Jump to content
yositosi

Σετάρισμα Ηλεκτρικών Παραθύρων

Recommended Posts

Καθαρά αναφορικά για όσους δεν το γνωρίζουν το παρακάτω.

Σε περίπτωση που αποσυνδέσουμε τους πόλους της μπαταρίας, ή σε περίπτωση που τώρα τον χειμώνα αδειάσει εντελώς η μπαταρία, τα ηλεκτρικά παράθυρα ενδέχεται να ξεσεταριστούν. Αυτό σημαινει τα εξής:

1. Στα CC που ανοίγει/κλείνει 1-2εκ. μόνο του το παράθυρο λόγω έλλειψης "τελάρου" αυτό μπορεί είτε να μην συμβεί, είτε να ανοίγει πολύ περισσότερο και να μην κλείνει μετά σωστά

2. Δεν λειτουργεί το "one-touch" άνοιγμα ή κλείσιμο

3. Σε περίπτωση που εμφανιστεί εμπόδιο, το παράθυρο δεν σταματάει να ανεβαίνει μόνο του (ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ)

Ο τρόπος για να ξανασετάρουμε τα παράθυρα είναι απλός:

1. Βάζουμε το κλειδί στη μίζα

2. Κατεβάζουμε πλήρως το παράθυρο

3. Κρατάμε το κουμπί ανεβάσματος παρατεταμένα μέχρι να κλείσει το παράθυρο εντελώς, και συνεχίζουμε να το κρατάμε πατημένο για 3-4 δευτερόλεπτα (μπορεί να ακουστεί ένα κλακ)

4. Βγάζουμε το κλειδί από τη μίζα

Ακολουθούμε την ίδια διαδικασία για ΟΛΑ τα παράθυρα ξεχωριστά και τελειώσαμε :thumbsu:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Aπλά ΤΕΛΕΙΟ.

Να σαι καλά ρε Σίμο με τα tip σου.

Μήπως μπορείς να μας πεις πώς μπορούμε να σετάρουμε τα παράθυρα ώστε να κατεβαίνει αυτόματα το τζάμι (αυτό το λίγο εννοώ)μόνο του οδηγού κάθε φορά που ανοίγουμε το αμάξι ή κλείνουμε τη μηχανή;

Θα ήταν χρήσιμο αν το ήξερες γιατί θα αποφεύγαμε περιττές φθορές πχ τώρα το χειμώνα ή και γενικά να μη καταπονούνται και τα τέσσερα παράθυρα, αφού συνήθως ένας μπαίνει και ένας βγαίνει στο αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Θανάση, νομίζω ότι μέσω του σεταρίσματος από την MFI (Setup) επιλέγεις ποιά πόρτα θα ξεκλειδώνει, και αντίστοιχα ανοίγει μόνο το παράθυρο εκείνης της πόρτας.

Δεν είμαι σίγουρος, όμως γιατί δεν το τσέκαρα.

Τώρα θέλω να τσεκάρουμε λίγο μια κωδικοποίηση που βρήκα (και που ταιριάζει με τα Leon) για αυτόματο κλείσιμο παραθύρων/καθρεφτών με το κλείδωμα του αυτοκινήτου. Αυτό θα είναι το καλύτερο όλων! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τον ηλεκτρολόγο της αντιπροσωπείας που ρώτησα μου απάντησε :

"γίνεται αυτό;"

και μετά κοιτιόμασταν και οι δύο και δε μιλούσαμε για πολύ ώρα.

Ξέρω ότι ο Στέργιος το έκανε, αλλά δεν ξέρω πώς και έχουμε χάσει και επαφή οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θέλω να τσεκάρουμε λίγο μια κωδικοποίηση που βρήκα (και που ταιριάζει με τα Leon) για αυτόματο κλείσιμο παραθύρων/καθρεφτών με το κλείδωμα του αυτοκινήτου. Αυτό θα είναι το καλύτερο όλων! :devil:

Αν το κανεις αυτο :growl: ......θα το κανεις και στο δικο μου..αλλιως θα σε ... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Aπλά ΤΕΛΕΙΟ.

Να σαι καλά ρε Σίμο με τα tip σου.

Μήπως μπορείς να μας πεις πώς μπορούμε να σετάρουμε τα παράθυρα ώστε να κατεβαίνει αυτόματα το τζάμι (αυτό το λίγο εννοώ)μόνο του οδηγού κάθε φορά που ανοίγουμε το αμάξι ή κλείνουμε τη μηχανή;

Θα ήταν χρήσιμο αν το ήξερες γιατί θα αποφεύγαμε περιττές φθορές πχ τώρα το χειμώνα ή και γενικά να μη καταπονούνται και τα τέσσερα παράθυρα, αφού συνήθως ένας μπαίνει και ένας βγαίνει στο αμάξι...

Θανάση αυτό ρυθμίζεται απο την MFI. Εγω το εχω να ανοιγει μονο η πορτα του οδηγου οταν το ξεκλειδωνω ενω αν θελω να ανοιξουν ολες οι πορτες πατω το κουμπι δυο φορες συνεχομενα. το πως ρυθμιζεται το αναφερει αναλυτικα στο manual. ψαξ'το λιγο και αν θελεις αυριο τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο Μάκης είναι Θανάση. Το τσέκαρα τώρα το πρωί

Από MFI -> Convenience -> Door open όπου διαλέγεις το πανω πανω (single door)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου ρε Μάκη!!!χάρηκα πολύ που σε ξαναδιαβάζω και εδώ...

Το είχα δοκιμάσει παλιότερα αλλά κάτι δεν έκανα καλά γιατί δεν πέτυχε τότε.

Οπότε αντί να μου το πεις εσύ, μόνο δυο λέξεις έχω να πω στον εαυτό μου "άϊντε άϊντε.."

Ευχαριστώ πάρα πολύ και σένα και το Σίμο (test-boy) :nuke: για τη διευκρίνιση.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως το λέει ο Μάκης είναι Θανάση. Το τσέκαρα τώρα το πρωί

Από MFI -> Convenience -> Door open όπου διαλέγεις το πανω πανω (single door)

Λοιπόν ακολουθώντας την πιο πάνω πορεία στην MFI :

Όταν ξεκλειδώνεις το αυτοκίνητο για να μπεις μέσα ΟΚ,σου κατεβάζει τα 2 εκατοστά ακοίγματος μόνο στο παράθυρο του οδηγού ΑΛΛΑ όταν βγάζεις το κλειδί από τη μίζα κλείνοντας τον κινητήρα, σου κατεβάζει πάλι ΟΛΑ τα παράθυρα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, χθες το βράδυ το πρόσεξα. Πως γίνεται να θεωρεί το αμάξι ότι δεν άνοιξαν όλες οι πόρτες για να μπει "λαός"... αλλά να τις ανοίγει όλες για να βγει, δεν ξέρω!

Θα το ονομάσω General Lee, και θα κάνω γιιιιχχχααα :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακολουθώντας την πιο πάνω πορεία στην MFI :

Όταν ξεκλειδώνεις το αυτοκίνητο για να μπεις μέσα ΟΚ,σου κατεβάζει τα 2 εκατοστά ακοίγματος μόνο στο παράθυρο του οδηγού ΑΛΛΑ όταν βγάζεις το κλειδί από τη μίζα κλείνοντας τον κινητήρα, σου κατεβάζει πάλι ΟΛΑ τα παράθυρα. :thumbsu:

και στο αδελφάκι του το golf το ίδιο γίνεται ... όλα ή τίποτα :frantics:

Πράγματι, χθες το βράδυ το πρόσεξα. Πως γίνεται να θεωρεί το αμάξι ότι δεν άνοιξαν όλες οι πόρτες για να μπει "λαός"... αλλά να τις ανοίγει όλες για να βγει, δεν ξέρω!

Θα το ονομάσω General Lee, και θα κάνω γιιιιχχχααα :goodjob:

χαχαχαχα πολύ σωστός !

Link to comment
Share on other sites

Σίμο, είμαι λίγο off-topic, αλλά αν βρεις κόλπο να διπλώνουν οι καθρέφτες αυτόματα με το κλείδωμα του αυτοκινήτου μόνο μέσω ρυθμίσεων Vag-com (χωρίς πλακέτες κλπ.) θα σε φιλήσω!

Πάντως δεν είμαι τόσο αισιόδοξος γιατί θυμάμαι ότι το είχε ψάξει ο φίλος και Vag-com guru Στέργιος και δεν μπορούσε να το βρει.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ο εγκέφαλος μας είναι ο MED17.50.00, ίδιος με τα Leon II (προ-facelift), τα οποία και το έκαναν και άρα 99,9% το κάνει και το δικό μας. Στα νεα Leon από ότι είχα δει παίζουν με τον MED17.50.20, οπότε σκάλωμα θεωρητικά...

Είχα παει στον Κατάκη, και πηρε σε χαρτί ο τεχνικός διευθυντής τις εγγραφές μου, αλλά από τότε δεν τον πολυ-πίεσα μιας και είχε τρελά τρεξίματα ο άνθρωπος. Θα τον ενοχλήσω ξανά, ώστε να το δούμε γιατί πρέπει να ψάξει τι σημαίνει το κάθε bit και στο δικό μας. Βρήκα κάπου στο νετ μια επεξήγηση των bit για Passat (berlina) και απλα ελπίζω να μην είναι για τον παλαιότερο MED (που είχαν τα TFSi), οπότε θα του το δώσω μπας και βγάλει κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.