Jump to content
WHITEP

Usb Connection After Sale

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, μια βοηθεια εαν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα¨

σε POLO 2010 highline με RCD210 θελω να βαλω usb connection μπορει να γινει? και αν γνωριζει καποιος κοστος?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, μια βοηθεια εαν καποιος εχει ασχοληθει με το θεμα¨

σε POLO 2010 highline με RCD210 θελω να βαλω usb connection μπορει να γινει? και αν γνωριζει καποιος κοστος?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

εχω την εντυπωση πως στο 210 δν γινεται να βαλεις usb...εγω που εχω το 310 πρεπει να πληρωσω επιπλεον για τη θυρα usb 150 ευρω νομιζω...θελω και γω να μαθω αν μπορω τωρα να τοποθετησω τη θυρα,ειναι πολυ χρησιμη...παντως ενα πρωτο βημα ειναι να κοιταξεις στο ντουλαπακι διπλα απο τ κουμπακι set που ειναι για την πιεση των ελαστικων,εκει πρεπει να εχει ενα ανοιγματακι κλεισμενο με πλαστικο,αυτο ειναι το σημειο που μπαινει το usb,ομως φοβαμαι πως θα σου πουν και απο την αντιπροσωπεια να βαλεις το 310 πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως στο 210 δν γινεται να βαλεις usb...εγω που εχω το 310 πρεπει να πληρωσω επιπλεον για τη θυρα usb 150 ευρω νομιζω...θελω και γω να μαθω αν μπορω τωρα να τοποθετησω τη θυρα,ειναι πολυ χρησιμη...παντως ενα πρωτο βημα ειναι να κοιταξεις στο ντουλαπακι διπλα απο τ κουμπακι set που ειναι για την πιεση των ελαστικων,εκει πρεπει να εχει ενα ανοιγματακι κλεισμενο με πλαστικο,αυτο ειναι το σημειο που μπαινει το usb,ομως φοβαμαι πως θα σου πουν και απο την αντιπροσωπεια να βαλεις το 310 πρωτα...

Υπάρχουν πολλές μη εργοστασιακές λύσεις...που κοστίζουν αρκετά λιγότερα...

usb-mp3

ουσιαστικά η συσκευή προσομοιώνει το φλασακι με τη λειτουργία cd changer ...

η τοποθέτηση είναι απλή και από πλευράς αξιοπιστίας δεν έχω διαβάσει κάτι κακό...

μετά μπορείς να πας σε ποιο επώνυμες λύσεις όπως είναι της Dension, η να το συνδυάσεις με κάποιο σύστημα bluetooth της Parrot (100-150 ευρώ) που έχει και υποδοχή USB και θα έχεις και ανοιχτή ακρόαση από το κινητό σου

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση πως στο 210 δν γινεται να βαλεις usb...εγω που εχω το 310 πρεπει να πληρωσω επιπλεον για τη θυρα usb 150 ευρω νομιζω...θελω και γω να μαθω αν μπορω τωρα να τοποθετησω τη θυρα,ειναι πολυ χρησιμη...παντως ενα πρωτο βημα ειναι να κοιταξεις στο ντουλαπακι διπλα απο τ κουμπακι set που ειναι για την πιεση των ελαστικων,εκει πρεπει να εχει ενα ανοιγματακι κλεισμενο με πλαστικο,αυτο ειναι το σημειο που μπαινει το usb,ομως φοβαμαι πως θα σου πουν και απο την αντιπροσωπεια να βαλεις το 310 πρωτα...

Η Αναμονη υπαρχει στο ντουλαπακι (διπλα απο το κουμπακι που ειναι για την πιεση των ελαστικων)και στων Ρωρρη που ρωτησα μου τον πωλητη ειπαν οτι γινεται εαν παω στον ηλεκτρολογο του συνεργειου, αλλα για ψιλο ασχετος μου φανηκε πολυ στο ξε-πετα,λογω ελλειψη χρονο δεν εχω παει ακομη.

συμφωνω οτι ειναι πολυ χρησιμο και σιγουρα θα υπαρχουν και αλλες λυσεις

Link to comment
Share on other sites

είδα το θέμα λίγο αργά αλλά ελπίζω η απάντηση να βοηθήσει. Το 210 δεν είναι συμβατό με MDI που είναι προϋπόθεση για να μπορείς να τοποθετήσεις usb θύρα στο αυτοκίνητο σου. Ο μόνος τρόπος για να βάλεις usb είναι είτε με κάποιο κίτ της Parrot ή Motorola TK30. Στις συγκεκριμένες περιπτώσεις θα είναι ενα προϊόν που θα μπορείς να το πάρεις μαζί σου και στο επόμενο αυτοκίνητο γιατί κουμπώνουν στην εργοστασιακή φύσα οπότε και είναι γενικής χρήσης. Όσων αφορά το θέμα ήχου είναι ικανοποιητικό το αποτέλεσμα. Δεν θα ακούσεις όπερα με τέλεια αναπαραγωγή αλλά την δουλειά του την κάνει μια χαρά. Παράλληλα μην ξεχνάμε ότι σε αυτού του είδους κίτ θα έχεις και Bluetooth και είναι αρκετά μεγάλο ατού να έχεις στο αμάξι handsfree.

Τώρα για όσους έχουν RCD,RNS 310 και 510 υπάρχουν λύσεις για κάθε πορτοφόλι και ανάγκες. Απο xcarlink, Dension, GROM, Connects2 η λίστα είναι αρκετά μεγάλη και το Ebay είναι γεμάτο. Αυτό που θα επισημάνω είναι ως εξής. Σε VW υπάρχει κίτ μετατροπής για το Motorola που προσφέρει και έλεγχο του ήχου/μουσικής και Bluetooth απο τα χειριστήρια και βλέπεις επίσης και πληροφορίες στο κεντρικό καντράν. Υπάρχει επίσης και το κίτ της Kufatec που είναι πολύ καλό και είναι αρκετά διαδεδομένο στην Ελληνική αγορά. Το κίτ της Kufatec προσφέρει πληροφορίες στο καντράν πάλι και είναι αρκετά ποιοτικό και είναι CAN BUS προϊόν. Τέλος υπάρχει και το κίτ της Dension που είναι USB, Bluetooth, AUX και iPod (με την αγορά του καλωδίου) που και αυτό δουλεύει μέσω CAN BUS και κάνει τα πάντα όπως και το κίτ της Kufatec.

Σε γενικές γραμμές το budget αρχίζει απο τα 110-130 Ευρώ περίπου για απλό USB ή σκέτο iPod, 170 για iPod με CAN BUS δυνατότητα και μετά πάς στα 229-300 για full extra προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές μη εργοστασιακές λύσεις...που κοστίζουν αρκετά λιγότερα...

usb-mp3

ουσιαστικά η συσκευή προσομοιώνει το φλασακι με τη λειτουργία cd changer ...

η τοποθέτηση είναι απλή και από πλευράς αξιοπιστίας δεν έχω διαβάσει κάτι κακό...

μετά μπορείς να πας σε ποιο επώνυμες λύσεις όπως είναι της Dension, η να το συνδυάσεις με κάποιο σύστημα bluetooth της Parrot (100-150 ευρώ) που έχει και υποδοχή USB και θα έχεις και ανοιχτή ακρόαση από το κινητό σου

Πως συνδέεται με το ραδιόφωνο? Θέλει εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές μη εργοστασιακές λύσεις...που κοστίζουν αρκετά λιγότερα...

usb-mp3

ουσιαστικά η συσκευή προσομοιώνει το φλασακι με τη λειτουργία cd changer ...

η τοποθέτηση είναι απλή και από πλευράς αξιοπιστίας δεν έχω διαβάσει κάτι κακό...

μετά μπορείς να πας σε ποιο επώνυμες λύσεις όπως είναι της Dension, η να το συνδυάσεις με κάποιο σύστημα bluetooth της Parrot (100-150 ευρώ) που έχει και υποδοχή USB και θα έχεις και ανοιχτή ακρόαση από το κινητό σου

μέσω AUX συνδέεται αυτό το gadgetaki στο γερμανικό ebay? φαίνεται καλή λύση! δηλαδή οτιδηποτε παρόμοιο εξάρτημα ψάχνεις πρέπει να τσεκάρεις πρώτα ότι ειναι συμβατό με το rcd 310???

Link to comment
Share on other sites

μέσω AUX συνδέεται αυτό το gadgetaki στο γερμανικό ebay? φαίνεται καλή λύση! δηλαδή οτιδηποτε παρόμοιο εξάρτημα ψάχνεις πρέπει να τσεκάρεις πρώτα ότι ειναι συμβατό με το rcd 310???

πραγματι καλη λυση φαινεται επειδη ειναι και φτηνη... αραγε με το AUX συνδεεις και το iphone για κλησεις (εκτος απο την λυση για ipod?)

μπορει καποιος πιο εμπειρος σε σχετικο θεμα να δωσει τα φωτα του;;;;

Link to comment
Share on other sites

πραγματι καλη λυση φαινεται επειδη ειναι και φτηνη... αραγε με το AUX συνδεεις και το iphone για κλησεις (εκτος απο την λυση για ipod?)

μπορει καποιος πιο εμπειρος σε σχετικο θεμα να δωσει τα φωτα του;;;;

θύρα AUX ουσιαστικά δεν υπάρχει στο RCD ...( έχει μόνο για να περάσει ο ήχος από την προεγκατάσταση του τηλ)

η συσκευή αυτή συνδέεται στη θύρα της σιντιερας και προσομοιώνει την λειτουργία της...για να παίξουν τα τραγούδια από την sd η από το line in που έχει πάνω η συσκευή...

η λύση για το iphone λογικά μπορεί να γίνει...

θα πρέπει να βρεις κάτι τέτοιο ... http://cgi.ebay.com/Headset-Splitter-Jack-Cable-Adapter-iPhone-3GS-iPod-/330532299711?pt=Other_MP3_Player_Accessories&hash=item4cf542a3bf#ht_896wt_905 (το συγκεκριμένο δεν κάνει... εκτός και αν οι θηλυκές υποδοχές είναι 3πολικές ( 1 για μικρόφωνο , 2 για ήχο)

ώστε να διαχωρίζει το μικρόφωνο και τον ήχο...

τον ήχο τον στέλνεις στην συσκευή και παίρνεις ένα μικρό μικρόφωνο και το κρύβεις κάπου κοντά στην κεντρική πλαφονιέρα...

βέβαια θα πρέπει κάθε φορά που δέχεσαι κλήση να γυρνάς την πηγή στο cd changer

Link to comment
Share on other sites

TO USB

Λοιπόν...η εγκατάσταση είναι πολύ απλή.

Ότι θα γράψω ισχύουν για rcd200-300 αλλά δεν έχει κάποια διαφορά το 310 όσο αναφορά την συνδεσμολογία και τη θύρα στο πίσω μέρος της συσκευής από όσο ξέρω. Δεν έχω κάνει παρόμοια εγκατάσταση, αλλά έχω περάσει ένα σύστημα carkit parrot και σκοπεύω σε λίγο καιρό να πάρω και usb adapter. Οπότε ότι αναφέρω είναι κατά βάση πράγματα που διάβασα και έψαξα.

Το σύστημα όπως έγραψα προσομοιώνει τη λειτουργία της cd-ερας. Γενικά υπάρχουν και ποιο επώνυμες λύσεις που λειτουργούν με τον ίδιο τρόπο όπως xcarlink, dension κτλ. ( το dension έχει και αρκετές επιπλέον δυνατότητες και έχει και μοντέλα που λειτουργούν και με βάση το canbus)

Στο πίσω μέρος της πηγής υπάρχει μια θύρα που μοιάζει κάπως έτσι

1278087462303_hz-cnmyalibaba-web4_9012.jpg

και το καλώδιο που καταλήγει εκεί είναι έτσι

Connector1.jpg

Connector2.jpg

το καλώδιο του usb ad καταλήγει κάπως έτσι

DSCF1128.JPG

(σε ορισμένα usb ad έχει και καλώδιο γείωσης που πρέπει να μπει πάνω σε κάποιο γειωμένο σημείο, πάνω στο μεταλλικό περίβλημα της πηγής για παράδειγμα)

το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τοποθετήσεις του τη φίσα του usb στο κενό κουτάκι της καλωδίωσης, όπως δείχνει το βελάκι στη δεύτερη φωτογραφία

και στη συνέχεια να ξαναβάλεις τη φίσα σύνδεσης (την μαύρη την τετράγωνη) πίσω στην πηγή...

Από εκεί και πέρα το που θα βάλεις τον usb και που θα βγαίνει το καλώδιο, είναι δικό σου θέμα...και παίζει ρόλο και το αυτοκίνητο...οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ σε αυτό.

Μπορείς να δεις βιντεάκια στο youtube για περισσότερες λεπτομέρειες ( ψάξε για xcarlink - το ίδιο είναι σαν λειτουργία και εγκατάσταση )

Κλείνοντας να πω, πως από όσο έχω ψάξει είναι αρκετές οι εταιρίες (κινεζάκια) που βγάζουν αντίστοιχα προϊόντα...αλλά από ότι έχω καταλάβει πάνω στο ίδιο σύστημα βασίζονται...

Ελπίζω να το πάρω σύντομα ώστε να κάνω μια καλύτερη παρουσίαση με εικόνες...

Edited by Πάρης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ξέρει κάποιος το εργοστασιακό USB για polo 1,2 TSI πόσο έχει?

από άλλους έχω ακούσει ότι κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ, αλλά είναι πολλα ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, ξέρει κάποιος το εργοστασιακό USB για polo 1,2 TSI πόσο έχει?

155 συγκεκριμένα αλλά μπαίνει μόνο αν έχει παραγγείλει το RCD 310 ή 510.

Εγώ το παράγγειλα τελικά...Θα γράψω εντυπώσεις μόλις το πάρω στα χέρια μου το polo!

Link to comment
Share on other sites

155 συγκεκριμένα αλλά μπαίνει μόνο αν έχει παραγγείλει το RCD 310 ή 510.

Εγώ το παράγγειλα τελικά...Θα γράψω εντυπώσεις μόλις το πάρω στα χέρια μου το polo!

Καλό κουράγιο φίλε... ξεκινάει ο Γολγοθάς...:drinks:

Link to comment
Share on other sites

Με βαρύ σταυρό??? Για πε! Γιατί?

Εγώ αύριο το παίρνω στα χέρια μου :hyper: :hyper: ... Ήταν οι 5 εβδομάδες που δεν παίρνουνε με τίποτα... Κάθε πόλο που έβλεπα φανταζόμουν το δικό μου!!! Αλλά εγώ είμαι και λίγο τρελός με το ζητούμενο... αν εσένα (αν επιτρέπεται ο ενικός)δεν σε πειράζει η αναμονή και το περιμένεις μόνο για να κάνεις την δουλειά σου... τότε κανένας Γολγοθάς... :cry::)

Link to comment
Share on other sites

Off Topic

Μία απο τα ίδια και εγω, αλλα αξίζει!

Εγώ αύριο το παίρνω στα χέρια μου :hyper: :hyper: ... Ήταν οι 5 εβδομάδες που δεν παίρνουνε με τίποτα... Κάθε πόλο που έβλεπα φανταζόμουν το δικό μου!!! Αλλά εγώ είμαι και λίγο τρελός με το ζητούμενο... αν εσένα (αν επιτρέπεται ο ενικός)δεν σε πειράζει η αναμονή και το περιμένεις μόνο για να κάνεις την δουλειά σου... τότε κανένας Γολγοθάς... :cry::)

[/quo

Link to comment
Share on other sites

δείτε και εδώ ακόμη πιο φθηνό

http://cgi.ebay.de/USB-SD-MP3-Wechsler-CD-AUX-Adapter-VW-RCD-210-300-500-/200570969588?pt=CE_Auto_Hi_Fi_Autoradios&hash=item2eb2f61df4#ht_1593wt_1139

και εδώ ακόμη πιο φθηνά μέσω δημοπρασίας!

http://shop.ebay.de/xenonfabrik/m.html?_nkw=USB+SD+CD+Wechsler++vw&_sacat=0&_odkw=USB+SD+CD+Wechsler+MP3+WMA+AUX+-+VAG+VW&_osacat=0&_trksid=p3911.c0.m270.l1313

εγώ προσπαθώ να χτυπήσω αυτά από τις δημοπρασίες, ούτως η άλλως το bluetooth δεν το θέλω οπότε με λιγότερο από 50ευρώ μπορώ να κάνω τη δουλειά μου

Link to comment
Share on other sites

σήμερα μόλις πέρασα αυτό το kit yatour πάρα πολύ εύκολο και παίζει μια χαρούλα ^_^

Καλησπερα, μπορεις να μας πεις εαν το εβαλες σε 210 η σε 310?

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.