτικό... Και πάλι είναι πιο φτηνό από τους κυρίους ανταγωνιστές του.

μιλας πολυ σωστα φιλε... οχι οτι ειμαι υπερ στην αυξηση ,αλλα η VW ποτε δεν εκανε προσφορες ...οπως αλλες εταιριες που κανουν προσφορες και τις διαφημιζουν στην τηλεοραση! ειναι ετσι η πολιτικη της εταιριας!

VW αυτοκινητα που ευχαριστιεσαι να τα οδηγεις!

Link to comment
Share on other sites

+++++++++++1111111 ;) και εγω ειμαι κατα της αυξησης αλλα 100 και 200 ευρω θα κανουν καποιο που θελει vw να αγορασει κατι αλλο που ισως το μετανιωσει αργοτερα?

Edited by manolis86
Link to comment
Share on other sites

+++++++++++1111111 ;) και εγω ειμαι κατα της αυξησης αλλα 100 και 200 ευρω θα κανουν καποιο που θελει vw να αγορασει κατι αλλο που ισως το μετανιωσει αργοτερα?

Κι εγώ είμαι φυσικά κατά της αύξησης, δεν έχω λεφτά με το τσουβάλι αλλά ουτε και μου αρέσει να με πιάνουν κορόιδο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση είναι που λές... "Δε γ@μιέται...;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πήρα πολύ στραβά.

Δεν είναι μόνο η γενικότερη οικονομική κατάσταση η οποία σε κάνει να σκέφτεσαι 160 ή 300 ευρώ, καθώς εδώ ασχολούμαστε πλέον ακόμα και με το δεκάρικο.

Είναι η γενικότερη πολιτική που ακολουθούν.

Παράδειγμα ενώ ουσιαστικά είχε τελειώσει το θέμα της αγοράς (χρήματα, υπογραφές κλπ) από μέρους μου και έμενε μόνο ο εκτελωνισμός. Αυτός καθυστέρησε 4 ημέρες (για διάφορους λόγους) με αποτέλεσμα αντί να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν "ελάτε να παραλάβετε", πήραν να μου πουν "ελάτε να δώσετε άλλα 160 ευρώ" και μάλιστα μέσες-άκρες μου ανακοινώθηκε ότι όσο θα καθυστερούσα να τα δώσω, άλλο τόσο θα καθυστερούσε η παραλαβή!!!!!

Όταν περιμένεις αυτοκίνητο 4,5 μήνες ξέροντας ότι μπορεί να φας αύξηση και καταλήγεις να διαπιστώνεις ότι η εταιρεία κρίνει απαραίτητo να σε φορτώσει άλλα 160 ευρώ για 1 ή 2 ημέρες πέραν της απογοήτευσης σε πιάνουν και τα νεύρα σου. Αναμένεις τουλάχιστον ως ένδειξη καλής πολιτικής πωλήσεων να την απορροφήσει η ίδια. Αντιθέτως όμως γίνονται περισσότερο "γύφτοι" από οποιοδήποτε από εμάς σκέφτεται ό,τι χαλάλι τα λεφτά.

Edited by fotski
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το πήρα πολύ στραβά.

Δεν είναι μόνο η γενικότερη οικονομική κατάσταση η οποία σε κάνει να σκέφτεσαι 160 ή 300 ευρώ, καθώς εδώ ασχολούμαστε πλέον ακόμα και με το δεκάρικο.

Είναι η γενικότερη πολιτική που ακολουθούν.

Παράδειγμα ενώ ουσιαστικά είχε τελειώσει το θέμα της αγοράς (χρήματα, υπογραφές κλπ) από μέρους μου και έμενε μόνο ο εκτελωνισμός. Αυτός καθυστέρησε 4 ημέρες (για διάφορους λόγους) με αποτέλεσμα αντί να με πάρουν τηλέφωνο να μου πουν "ελάτε να παραλάβετε", πήραν να μου πουν "ελάτε να δώσετε άλλα 160 ευρώ" και μάλιστα μέσες-άκρες μου ανακοινώθηκε ότι όσο θα καθυστερούσα να τα δώσω, άλλο τόσο θα καθυστερούσε η παραλαβή!!!!!

Όταν περιμένεις αυτοκίνητο 4,5 μήνες ξέροντας ότι μπορεί να φας αύξηση και καταλήγεις να διαπιστώνεις ότι η εταιρεία κρίνει απαραίτητα να σε φορτώσει άλλα 160 ευρώ για 1 ή 2 ημέρες πέραν της απογοήτευσης σε πιάνουν και τα νεύρα σου. Αναμένεις τουλάχιστον ως ένδειξη καλής πολιτικής πωλήσεων να την απορροφήσει η ίδια. Αντιθέτως όμως γίνονται περισσότερο "γύφτοι" από οποιοδήποτε από εμάς σκέφτεται ό,τι χαλάλι τα λεφτά.

Έτσι όπως τα λές είναι εμένα 300ε+ ,και το αυτοκίνητο είναι στο καράβι....Όλα αυτά οταν οι άλλοι κάνουν της προσφορές... Ειπαμε, ποιότητα, επιδόσεις αλλα μην μας @#@@$$@ κίολας.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.