Jump to content
aris_cc

Βελτίωση Αναρτήσεων Σε Cc

Recommended Posts

Εγω παλι βλεπω σαν καλη λυση τα αμορτισερ KONI FSD (frequency selective dumping) που εχουν αλλη συμπεριφορα στις λακουβες (μαλακη) και αλλη στο γρηγορο στριψιμο (σκληρη). Τα βρηκα στο ebay με 633,70 € την τετραδα.

Βεβαια η απολυτη λυση ειναι η Bilstein PSS10 coilover ρυθμιζομενη και στο υψος και στην αποσβεση αλλα ακριβη (περιπου 1500 € απο Γερμανια).

Ακομη το σκεφτομαι και δεν ξερω τι θα αποφασισω τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι βλεπω σαν καλη λυση τα αμορτισερ KONI FSD (frequency selective dumping) που εχουν αλλη συμπεριφορα στις λακουβες (μαλακη) και αλλη στο γρηγορο στριψιμο (σκληρη). Τα βρηκα στο ebay με 633,70 € την τετραδα.

Βεβαια η απολυτη λυση ειναι η Bilstein PSS10 coilover ρυθμιζομενη και στο υψος και στην αποσβεση αλλα ακριβη (περιπου 1500 € απο Γερμανια).

Ακομη το σκεφτομαι και δεν ξερω τι θα αποφασισω τελικα...

Καλησπέρα. Χθες βλέπαμε σε μπερλίνα την PSS10, και ενώ το αμάξι ΣΤΗΝΕΤΑΙ και οπτικά είναι κουκλί... σαν άνεση γίνεται κατσίκι! Νομίζω πολύ υψηλό το τίμημα ειδικά αν αναλογιστούμε συνθήκες καθημερινής χρήσης ;)

Για αυτές τις ΚΟΝΙ έχεις παραπάνω στοιχεία? Εννοώ, έχεις δει τιμές Ελλάδα? Και το βασικότερο, έχεις μπει σε αμάξι που να τις φοράει?

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Χθες βλέπαμε σε μπερλίνα την PSS10, και ενώ το αμάξι ΣΤΗΝΕΤΑΙ και οπτικά είναι κουκλί... σαν άνεση γίνεται κατσίκι! Νομίζω πολύ υψηλό το τίμημα ειδικά αν αναλογιστούμε συνθήκες καθημερινής χρήσης ;)

Για αυτές τις ΚΟΝΙ έχεις παραπάνω στοιχεία? Εννοώ, έχεις δει τιμές Ελλάδα? Και το βασικότερο, έχεις μπει σε αμάξι που να τις φοράει?

Καλησπερα φιλε μου,

Ωστε η PSS10 κανει το αμαξι κουτσουρο! Δεν το ηξερα αυτο αλλα μηπως την ειχε ρυθμισει ετσι ωστε να ειναι σκληρη; Σε ποια σκαλα την εχει;

Σχετικα με την KONI δεν εχω ψαξει στην Ελλαδα επειδη συνηθως ειναι αρκετα πιο ακριβα ολα τα αξεσουαρ και ανταλλακτικα. Θα κανω καποιες ερωτησεις και θα δω.

Δεν εχω μπει σε αμαξι με KONI FSD αλλα διαβαζω στο VWVortex οτι εναι πολυ καλη, δηλαδη μαλακη στην καθημερινη χρηση και σκληρη οταν την πιεσεις στις στροφες.

Παντως, η νορμαλ αναρτηση μας ειναι αρκετα μαλακη στο στριψιμο και ιδιαιτερα μου τη δινει οταν "πλεει" σε καποια σημεια που η Εγνατια εχει καθισει και πηγαινουμε με αρκετα χλμ/ω.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το παιδί το έχει τραπεζώσει. Παρόλα αυτά επειδή το συζητήσαμε, και επειδή έιναι σοβαρός άνθρωπος και όχι κανένας "δήθεν", το παλικάρι από την αρχή μου ξεκαθάρισε ότι με το που μπαίνει coil-over ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το αμάξι σκληραίνει αισθητά! Ακόμα και στο μέγιστο άνεσης της είναι -3cm σε σχέση με το μαμά setup...

Μαζί ήταν και ένα άλλο παιδί, ο οποίος και όταν ρώτησα για Bilstein Sprint, μιας και τα φοράει, μου ξεκαθάρισε ότι "ρίχνει σφραγίσματα".

Φυσικά, το θέμα είναι τι προσέγγιση έχει ο καθένας! Αν όμως ανέβουν τα άλογα, και αρχίσεις να σφίγγεις βάσεις, να δουλεύει πιο άγρια η εξάτμιση, να... να... να... τότε το αμάξι αρχίζει να βγάζει κραδασμούς! Αν το "τραπεζώσεις" κιόλας... τότε θεωρώ ότι χάνει την προσωπικότητα του!

Η ουσία παραμένει ότι εξαρτάται το πόσο είναι ο καθένας διατεθειμένος να χαλαλήσει από την άνεση προς όφελος των "απολύτων κρατημάτων". ;)

Πάντως αυτό που λες για τα κρατήματα, αν παίζεις σε "πολλά άλογα" και δεν έχεις και DCC, τότε ναι το αμάξι σε υψηλές ταχύτητες παρουσιάζει αισθητές αδυναμίες στους Ελληνικούς δρόμους! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

ηταν πανεμορφο οπτικα κ σε συνδιασμο με τις 19αρες ηταν τουμπανο! <_<

....σιγουρα το χρειαζεται λογω αλογων απλα θελει χαλι δρομο κ πιστευω οτι θα ζωγραφιζει! :startle:

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το παιδί το έχει τραπεζώσει. Παρόλα αυτά επειδή το συζητήσαμε, και επειδή έιναι σοβαρός άνθρωπος και όχι κανένας "δήθεν", το παλικάρι από την αρχή μου ξεκαθάρισε ότι με το που μπαίνει coil-over ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ το αμάξι σκληραίνει αισθητά! Ακόμα και στο μέγιστο άνεσης της είναι -3cm σε σχέση με το μαμά setup...

Μαζί ήταν και ένα άλλο παιδί, ο οποίος και όταν ρώτησα για Bilstein Sprint, μιας και τα φοράει, μου ξεκαθάρισε ότι "ρίχνει σφραγίσματα".

Φυσικά, το θέμα είναι τι προσέγγιση έχει ο καθένας! Αν όμως ανέβουν τα άλογα, και αρχίσεις να σφίγγεις βάσεις, να δουλεύει πιο άγρια η εξάτμιση, να... να... να... τότε το αμάξι αρχίζει να βγάζει κραδασμούς! Αν το "τραπεζώσεις" κιόλας... τότε θεωρώ ότι χάνει την προσωπικότητα του!

Η ουσία παραμένει ότι εξαρτάται το πόσο είναι ο καθένας διατεθειμένος να χαλαλήσει από την άνεση προς όφελος των "απολύτων κρατημάτων". :thumbsup:

Πάντως αυτό που λες για τα κρατήματα, αν παίζεις σε "πολλά άλογα" και δεν έχεις και DCC, τότε ναι το αμάξι σε υψηλές ταχύτητες παρουσιάζει αισθητές αδυναμίες στους Ελληνικούς δρόμους! :heart:

Το οτι εχει χαμηλωσει το αμαξι κατα 3 εκ. (το ελαχιστο που μπορεις να εχεις σε PSS10 coilover δηλαδη) δεν σημαινει οτι αυτο φταιει για το οτι εγινε πιο σκληρο. Η συγκεκριμενη αναρτηση, οπως πιστευω ξερεις, εχει δεκα θεσεις για να ρυθμισει καποιος τη σκληροτητα της. Το ερωτημα ειναι αν αυτος που την εβαλε τη ρυθμισε στο πιο σκληρο ή στο πιο μαλακο...

Σιγουρα βαζοντας coilover χανεις καπως σε ανεση αλλα οταν ειναι στο πιο μαλακο της ειναι πολυ κοντα στην εργοστασιακη ρυθμιση.

Οπως κι εσυ ψαχνω για τη χρηση τομη: ουτε κουτσουρο ουτε βαρκα! Αλλα δυστυχως αυτο που εχουμε τωρα (απλη αναρτηση και οχι DCC)

ειναι πολυ κοντα στη βαρκα!

Τα ελατηρια χαμηλωματος της H&R δεν κανουν κατι ως προς το θεμα κρατημα;

Αν οχι τοτε μαλλον θελουν και το καταλληλο αμορτισερ (καλυτερα ρυθμιζομενο).

Το ψαχνω πολυ και αν βρω κατι καλο θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όπως και να έχει, ένα χαμήλωμα βελτιώνει κάπως την κατάσταση και σίγουρα κόβει από τις πλεύσεις! Παιδιά που τα φόρεσαν είπαν καλά λόγια, αλλά με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ ότι η διαφορά είναι "τεράστια" σε σχέση με το μαμά.

Για τα Bilstein, πολύ απλα το παλικάρι που τα φοράει δεν είναι κανένας "άσχετος", και για αυτό κάναμε την όλη συζήτηση, και μας ξεκαθάρισε ότι με το "καλημέρα" χάνεις αισθητά σε άνεση. Φυσικά, το τονίζω ότι αυτό με γνώμονα ΕΜΕΝΑ που δεν θέλω να κοπανάει το αυτοκίνητο μου.

Σε αυτό που αναφέρεις για "χρυσή τομή" Βασίλη, είναι αυτό το οποίο και φοβάμαι σαν όρο! Χρυσή τομή για εμένα μπορεί να είναι 80% άνεση σε σχέση με μαμά, ενώ π.χ. για εσένα να είναι αποδεκτό και ένα 60% άνεση σε σχέση με μαμά. Το θέμα ανάρτηση είναι 100% υποκειμενικό, και για αυτό σε ρώτησα αν "έχεις καβαλήσει αμάξι" :heart: . Αν βρεις κάτι αξιόλογο, κράτησε με ενήμερο σε παρακαλώ :thumbsup:

Η ουσία παραμένει, ότι η μαμά σε μια έντονη επιτάχυνση, η οποία συμπεριλαμβάνει και καμία αλλαγή κατεύθυνσης, αποδεικνύεται τελικά "πολύ λίγη", και ευτυχώς σώζουν την κατάσταση τα ηλεκτρονικά βοηθήματα!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όπως και να έχει, ένα χαμήλωμα βελτιώνει κάπως την κατάσταση και σίγουρα κόβει από τις πλεύσεις! Παιδιά που τα φόρεσαν είπαν καλά λόγια, αλλά με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ ότι η διαφορά είναι "τεράστια" σε σχέση με το μαμά.

Για τα Bilstein, πολύ απλα το παλικάρι που τα φοράει δεν είναι κανένας "άσχετος", και για αυτό κάναμε την όλη συζήτηση, και μας ξεκαθάρισε ότι με το "καλημέρα" χάνεις αισθητά σε άνεση. Φυσικά, το τονίζω ότι αυτό με γνώμονα ΕΜΕΝΑ που δεν θέλω να κοπανάει το αυτοκίνητο μου.

Σε αυτό που αναφέρεις για "χρυσή τομή" Βασίλη, είναι αυτό το οποίο και φοβάμαι σαν όρο! Χρυσή τομή για εμένα μπορεί να είναι 80% άνεση σε σχέση με μαμά, ενώ π.χ. για εσένα να είναι αποδεκτό και ένα 60% άνεση σε σχέση με μαμά. Το θέμα ανάρτηση είναι 100% υποκειμενικό, και για αυτό σε ρώτησα αν "έχεις καβαλήσει αμάξι" :goodjob: . Αν βρεις κάτι αξιόλογο, κράτησε με ενήμερο σε παρακαλώ :whistling:

Η ουσία παραμένει, ότι η μαμά σε μια έντονη επιτάχυνση, η οποία συμπεριλαμβάνει και καμία αλλαγή κατεύθυνσης, αποδεικνύεται τελικά "πολύ λίγη", και ευτυχώς σώζουν την κατάσταση τα ηλεκτρονικά βοηθήματα!

Απο τα λεγομενα σου κι επειδη δεν εχω καποιες εμπειριες σχετικα με το θεμα, συμπεραινω οτι με τα ελατηρια χαμηλωματος και καλα ρυθμιζομενα αμορτισερ δεν θα χασουμε και πολυ σε ανεση.

Μη νομιζεις, κι εγω θελω το αμαξι σφιχτο αλλα να μην κοπαναει αλλα δυστυχως δεν αγορασαμε Γαλλικο αλλα Γερμανικο αμαξι!

Παντως σε προηγουμενο αμαξι μου (Avensis 2005) ειχα βαλει μονο τα μαυρα Kayaba χωρις να αλλαξω ελλατηρια και το αμαξι επαψε να πλεει και εστριβε αρκετα καλα για το χαρακτηρα του. Απο ανεση εχασα μονο στις εγκαρσιες λακουβες αλλα κατα τα αλλα μια χαρα.

Βεβαια το Γιαπωνεζικο ειναι καλυτερα δεμενο απο το Γερμανικο και δεν κανει κιχ στις ανωμαλιες των ελληνικων δρομων, αντιθετα με το CC του οποιου τριζει το πλαστικο γυρω απο τα οργανα (ευτυχως μονο οταν εχει πολυ κρυο - λογω συστολης).

Το τελικο συμπερασμα ειναι οτι ισως η KONI FSD ειναι καλη λυση μαζι με αλατηρια χαμηλωματος (ή και χωρις αυτα).

Link to comment
Share on other sites

Νεοτερα για τα KONI FSD.

Δυστυχως αυτα τα αμορτισερ δεν μπορουν να μπουν μαζι με ελατηρια χαμηλωματος...

Η τιμη γυρω στα 650€.

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της ΚΟΝΙ γιατί γράφει ότι μπορεί να δουλέψει με ελατήριο χαμηλώματος ΩΣ 35χιλ? Θα μας τρελάνουν? :whistling:

Αυτό παντως που αναφέρεις ότι δουλεύει βέλτιστα με τα ΜΑΜΑ αμορτισέρ, το είχα διαβάσει και αλλού! :goodjob:

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! Στη σελίδα της δεν το βρίσκω αυτό για το χαμήλωμα! Κάπου αλλού είχα δει που κάποιος το είχε κάνει "quotation"!

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα της ΚΟΝΙ γιατί γράφει ότι μπορεί να δουλέψει με ελατήριο χαμηλώματος ΩΣ 35χιλ? Θα μας τρελάνουν? :blink:

Αυτό παντως που αναφέρεις ότι δουλεύει βέλτιστα με τα ΜΑΜΑ αμορτισέρ, το είχα διαβάσει και αλλού! :whistling:

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ! Στη σελίδα της δεν το βρίσκω αυτό για το χαμήλωμα! Κάπου αλλού είχα δει που κάποιος το είχε κάνει "quotation"!

Τη Δευτερα θα παραγγειλω τα KONI FSD που αν και καποιοι τα εχουν βαλει και με ελατηρια H&R χαμηλωματος εγω θα τα αφησω για αρχη με τα μαμα ελατηρια.

Απ'οσα διαβαζω ειναι η καλυτερη λυση για να σφιξει λιγο το αμαξι αλλα μα μη γινει κουτσουρο.

Για οτι νεοτερο θα σου πω φιλε Yositosi.

Συνηθως ερχομαι στη Θεσ/κη μια φορα το μηνα καποιο Σαββατοκυριακο οποτε μπορουμε να τα πουμε κι'απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοφόρετες και απροβλημάτιστες τότε φίλε μου :blink:

Θα τις δοκιμάσεις και θα μας πεις και εμάς! Οποτε κατέβεις ενημέρωσε να βρεθούμε, πρακτικά δίπλα είμαστε!

(το κόβω αν δουλεύει έτσι όπως λένε ότι δουλεύει σε ίδια λύση να πηγαίνω και εγώ Βασίλη γιατι ούτε τα χαμηλώματα με καίνε, ούτε τα αισθητικά μέρη του εξωτερικά. Είμαι της λογικής "κτήνος εσωτερικά", "αδιάφορο εξωτερικά"... ώστε να μην προκαλεί παρά μόνο όποτε το θελήσω εγώ :whistling: )

Φιλικά,

Σίμος

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, τα ΚΟΝΙ FSD ηρθαν, τα παραλαμβανω αυριο το πρωϊ και θα τα βαλω στο αμαξι την επομενη Τεταρτη.

Θα σας ενημερωσω με τις εντυπωσεις μου μολις τα δοκιμασω για λιγα χιλιομετρα σε ολων των ειδων τους δρομους.

Τα λεμε λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτες εντυπωσεις απο τα KONI FSD = μαγεια!!! :wub:

Αυτο που ισχυριζονται αυτο κανουν! Μετα απο λιγα χιλιομετρα σε δρομους μεσα στην πολη κι εξω απο αυτην οι εντυπωσεις ειναι παραπανω απο θετικες! :thumbsup:

Στις λακουβες ειναι πιο απορροφητικα απο τα μαμα αμορτισερ αλλα στα σαμαρακια ειναι απλα μαγεια, δεν κοπανανε καθολου και μου θυμιζουν το Laguna που ειχα το 2004.

Στις στροφες ειναι πιο σκληρα και δεν αφηνουν το αμαξι να παρει μεγαλες κλισεις και σιγουρα πολυ λιγοτερες απο τα μαμα.

Χαρακτηριστικα μου εκανε εντυπωση οτι στην Εγνατια σε σημειο που πανω σε καμπη υπαρχει και αρμος συστολων-διαστολων χαραδρογεφυρας, ενω πριν ο κ@λος του CC πηδουσε ελαφρα προς την εξωτερικη τωρα ουτε κοπαναει στον αρμο ουτε πηδαει πισω, φανταστικο! :wub:

Πιστευω οτι ειναι ο ιδανικος συνδιασμος για το αμαξι μας! Απορροφητικο στις ανωμαλιες των δρομων μας και σκληρο στις στροφες για να στριβει καλυτερα και με μεγαλυτερη σιγουρια.

Βεβαια οσο κανω περισσοτερα χιλιομετρα με τα νεα μου αμορτισερ θα τα κρινω καλυτερα και θα σας ενημερωνω. Παντως η πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες.

Τα λεμε :wub:

Βασιλης

Link to comment
Share on other sites

Χαρακτηριστικα μου εκανε εντυπωση οτι στην Εγνατια σε σημειο που πανω σε καμπη υπαρχει και αρμος συστολων-διαστολων χαραδρογεφυρας, ενω πριν ο κ@λος του CC πηδουσε ελαφρα προς την εξωτερικη τωρα ουτε κοπαναει στον αρμο ουτε πηδαει πισω, φανταστικο! :thumbsup:

Αυτό ακριβώς που με έκαιγε να μάθω Βασίλη! :tongue::thumbsup:

Αρα με βάση τη λογική, σηκώνουν και το σετάκι με τα HR χωρίς να θυσιαστεί κάτι από πλευράς άνεσης σε σχέση με "μαμά κατάσταση"!!

Καλορίζικα και καλοφόρετα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που με έκαιγε να μάθω Βασίλη! :tongue::thumbsup:

Αρα με βάση τη λογική, σηκώνουν και το σετάκι με τα HR χωρίς να θυσιαστεί κάτι από πλευράς άνεσης σε σχέση με "μαμά κατάσταση"!!

Καλορίζικα και καλοφόρετα! :goodjob:

Σιμο ευχαριστω!

Δεν ξερω γιατι αλλα η ΚΟΝΙ δεν συνιστα να μπουν ελατηρια χαμηλωματος.

Παντως εμενα δεν με χαλαει να μεινω ετσι επειδη εχω ηδη πολλα γδαρσιματα απο Ελληνικα πεζοδρομια που δεν τηρουν τις προδιαγραφες υψους...

Οταν ερθω στη Θεσ/κη καποιο ΣαββατοΚυριακο θα σου στειλω νωριτερα PM για να βρεθουμε και να σε παω μια βολτα να δεις πως πανε. :thumbsup::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καθε χιλιομετρο με τα ΚΟΝΙ FSD ειναι και καλυτερο!!!

Τι DCC μου λετε... Με τα συγκεκριμενα αμορτισερ το αμαξι μας γινεται Γαλλικο στις αναρτησεις!

Στις λακουβες και ιδιαιτερα στα σαμαρακια δεν ακουγεται το "γκουπ" που ακουγοταν ουτε το αμαξι πηδαει, απλα περναει χωρις σχεδον να το καταλαβαινεις.

Στο στριψιμο δεν ειναι τραπεζι οπως με coilover ή σκληρα αμορτισερ αλλα ουτε γερνει οπως με τα μαμα αμορτισερ. Σε κατηφορικο κοματι με μαμα στροφες των 80 χλμ/ω τωρα κατεβαινω με 90 και με μεγαλυτερη σιγουρια.

Η υποστροφη εχει μειωθει κατα πολυ και το αμαξι ακολουθει τωρα το τιμονι χωρις να φευγει η μουρη.

Οσο περισσοτερα χιλιομετρα που κανω τοσο πιο καλες ειναι οι εντυπωσεις!

Τα συστηνω ανεπιφυλακτα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω αρχηγέ, βολεύεσαι να περάσω για "self-meditation" από "Καμπάλα" μέσα στο σ/κ? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω αρχηγέ, βολεύεσαι να περάσω για "self-meditation" από "Καμπάλα" μέσα στο σ/κ? :thumbsup:

Βεβαιως, θα ειμαι εδω.

Θα σου στειλω τον αριθμο του κινητου μου με PM.

Link to comment
Share on other sites

Καλοφορετα και απο μενα...... Παντως Βασιλη το DCC μη το παρεξηγεις γιατι ολα αυτα που αναφερεις μετα καινουργια σου αμορτισερ εγω το κανω με ενα κουμπι.. ;-)

Link to comment
Share on other sites

καλοφορετα κ απο μεναβασιλη! :pardon: ετσι θα πρεπε να ναι ενα τετοιο αυτοκινητο σε κρατηματα σε μαμα αναρτηση......!

θα συμφωνησω ομως με το δημητρη οτι το dcc ειναι αλλη ιστορια....το μονο που θα μπορουσα να προσθεσω ειναι 4 ελατηρια χαμηλωματος κ θα ναι σουπερ.(p.s. μεγαλωσα με γαλλικα αυτοκινητα)

Link to comment
Share on other sites

Καλοφορετα και απο μενα...... Παντως Βασιλη το DCC μη το παρεξηγεις γιατι ολα αυτα που αναφερεις μετα καινουργια σου αμορτισερ εγω το κανω με ενα κουμπι.. ;-)

Μονο που εγω δεν χρειαζεται να παταω το κουμπι, τα κανει ολα το αμορτισερ. Βεβαια δεν σκληραινει παρα πολυ περισσοτερο απο τα απλα μαμα αμορτισερ (ουτε σκληραινει το τιμονι οπως στο DCC) αλλα τη διαφορα τη νιωθεις στο στριψιμο.

Οσο για ανεση, ειναι σαν τα ΚΟΝΙ να εχουν μεγαλυτερη διαδρομη και απορροφουν καλυτερα καθε ανωμαλια.

Περναω καθε μερα απο τους ιδιους δρομους πηγαινοντας για τη δουλεια και σε καθε μετρο βλεπω τη διαφορα!

Σε σημεια που το αμαξι ανεβοκατεβαινε ολοκληρο λογω βυθισματος του δρομου (οπως ειναι σε εσας η δεξια λωριδα του εσωτερικου περιφερειακου απο το βαρος των φορτηγων) τωρα απλα περναει με το μισο ταρακουνημα.

Η διαφορα σας λεω ειναι εμφανης απο πλευρα ανεσης αλλα και απο πλευρα κρατηματος οπου η υποστροφη μειωνεται αισθητα.

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

Μονο που εγω δεν χρειαζεται να παταω το κουμπι, τα κανει ολα το αμορτισερ. Βεβαια δεν σκληραινει παρα πολυ περισσοτερο απο τα απλα μαμα αμορτισερ (ουτε σκληραινει το τιμονι οπως στο DCC)

Το σύστημα μπορεί να ρυθμιστεί όταν το όχημα είναι σταματημένο ή ταξιδεύει.Εκτος αυτου τo DCC είναι πάντα ενεργό. Είναι ένα έξυπνο αυτόματα ελεγχόμενο σύστημα που ρυθμίζει τα αμορτισέρ του οχήματος, ανάλογα με του οδοστρώματος, τις αντίστοιχες συνθήκες οδήγησης (π.χ.πέδησης, επιτάχυνση και στροφές) και τις απαίτησης του οδηγού.Έτσι ο οδηγός έχει πάντα το ιδανικό σκηνικό. Τωρα για το τιμονι στη θεση σπορ εχει ενα συστημα κατι σαν σταμπιλαιζερ που κανει το αυτοκινητο πιο σταθερο ειδικα στις μεγαλες ταχυτητες. Πχ στα 220 με 230 με DCC κρατας το τιμονι και με ενα χερι πραγμα που με τις αλλες αναρτησεις γινεται μεν, αλλα δυσκολοτερα. Τα ΚΟΝΙ σαφως ειναι καλυτερα απο τα μαμα αλλα οχι και DCC δεν ειναι ενα αξιοπρεπες συστημα οπου αυτοματα αλλα και χειροκινητα προσαρμοζει το αυτοκινητο σε μια καλητερη συμπεριφορα. :thumbsup:

Details.. http://www.my-gti.com/2653/volkswagen-dcc-adaptive-chassis-control-design-and-function

Edited by bairas
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα μπορεί να ρυθμιστεί όταν το όχημα είναι σταματημένο ή ταξιδεύει.Εκτος αυτου τo DCC είναι πάντα ενεργό. Είναι ένα έξυπνο αυτόματα ελεγχόμενο σύστημα που ρυθμίζει τα αμορτισέρ του οχήματος, ανάλογα με του οδοστρώματος, τις αντίστοιχες συνθήκες οδήγησης (π.χ.πέδησης, επιτάχυνση και στροφές) και τις απαίτησης του οδηγού.Έτσι ο οδηγός έχει πάντα το ιδανικό σκηνικό. Τωρα για το τιμονι στη θεση σπορ εχει ενα συστημα κατι σαν σταμπιλαιζερ που κανει το αυτοκινητο πιο σταθερο ειδικα στις μεγαλες ταχυτητες. Πχ στα 220 με 230 με DCC κρατας το τιμονι και με ενα χερι πραγμα που με τις αλλες αναρτησεις γινεται μεν, αλλα δυσκολοτερα. Τα ΚΟΝΙ σαφως ειναι καλυτερα απο τα μαμα αλλα οχι και DCC δεν ειναι ενα αξιοπρεπες συστημα οπου αυτοματα αλλα και χειροκινητα προσαρμοζει το αυτοκινητο σε μια καλητερη συμπεριφορα. :logik:

Δεν νομίζω ότι κανείς κάνει μια άμεση σύγκριση Δημήτρη μου. Εδώ μιλάμε για μια λύση για εμάς που δεν φορέσαμε DCC στα αυτοκίνητα μας. Πρακτικά συγκρίνουμε ένα σύστημα που ενεργητικά κάνει την εν λόγω ρύθμιση (DCC μέσω κυκλωμάτων και άμεσων ρυθμίσεων), και ένα σύστημα που κάνει την αντίστοιχη δουλειά παθητικά (βλεπε Koni FSD).

Όπως και να έχει, και εφόσον δουλεύει όπως αναφέρει ο Βασίλης, τότε μιλάμε για μεγάλη υπόθεση καθότι οι εναλλακτικές για εμάς (άνευ DCC) είναι "τραπέζωμα" με τους όποιους συμβιβασμούς στο θέμα "άνεση" (επιλογή βέβαια που εσύ δεν την έχεις καθότι το "παντρεύτηκες" το DCC, άρα κάποιος που θέλει τρελό στήσιμο θα σου βγάλει το DCC άκυρο) :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.