Jump to content
yositosi

Επιδιόρθωση Λακούβας Σε Λαμαρίνα

Recommended Posts

Πριν κανένα 2μηνο, και μετά από πλυσιμο, βρήκα το παρακάτω σημαδάκι/λακουβίτσα στην οροφή μου (κάποιο πιτσιρίκι από ένα μπαλκόνι πέταξε κάτι). Το χτύπημα ουσιαστικά δεν έφαγε καθόλου βαφή, και είναι πολύ μικρό (ούτε εκατοστό σε διάμετρο) αλλά όποτε είναι καθαρό το αμάξι κατευθείαν εκεί πάει το μάτι μου, και μου σπάει τα νεύρα.

dsc00284wi.jpg

Ρώτησα σε γνωστή αλυσίδα που κάνει τοπικές βαφές και μου είπαν, ότι θα πρέπει να λυθεί η οροφή από μέσα (επένδυση) και μετά να φτιαχτεί. Δεδομένου του ότι έχει τα μπαλόνια εκεί πάνω, λίγο τρόμαξα και δεν το έφτιαξα ακόμα.

Ξέρει κανείς την όλη διαδικασία επιδιόρθωσης τέτοιων χτυπημάτων? Επίσης, ξέρει κανείς κάποιον σίγουρα καλό για αυτή τη δουλειά στη Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Πριν κανένα 2μηνο, και μετά από πλυσιμο, βρήκα το παρακάτω σημαδάκι/λακουβίτσα στην οροφή μου (κάποιο πιτσιρίκι από ένα μπαλκόνι πέταξε κάτι). Το χτύπημα ουσιαστικά δεν έφαγε καθόλου βαφή, και είναι πολύ μικρό (ούτε εκατοστό σε διάμετρο) αλλά όποτε είναι καθαρό το αμάξι κατευθείαν εκεί πάει το μάτι μου, και μου σπάει τα νεύρα.

dsc00284wi.jpg

Ρώτησα σε γνωστή αλυσίδα που κάνει τοπικές βαφές και μου είπαν, ότι θα πρέπει να λυθεί η οροφή από μέσα (επένδυση) και μετά να φτιαχτεί. Δεδομένου του ότι έχει τα μπαλόνια εκεί πάνω, λίγο τρόμαξα και δεν το έφτιαξα ακόμα.

Ξέρει κανείς την όλη διαδικασία επιδιόρθωσης τέτοιων χτυπημάτων? Επίσης, ξέρει κανείς κάποιον σίγουρα καλό για αυτή τη δουλειά στη Θεσσαλονίκη?

Σιμο...ΜΗΝ το βαψεις.εδω στην Αθηνα υπαρχουν αρκετα μαγαζια τα οποια επιδιορθωνουν πανευκολα τετοιες ζημιες ΧΩΡΙΣ βαψιμο.σιγουρα κατι θα υπαρχει και στη Θεσσαλονικη.

για να καταλαβεις...στην Αθηνα εχω επισκεφθει αυτο http://dentgenie.gr/ και για παρομοιο προβλημα στην πορτα πληρωσα 40 ευρω και εκαναν μιση ωρα.το αποτελεσμα??απ'ολες τις οπτικες γωνιες...ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, ναι ίσως δεν το ξεκαθάρισα. Μιλάω για τοπική επιδιόρθωση ΧΩΡΙΣ βαφή!! Αν παει για βαφή, θα θέλει όλη η οροφή να γίνει, και δεν θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Μέχρι τώρα μίλησα με την paintbull εδώ πάνω (καθότι είχα και κάτι λεκέδες από χλωρίνη στο καπώ τις οποίες μου έφτιαξαν με τοπική), αλλα μου είπαν ότι για να "τραβηχτεί" πρέπει να λυθεί η επένδυση από μέσα! Το κακό είναι ότι η λακούβα πέφτει ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω από το B-pillar (νεύρο που ξεκινάει από κολώνα σε κολώνα στην μέση της οροφής) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ηλία, ναι ίσως δεν το ξεκαθάρισα. Μιλάω για τοπική επιδιόρθωση ΧΩΡΙΣ βαφή!! Αν παει για βαφή, θα θέλει όλη η οροφή να γίνει, και δεν θέλω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

Μέχρι τώρα μίλησα με την paintbull εδώ πάνω (καθότι είχα και κάτι λεκέδες από χλωρίνη στο καπώ τις οποίες μου έφτιαξαν με τοπική), αλλα μου είπαν ότι για να "τραβηχτεί" πρέπει να λυθεί η επένδυση από μέσα! Το κακό είναι ότι η λακούβα πέφτει ΑΚΡΙΒΩΣ πάνω από το B-pillar (νεύρο που ξεκινάει από κολώνα σε κολώνα στην μέση της οροφής) ;)

Kοιτα...δεν υπαρχει μονο μια μεθοδος!!!πριν παω κι εγω ειχα ψαξει πολυ στο ιντερνετ να δω τι παιζει.αν κανεις αναζητηση στο youtube για "dent remove" ή για "dent remove pdr" θα δεις πολλα βιντεακια.μερικοι χρησιμοποιουν βεντουζακια,αλλοι το κανουν απο μεσα...αναλογως.

http://www.youtube.com/results?search_query=dent+removal+PDR&aq=f

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Ηλία. Θα περιμένω μπας και γνωρίζει κανένα παιδί κάποιον εδώ πάνω που να κάνει σωστή και "ανώδυνη" δουλειά ;)

Link to comment
Share on other sites

Έλα Σίμο στην Θεσσαλονίκη κορυφαίος είναι ο Γιακούμπ.6938788497 είναι το κινητό του και 784635 του "χειρουργείου"του.Θα του πεις ότι σε στέλνει ο δάσκαλος με το μπλε passat.Θα πας θα το δει και αν γίνεται πιστεύω θα στο κάνει ίσως και άμεσα.Αν όμως χρειάζεται να κατέβει το κάλυμμα της οροφής τα πράγματα περιπλέκονται λίγο.;)

Link to comment
Share on other sites

Έλα Σίμο στην Θεσσαλονίκη κορυφαίος είναι ο Γιακούμπ.6938788497 είναι το κινητό του και 784635 του "χειρουργείου"του.Θα του πεις ότι σε στέλνει ο δάσκαλος με το μπλε passat.Θα πας θα το δει και αν γίνεται πιστεύω θα στο κάνει ίσως και άμεσα.Αν όμως χρειάζεται να κατέβει το κάλυμμα της οροφής τα πράγματα περιπλέκονται λίγο.:growl:

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το κοιτάξω ;)

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά απλα... :bow: :bow:

Δεν πηγα μεν ακόμα, αλλά είδα σήμερα δουλειά του και έπαθα πλακα! Ξεχασες να μας πεις ότι ο άνθρωπος ήταν επίσημο "κομάντο" της Audi στη Γερμανία για τέτοια θέμα με χτυπηματάκια σε "προς παράδοση οχήματα" :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Κύριε καθηγητά απλα... :bow: :bow:

Δεν πηγα μεν ακόμα, αλλά είδα σήμερα δουλειά του και έπαθα πλακα! Ξεχασες να μας πεις ότι ο άνθρωπος ήταν επίσημο "κομάντο" της Audi στη Γερμανία για τέτοια θέμα με χτυπηματάκια σε "προς παράδοση οχήματα" :thumbsu:

Καλήσπέρα Σίμο.:thumbsu:

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια....:whistling:

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην σε στείλω εκεί που πρέπει.Είμαι πολύ ψαγμένος σε τέτοια θέματα και ο φίλος Τεό είναι άσσος στην δουλειά του.:bow:

Αντε με το καλό να το επισκευάσεις και να δούμε και το εργαλείο σου από κοντά.:bow:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το off-topic, αλλά κύριε καθηγητά στις συναντήσεις πηγαίνετε εσείς οι Πασσατάδες καθόλου? Πήγαμε την Πέμπτη, αλλά ήμασταν σαν τις μύγες μέσα στο γάλα ανάμεσα στα Golf :bow:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το off-topic, αλλά κύριε καθηγητά στις συναντήσεις πηγαίνετε εσείς οι Πασσατάδες καθόλου? Πήγαμε την Πέμπτη, αλλά ήμασταν σαν τις μύγες μέσα στο γάλα ανάμεσα στα Golf :thumbsup:

Η συμμετοχή των πασσατάδων στις συναντήσεις ήταν και θα παραμείνει πάντα βροντερή και εντυπωσιακή.-_-

Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε σε κάποια κοινή συνάντηση.-_-

Όσο για τα γεράματα........άστα να πάει.Είπαμε κάποιοι είμαστε στην 2η κάποιοι στην 3η εφηβική ηλικία και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμη μέχρι να χτυπήσουμε το Φαέθων με προσωπικό σωφέρ.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή των πασσατάδων στις συναντήσεις ήταν και θα παραμείνει πάντα βροντερή και εντυπωσιακή.:thumbsu:

Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε σε κάποια κοινή συνάντηση.:goodjob:

Όσο για τα γεράματα........άστα να πάει.Είπαμε κάποιοι είμαστε στην 2η κάποιοι στην 3η εφηβική ηλικία και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμη μέχρι να χτυπήσουμε το Φαέθων με προσωπικό σωφέρ.:thumbsu:

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

prof να πω κ γω thanks γιατι μου τον ειχες προτεινει κ μενα καποτε (τωρα ειδα το pm σου...το χα κρατησει)....

....για τα υπολοιπα......τα παιδια πολυ καλα,χαρηκαμε που τα γνωρισαμε!!!!!!!!

............νιωσαμε λιγο "πιο εφηβοι" γι αυτο ελατε πασσαταδες ν ανεβασουμε τον μεσο ορο κ να κλεισουμε το παρκινκ!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

prof να πω κ γω thanks γιατι μου τον ειχες προτεινει κ μενα καποτε (τωρα ειδα το pm σου...το χα κρατησει)....

....για τα υπολοιπα......τα παιδια πολυ καλα,χαρηκαμε που τα γνωρισαμε!!!!!!!!

............νιωσαμε λιγο "πιο εφηβοι" γι αυτο ελατε πασσαταδες ν ανεβασουμε τον μεσο ορο κ να κλεισουμε το παρκινκ!!!!!!!!!!!!

Παντως και εδω στη συναντηση της Πεμπτης στο Σ.Ε.Φ.....δυο passat(εγω κι ο Αρης) ημασταν και ολα τα αλλα golfακια.

ανεξαρτητα απο αυτο,περασαμε μια χαρα και ολα τα παιδια μας εκαναν να αισθανθουμε μελη της παρεας σαν να μας ηξεραν απο καιρο.

Η μεγαλη διαφορα που εντοπισα σε σχεση με αλλες εμπειριες μου,ειναι οτι στο VW club ΔΕΝ υπαρχει ιχνος ιδιοτελειας.ολοι προσπαθουν να σου πουν τη γνωμη τους ΜΟΝΟ για να σε βοηθησου και ΟΧΙ να σε παραπλανησουν.

υπαρχει μεγαλη οργανωση και ολα κινουνται υπο διαφανεια.

Η πρωτη επαφη λοιπον,μου αφησε αριστες εντυπωσεις και πραγματικα μετανιωσα που τοσο καιρο οντας κατοχος VW...δεν ημουν στην παρεα τους.

δεν πειραζει ομως...ποτε δεν ειναι αργα!!! :goodjob:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμμετοχή των πασσατάδων στις συναντήσεις ήταν και θα παραμείνει πάντα βροντερή και εντυπωσιακή. ;)

Είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε σε κάποια κοινή συνάντηση. ^_^

Όσο για τα γεράματα........άστα να πάει.Είπαμε κάποιοι είμαστε στην 2η κάποιοι στην 3η εφηβική ηλικία και έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας ακόμη μέχρι να χτυπήσουμε το Φαέθων με προσωπικό σωφέρ. :p

Δε γνωριζω την ηλικια σου αδερφε, αλλα εγω ειμαι 28 ετων και εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος CC. Οχι του καινουργιου που ειναι ειναι σαν μη πω πως. Αλλα του πρωτου με αυτο το απιστευτο αμαξωμα. Ειχα Corsa OPC, το εδωσα και πηρα το CC

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε γνωριζω την ηλικια σου αδερφε, αλλα εγω ειμαι 28 ετων και εδω και μια εβδομαδα ειμαι κατοχος CC. Οχι του καινουργιου που ειναι ειναι σαν μη πω πως. Αλλα του πρωτου με αυτο το απιστευτο αμαξωμα. Ειχα Corsa OPC, το εδωσα και πηρα το CC

Καλά ξηγήθηκες μεγάλε!!!!Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθώς οδηγούσα με μικρή ταχύτητα στην όμορφη Γερμανία βλέπω ένα ελάφι να έρχεται σφαίρα από αριστερά κατά πάνω μου.

Πατάω λίγο γκάζι μπας και το γλυτώσω. Πέφτει πάνω μου με δύναμη το αμάξι πετάει κόλο σαν πισινοκήνιτο (το έζησα και αυτό) και από το καθρέφτη του οδηγού βλέπω τον λαιμό του να διπλώνει και να έχει την γλώσσα έξω λέω ψόφα γαμ.................... αλλά αυτό συνεχησε να τρέχει..........

Σταματάω στην άκρη λέω δεν θέλω να βγω να δω τι έγινε.

Βγαίνω και βλέπω το αμάξι δεν έχει τίποτα.

Σε μια φάση αρχίζω να πιστεύω ξανά.......Κοιτάω στον ουρανό λέω Ευχαριστώ.

Κοιτάω ξανά στο αμάξι και παρατηρώ έπεσε ακριβώς πάνω στην πίσω ζάντα... Τρίχες αίμα κακό όλα εκεί πάνω στο σήμα VW.

Την επόμενη μέρα που έπλενα το αμάξι παρατήρησα ίσα που φαίνεται δλδ στην πίσω πόρτα 4 εκατοστά να έχει βγει μια κάθετη γραμμή προς τα έξω κάπου στην μέση της πόρτας όχι πάνω σε γωνία εκεί που είναι επίπεδη. Τώρα αυτό γίνεται τοπικά θέλει στόκο και βάψιμο το κομμάτι εκεί?

Έχουμε να πρωτήνουμε κάποιον μάστορα Θεσσαλονίκη?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έρθεις με το καλό πάρε με τηλέφωνο Γιώργο να σου υποδείξω που θα πας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O professor αν εννοει αυτον που κανει pdr +10000000000000 απο μενα,θα πας και θα μεινεις καταευχαριστημενος,πηγα εγω και εστειλα και αλλους και ολοι εμειναν πολυ ευχαριστημενοι,το θεμα ειναι να μην εχει φυγει το χρωμα και να ειναι το μαμα χρωμα σε κεινο το σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Χρώμα δεν έφυγε. Για να το δεις θέλει να το παρατηρείς. Το αμάξι θα περάσει από κάποια συνεργεία για διάφορες δουλειές και μετά θα έχουμε και κριτικές για τον καθένα. Θα σε πάρω τηλέφωνο Γιώργο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα άφηνα για λίγο το αμάξι και θα έτρεχα πίσω από το ελάφι μπας και έπεφτε λίγο πιο κάτω από τα τραύματα. Σου έκανε που σου έκανε τη (μικρή) ζημιά, τουλάχιστον να έτρωγες νόστιμο κρεατάκι. Άσε που είναι και ακριβό, στην Ελλάδα έχει πάνω από 20 ευρώ το κιλό και μιλάμε για ελάφι εκτροφείου, όχι αλανιάρικο.

 

ΥΓ. Αστειεύομαι :pardon:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.