Jump to content
vandermonde

Παραγγελία 160Άρι Generation

Recommended Posts

Το "Μ" θα έπρεπε να κάνουν υποχρεωτικό και για μια ζωή, όχι το "Ν" για 6 μήνες.

Εννοείς "Μόλις πήρα το δίπλωμα" ?

Link to comment
Share on other sites

Το "Μ" θα έπρεπε να κάνουν υποχρεωτικό και για μια ζωή, όχι το "Ν" για 6 μήνες.

Τι εννοει ο ποιητης??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην αγοράσεις το VW Polo GTI ??? Το αυτοκίνητο με το budget που διαθέτεις το αγοράζεις ανετότατα και θα έχεις ένα αμάξι full extra, καινούριο μοντέλο, σβέλτο, νεανικό και χίλια δυό άλλα.. Συμβουλή και άποψη δικιά μου είναι να αλλάξεις την παραγγελία σου.

Edited by Mist ο γνωστός
Link to comment
Share on other sites

'Oντως το Polo GTI κωλοσυμφέρει και για αυτό πήγαινα αρχικά(αν και πιστεύω είναι καγκουριά νέος οδηγός με GTI). 'Oμως οταν πήγα στην πρώτη αντιπροσωπεία παρότι εννοείται είχα εντυπωσιαστεί απο το Polo, με το που μπήκα σε ενα Golf ένιωσα αρχοντας :goodjob: , λέω εδώ είμαστε :thumbsu: .. και το κυριότερο το θέλω κυρίως για εκδρομές και ταξίδια, άρα νομίζω με καλύπτει περισσότερο το Golf..

Link to comment
Share on other sites

Απο ποιά άποψη σε καλύπτει καλύτερα το golf ? Κατ αρχάς το polo έχει μικρότερες καταναλώσεις απο το golf λόγω βάρους και δεύτερον έχει stadar το DSG πράγμα το οποίο σε γρήγορες διαδρομές, ταξίδια και πόλη είναι καραrespect... Αν μου πεις για χώρους ok το golf, φίλε μη βιάζεσαι πήγαινε ξανακοίταξε τα είναι δύσκολες οι εποχές και το να διαθέτεις 20 χιλιαρικάκια είναι υπόθεση στο να πάρεις οτι καλύτερο για σένα..

Link to comment
Share on other sites

δλδ οσοι εχουν παρει gti ρε μεγαλε για πρωτο αμαξι ειναι καγκουρες??νομιζω εχεις πολυ λαθος σκεπτικο..κατσε να γινεις 50 να το παρεις..τοτε νορμαλ θα εισαι... :thumbsd::thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν ήταν το πρώτο μου αυτοκίνητο θα πήγαινα σίγουρα για DSG(αν και προφανώς θα με βοήθαγε αφάνταστα). Αργότερα όταν ωριμάσω εγώ σαν οδηγός αλλά και η τεχνολογία βλέπουμε..

Και το Golf πιστεύω με καλύπτει περισσότερο λόγω χώρων, συνδιάζει κατά τη γνώμη μου αρκετά ικανοποιητικά αμαξάκι πόλης και ταξιδιων. Οσο για την κατανάλωση δεν νομίζω να καίει παραπάνω απο 1 λιτρο στα 100 χλμ απο το Polo GTI.

Τα αρνητικά τώρα, μετά τις συμβουλές των παιδιών παραπάνω με τα extra, έψαξα το θέμα με τα bi-xenon και είδα πόσο σημαντικά είναι για την ασφάλεια. Ετσι διαπίστωσα οτι παρότι δίνω ένα σεβαστό ποσό για αμάξι σκεφτόμενος την ασφάλεια μου, όχι απλά χρησιμοποιείται παρωχημένη τεχνολογία στον standard εξοπλισμό (αλογόνο) αλλά για να βάλεις σαν extra bi-xenon σε χρεώνει 1300 euro :thumbsd: , καλά μη μιλήσω και για τον χρόνο αναμονής :thumbsd:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά και δεν θες να καταλάβεις, αλλά δεν πειράζει φίλε μου, εσύ να είσαι καλά! Καλή αγορά σου εύχομαι και ελπίζω να μην μετανιώσεις για τις επιλογές σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, με ολο το σεβασμο κιολας...

Το παληκαρι λεει οτι ειναι το πρωτο του αμαξι.. Δεν ξερω τι εχει συνηθησει να καβαλαει ως τωρα.. Αν δεν ειχε εμπειρια απο δυνατα αυτοκινητα, να ειναι κ@υλογκαζος και να ψαχνεται για βελτιωση κτλ, τα 175 του γκολφ ισως του φτανουν.. Μπορει να μην του αρεσει η τερμα σπορ οδηγηση.. Μπορει να μην αναζητει το τελειο στησιμο.. Απο την αλλη μπορει να θελει ενα σβελτο αμαξι οπως το γκολφ, το οποιο εχει μια χαρα οδηγικη συμπεριφορα(αν κρινω απο το 5αρι που εχω οδηγησει), να εχει χωρους, ανεση, να μπορει να βαλει μεσα τα φιλαρακια του και τις αποσκευες τους και να κανουν τις βολτες του..

Ειναι ΚΑΘΑΡΑ θεμα του τι ζηταει ο καθενας.. Για καποιους το polo gti σε αυτα τα λεφτα ειναι ιδανικη επιλογη.. Για αλλους το golf 160.. Για αλλους το a3 122 τελειως γυμνο, ωστε να βλεπουν τους 4 κυκλους οι κοπελες..

Link to comment
Share on other sites

'Οχι εντάξει το "Ν" θα το χω κανονικά, δεν έχω τέτοια προβλήματα.

Τελικά μάλλον θα αφήσω την παραγγελία ως έχει. Το generation μαζί με τα προβολάκια και τον υπολογιστή ταξιδιου τώρα και με την μείωση που έκανε η κοσμοκαρ στο golf (1050 euro στο 122αρι και 600 στο 160αρι) πιστέυω είναι αρκετά τίμια επιλογή(για τα δεδομένα μου). Το μόνο που θα ζηλεύω απο το highline είναι τα αλκταντάρα.

Τώρα για r-line, ηλιοροφές, DCC κλπ.. πιστεύω ανάλογα με τις ανάγκες και τα οικονομικά του ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Ωραία σίγουρα είναι όλα αυτα...αλλά αν βάζεις βάζεις στο τέλος φτάνεις άνετα και στο κόστος του GTI, και μετά μπαίνεις σε άλλο τριπάκι ( αν και θα χε πολύ γέλιο ή κλάμα το GTI με ένα "Ν" πίσω :thumbsu: )

Γεια σου vandermonde καλός να τη δεχτείς την golgara sou…!!!

Τι παίζει με την μείωση που λες παρά πάνω για τα 160αρια ???

Σε ρωτάω γιατί παρήγγειλα τον Ιανουάριο το golf 160 highline και με ειδοποίησαν από την αντιπροσωπία ότι καταργείται η highline και γίνεται R-line. Αλλά δεν μου ανέφεραν τίποτα για 600€ . επειδή είχα βάλει το πακέτο το Vancouver , ηλιοροφή , RCD510 μου είπε ο πωλητής ότι μπορούμε να βγάλουμε το πακέτο το Vancouver (800€)και θα βάλουμε το πακέτο το R-line (που μου το χρεώνουν 550€ επειδή είχα κάνει την παράγγειλα και όχι 1100€ που έχει κανονικά) και θα βγει η τιμή 250€ λιγότερο από αυτή που είχε βγει στην αρχή και επειδή ήθελα πολύ τα πίσω led φανάρια του λέω πόσο μου λέει 350€ (δηλαδή 100€ πάνω από την αρχική )και το άφησα έτσι .

Σας παρακαλώ δώστε μια βοήθια γιατί έχω ψιλό μπερδευτεί και δεν θέλω να με κοροϊδέψουν .

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε, καλώς να δεκτείς και το δικό σου..

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής(από οτι κατάλαβα):

Στο 122αρι έπεσε η τιμη 1050 ευρώ σε όλες τις εκδόσεις(trendline, generation, highline). Στο 160αρι έπεσε 600 ευρώ η τιμή στο generation, καταργείται η έκδοση highline και την αντικαθιστά η r-line (η οποία προφανώς έχει περισσότερα "καλούδια" άρα και ακριβότερη απο highline)

To 160αρι 5θυρο highline ΕΙΧΕ 23610€ και τωρα το r-line έχει 24150€, δηλαδή διαφορα 540 ευρω. Αρα αν δεν κανω κάπου λάθος, έχω την εντύπωση σου τρώνε 10 ευρω :tongue: και σου λένε οτι σου κάνουν και χάρη!!(με κάθε επιφυλαξη οτι λεω, ειμαι και λιγο ζαλισμενος-κουρασμενος)

edit: προφανως το -600 ισχύει και για το R-line αφου οπως ειπες και εσυ σαν πακετο είχε 1100 και τώρα το παίρνεις με 550ευρώ

Edited by vandermonde
Link to comment
Share on other sites

edit2: πάντως πιστεύω εφόσον ήθελες πακέτα με ζάντες και ιστορίες μια χαρά σου κατσε η φάση, και θα πάρεις το πιο super (R-Line) και δεν θα ξεφύγεις οικονομικά. Εμένα μου κατσε λίγο άσχημα που θελα ενα απλό highline :tongue: και ετσι αναγκαστικά το γύρισα σε generation και απλώς πρόσθεσα οτι μπορούσα και θεωρουσα απαραιτητα απο το high..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου vandermonde καλός να τη δεχτείς την golgara sou…!!!

Τι παίζει με την μείωση που λες παρά πάνω για τα 160αρια ???

Σε ρωτάω γιατί παρήγγειλα τον Ιανουάριο το golf 160 highline και με ειδοποίησαν από την αντιπροσωπία ότι καταργείται η highline και γίνεται R-line. Αλλά δεν μου ανέφεραν τίποτα για 600€ . επειδή είχα βάλει το πακέτο το Vancouver , ηλιοροφή , RCD510 μου είπε ο πωλητής ότι μπορούμε να βγάλουμε το πακέτο το Vancouver (800€)και θα βάλουμε το πακέτο το R-line (που μου το χρεώνουν 550€ επειδή είχα κάνει την παράγγειλα και όχι 1100€ που έχει κανονικά) και θα βγει η τιμή 250€ λιγότερο από αυτή που είχε βγει στην αρχή και επειδή ήθελα πολύ τα πίσω led φανάρια του λέω πόσο μου λέει 350€ (δηλαδή 100€ πάνω από την αρχική )και το άφησα έτσι .

Σας παρακαλώ δώστε μια βοήθια γιατί έχω ψιλό μπερδευτεί και δεν θέλω να με κοροϊδέψουν .

τα αλλα εχτρα οροφη και rcd510 παραμενουν ως εχουν??εγω θα ελεγα να αφησεις τα πισω led βαλε κατι παραπανω και βαλ του και ξενον μαμα.r line με οροφη και ξενον απλα μαμαει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε, καλώς να δεκτείς και το δικό σου..

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής(από οτι κατάλαβα):

Στο 122αρι έπεσε η τιμη 1050 ευρώ σε όλες τις εκδόσεις(trendline, generation, highline). Στο 160αρι έπεσε 600 ευρώ η τιμή στο generation, καταργείται η έκδοση highline και την αντικαθιστά η r-line (η οποία προφανώς έχει περισσότερα "καλούδια" άρα και ακριβότερη απο highline)

To 160αρι 5θυρο highline ΕΙΧΕ 23610€ και τωρα το r-line έχει 24150€, δηλαδή διαφορα 540 ευρω. Αρα αν δεν κανω κάπου λάθος, έχω την εντύπωση σου τρώνε 10 ευρω :whistling: και σου λένε οτι σου κάνουν και χάρη!!(με κάθε επιφυλαξη οτι λεω, ειμαι και λιγο ζαλισμενος-κουρασμενος)

edit: προφανως το -600 ισχύει και για το R-line αφου οπως ειπες και εσυ σαν πακετο είχε 1100 και τώρα το παίρνεις με 550ευρώ

Σε ευχαριστώ πολύ vandermonde..!!!

τα αλλα εχτρα οροφη και rcd510 παραμενουν ως εχουν??εγω θα ελεγα να αφησεις τα πισω led βαλε κατι παραπανω και βαλ του και ξενον μαμα.r line με οροφη και ξενον απλα μαμαει!!!

Ναι η οροφή και το RCD510 παραμένουν . 1) Δεν ξέρω αν γίνεται να τα βάλω τώρα τα xenon γιατί σε 1 μήνα περίπου θα το πάρω στα χέρια μου , 2)ανεβαίνει πολύ το κασέ (δεν είναι 200~300€ αλλά 1300€)το ξέρω ότι μπορεί να το μετανιώσω αλλά μέχρι τότε κάποια λύση θα βρω. ίσως αλλάξω λάμπες για πιο άσπρο φωτισμό .

Link to comment
Share on other sites

ίσως αλλάξω λάμπες για πιο άσπρο φωτισμό .

Ρώτησε εαν γίνεται να τα βαλεις εστω και τώρα ..... μετά ότι κι αν βάλεις σαν τα φανάρια xenon δεν θα ειναι ...

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ένα μήνα πρόκειται να παραλάβεις παίζει το αμάξι να έχει

ήδη κατασκευαστεί οπότε πάπαλα..

Ακόμη και αν δεν έχει κατασκευαστεί, σίγουρα θα έχεις πάρει ημερομηνία

παραγωγής και συνεπώς πολύ δύσκολα θα μπορεί να αλλάξει η

παραγγελία σου και αν δεχτούν να την αλλάξουν θα πάει πάλι πίσω

και θα πρέπει να πάρεις νέα ημερομηνία παραγωγής.

Όλα τα παραπάνω τα γράφω με βάση την δική μου εμπειρία πέρσι

που περίμενα το δικό μου και έβρισκα όλα αυτά τα εμπόδια

όταν κατάλαβα το λάθος που δεν έβαλα από την αρχή τα ξένον...

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε εαν γίνεται να τα βαλεις εστω και τώρα ..... μετά ότι κι αν βάλεις σαν τα φανάρια xenon δεν θα ειναι ...

+1 Και μεις που βάλαμε άσπρες λάμπες ψάχνουμε για xenon τώρα :whistling:

Παίζει ομως όντως να είναι αργά...

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

+1 Και μεις που βάλαμε άσπρες λάμπες ψάχνουμε για xenon τώρα :whistling:

Παίζει ομως όντως να είναι αργά...

οντως είναι αργά!και γω όταν αύξηθηκε ο φόρος πολυτελείας,ενώ είχα πάρει εβδομάδα παραγωγής εννοείται,προσπάθησα να βάλω τα xenon και κάποια άλλα extra και τελικά πήγα δύο μήνες πίσω!

Edited by NODASLEFKADA
Link to comment
Share on other sites

δεν πειραζει το σημαντικα που δεν μπαινουν μετα τα εβαλες..αργοτερα βαζεις κανενα φαναρακι dectane με κιτ ξενον και εισαι γαματος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.