Jump to content
aris_cc

Ανάρτηση Dcc

Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το topic για να πω την εμπειρία μου μέχρι σήμερα για την λειτουργία της ανάρτησης αυτής και αν υπάρχουν δυνατότητες βελτίωσης της.

Ξεκινώντας λοιπόν έχω να πω οτι σαν σχέση κόστους-χρησιμότητας μόνο και μόνο το γεγονός οτι σου δίνεται η επιλογή να αλλάζεις

από μέσα την σκληρότητα της ανάρτησης πιστεύω οτι αρκεί για να αξίζει τα λεφτά της.

Από εκεί και πέρα αν μπούμε σε βαθύτερη ανάλυση πάντα όταν μια ανάρτηση καλείται να είναι "πολυμηχάνημα" πρέπει κι εσύ

να συμβιβαστείς στην ιδέα οτι θα σου κάνει πολλές δουλειές αλλά για κάθε επιμέρους δουλειά που θα σου κάνει δεν θα την κάνει τέλεια.

Και τι εννοώ :

Όταν θα έχεις την επιλογή "Comfort" δεν πρόκειτα ποτέ να είναι και τόσο άνετα' όσο για παράδειγμα με κάποια Γαλλίδα κυρία π.χ. Laguna - Citroen C5.

Όταν θα έχεις την επιλογή "Normal" λόγω κατασκευή του CC την νιώθεις λίγο παραπάνω σκληρή απ'ότι σε ένα άλλο αυτοκίνητο της κατηγορίας που ανήκει το CC.

Όταν θα έχεις την επιλογή "Sport" δεν χρειάζεται να αναφερθώ καθώς εδώ σίγουρα θα μπορούσες να στήσεις το αυτοκίνητο καλύτερα με μια άλλη πιο αγωνιστική ανάρτηση και κυρίως επειδή το αυτοκίνητο θα χαμηλώσει κιόλας.

Κάποιοι έχουν προβεί σε αλλαγή ελατηρίων σε ανάρτηση DCC χωρίς να έχουν αντιμετωπίσει ακόμα κανένα πρόβλημα (και μακάρι να μην αντιμετωπίσουν ΠΟΤΕ)

Εγώ δεν νομίζω να το έκανα γιατί για τα δικά μου δεδομένα η "μαμά" DCC δεν είναι πολύ "άνετη" στην θέση Comfort οπότε αν αλλάξω και ελατήρια η άνεση θα χειροτερέψει.

Τώρα σαν λειτουργία της DCC μην μπερδευόμαστε με τα μαγνητορροϊκά αμορτισέρ της AUDI. Το DCC της VW δεν δουλεύει με μαγνητισμό.

Η σκληρότητα του αμορτισέρ ελέγχεται από μια βαλβίδα η οποία ελέγχει την πίεση στο υγρό του αμορτισέρ.

Μεγαλύτερη πίεση = μεγαλύτερη σκληρότητα (Sport)

Μικρότερη πίεση = μεγαλύτερη άνεση (Comfort).

Παραθέτω μια φωτογραφία από την ανάρτηση της DCC (Thanks Στέργιο !!!)

post-18031-0-02969600-1297447324_thumb.j

Λογικά η VW έχει ορίσει κάποια bar πίεσης για κάθε περίπτωση π.χ. 0,7 bar για comfort, 1,4 bar για normal και 2 bar για sport. (Σίγουρα όλες οι παραπάνω τιμές έχουν δωθεί ύστερα από μελέτη των μηχανικών της και όχι τυχαία).

Κι εδώ έρχομαι και ρωτάω λοιπόν. Μήπως μας δίνεται η δυνατότητα π.χ. μέσω VAG-COM να αλλάξουμε τις τιμές αυτές ?

Αν κάποιος δηλαδή θέλει να βλέπει μεγαλύτερες διαφορές ανάμεσα στις 3 διαβαθμίσεις μπορεί να αλλάξει τις τιμές και να βάλει 0,4 bar για comfort, 1,4 bar για normal και 2,4 bar για sport?

Ξέρω οτι αυτά που λέω μπορεί να ακούγονται χαζά αλλά δεν χάνω και τίποτα να ρωτήσω.

Περιμένω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες πάνω σε αυτά και αν κάποιος έχει τεχνικές λεπτομέρειες σχετικά με την λειτουργία της DCC ας βοηθήσει.

Edited by aris_cc
Link to comment
Share on other sites

Άρη συμφωνώ με όλα όσα έγραψες, αλλά θα ήθελα να προσθέσω δύο ακόμα θετικά της DCC:

1) Η ρύθμιση στις 3 θέσεις Comfort, Normal, Sport, δεν αλλάζει μόνο την ανάρτηση, αλλά και τη σκληρότητα του τιμονιού. Έτσι στη θέση Comfort το τιμόνι είναι πούπουλο και στη θέση Sport είναι όπως περίπου ήταν τα τιμόνια στα αυτοκίνητα πριν εμφανιστούν οι υδραυλικές και ηλεκτρικές υποβοηθήσεις.

2) Ανεξάρτητα από το ποια επιλογή έχεις στην DCC, ο εγκέφαλος συνεχίζει να διαβάζει την ταχύτητα του αυτοκινήτου και τις κλίσεις του αμαξώματος, προσαρμόζοντας ανάλογα την ανάρτηση. Έτσι, ακόμα και στη θέση Comfort αν επιχειρήσεις να οδηγήσεις γρήγορα και επιθετικά με στροφιλίκια θα διαπιστώσεις ότι η ανάρτηση σκληραίνει.

Εγώ προσωπικά είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από την DCC και ούτε που θα σκεφτόμουν να πειράξω οτιδήποτε. Βέβαια κρατάω και μια πισινή ως προς το ευχαριστημένος, γιατί είμαι περίεργος να δω τι επιπλέον κόστος θα έχουμε όταν έρθει ο καιρός για αλλαγή αμορτισέρ, ή ακόμα χειρότερα, αν γίνει καμιά ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

1) Η ρύθμιση στις 3 θέσεις Comfort, Normal, Sport, δεν αλλάζει μόνο την ανάρτηση, αλλά και τη σκληρότητα του τιμονιού. Έτσι στη θέση Comfort το τιμόνι είναι πούπουλο και στη θέση Sport είναι όπως περίπου ήταν τα τιμόνια στα αυτοκίνητα πριν εμφανιστούν οι υδραυλικές και ηλεκτρικές υποβοηθήσεις.

Αυτό Γιώργο δεν το γνώριζα! Μόλις μας έλυσες την ΤΕΡΑΣΤΙΑ απορία γιατί το τιμόνι το δικό μου (χωρίς DCC) έχει τόσο διαφορετική αίσθηση (χειρότερη), από ότι του Αντώνη (με DCC), την οποία και παρατηρήσαμε ο ένας για το αμάξι του άλλου όταν τα κάναμε τράμπα και τα πήγαμε μια γρήγορη/ταπωμένη τσάρκα :D

είμαι περίεργος να δω τι επιπλέον κόστος θα έχουμε όταν έρθει ο καιρός για αλλαγή αμορτισέρ, ή ακόμα χειρότερα, αν γίνει καμιά ζημιά.

Εμένα αυτό με τρόμαξε λίγο και ούτε για πλακα δεν ήθελα να την βάλω! Σημερα αν έκανα νέα παραγγελία πάντως θα την έβαζα!

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος σέρβις στην ανάρτηση δεν πιστεύω να είναι πολύ παραπάνω από τα απλά αμορτισερ διότι μου είπαν στην αντυπροσωποια ότι αλλάζουν τα αμόρτισερ και όχι τον μηχανισμό dcc.

Από την άλλη για μένα δεν υπαρχει λόγος να το χαμηλώσεις με ελατήρια γιατί χτύπα ξύλο χαμηλομένος με το dcc στην θέση sport άμα πετύχεις καμιά λακούβα ποιο πολλές πιθανότητες έχεις να την πάθεις την ζημιά. :clapping:

Εξάλου στην θέση sport το αμάξι δεν πέζει στα πολλά χλμ και ακόμα και εγνατία η εθνική μπορει να έχει καμιά τρυπουλα (κρατήρα) στον δρόμο και να περάσεις από πάνω κύριος. :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Εξάλου στην θέση sport το αμάξι δεν πέζει στα πολλά χλμ και ακόμα και εγνατία η εθνική μπορει να έχει καμιά τρυπουλα (κρατήρα) στον δρόμο και να περάσεις από πάνω κύριος. :clapping:

Εντελώς φιλική συμβουλή, μην μπαίνεις στο τρυπάκι να "βάζεις ταμπέλα" σε κάτι. Τα "φίλτρα" σου έιναι με βάση τα αυτοκίνητα που είχες... και φυσικά εχθρός του καλού πάντοτε το καλύτερο.

Το παραπάνω όχι για να αναιρέσω το ότι είναι "καλή ανάρτηση η DCC" (κάτι το οποίο δεν πιστεύω φυσικά), αλλά για να σου υποδείξω ότι ο καθένας το βλέπει με τα δικά του μέτρα και φυσικά κριτήρια! :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς φιλική συμβουλή, μην μπαίνεις στο τρυπάκι να "βάζεις ταμπέλα" σε κάτι. Τα "φίλτρα" σου έιναι με βάση τα αυτοκίνητα που είχες... και φυσικά εχθρός του καλού πάντοτε το καλύτερο.

Το παραπάνω όχι για να αναιρέσω το ότι είναι "καλή ανάρτηση η DCC" (κάτι το οποίο δεν πιστεύω φυσικά), αλλά για να σου υποδείξω ότι ο καθένας το βλέπει με τα δικά του μέτρα και φυσικά κριτήρια! :D

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Ύστερα από την βελτίωση που έκανα παρατήρησα ότι η μαμά dcc ανάρτηση δεν είναι για πολλα χλμ..(άνω των 210) στην θέση sport παίζει η μούρη και στο απότομο φρενάρισμα και στα πολλα χλμ. Οπότε σκέφτομαι σοβαρά για τοποθέτηση ελατηρίων H&R. Κόστος 240€ και λογικά ποιο καλό πάτημα και βίδομα της μούρης στην άσφαλτο. Άμα γνωρίζει κανείς ας πει εντύπώσεις..

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις και ΤΙΣ αμέτρητες επιλογές ως προς αυτό το θέμα Γιώργο. Είτε θα πας σε HR είτε θα πας σε Eibach. Αυτό που λέγεται στην πιάτσα είναι ότι το Eibach είναι κατά τι "μαλακότερο" σε αίσθηση και κάνει ελαφρά μικρότερο χαμήλωμα.

Από την άλλη δεν το έχει βάλει κανείς για να ξέρουμε (εγώ αυτό θα βάλω κατόπιν παρότρυνσης και του Professor, τον οποίο και εμπιστεύομαι σε τέτοια θέματα). Πάντως και για τα HR από διάφορα παιδιά που τα έχουν βάλει δεν έχει ακουστεί το παραμικρό αρνητικό σχόλιο ακόμα και σε αυτοκίνητα με DCC! :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Αρα δοκιμαζμένη λύση χωρίς παρατράγουδα είναι τα HR.... Σίμο εκεί που μαμά πήγαινα με το ένα χέρι τώρα είμαι με τα 2. Πατάω γκάζι και η μούρι σηκώνεται ακόμα και στα πολλά ( τι ωραία που ήταν μαμα ησυχα και ωραία ανεβαζε χιλιομετρα αργα αργα... :frantics: ) Τώρα άστα θέλω να πάω γρήγορα και :goodjob:

Που να το ανέβαζα και 320-330 ps θα φοβομουν να το πατησω το γκάζι... :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Αρα δοκιμαζμένη λύση χωρίς παρατράγουδα είναι τα HR.... Σίμο εκεί που μαμά πήγαινα με το ένα χέρι τώρα είμαι με τα 2. Πατάω γκάζι και η μούρι σηκώνεται ακόμα και στα πολλά ( τι ωραία που ήταν μαμα ησυχα και ωραία ανεβαζε χιλιομετρα αργα αργα... :frantics: ) Τώρα άστα θέλω να πάω γρήγορα και :goodjob:

Που να το ανέβαζα και 320-330 ps θα φοβομουν να το πατησω το γκάζι... :flowers:

Μήπως να μετρήσεις τα αμορτισέρ σου να δεις αν είναι "πεσμένα" σε απόδοση Γιώργο? Σου το λέω αυτό γιατί ναι μεν από τη μια έχεις δύναμη, αλλά με το Uni ¨εχεις και γραμμικότητα. Τέτοια φαινόμενα "απογείωσης" εμφανίζονται συνήθως στα "ξεσπάσματα ροπής" ρε φίλε :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.... Ύστερα από την βελτίωση που έκανα παρατήρησα ότι η μαμά dcc ανάρτηση δεν είναι για πολλα χλμ..(άνω των 210) στην θέση sport παίζει η μούρη και στο απότομο φρενάρισμα και στα πολλα χλμ. Οπότε σκέφτομαι σοβαρά για τοποθέτηση ελατηρίων H&R. Κόστος 240€ και λογικά ποιο καλό πάτημα και βίδομα της μούρης στην άσφαλτο. Άμα γνωρίζει κανείς ας πει εντύπώσεις..

Φίλε Γιώργο, μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που γράφεις. Εγώ με μαμά δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τίποτα από αυτά που περιγράφεις και ταξιδεύω αρκετά συχνά με 220χλμ/ώρα και για αρκετή ώρα. Ούτε παίζει η μούρη, ούτε πλεύση έχω. Λίγους παραπάνω κραδασμούς από το οδόστρωμα είναι φυσιολογικό να έχεις, αλλά τίποτα που να προβληματίζει. Βέβαια όταν ταξιδεύω στην Εθνική επιλέγω πάντοτε normal θέση στη DCC. Sport επιλέγω σε στροφιλίκια, π.χ. περιφερειακή Υμηττού (όπου όμως δεν μπορείς να πας με πάνω από 160χλμ) και Comfort μόνο σε κακό οδόστρωμα με χαμηλές ταχύτητες. Η μόνη παρενέργεια που έχω παρατηρήσει μετά από πολλή ώρα οδήγησης με εξαιρετικά υψηλές ταχύτητες είναι φθορά στα ελαστικά.

Δεν λέω ότι δεν θα βελτιωθεί η οδηγική συμπεριφορά με χαμήλωμα ελατηρίων, αλλά το βέβαιο είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει τα προβλήματα που αναφέρεις και ούτε τα έχω ακούσει από άλλον με DCC. Συνήθως όσοι χαμηλώνουν το αμάξι το κάνουν περισσότερο για την εμφάνιση και λιγότερο για τις επιδόσεις, αλλά αν το αποφασίσεις πρέπει να είσαι αποφασισμένος για μεγαλύτερη πιθανότητα να "βρίσκει" το (ήδη χαμηλό) αυτοκίνητο σε πεζοδρόμια, ράμπες, χωματόδρομους και λακούβες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο, μου κάνει τρομερή εντύπωση αυτό που γράφεις. Εγώ με μαμά δεν έχω παρατηρήσει ποτέ τίποτα από αυτά που περιγράφεις και ταξιδεύω αρκετά συχνά με 220χλμ/ώρα και για αρκετή ώρα. Ούτε παίζει η μούρη, ούτε πλεύση έχω. Λίγους παραπάνω κραδασμούς από το οδόστρωμα είναι φυσιολογικό να έχεις, αλλά τίποτα που να προβληματίζει. Βέβαια όταν ταξιδεύω στην Εθνική επιλέγω πάντοτε normal θέση στη DCC. Sport επιλέγω σε στροφιλίκια, π.χ. περιφερειακή Υμηττού (όπου όμως δεν μπορείς να πας με πάνω από 160χλμ) και Comfort μόνο σε κακό οδόστρωμα με χαμηλές ταχύτητες. Η μόνη παρενέργεια που έχω παρατηρήσει μετά από πολλή ώρα οδήγησης με εξαιρετικά υψηλές ταχύτητες είναι φθορά στα ελαστικά.

Δεν λέω ότι δεν θα βελτιωθεί η οδηγική συμπεριφορά με χαμήλωμα ελατηρίων, αλλά το βέβαιο είναι ότι δεν έχω παρατηρήσει τα προβλήματα που αναφέρεις και ούτε τα έχω ακούσει από άλλον με DCC. Συνήθως όσοι χαμηλώνουν το αμάξι το κάνουν περισσότερο για την εμφάνιση και λιγότερο για τις επιδόσεις, αλλά αν το αποφασίσεις πρέπει να είσαι αποφασισμένος για μεγαλύτερη πιθανότητα να "βρίσκει" το (ήδη χαμηλό) αυτοκίνητο σε πεζοδρόμια, ράμπες, χωματόδρομους και λακούβες.

θα συμφωνήσω κ γω με το γιωργο.ως τωρα στα 37000+ χλμ τα περισσοτερα αθηνα-θεσ/νικη σε οχι χαλαρους ρυθμους δεν εχω αντιμετωπίσει τετοιο θεμα.....μονο λαστιχα εφαγα κ γω ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ήταν και λάθος μου που επέλεξα την επιλογή sport για υψηλές ταχύτητες? :thumbsup:

Με comfort και 210 που το πηγα για αρκετή ώρα ήταν άνετο και με το ένα χέρι στο τιμόνι. :p

Μάλλον η καλύτερη επιλογή είναι normal για εθνική...

Το πρόβλημα ήταν ποιο πολύ στο τιμόνι που γινεται απότομο στο sprot και στα πολλά θέλει να είσαι ποιο συγκεντρομένος απότι στο comfort που ούτε καταλάβενα με πόσο πήγαινα.. :thumbsu:

(θα πάω να δω τι πίεση με βάλαν στα λάστιχα που με πέρασαν)

Πάντος το χαμήλωμα καλό αλλά έχουμε θέμα με το πάτωμα. Ετσι όπως είμαι και περνάω ίσα ίσα.Θέλει προσοχή.

Να μαζευτούμε Θεσσαλονίκη για ομαδική αγορά ελατηρίων.Και κανά καλό μάστορα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να κάνω μια έρευνα αγοράς Γιώργο, καθότι σίγουρα ψάχνομαι εγώ να βάλω τώρα στα άμεσα! Δεν ξέρω αν θέλει και ο Αντόνιο. Μην πάμε σαν τα πρόβατα για σφαγή! :p

Αντώνη, για ρώτα τον τσάκαλο ρε φίλε που σου έβαλε τα λάστιχα να μας πει και δαύτος μπας και δουλεύει τέτοια πράγματα. Κύριε καθηγητά, ενημερώστε μας και εσείς αν έχετε κανέναν τσάκαλο (που ΣΙΓΟΥΡΑ έχετε) :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Έλα Σίμο έχω πρόταση....

αν θα έρθεις σήμερα για καφέ θα τα πούμε από κοντά.:p

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε ο Νικος. Αν μπορέσω να ξεφύγω θα περάσω Γιώργο για να τα πούμε και από κοντά! :p

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι Γιώργιδες υπάρχουν εδώ μέσα? :p

Link to comment
Share on other sites

Σαν την διαφήμιση ρε συ. Πετάς ένα "Γιώργοοοοο" και θα βρεθεί κάποιος να σου απαντήσει χαχαχα

Cjgeorgio = Γιώργος

Professor = κύριος Γιώργος (γιατί φίλε μας μαθαίνει πολλά και άρα RESPECT)

Wisdom = Γιώργος

yositosi = Σίμος, αλλα αν σε φτιάχνει να με λες Γιώργο, δεν τρέχει και τίποτα :p:thumbsup::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Τι καφέ? Το ένα ποτό μετά το άλλο.... :lol::sick::sorcerer:

Να βγάλουμε καμιά άκρη.... :rock:

Αντε να μαζευόμαστε για κανένα ομαδικό meeting. Αθήνα θα πάνε να δουν το fast five. Πρέπει να δώσουμε ένα βροντερό παρών... Ολα τα cc μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Με την ηλικία που έχουμε, και τις μαούνες μας... μόνο για τέτοια είμαστε εμείς! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Με την ηλικία που έχουμε, και τις μαούνες μας... μόνο για τέτοια είμαστε εμείς! :thumbsup:

εεε μα!!!!!!δεν αντεχουν κ τα στεφανιαια μας τους "κοφτες" που θα χει made in brazil!!!!!!!! :whistling:

......καλη κ η κοκκινοσκουφιτσα!!!!!!!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.