Jump to content
yositosi

Led Λάμπες Για Φωτάκια Θέσης

Recommended Posts

Λοιπόν, αφότου είχα δει στο αυτοκίνητο του makisg4 τα λεντάκια που είχε βάλει στις ψείρες, και αφότου είχα φορέσει τα Xenon, αποφάσισα και εγώ να κάνω την αλλαγή ώστε να δέσει σαν χρωματισμό όλο το φανάρι.

Τα led τα παρήγγειλα από το ebay, και θεωρητικά ήταν για σύστημα canbus. Τελικό κόστος με την απόστολή (από Σινγκαπούρη ήρθαν), ήταν στα 6,99ευρώ.

Θεωρώντας το κόστος πραγματικά αστείο, είπα να τα δοκιμάσω. Πράγματι όπως με ενημέρωσαν αμέσως, τα παρέλαβα σε 20 μέρες μέσω ΕΛΤΑ.

Αφού φορέθηκαν επάνω, στην αρχή δεν δούλεψαν γιατί τα είχα βάλει ανάποδα. Αφού τα διόρθωσα όλα δούλεψαν άψογα, με πολύ καλό οπτικό αποτέλεσμα...

Μετά από κανένα μήνα περίπου, σποραδικά μου έβγαζε σφάλμα το αυτοκίνητο στο δεξί φανάρι (δεξιά ψείρα). Παρόλα αυτά, αν άναβα το φως, και κατευθείαν το έσβηνα, το σφάλμα εξαφανιζόταν. Οπότε υποθέσαμε ότι για κάποιο λόγο η "καλωδίωση" μου, είναι υπερευαίσθητη από τη μεριά του συνοδηγού.

Το πρόβλημα έγινε πιο έντονο όταν πιάσαμε χειμώνα και ειδικά όταν άρχισαν οι καλές βροχές όπου και η υγρασία βαρούσε κόκκινα. Το αποτέλεσμα ήταν με το που έβαζα το κλειδί στη μίζα (με σβηστά όλα τα φώτα), το αμάξι να μου πετάει σφάλμα ΚΑΘΕ πρωί (προφανώς το εντόπιζε στην αρχική αυτο-διάγνωση που κάνει πριν εκκινήσει). Κλασικά, άναμα... σβήσιμο... και όλα οκ.

Μέχρι που πήγα για να αλλάξω τον συμπλέκτη. Το αμάξι έμεινε 3-4 μέρες στο συνεργείο, και με το που το πηρα, ως δια μαγείας το σφάλμα άρχισε να παρουσιάζεται ΟΧΙ πλεον από την δεξιά πλευρά, αλλά από την αριστερή! Εκεί πλεον άρχισα να απορώ καθότι τα φώτα δεν τα είχε αγγίξει κανείς!

Ετσι, χθες το πρωί... και ενώ μου έκανε το ίδιο πράγμα... και αφότου έκανα την κλασική διαδικασία του "ανάματος/σβησίματος" είδα ότι το σφάλμα παρέμενε... αλλά σαν προσθήκη είδα ένα λεπτό συννεφάκι καπνού να βγαίνει από το καπώ μου! Επιτόπου ξήλωμα το κλειδί, άνοιγμα καπώ, και ξήλωμα των led.

ΕΥΤΥΧΩΣ, δεν προκλήθηκε καμία ζημιά, ούτε κανένα κάπνισμα μέσα στο φανάρι (δεν πήρε φωτιά το πλακετάκι τους, απλα κάπνισε). Φορέθηκαν οι παλιές Osram που είχα και όλα μέλι γάλα. Παρόλα αυτά, προβληματίζομαι τι θα γινόταν έτσι και το κυκλοφορούσα το αμάξι χωρίς να το δω όπου και ο καπνός δεν θα ήταν ορατός!

Το αναφέρω για να προσέξουν όσοι φοράνε τέτοιες κινεζιές, καθότι από το πουθενά μπορεί να καταλήξουν με σοβαρό πρόβλημα!

Το link με τις λάμπες που αγόρασα δεν υπάρχει πλεον, αλλά από τα e-mail που έχω κρατήσει από το ebay, ήταν αγορασμένα από μια Κινέζικη εταιρεία που στην Γερμανία (ebay) εμφανίζεται με το όνομα factorykiss-de

Προσοχή, γιατί ενδεχομένως τα ΙΔΙΑ Κινέζικα μπιχλιμπίδια ενδεχομένως να πωλούνται από πολλές εταιρείες (μεσάζοντες/εμπόρους) μέσω του Internet. Αύριο θα κοιτάξω να ανεβάσω και καμία φωτό ώστε να έχετε και οπτική εικόνα. :nuke:

Edited by yositosi
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σου είχα πει από την αρχή, πως αν δεν ΔΩ κάτι να δουλεύει σωστά, δεν σου παραγγέλνω και εσένα. Εσύ επέμενες... ευτυχώς και εγώ επέμεινα, και τώρα να λες ευχαριστώ που έκανα το δικό μου :nuke:

Link to comment
Share on other sites

αμαν βρε Σιμο!! να επισημανω βεβαια οτι τα δικα μου λαμπακια ηταν αγορασμενα απο διαφορετικο πωλητη του e-bay και οτι εγω αν και τα εχω πολυ περισσοτερο καιρο δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα (φτου φτου...). αφου δεν δημιουργηθηκε καποιο μεγαλυτερο προβλημα παλι καλα!! να σε ενημερωσω εδω βεβαια οτι υπαρχουν και κλασσικα ψειρακια πυρακτωσεως τα οποια εχουν μπλε τζαμακι και βγαζουν πιο ασπρο τονο φωτος σε σχεση με τα μαμα... να σου δωσω πληροφοριες ή να το αφησω καλυτερα??

edit: εδω παιζουν πολλες περιπτωσεις επωνυμες και φθηνες

Edited by makisg4
Link to comment
Share on other sites

αμαν βρε Σιμο!! να επισημανω βεβαια οτι τα δικα μου λαμπακια ηταν αγορασμενα απο διαφορετικο πωλητη του e-bay και οτι εγω αν και τα εχω πολυ περισσοτερο καιρο δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα (φτου φτου...). αφου δεν δημιουργηθηκε καποιο μεγαλυτερο προβλημα παλι καλα!! να σε ενημερωσω εδω βεβαια οτι υπαρχουν και κλασσικα ψειρακια πυρακτωσεως τα οποια εχουν μπλε τζαμακι και βγαζουν πιο ασπρο τονο φωτος σε σχεση με τα μαμα... να σου δωσω πληροφοριες ή να το αφησω καλυτερα??

edit: εδω παιζουν πολλες περιπτωσεις επωνυμες και φθηνες

τετοια εχω βαλει εγω κ τα ζαχαρωνε!!!!!!!!!!!!! :devil:

Link to comment
Share on other sites

αμαν βρε Σιμο!! να επισημανω βεβαια οτι τα δικα μου λαμπακια ηταν αγορασμενα απο διαφορετικο πωλητη του e-bay και οτι εγω αν και τα εχω πολυ περισσοτερο καιρο δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα (φτου φτου...). αφου δεν δημιουργηθηκε καποιο μεγαλυτερο προβλημα παλι καλα!! να σε ενημερωσω εδω βεβαια οτι υπαρχουν και κλασσικα ψειρακια πυρακτωσεως τα οποια εχουν μπλε τζαμακι και βγαζουν πιο ασπρο τονο φωτος σε σχεση με τα μαμα... να σου δωσω πληροφοριες ή να το αφησω καλυτερα??

edit: εδω παιζουν πολλες περιπτωσεις επωνυμες και φθηνες

Μάκη, ο δικός σου πωλητής όταν τα πήρα εγώ δεν υπήρχε. Θυμάσαι που βλέπαμε για εναλλακτικά μαζί. Πήγα στον φθηνότερο, οπότε ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΑ! Οι μ@λ@κίες πληρώνονται, και ευτυχώς δεν είχα "άλλα"

Για τα μπλε βαμμένα... απλα θα σου αναφέρω ότι τώρα το έχω με Cool Blue της Osram, και δίπλα στα 6000K Xenon μου φαίνονται ΚΑΤΑΚΙΤΡΙΝΑ! ;)

Ο Αντώνης είχε βρει κάτι ωραία ψειράκια στην Αθήνα που φαίνονται να βγάζουν κατάλευκο φως, οπότε περιμένω πότε θα αποφασίσει να κατέβει καμία βόλτα στο πατρικό του για να μου ανεβάσει. :devil:

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου pm σε παρακαλω από που τα πήρες. Το αμάξι σου έχει την "νέα" ασφαλειοθήκη/κύκλωμα και θεωρητικά είναι πιο ευαίσθητο από το δικό μου, άρα σε εμένα θα παίξουν 100% σωστά!

Τι να πω, μπορεί να έπεσα σε μάπα παρτίδα! Πραγματικά δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Λογικα επεσες στης περιπτωση και σε συνδυασμο με το γεγονος που αναφερεις οτι πλεον δεν υπαρχει αυτος ο πωλητης,οντως κατι μυριζει!!

Ευτυχως που το ειδες και δεν προκληθηκε καποια μεγαλυτερη ζημια.

Εχω κι εγω παντως αρκετους φιλους με κινεζικα λεντακια,λαμπακια κτλ και δεν εχω ακουσει παραπονα.

Link to comment
Share on other sites

Μαμά XENON φοράς??? Εμένα ήταν αλογόνα, και φοράω Κινεζο-Xenon. Είσαι σίγουρος ότι μιλάμε για τα ίδια λαμπάκια? (τα DRL δεν είναι αυτά που μου δείχνεις?)

Link to comment
Share on other sites

Λογικα επεσες στης περιπτωση και σε συνδυασμο με το γεγονος που αναφερεις οτι πλεον δεν υπαρχει αυτος ο πωλητης,οντως κατι μυριζει!!

Ευτυχως που το ειδες και δεν προκληθηκε καποια μεγαλυτερη ζημια.

Εχω κι εγω παντως αρκετους φιλους με κινεζικα λεντακια,λαμπακια κτλ και δεν εχω ακουσει παραπονα.

Κωνσταντίνε, όταν τα άλλα έπαιζαν στα 12ευρώ μίνιμουμ, εγώ πήγα σαν κλασικός Ελληνάρας να παρω τα φθηνότερα. Οπότε... έπαιξα με τη φωτιά, και ευτυχώς δεν κάηκα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια,κι εγω χαζευοντας πριν μερες κατι λεντ κτλ,τα εβλεπα ολα κινεζικα,ε ολα ιδια θα ειναι λεω και θα παραγγελνα τα φθηνοτερα.

Αλλα το συμπερασμα ειναι οτι ακομα και οι Κινεζοι εχουν ποιοτητες :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα led παιδιά είναι θέμα τύχης να σου κάτσουν καλά και το λέω γιατί ξεκίνησα τους πειραματισμούς πριν 2,5 χρόνια.

Στην πινακίδα πίσω έχω αλλάξει 4 φορές.Τα πρώτα οχι μόνο δεν είχαν λευκό φως,έβγαζαν error στο καντράν αλλά υπερθερμαίνονταν και άρχισαν να λιώνουν οι πλαφονιέρες.Το δεύτερο σετ ήταν καλό αλλά το ένα λεντάκι έβγαζε ελαφρά πιο κίτρινο φως,το ίδιο και το τρίτο.Το τέταρτο λέω δεν γίνεται πια θα το χρυσοπληρώσω για να μην ασχολούμαι πλέον γιατί βαρέθηκα.Το παρήγγειλα από καλό μαγαζί στο ebay και μάλιστα ήταν ενσωματωμένο led μαζί με το πλαστικό τζαμάκι.Επιτέλους ο χρωματισμός ολόλευκος ούτε μπλε,ούτε μωβ.Έλα όμως που κάποιες φορές όταν ανοίξω τον διακόπτη των φώτων και μετά βάλω το κλειδί στην μίζα βγάζει ένδειξη καμμένης λάμπας στο καντράν για 5-10΄και μετά σβήνει.Σημειωτέον αν βάλεις μπρος και μετά ανοίξεις τα φώτα κανένα πρόβλημα.

Θα μου πει κάποιος απενεργοποίησες το god diagnosis????Η απάντηση είναι καταφατική.Άρα κάτι παίζει με την ενσωματωμένη αντίσταση.Αποφάσισα πλέον να μην ασχοληθώ άλλο.:blush:

Φίλος με passat πήρε ένα σετάκι και με τη μία κανένα πρόβλημα απλά το χρώμα μπλεδίζει ελαφρώς.:beerhat:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα Prof, το παράξενο θα είναι δηλαδή να δουλέψουν όλα σωστά να υποθέσω!

Οπως και να έχει (και χωρίς σχολιασμό για την ποιότητα των φωτό, καθότι είμαι γνωστός ανάπηρος, και ήταν και πρωί πρωί, και ήμουν χωρίς καφέ, και άκαπνος :frantics: )

dsc00285bv.jpg

dsc00287fl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τα led έχω και εγώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κακές εμπειρίες και δυστυχώς ΛΑΜΠΆΚΙΑ ΤΎΠΟΥ LED  στα φανάρια είναι ΚΊΝΔΥΝΟΣ-ΘΆΝΑΤΟΣ 

 

Η μόνες αποτελεσματικές λάμπες χωρίς σφάλματα, χωρίς να καίγονται και να διαλύονται τα led μέσα στα φανάρια.

 

Είναι αυτού του τύπου η λάμπες.

 

 https://www.ledperf.com/pack-de-2-veilleuses-osram-cool-blue-intense-blanc-culot-w5w-4000k-p-6513.html

 

https://www.powerbulbs.com/au/product/philips-whitevision-w5w-twin

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.