Jump to content
aris_cc

Βελτίωση Αναρτήσεων Σε Cc

Recommended Posts

Για αυτο που ειπε ο φιλος Βασιλης το ανεφερα... (Λοιπον καθε χιλιομετρο με τα ΚΟΝΙ FSD ειναι και καλυτερο!!! Τι DCC μου λετε...) χωρις να συγκρινω τις δυο αναρτησεις, απλος τι διαφορες υπαρχουν...

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο που ειπε ο φιλος Βασιλης το ανεφερα... (Λοιπον καθε χιλιομετρο με τα ΚΟΝΙ FSD ειναι και καλυτερο!!! Τι DCC μου λετε...) χωρις να συγκρινω τις δυο αναρτησεις, απλος τι διαφορες υπαρχουν...

Σκεψου ομως και ποσα Ευρουλακια εδωσες παραπανω για το DCC και ποσα εδωσα εγω για κατι που κανει σχεδον την ιδια δουλεια και δεν εχει και τα επιπλεον ηλεκτρονικα που οπως και να το κανεις ειναι ευαλωτα (και ιδιαιτερα εκει που βρισκονται κατω απο το αμαξι).

Για οσους δεν εβαλαν DCC ειναι η ιδανικη λυση (συμφωνω με το Σιμο).

Edited by vg1912
Link to comment
Share on other sites

Και αφού έστειλα ένα e-mail χθες το απογευματάκι, ο αντιπρόσωπος της Koni στην Αθήνα μου απάντησε αμεσότατα το παρακάτω:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.

ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΟΣ (3 cm) HR ή EIBACH (ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ),

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΚΟΝΙ FSD, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΑ

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΑ FSD ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (ΑΝΕΣΗ,

ΑΠΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΚΑΚΑ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΑ, ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

ΤΟΥ ΑΥΤΟ/ΤΟΥ). ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΤΟ ΑΥΤΟ/ΤΟ

ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ.

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΜΕ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Πιστεύω κατατοπιστικότατη απάντηση! :blush:

Βασίλη, αν δεν σε χαλάει... να κάνουμε μια τράμπα τα αυτοκίνητα μας το Σάββατο ώστε να το δω πως πατάει γενικά. Μου έχουν πει πως τα Eibach ελατήρια είναι ελαφρώς πιο μαλακά από τα HR, οπότε αν σε σετάρισμα το αμάξι είναι τόσο "γλυκό" στις λακούβες, με ένα "μαλακό χαμήλωμα" το αμάξι θα είναι όλα τα λεφτά και σε πολύ ανθρώπινο κόστος! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως και ποσα Ευρουλακια εδωσες παραπανω για το DCC και ποσα εδωσα εγω για κατι που κανει σχεδον την ιδια δουλεια

Σκεψου ομως οτι εσυ χρειαστηκε να τα αλλαξεις ενω εγω για πααααρα πολυ καιρο δεν θα χρειαστει να ασχοληθω με το θεμα. :thumbsup: . ΕξαλΛου το λες και μονος σου ''σχεδον την ιδια δουλεια'' που την ιδια δουλεια δεν την κανει σε καμια περιπτωση λογω των επιπλεον ηλεκρονικων οπως ανεφερες τα οποια επεμβαινουν ΚΑΙ στο συστημα διευθυνσης για καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα. Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν ειναι το ιδιο. :flowers: .

Edited by bairas
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως οτι εσυ χρειστικε να τα αλλαξεις ενω εγω για πααααρα πολυ καιρο δεν θα χρειαστει να ασχοληθω με το θεμα. :thumbsup: . ΕξαλΛου το λες και μονος σου ''σχεδον την ιδια δουλεια'' που την ιδια δουλεια δεν την κανει σε καμια περιπτωση λογω των επιπλεον ηλεκρονικων οπως ανεφερες τα οποια επεμβαινουν ΚΑΙ στο συστημα διευθυνσης για καλυτερη οδηγικη συμπεριφορα. Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα οτι δεν ειναι το ιδιο. :flowers: .

Επειδη δεν εχω δοκιμασει τη DCC, πες μου κατι, οταν ειναι στο sport πως περναει απο τις λακουβες - ξερα η μαλακά και απορροφητικα;

Και οταν ειναι στο comfort πως στριβει;

Ενταξει ειναι adaptive αλλα αναλογα με την επιλογη εχει και ενα ευρος απορροφητικοτητας μεσα στο οποιο παιζει, αρα αν εισαι ας πουμε στο sport ειναι γενικα σφικτη και ξερη στις λακουβες αλλα στριβει ωραια και αν εισαι στο comfort ειναι πολυ μαλακη - απορροφητικη αλλα δεν στριβεις καλα.

Οποτε συμπεραινω οτι με τα ΚΟΝΙ εχει κανεις μεγαλυτερο ευρος λειτουργιας χωρις να κανει οποινδηποτε χειρισμο.

Δεν βγαζω αντικειμενικα συμπερασματα ομως επειδη δεν εχω οδηγησει DCC οποτε παω πασο.

Ισως ο Σιμος να μας βοηθησει αν εχει οδηγησει DCC αφου ερθει και δοκιμασει ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ την ΚΟΝΙ.

Ενταξει Σιμο;

Και αφού έστειλα ένα e-mail χθες το απογευματάκι, ο αντιπρόσωπος της Koni στην Αθήνα μου απάντησε αμεσότατα το παρακάτω:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΑΣ.

ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΟΣ (3 cm) HR ή EIBACH (ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ),

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΔΙΑΣΤΟΥΝ ΜΕ ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΚΟΝΙ FSD, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΑ

ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΑ FSD ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ (ΑΝΕΣΗ,

ΑΠΑΛΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΕ ΚΑΚΑ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑΤΑ, ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΚΡΑΔΑΣΜΩΝ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ

ΤΟΥ ΑΥΤΟ/ΤΟΥ). ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΙΣ ΥΨΗΛΕΣ ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟ ΤΟ ΑΥΤΟ/ΤΟ

ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΡΑΤΗΜΑ.

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΜΕ. ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ

Πιστεύω κατατοπιστικότατη απάντηση! :thumbsu:

Βασίλη, αν δεν σε χαλάει... να κάνουμε μια τράμπα τα αυτοκίνητα μας το Σάββατο ώστε να το δω πως πατάει γενικά. Μου έχουν πει πως τα Eibach ελατήρια είναι ελαφρώς πιο μαλακά από τα HR, οπότε αν σε σετάρισμα το αμάξι είναι τόσο "γλυκό" στις λακούβες, με ένα "μαλακό χαμήλωμα" το αμάξι θα είναι όλα τα λεφτά και σε πολύ ανθρώπινο κόστος! :thumbsu:

Σιμο δεν με χαλαει να οδηγησω το θηριο σου ουτε εσυ το σκυλακι μου, παντως εγω δεν το χαμηλωνω επειδη ηδη εχω διαφορα (αρκετα) γδαρσιματα κι ενα χτυπηματακι μπροστα χαμηλα λογω "κουκουρουκου" πεζοδρομιων.

Πολυ φοβαμαι ομως οτι με τα χαμηλα ελατηρια θα γινει οπως ηταν με τη μαμα αναρτηση σε θεμα ανεσης οποτε πιο το κερδος;

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν εχω δοκιμασει τη DCC, πες μου κατι, οταν ειναι στο sport πως περναει απο τις λακουβες - ξερα η μαλακά και απορροφητικα;

Και οταν ειναι στο comfort πως στριβει;

Ενταξει ειναι adaptive αλλα αναλογα με την επιλογη εχει και ενα ευρος απορροφητικοτητας μεσα στο οποιο παιζει, αρα αν εισαι ας πουμε στο sport ειναι γενικα σφικτη και ξερη στις λακουβες αλλα στριβει ωραια και αν εισαι στο comfort ειναι πολυ μαλακη - απορροφητικη αλλα δεν στριβεις καλα.

Οποτε συμπεραινω οτι με τα ΚΟΝΙ εχει κανεις μεγαλυτερο ευρος λειτουργιας χωρις να κανει οποινδηποτε χειρισμο.

Δεν βγαζω αντικειμενικα συμπερασματα ομως επειδη δεν εχω οδηγησει DCC οποτε παω πασο.

Ισως ο Σιμος να μας βοηθησει αν εχει οδηγησει DCC αφου ερθει και δοκιμασει ΟΔΗΓΩΝΤΑΣ την ΚΟΝΙ.

Ενταξει Σιμο;

Το έχω οδηγήσει το DCC στο δίλιτρο του Αντώνη. Πρακτικά είχαμε μια διαφορετική παράμετρο, αυτός 18άρα, εγώ 17άρα ζάντα οπότε σίγουρα αλλάζει η αίσθηση.

ΑΛΛΑ, κάποια πράγματα που παρατηρήσαμε αμοιβαία αμέσως:

1. Εμένα μου φάνηκε διαφορετικό το τιμόνι (ίσως πιο άμεσο/κοφτό). Αντιθέτως του Αντώνη το δικό μου του φάνηκε "κάπως". Δεν πήγαμε σε στροφιλίκια οπότε να'χαμε να λέγαμε

2. Και comfort, και normal να το βάλεις, αν δει το αμάξι ότι το οδηγάς "σπορτίφ" μόνο του γυρνάει σε sport-mode, απλά έχω την εντύπωση πως όταν κόβεις ρυθμούς επιστρέφει εκεί που ήταν σαν ρύθμιση

3. Στο sport mode, η DCC είναι αρκετά "ξερή", ενώ στο comfort mode είναι βούτυρο (βάρκα). Σαν σετάρισμα μπορώ να πω ότι τα δικά μας στάνταρ αμορτισέρ μου φέρνουν κάπου ανάμεσα στην comfort και στην sport ρύθμιση του DCC σε άνεση. Για πλεύσεις δεν μπορώ να ξέρω καθότι δεν το οδήγησα σε στροφιλίκι (μπηκαμε μέσα και αρχίσαμε να λεηλατούμε ο ένας το αμάξι του άλλου)

Σαν προσέγγιση θεωρώ ότι είναι ίδια η φιλοσοφία. Από την άλλη το θεωρώ πρακτικά αδύνατο να μπορεί μια μηχανική υλοποίηση να πιασει στο έπακρο τη λειτουργία ενός συστήματος ηλεκτρικά ελεγχόμενου, το οποίο πάλι με τη σειρά του δεν μπορεί να πιασει π.χ. μια αερανάρτηση που έχουν τα μεγάλα μοντέλα :thumbsup:

Πολυ φοβαμαι ομως οτι με τα χαμηλα ελατηρια θα γινει οπως ηταν με τη μαμα αναρτηση σε θεμα ανεσης οποτε πιο το κερδος;

Αν τα επίπεδα άνεσης κρατηθούν ως έχουν τώρα μαμά, αλλά στηθεί σε υψηλές ταχύτητες, ανοίγω σαμπάνια φίλε μου! Εμένα με νοιαζει πιο σκληρό μην γίνει. :thumbsu:

Αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζω ΣΟΒΑΡΑ θέματα πρόσφυσης ειδικά αν βγω σε Ελληνικό δρόμο/γυαλί για προσπέραση με τα ηλεκτρονικά εκτός (ο κώλος γίνεται dancing with the fields) :flowers:

Link to comment
Share on other sites

2. Και comfort, και normal να το βάλεις, αν δει το αμάξι ότι το οδηγάς "σπορτίφ" μόνο του γυρνάει σε sport-mode, απλά έχω την εντύπωση πως όταν κόβεις ρυθμούς επιστρέφει εκεί που ήταν σαν ρύθμιση

3. Στο sport mode, η DCC είναι αρκετά "ξερή", ενώ στο comfort mode είναι βούτυρο (βάρκα). Σαν σετάρισμα μπορώ να πω ότι τα δικά μας στάνταρ αμορτισέρ μου φέρνουν κάπου ανάμεσα στην comfort και στην sport ρύθμιση του DCC σε άνεση. Για πλεύσεις δεν μπορώ να ξέρω καθότι δεν το οδήγησα σε στροφιλίκι (μπηκαμε μέσα και αρχίσαμε να λεηλατούμε ο ένας το αμάξι του άλλου)

Σαν προσέγγιση θεωρώ ότι είναι ίδια η φιλοσοφία. Από την άλλη το θεωρώ πρακτικά αδύνατο να μπορεί μια μηχανική υλοποίηση να πιασει στο έπακρο τη λειτουργία ενός συστήματος ηλεκτρικά ελεγχόμενου, το οποίο πάλι με τη σειρά του δεν μπορεί να πιασει π.χ. μια αερανάρτηση που έχουν τα μεγάλα μοντέλα :thumbsup:

Αν τα επίπεδα άνεσης κρατηθούν ως έχουν τώρα μαμά, αλλά στηθεί σε υψηλές ταχύτητες, ανοίγω σαμπάνια φίλε μου! Εμένα με νοιαζει πιο σκληρό μην γίνει. :thumbsu:

Αυτή τη στιγμή αντιμετωπίζω ΣΟΒΑΡΑ θέματα πρόσφυσης ειδικά αν βγω σε Ελληνικό δρόμο/γυαλί για προσπέραση με τα ηλεκτρονικά εκτός (ο κώλος γίνεται dancing with the fields) :flowers:

Αφου ισχυει το 2. τοτε παω πασο, απλα τα πολλα ηλεκτρονικα (και κυριως τα εκτεθειμενα στο εξωτερικο περιβαλλον με φοβιζουν ως προς την αξιοπιστια τους - επειδη ειμαι ηλεκτρονικος το λεω).

Κοιτα, τελικα καθ πραγμα εχει και τις δυνατοτητες του και τους περιορισμους του, απλα για τα χρηματα που εδωσα μου φαινεται μεχρι στιγμης πολυ καλη λυση.

Οσο για υψηλες ταχυτητες στην Εγνατια πχ δεν δοκιμασα ακομη οποτε δεν μπορω να πω...

Θα το κανω ομως ή σημερα (καιρου επιτρεποντος) ή την Παρασκευη.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ισχυει το 2. τοτε παω πασο, απλα τα πολλα ηλεκτρονικα (και κυριως τα εκτεθειμενα στο εξωτερικο περιβαλλον με φοβιζουν ως προς την αξιοπιστια τους - επειδη ειμαι ηλεκτρονικος το λεω).

Κοιτα, τελικα καθ πραγμα εχει και τις δυνατοτητες του και τους περιορισμους του, απλα για τα χρηματα που εδωσα μου φαινεται μεχρι στιγμης πολυ καλη λυση.

Οσο για υψηλες ταχυτητες στην Εγνατια πχ δεν δοκιμασα ακομη οποτε δεν μπορω να πω...

Θα το κανω ομως ή σημερα (καιρου επιτρεποντος) ή την Παρασκευη.

Βασίλη, είχαμε φύγει από Αγιο Αθανάσιο, με τον Αντώνη μπροστά μου και να τα πατάμε (όχι λιωσιμο). Σε γρήγορη στροφή σε γέφυρα (με αναπήδηση), ο Αντώνης το πήρε σαν τρένο (ήταν μπροστά μου και τον έβλεπα), και εγώ έκανα τον σταυρό μου όταν είδα πως πετάχτηκε ο κώλος... :thumbsup:

Απλα θα συμφωνήσω ως προς το value που αναφέρεις, και εκεί θα μείνω ουσιαστικά! Να αρχίσω να μετράω με τα δάχτυλα αποστάσεις θόλου/τροχού, να πασχίζω να το στήσω, να δώσω 1500+ ευρώ για καλό coilover, και στο τέλος το αμάξι να κοπανάει από παντού, να είναι κουραστικό κτλ κτλ, είναι κάτι που δεν το θέλω σε αυτό το συγκεκριμένο αμάξι! Αυτά να τα κάνω στον Λέοντα, όχι όμως στο CC. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... μπέρδεμα! Δοκιμάσαμε και τα δύο αυτοκίνητα σήμερα (τόσο το δικό μου που είναι στοκ, όσο και του Βασιλη) στην ίδια διαδρομή. Το μπέρδεμα προκύπτει από το ότι σαν "βάση" τα αυτοκίνητα διέφεραν αισθητά. Αυτό που παρατήρησε ο Βασίλης είναι οτι σαν "στοκ" το δικό μου είναι πολύ πιο "άνετο" από ότι ήταν το δικό του!

Βλέποντας τώρα στο ΕΤΚΑ υπάρχουν διαφορετικοί κωδικοί αμορτισέρ που έχουν χρησιμοποιηθεί, και δίνει μέσα suspension range 11, 12, 14, 15, 32! Δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά, αλλά ο Βασίλης ήταν κατηγορηματικός ότι τα αμορτισέρ μας δεν είχαν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους. Από αυτά που βρήκα με έναν γκούγκλη προφανώς είναι διαφορετικές επιλογές για διαφορετικά βάρη (μάλλον πρέπει ανάλογα με τον εξοπλισμό να κάνουν εναλλαγές αλλα αυτό μόνο ως υπόθεση μπορώ να το κάνω).

Οπως και να έχει, καταλήξαμε στο ότι το δικό μου είναι αισθητά πιο άνετο, αλλά ταυτόχρονα και πιο "βάρκα" σε υψηλές ταχύτητες από ότι ήταν του Βασίλη!

Ως προς τα ΚΟΝΙ. Σαν αίσθηση μου έφεραν πολύ από το DCC του Αντώνη στην ρύθμιση σπορ όταν το ανοίξαμε το αμάξι! Σε στροφές με αναπηδήσεις στο οδόστρωμα οι τροχοί πατούσαν κάτω και γενικά το αμάξι έπαιρνε μόνο κλίσεις, και δεν εμφάνιζε πλεύσεις αποπνέοντας μια εμπιστοσύνη.

Σε ρυθμούς χαλαρούς, μπορώ να πω ότι ήταν λιγότερο άνετο (ή καλύτερα μαλακό σε αίσθηση) από ότι το δικό μου. Παρόλα αυτά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν κοπάνησε ενώ αντιθέτως περνάει με ξερό τρόπο τις αναπηδήσεις χωρίς να μεταφέρει κραδασμό, αλλά σου δίνει την εντύπωση ότι έχει πολύ γρήγορο rebound το αμορτισέρ.

Σε γενικές γραμμές μου άφησαν πολύ θετικές εντυπώσεις σαν συμπεριφορά :thumbsup:

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η λύση για τα αυτοκίνητά σας αναφέρθηκε παραπάνω αλλά την προσπεράσατε με συνοπτικές διαδικασίες. Είναι η KW streetcomfort.Κατά την εκτίμησή μου σφίγγει λίγο το αυτοκίνητο διατηρώντας την άνεση σε ικανοποιητικό επίπεδο. Και σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με αυτές τις δύο παραμέτρους.

Μένει να μας πει κάποιος εντυπώσεις που την έχει βάλλει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... μπέρδεμα! Δοκιμάσαμε και τα δύο αυτοκίνητα σήμερα (τόσο το δικό μου που είναι στοκ, όσο και του Βασιλη) στην ίδια διαδρομή. Το μπέρδεμα προκύπτει από το ότι σαν "βάση" τα αυτοκίνητα διέφεραν αισθητά. Αυτό που παρατήρησε ο Βασίλης είναι οτι σαν "στοκ" το δικό μου είναι πολύ πιο "άνετο" από ότι ήταν το δικό του!

Βλέποντας τώρα στο ΕΤΚΑ υπάρχουν διαφορετικοί κωδικοί αμορτισέρ που έχουν χρησιμοποιηθεί, και δίνει μέσα suspension range 11, 12, 14, 15, 32! Δεν ξέρω τι σημαίνουν αυτά, αλλά ο Βασίλης ήταν κατηγορηματικός ότι τα αμορτισέρ μας δεν είχαν καμία απολύτως σχέση μεταξύ τους. Από αυτά που βρήκα με έναν γκούγκλη προφανώς είναι διαφορετικές επιλογές για διαφορετικά βάρη (μάλλον πρέπει ανάλογα με τον εξοπλισμό να κάνουν εναλλαγές αλλα αυτό μόνο ως υπόθεση μπορώ να το κάνω).

Οπως και να έχει, καταλήξαμε στο ότι το δικό μου είναι αισθητά πιο άνετο, αλλά ταυτόχρονα και πιο "βάρκα" σε υψηλές ταχύτητες από ότι ήταν του Βασίλη!

Ως προς τα ΚΟΝΙ. Σαν αίσθηση μου έφεραν πολύ από το DCC του Αντώνη στην ρύθμιση σπορ όταν το ανοίξαμε το αμάξι! Σε στροφές με αναπηδήσεις στο οδόστρωμα οι τροχοί πατούσαν κάτω και γενικά το αμάξι έπαιρνε μόνο κλίσεις, και δεν εμφάνιζε πλεύσεις αποπνέοντας μια εμπιστοσύνη.

Σε ρυθμούς χαλαρούς, μπορώ να πω ότι ήταν λιγότερο άνετο (ή καλύτερα μαλακό σε αίσθηση) από ότι το δικό μου. Παρόλα αυτά ΠΟΥΘΕΝΑ δεν κοπάνησε ενώ αντιθέτως περνάει με ξερό τρόπο τις αναπηδήσεις χωρίς να μεταφέρει κραδασμό, αλλά σου δίνει την εντύπωση ότι έχει πολύ γρήγορο rebound το αμορτισέρ.

Σε γενικές γραμμές μου άφησαν πολύ θετικές εντυπώσεις σαν συμπεριφορά :thumbsup:

Μετα απ'ολα αυτα εχω να σου προτεινω να βαλεις πρωτα τα ελατηρια της EIBACH που θα μειωσουν τις κλισεις και τις πλευσεις με τα μαλακα αμορτισερ σου και αν δεν σου αρεσει τοτε ΚΟΝΙ.

Παντως επιβεβαιωνω αυτα που λες κατα γραμμα κι εχω να πω οτι μαλλον στα πρωτα CC εβαζαν αρκετα πιο σκληρα αμορτισερ (οπως στο δικο μου). Κριμα που δεν κρατησα τους κωδικους τους...

Νομίζω ότι η λύση για τα αυτοκίνητά σας αναφέρθηκε παραπάνω αλλά την προσπεράσατε με συνοπτικές διαδικασίες. Είναι η KW streetcomfort.Κατά την εκτίμησή μου σφίγγει λίγο το αυτοκίνητο διατηρώντας την άνεση σε ικανοποιητικό επίπεδο. Και σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με αυτές τις δύο παραμέτρους.

Μένει να μας πει κάποιος εντυπώσεις που την έχει βάλλει.

Πολυ ακριβη λυση και δεν εχει δοκιμαστει σ'εμας...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η λύση για τα αυτοκίνητά σας αναφέρθηκε παραπάνω αλλά την προσπεράσατε με συνοπτικές διαδικασίες. Είναι η KW streetcomfort.Κατά την εκτίμησή μου σφίγγει λίγο το αυτοκίνητο διατηρώντας την άνεση σε ικανοποιητικό επίπεδο. Και σου δίνει τη δυνατότητα να παίξεις με αυτές τις δύο παραμέτρους.

Μένει να μας πει κάποιος εντυπώσεις που την έχει βάλλει.

Για να είμαι ειλικρινής και εγώ κατά εκεί κοιτούσα. Το θέμα είναι όμως ότι στο "συγκριτικό γράφημα" η KW τις δίνει αισθητά πιο κάτω από πλευράς "σφιξίματος" σε σχέση με τις σειρές Variant. Αυτό βέβαια είναι εντελώς υποκειμενικό, αλλά δεν τις έχουμε δοκιμάσει πουθενά ώστε να έχουμε κάποιο απτό μέτρο σύγκρισης.

Συνδυάζοντας το παραπάνω με το κόστος τους, το οποίο ανέρχεται άνω των 1200ευρώ όπως είχα πρόχειρα ενημερωθεί, τις κατατάσει σε ένα αρκετά παρακινδυνευμένο πείραμα.

Τώρα για να είμαι ειλικρινής, αυτό που παρατήρησα τελικά είναι ότι οι πρακτικές μου ανάγκες δεν είναι και εξωτικές. Συγκρίνοντας το πως οδηγάω εγώ με τον τρόπο που οδηγάει π.χ. ο Βασίλης, αρχίζω να νοιωθω ότι απλά με το να φύγουν οι πλεύσεις θα είμαι ικανοποιημένος. Εγώ σε στροφές γενικά κόβω, ενώ έβλεπα τον άλλο να μην έχει κανένα πρόβλημα να το δώσει και 160χαω στις στροφές της Καβάλας :thumbsu::whistling:

Παντως επιβεβαιωνω αυτα που λες κατα γραμμα κι εχω να πω οτι μαλλον στα πρωτα CC εβαζαν αρκετα πιο σκληρα αμορτισερ (οπως στο δικο μου). Κριμα που δεν κρατησα τους κωδικους τους...

Βασίλη, εναλλακτικές δεν δίνει μόνο στα πρώτα CC αλλά και στα νεότερα. Θεωρητικά με βάση τον εξοπλισμό/πακέτο κατά το εργοστάσιο εναλλάσουν την επιλογή του αμορτισέρ που φοράνε. Δεν ξέρω όμως με τι κριτήριο αυτό γίνεται.

Οταν το παρήγγειλα, στους καταλόγους τους την "μαμά" ανάρτηση την ονόμαζαν "sport", αλλά όπως είδες μόνο sport δεν είναι :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που ειναι και λογικα το ακριβοτερο..... σου βγαινει ΠΑΝΤΑ φνηνοτερο.. :thumbsu: και ειδικα οταν προκειται για την ασφαλεια μας. :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που ειναι και λογικα το ακριβοτερο..... σου βγαινει ΠΑΝΤΑ φνηνοτερο.. :whistling: και ειδικα οταν προκειται για την ασφαλεια μας. :tongue:

Πολύ υποκειμενικό και γενικό αυτό που αναφέρεις Δημήτρη! Ενα "τραπέζωμα" πχ σου προσφέρει τα μέγιστα σε συνθήκες πίστας όπου δεν έχεις αναπηδήσεις, αλλά από την άλλη μπορεί να είναι άκρως επικίνδυνο για οδήγηση σε Ελληνικούς δρόμους, καθότι το αμάξι γίνεται "ξερό", χωρίς "διαδρομή" στην ανάρτηση, και όταν θα βρεθείς σε κάποια αναπήδηση όλη η δύναμη θα περάσει ξερά στο αυτοκίνητο. Αυτή η ενέργεια εφόσον δεν θα απορροφηθεί από τις αναρτήσεις, αυτομάτως οδηγεί σε ανεξέλεγκτο πεταγμα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που ειναι και λογικα το ακριβοτερο..... σου βγαινει ΠΑΝΤΑ φνηνοτερο.. :D και ειδικα οταν προκειται για την ασφαλεια μας. :thumbsup:

.....κ αν ειναι μεσα στην τιμη......ακομη καλυτερα..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχίζοντας στην παρατήρηση που έκανε ο Βασίλης για τη διαφορά μεταξύ 9R και 10R πατωμάτων ως προς το θέμα "σκληρότητα", χθες παρατήρησε ο Θάνάσης (που έχει επίσης 9R) ότι έχει και διαφορετικό ύψος το αυτοκίνητο του. Βασικά έχουμε διαφορετικό setup.

Μπροστά ίδια απόσταση θόλου, πίσω 2 δάχτυλα διαφορά (ΟΧΙ δεν το δαχτύλωσα εγώ αλλά ο Bairas :roadrage: ) χαμηλότερο το δικό μου, και το R-Line που βέβαια έχει DCC 1 δάχτυλο περίπου χαμηλότερο μπροστά.

Σημείωση αυτό Βασίλη, γιατί τελικά καλά μου φάνηκε το δικό σου "ψηλότερο" με τα FSD! Προφανώς τα ελατήρια σου τα κρατάνε σε εκείνο το ύψος :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Και συνεχίζοντας στην παρατήρηση που έκανε ο Βασίλης για τη διαφορά μεταξύ 9R και 10R πατωμάτων ως προς το θέμα "σκληρότητα", χθες παρατήρησε ο Θάνάσης (που έχει επίσης 9R) ότι έχει και διαφορετικό ύψος το αυτοκίνητο του. Βασικά έχουμε διαφορετικό setup.

Μπροστά ίδια απόσταση θόλου, πίσω 2 δάχτυλα διαφορά (ΟΧΙ δεν το δαχτύλωσα εγώ αλλά ο Bairas :roadrage: ) χαμηλότερο το δικό μου, και το R-Line που βέβαια έχει DCC 1 δάχτυλο περίπου χαμηλότερο μπροστά.

Διακόπτω την τηλεθέαση του γάμου για να πω ότι και γω έχω DCC κυρίε Yosi.Kαι ήταν ένα δάχτυλο η διαφορά όχι 2. Σε λιγο θα μας πεις ότι έχουμε και SUV :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτω την τηλεθέαση του γάμου για να πω ότι και γω έχω DCC κυρίε Yosi.Kαι ήταν ένα δάχτυλο η διαφορά όχι 2. Σε λιγο θα μας πεις ότι έχουμε και SUV :purple:

Εσύ έτσι όπως είναι έχεις Tuareg :whistling::roadrage:

Τα δύο δάχτυλα ήταν του Δημήτρη που σαν βιρτουόζος της κάμερας έχει λεπτεπίλεπτα δαχτυλάκια! Εσύ που είσαι βαρβάτιλας κύριε Τανάση, ίσως και μισό δάχτυλο διαφορα!

Αντε τώρα να δεις την "βελτιωμένη άμαξα" 8) 8) :hyper: :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια (!!!) ο κοσμος μετραει με παλαμες (κατα προτιμηση ανοιχτες!) και οχι με δαχτυλα...

Βεβαια καποιοι βορειοι μετρανε (τρομαρα τους) με ποδια! Αν ειναι της Σκλεναρικοβα τοτε ευχαριστως μετραω κιέγω μαζι τους. 8)

Οσο για τη σοβαρη συζητηση περι υψους, παρακαλω μετρηστε απο το εδαφος (το αμαξι σε οριζοντια επιφανεια) μεχρι το υψηλοτερο σημειο του τοξου του φτερου και πειτε μου. Η μετρηση να γινει με το μετρο παραλληλα με τη διαμετρο του τροχου παρακαλω (να περναει απο το κεντρο του τροχου δηλαδη).

Εγω ετσι μετραω 68,3 εκ παντου στο δικο μου. Εσεις;

8)

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια (!!!) ο κοσμος μετραει με παλαμες (κατα προτιμηση ανοιχτες!) και οχι με δαχτυλα...

Βεβαια καποιοι βορειοι μετρανε (τρομαρα τους) με ποδια! Αν ειναι της Σκλεναρικοβα τοτε ευχαριστως μετραω κιέγω μαζι τους. :lol:

Οσο για τη σοβαρη συζητηση περι υψους, παρακαλω μετρηστε απο το εδαφος (το αμαξι σε οριζοντια επιφανεια) μεχρι το υψηλοτερο σημειο του τοξου του φτερου και πειτε μου. Η μετρηση να γινει με το μετρο παραλληλα με τη διαμετρο του τροχου παρακαλω (να περναει απο το κεντρο του τροχου δηλαδη).

Εγω ετσι μετραω 68,3 εκ παντου στο δικο μου. Εσεις;

:bling:

Εγώ το δικό μου το μετράω σε ίντσες... για να είναι λιγότερο τρομακτικό, πειράζει??? :purple::whistling::roadrage::hyper:

Σορρυ, αλλά δεν παίζει σενάριο να κάθομαι να μετράω με τις μεζούρες το CC! Ας είναι όπου θέλει να είναι υψομετρικά το παιδί μου!

The Greek magic: να δεις που θα μου πει τώρα και κανένας ότι "κλέβει ισχύ" γιατί η τουρμπίνα βρίσκεται σε χαμηλότερο υψόμετρο :hyper:8) 8) :hyper:

Link to comment
Share on other sites

Την αλλη φορα θα φερω μεζουρα και θα σας παρω τα υψη σας... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Την αλλη φορα θα φερω μεζουρα και θα σας παρω τα υψη σας... :thumbsup:

παιδια εγω αυτες που εχω να προτεινω που ειναι τοπ για μενα ειναι kw variant 2 η εαν σου περισευουν ακομα λιγα τα δινεις και περνεις μια kw variant 3 και εχει ολοκληρωθει ολο το πακετο απο θεμα αναρτησης :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτω την τηλεθέαση του γάμου για να πω ότι και γω έχω DCC κυρίε Yosi.Kαι ήταν ένα δάχτυλο η διαφορά όχι 2. Σε λιγο θα μας πεις ότι έχουμε και SUV :drinks:

αχ θαναψη μου καλε!!!!!!......δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια τελικα!!!!!!!!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

αχ θαναψη μου καλε!!!!!!......δεν ειναι ολα τα δαχτυλα ιδια τελικα!!!!!!!!!!! :thumbsup:

Το λες αυτό ως επιστήμων οστεοθραύστης ή ως απλός άνθρωπος;;;; :thumbsu:

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα μας, όταν το έχω στο comfort και το παρκάρω, βλέπω ότι είναι ελαφρώς πιο σηκωμένο το πίσω μέρος. Χτες που το πάρκαρα στο sport είδα λίγο χαμηλότερο το πίσω μέρος.

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά φάνηκε λίγο πιο κάτω.

P.S. Ό Σίμος είχε πολύ βάρος στο πορτ μαγκάζ όταν τα μετρήσαμε, ξέχασα να το πω την άλλη φορά. Σίμο τι είχες μέσα εκεί βρε τζαναμπέτικο;;; B)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.