Jump to content
aris_cc

Ανάρτηση Dcc

Recommended Posts

Οδηγισα ένα Mercedes e200 με 16άρες ζάντες,το αμάξι (πολύ) άνετο δεν καταλαβένεις τίποτα αλλά άμα πας γρήγορα πας για βαρκάδα. :frantics:

Το cc με επιλογή comfort είναι ποιο σκληρό και σε προδιαθέτη :roadrage:

Τελικά μάλλον ελατήρια δεν θα βάλω για να μην χάσω την ομοιογένια. :flowers:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, ταπεινή μου άποψη είναι ότι μπλέκεις και συγκρίνεις πράγματα πρακτικά μη συγκρίσιμα φίλε μου!

Το DCC δεν είναι αερανάρτηση, και ουσιαστικά ρυθμίζει την σκληρότητα του αμορτισέρ... χωρίς να επεμβαίνει στο ελατήριο. Πρακτικά λοιπόν, αυτό που περιμένεις με ένα σκληρότερο ελατήριο είναι να χάσεις ένα βαθμό της άνεσης του comfort, καθότι θα μικρύνει η διαδρομή του αμορτισέρ. Οδηγικά, η μέγιστη διαφορά ως προς το όφελος φαίνεται στο ότι αυτό μειώνει και τις πλεύσεις του αμαξώματος σε υψηλές ταχύτητες τόσο σε ρύθμιση Comfort, όσο και σε normal ή sport!

Φυσικά, πάντοτε λαμβάνουμε κατά νού ότι το αμάξι χαμηλώνει, και σε συνάρτηση με το μακρύ του αμάξωμα (και άρα απόσταση μεταξύ αξόνων) ενδέχεται να βρίσκει κάτω το σασί πιο εύκολα (το θέμα που έχεις με την είσοδο στην αυλή σου).

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Οδηγισα ένα Mercedes e200 με 16άρες ζάντες,το αμάξι (πολύ) άνετο δεν καταλαβένεις τίποτα αλλά άμα πας γρήγορα πας για βαρκάδα. :flowers:

Το cc με επιλογή comfort είναι ποιο σκληρό και σε προδιαθέτη :shok:

Τελικά μάλλον ελατήρια δεν θα βάλω για να μην χάσω την ομοιογένια. :good:

Γιώργο πράγματι έτσι είναι τα αυτοκίνητα με το αστέρι. Στιβαρά μέχρι αηδίας και αθόρυβα, αλλά μέχρι εκεί. Και τι εννοώ ; σε καμία περίπτωση δε θέλω ν΄αποδείξω ότι είναι καλύτερο το Ε200 ή χειρότερο απ΄ότι το πασσάτ. Καθένας αγοράζει αυτό που γουστάρει και τέλος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ η ανάρτηση της merc θα σου δώσει ατέλειωτη άνεση και σιγουριά, δε θα σου δώσει την επιλογή του πολλαπλά ρυθμιζόμενου. ή αν στο δωσει, θα σου ζητησει 85000 και όχι 28000 ευρώ (όσο ένα cc με dcc ως έξτρα εξοπλισμό.)

Μένει μόνο να δούμε την αξιοπιστία του DCC με τον καιρό, για να αποφασίσουμε που θα δώσουμε τον "πόντο" τελικά.

θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω τι εννοείς με τον όρο "ομοιογένεια".

Αυτό που αποκόμισες απο το μερσεντές ή αυτό που παίρνεις από το αμάξι σου;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο.Γιαυτό και δεν θα κάνω καμία μετατροπή στην ανάρτηση μου :thumbsup:

Το set up της δικιάς μου ανάρτησης τι διαφορά έχει από το passat cc 3.6 με dcc?

(160ps vs 300ps)

Τα αμοτισέρ είναι ποιο ενισχιμένα και τα ελατήρια ποιο σκληρά η ποιο χαμηλά?

Τώρα με 251 ps όπως και να το κάνουμε η αίσθηση είναι διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο.Γιαυτό και δεν θα κάνω καμία μετατροπή στην ανάρτηση μου :thumbsup:

Το set up της δικιάς μου ανάρτησης τι διαφορά έχει από το passat cc 3.6 με dcc?

(160ps vs 300ps)

Τα αμοτισέρ είναι ποιο ενισχιμένα και τα ελατήρια ποιο σκληρά η ποιο χαμηλά?

Τώρα με 251 ps όπως και να το κάνουμε η αίσθηση είναι διαφορετική.

Το 3.6 απλά ΚΑΜΙΑ σχέση Γιώργο! Είναι 4κούνα και έχει εντελώς διαφορετικά αμορτισέρ/ελατήρια (σε ρυθμίσεις). Και ΟΧΙ μην σου μπουν ιδέες για αλλαγή καθότι το αμάξι θα γίνει "κατσίκι"! Αλλη η κατανομή βάρους που έχει το 3.6 και άλλη το δικό μας (αλλιώς δίνουν κίνηση, άλλο βάρος μπροστά ο κινητήρας, άλλα τα ΠΑΝΤΑ!) :bbq:

Link to comment
Share on other sites

Το 3.6 απλά ΚΑΜΙΑ σχέση Γιώργο! Είναι 4κούνα και έχει εντελώς διαφορετικά αμορτισέρ/ελατήρια (σε ρυθμίσεις). Και ΟΧΙ μην σου μπουν ιδέες για αλλαγή καθότι το αμάξι θα γίνει "κατσίκι"! Αλλη η κατανομή βάρους που έχει το 3.6 και άλλη το δικό μας (αλλιώς δίνουν κίνηση, άλλο βάρος μπροστά ο κινητήρας, άλλα τα ΠΑΝΤΑ!) :whistling:

ετσι ειναι :whistling: ....απλα διαφορετικο.....

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πράγματι έτσι είναι τα αυτοκίνητα με το αστέρι. Στιβαρά μέχρι αηδίας και αθόρυβα, αλλά μέχρι εκεί. Και τι εννοώ ; σε καμία περίπτωση δε θέλω ν΄αποδείξω ότι είναι καλύτερο το Ε200 ή χειρότερο απ΄ότι το πασσάτ. Καθένας αγοράζει αυτό που γουστάρει και τέλος. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ενώ η ανάρτηση της merc θα σου δώσει ατέλειωτη άνεση και σιγουριά, δε θα σου δώσει την επιλογή του πολλαπλά ρυθμιζόμενου. ή αν στο δωσει, θα σου ζητησει 85000 και όχι 28000 ευρώ (όσο ένα cc με dcc ως έξτρα εξοπλισμό.)

Μένει μόνο να δούμε την αξιοπιστία του DCC με τον καιρό, για να αποφασίσουμε που θα δώσουμε τον "πόντο" τελικά.

θα ήθελα επίσης να σε ρωτήσω τι εννοείς με τον όρο "ομοιογένεια".

Αυτό που αποκόμισες απο το μερσεντές ή αυτό που παίρνεις από το αμάξι σου;

Αυτό που πέρνω από το αμάξι μου τώρα με της ρυθμίσεις που έχει από το εργοστάσιο.

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Αυτό που πέρνω από το αμάξι μου τώρα με της ρυθμίσεις που έχει από το εργοστάσιο.

ΟΚ σ΄ευχαριστώ για τη διευκρίνηση! Το ρώτησα για να δω αν είχες λάβει υπόψη ως παράμετρο το θέμα ομοιογένεια για το δικό σου. Βέβαια ανοίγουμε μεγάλη κουβέντα τώρα όπου υπάρχουν 2 απόψεις :

αυτών που έβαλαν after market κομμάτια και υποστηρίζουν ότι η ομοιογένεια δε χάνεται και αυτών που λένε ότι το εργοστάσιο ξέρει καλύτερα.Τέσπα δεν επεκτείνομαι :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Κα δεν μπορείς να έχεις μια σωστή άποψη επί του θέματος γιατί παίζει και πολύ το σκηνικό κάποιος να έβαλε κάτι να μην δουλεύει σωστά πάνω στο αμάξι του και αυτός να παραδέχεται το αντίθετο. :roadrage:

Link to comment
Share on other sites

Κα δεν μπορείς να έχεις μια σωστή άποψη επί του θέματος γιατί παίζει και πολύ το σκηνικό κάποιος να έβαλε κάτι να μην δουλεύει σωστά πάνω στο αμάξι του και αυτός να παραδέχεται το αντίθετο. :whistling:

Εεε το παραδέχονται, όταν πλεον αγανακτούν, τα σκάνε ξανά... και βάζουν κάτι "θεωρητικά καλύτερο" και μετά γιουχάρουν το παλιό που τόσο καιρό δόξαζαν! :roadrage::wacko::hyper:

Link to comment
Share on other sites

Κα δεν μπορείς να έχεις μια σωστή άποψη επί του θέματος γιατί παίζει και πολύ το σκηνικό κάποιος να έβαλε κάτι να μην δουλεύει σωστά πάνω στο αμάξι του και αυτός να παραδέχεται το αντίθετο. :whistling:

Εεε το παραδέχονται, όταν πλεον αγανακτούν, τα σκάνε ξανά... και βάζουν κάτι "θεωρητικά καλύτερο" και μετά γιουχάρουν το παλιό που τόσο καιρό δόξαζαν! :p :p :lol:

......δεν το χουμε δει το εργο αυτο ξανα κ ξανα?! :p εχετε ακουσει πολλους να λενε .....εβαλα μια μ@λ@κι@!!!!!......ε??????

Link to comment
Share on other sites

Ας βάλει κάποιος ελατήρια χαμηλόματος σε DCC να μας πει της διάφορες. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ας βάλει κάποιος ελατήρια χαμηλόματος σε DCC να μας πει της διάφορες. :hyper:

Αφού θα το κάνεις και το αποφάσισες, τι θα έλεγες να στείλεις και ένα μέηλ στο Γερμανό να σου πει τι γνώμη του; Δεν χάνεις και τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα το κάνεις και το αποφάσισες, τι θα έλεγες να στείλεις και ένα μέηλ στο Γερμανό να σου πει τι γνώμη του; Δεν χάνεις και τίποτα....

Και επειδή χλωμό να απαντήσει ο Χανς, εναλλακτικά μπορεί να ρωτήσει τις εταιρείες που βγάζουν τα ελατήρια ώστε να του πουν τι να περιμένει! :p

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εκεί που έβαλα τα λάστιχα και μου είπαν ότι η HR έχει κομάτι που τεριάζει με την DCC.

Το ίδιο θα βάλω. Δεν θα κατέβει πολύ παρά μόνο 3 πόντους. Άμα θυμάσαι Σίμο είναι αρκετά ψηλό το δικό μου πίσω σε σχέση με το δικό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα εκεί που έβαλα τα λάστιχα και μου είπαν ότι η HR έχει κομάτι που τεριάζει με την DCC.

Το ίδιο θα βάλω. Δεν θα κατέβει πολύ παρά μόνο 3 πόντους. Άμα θυμάσαι Σίμο είναι αρκετά ψηλό το δικό μου πίσω σε σχέση με το δικό σου.

Γιώργο, εφόσον το CC έχει βγει σε διαφορετικές εκδόσεις ύψους (π.χ. το δικό μου χαμηλότερο), το χαμήλωμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 3εκατοστά σε σχέση με το που είναι το ΚΑΘΕ ΕΝΑ διαφορετικό CC!!!

Το σετ τα ελατήρια είναι ΕΝΑ! Το χαμήλωμα το δίνουν ανάλογα με την έκδοση που είχαν στα χέρια τους οι άνθρωποι της HR ή της EIBACH και επομένως μέτρησαν ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ!! Αν είχαν π.χ. το δικό μου, τότε γίνεται ερπετό, αν είχαν το δικό σου... τότε θα έρθει λίγο πιο κάτω από ότι είναι το δικό μου τώρα ή στο ίδιο.

Αυτό που είδα είναι ότι και του Αντώνη που έιναι 10R πάτωμα, είναι χαμηλότερο πίσω... όπως και του Δημήτρη (Bairas) είναι χαμηλότερο πίσω!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Δεν έχει ΚΑΝΕΙΣ ειδικό κομμάτι που είναι για την DCC! Απλά τα ελατήρια φοριούνται/ταιριάζουν και σε εκδόσεις με DCC! Σου το τονίζω για να μην έχεις την εντύπωση ότι είναι κάτι ξεχωριστό ή ειδικό, ή και εγώ δεν ξέρω τι :p

Link to comment
Share on other sites

Ο Αντώνης και ο Δημήτρης έχουν ανάρτηση DCC και είναι ποιο χαμηλά πίσω από το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

Tου Αντώνη που ήμασταν μαζί το Σάββατο και το είδα ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑΙ! Και του Δημήτρη θυμάμαι που τα βλέπαμε, ήταν χαμηλό σαν το δικό μου :p

Link to comment
Share on other sites

Είναι r line τα αμάξια; Παίζει να βγαίνουν ποιο χαμηλά από το εργοστάσιο λόγο έκδωσης. Μαλλόν αυτό είναι. Οπότε βάζοντας ελατήρια θα κατέβει το αμάξι στο ίδιο ύψος με το δικο τους και όλα good. :p

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι RLine του Αντώνη! Και ναι μετά το χαμήλωμα ΟΛΑ έρχονται στο ίδιο καθότι το ύψος ορίζεται από το ελατήριο. Αυτό που δεν ξέρουμε είναι αν οι 3 πόντοι χαμήλωμα μετράνε π.χ. από το δικό σου που έιναι ψηλό, ή από το δικό μου π.χ. που είναι χαμηλότερο (οπότε σε εσένα το χαμήλωμα θα είναι αναλογικά αρκετά μεγαλύτερο) :p

Link to comment
Share on other sites

Μπήκαν ελατήρια HR. Το αμάξι έχει 1 δάχτυλο κενό και έκατσε καλά. Σε σχέση με τα μαμά ελατήρια βελτιώθικε η συμπεριφορά του. Πας γρήγορα χωρίς να σε φοβίζει (είχα 4 δάχτυλα κενό πίσω)

Σε ανωμαλίες του δρόμου δεν είναι όπως με τα μαμά ελατήρια αλλά δεν είναι ενοχλιτικό.Σταματήσαν οι πλέυσεις του αμαξώματος και ακόμα με την επιλογή comford το νιώθεις βιδωμένο στην άσφαλτο και το πας γρήγορα.

Μόνο το ελατήριο μπροστά από την πλευρά του οδηγού κάνει τακ τακ στο τέρμα δηλαδή δεν κάθεται καλά και θα βάλουμε ένα λάστιχο στην βάση να κάτση καλά

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Αντε Γιώργο, δεν άφησες και τίποτα να μην το αλλάξεις...

καλά πατήματα από εδώ και πέρα. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

Αντε Γιώργο, δεν άφησες και τίποτα να μην το αλλάξεις...

καλά πατήματα από εδώ και πέρα. :laugh:

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Guest tanasi

Ό,τι από τα 2 και αν γίνεται, το θέμα είναι

A) το κόστος

και εδώ στην ελλαδίτσα που είμαστε εμείς

B)η έλλειψη εμπειρίας στο θέμα αλλαγης DCC

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.