Jump to content
yositosi

Βελτίωση Συμπλέκτη Passat Cc

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

€299 το βολάν, €196 ο συμπλέκτης... και €40 για την μετατροπή του (ΣΥΝ €16 για νέο ρουλεμάν, γιατί αυτό που είχε μέσα στο κουτί κατά τη μεταφορά έσπασε ένα πλαστικό δοντάκι οπότε το πέταξα)


Τελικά τι μετατροπή τον έκανες;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου έκανε... Απλά λίγο διαφορετική χάραξη από το μαμά, και πολύ πιο πλούσιο σε κομματάκια μετάλλου (στην πραγματικότητα κόκκινα είναι όλα αυτά που φαίνονται ασημένια - μπρούτζος)

IMG_20170613_205514.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτός πως ονομάζεται; Θα αντέχει την ροπή;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Βρασίδας!!! Κάνεις κάτι ερωτήσεις ρε συ Γιώργο :sword:

 

Οι επιλογές μου ήταν είτε τετράφτερο/εξάφτερο με τα όποια θέματα έχω και με τις όποιες φθορές (χωρίς λόγο και αιτία γιατί δεν βάζω κόντρες) σε πλατό/βολάν λόγω σκληρότητας, είτε αυτό που είναι ενισχυμένο οργανικό εμπλουτισμένο με μέταλλα. Κατηγορηματικά μου είπε πάνω από το μαμά που το αποκάλεσε "της σειράς" (και λογικά είναι αν κρίνω από την τιμή του). 

ΔΕΝ σηκώνει αυτά που σήκωνε ο τετράφτερος, αλλά μου είπε ότι δεν παίζει να με παρατήσει όπως έκανε ο μαμά. (μου είπε ότι και ο Πορφ, στο Λεόν στο τέλος αυτόν είχε βάλει). 

ΔΕΝ είμαι σε θέση να ξέρω και να κρίνω! Ξέρω ότι κόντρα δεν παίζει να βάλω ΠΟΤΕ. Σπασίματα και λιωσίματα δεν παίζει να κάνω ποτέ... οπότε θέλω κάτι να είναι κυριλέ και ξεκούραστο και απλά αν τύχει και κάνω κανένα ανοιγματάκι να μην μου κάνει παρατράγουδα. Πέρα από αυτά, πήγα "καλή τη πίστη" γιατί δεν με "σκούντηξε" σε φύκια για μεταξωτές κορδέλες (και να μου πάρει τρελά φράγκα), δεν μου έταξε μεγατόνους ροπής, και από όσο ξέρω όλων τους φτιαχτούς εδώ πάνω μάλλον αυτός τους κάνει. Αν μας βγει καλώς, αν δεν μας βγει βλέπουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αξιόπιστη λύση είναι αυτή.

https://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/8740089/

Από 2.0..
Αλλά το τελικό κόστος θα πιάσει 2000€

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, μισό λίγο γιατί έχουμε χάσει κομματάκι τη μπάλα με το "μάρκετινγκ" και αυτά που πάνε στο "μου είπαν,... άκουσα... κλπ" που πολλές φορές ξεκινάνε από αυτούς που βγάζουν φράγκα πουλώντας διάφορα. Όσο το ψάχνω (και πίστεψε με πλέον το τελευταίο δεκαπενθήμερο το έχω ξεφτιλίσει στο ψάξιμο) βρίσκω διάφορα.

1. ο μαμά συμπλέκτης σηκώνει μέχρι 35 κιλά (τροχού... πραγματικά). Εμάς τα αμάξια μας πραγματικά κιλά ροπής βγάζουν κάπου στα 40 (γιατί τα δυναμόμετρα κάνουν αλχημείες και του τροχού είσαι 10~15% κάτω). Ασχετο το αν εμένα τα βγάζει peak ενώ εσένα τα κρατάει παραπάνω. Μην ξεχνάμε ότι τα ανακοινωσιμα νούμερα της VW είναι ΤΡΟΧΟ και για αυτό στα dyno ένα μαμά αμάξι βγάζει 175 άλογα στο πολύ χαλαρό!!

2. όπου και αν ειδα από "σοβαρό κόσμο", λένε ότι και ο Sachs performance με το 20% παραπάνω (γιατί και εγώ εκεί το βλέπω) είναι 100% οκ ακόμα και για Κ04 υπό την προυπόθεση ότι δεν το έχεις για dragster/πίστα

3. Αν θέλεις extreme καταστάσεις και πας σε τετράφτερος/εξάφτερους κλπ που έιναι "επιθετικοί" τότε σε όλο τον πλανήτη και όλες οι εταιρείες σου λένε ΠΕΤΑΜΑ το βολάν διπλής μάζας γιατί κάνεις μια τρύπα στο νερό. Αυτό επιβεβαιώθηκε και από την εικόνα του βολάν σου όταν έβγαλες τον τετράφτερο που έχει μελανιασμένα σημεία (σημάδια τοπικής υπερθέρμανσης που έχει και είναι ότι χειρότερο)... και τα οποία φοβάμαι ότι θα δω και εγώ που τον φοράω για μόλις 20000χλμ

4. Η αλλαγή σαζμάν, θέλει ψάξιμο γιατί έχουμε και άλλο αφαλό στο στρόφαλο (και άλλο γρανάζωμα νομίζω) και αντικειμενικά μιλώντας το να φορέσεις ένα μεταχειρισμένο σαζμάν για να έχεις επιδόσεις είναι λίγο παράξενο μιας και από τη μια κάνεις κίνηση για "αυξημένη αντοχή" και από την άλλη βάζεις κάτι φορεμένο ήδη και αγνώστου κατάστασης (γιατί αν το ανοίξεις για ανακασκευή τα κόστη απογειώνονται).

Να τονίσω εδώ, ότι στο δικό μου με μαμά συμπλέκτη όταν το είχα δυναμομετρήσει μετά για ένα 2ωρο το αμάξι πατίναρε (το δυναμόμετρο το είχε ζορίσει στο Kick-down με 5η). Παρόλα αυτά, μόλις έπεσαν οι θερμοκρασίες δεν χαμπάριαζε και όλα ήταν σούπερ. Το μαμά σετάκι με παράτησε όταν ΒΡΑΔΥ, με το αμάξι κρύο, έκανα την ταρζανιά και το πατίναρα... και το έκανα launch εν κινήσει με 3500 στροφές περίπου. Σε απλά Ελληνικά το κόλλησα οπλοπολυβόλο στο κεφάλι και άρχισα να ρίχνω κατά ρυπάς (ήταν που ήταν οριακά, είναι που έιναι βαρύ το αμάξι, ήρθα εγώ και του τίναξα τα πέταλα)

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν φίλο που έχει Σέατ Λεόν 1.8 TSI με πρόγραμμα μόνο. Έχει 18αρες ζαντες πάνω και καμιά 100.000 χιλιόμετρα. Αυτό το αμάξι το έχει ξεσκίσει στις κόντρες και να ξεκινάει από στάση. Δεν θυμάται και αυτό Πόσες φορές έχει ξεκινήσει τάπα από στάση. Συμπλέκτη έχει ακόμα μαμά. Οπότε με λίγα λόγια κατάλαβα το πρόβλημα που έχουμε εμείς είναι το βάρος. Το βάρος κάνει τη ζημιά.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλά μην τρελαίνεσαι... καμιά 100αριά με 150 κιλά διαφορά έχουν μεταξύ τους (σε αντίστοιχο εξοπλισμό φυσικά)

Edited by yositosi
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, μισό λίγο γιατί έχουμε χάσει κομματάκι τη μπάλα με το "μάρκετινγκ" και αυτά που πάνε στο "μου είπαν,... άκουσα... κλπ" που πολλές φορές ξεκινάνε από αυτούς που βγάζουν φράγκα πουλώντας διάφορα. Όσο το ψάχνω (και πίστεψε με πλέον το τελευταίο δεκαπενθήμερο το έχω ξεφτιλίσει στο ψάξιμο) βρίσκω διάφορα.

1. ο μαμά συμπλέκτης σηκώνει μέχρι 35 κιλά (τροχού... πραγματικά). Εμάς τα αμάξια μας πραγματικά κιλά ροπής βγάζουν κάπου στα 40 (γιατί τα δυναμόμετρα κάνουν αλχημείες και του τροχού είσαι 10~15% κάτω). Ασχετο το αν εμένα τα βγάζει peak ενώ εσένα τα κρατάει παραπάνω. Μην ξεχνάμε ότι τα ανακοινωσιμα νούμερα της VW είναι ΤΡΟΧΟ και για αυτό στα dyno ένα μαμά αμάξι βγάζει 175 άλογα στο πολύ χαλαρό!!

2. όπου και αν ειδα από "σοβαρό κόσμο", λένε ότι και ο Sachs performance με το 20% παραπάνω (γιατί και εγώ εκεί το βλέπω) είναι 100% οκ ακόμα και για Κ04 υπό την προυπόθεση ότι δεν το έχεις για dragster/πίστα

3. Αν θέλεις extreme καταστάσεις και πας σε τετράφτερος/εξάφτερους κλπ που έιναι "επιθετικοί" τότε σε όλο τον πλανήτη και όλες οι εταιρείες σου λένε ΠΕΤΑΜΑ το βολάν διπλής μάζας γιατί κάνεις μια τρύπα στο νερό. Αυτό επιβεβαιώθηκε και από την εικόνα του βολάν σου όταν έβγαλες τον τετράφτερο που έχει μελανιασμένα σημεία (σημάδια τοπικής υπερθέρμανσης που έχει και είναι ότι χειρότερο)... και τα οποία φοβάμαι ότι θα δω και εγώ που τον φοράω για μόλις 20000χλμ

4. Η αλλαγή σαζμάν, θέλει ψάξιμο γιατί έχουμε και άλλο αφαλό στο στρόφαλο (και άλλο γρανάζωμα νομίζω) και αντικειμενικά μιλώντας το να φορέσεις ένα μεταχειρισμένο σαζμάν για να έχεις επιδόσεις είναι λίγο παράξενο μιας και από τη μια κάνεις κίνηση για "αυξημένη αντοχή" και από την άλλη βάζεις κάτι φορεμένο ήδη και αγνώστου κατάστασης (γιατί αν το ανοίξεις για ανακασκευή τα κόστη απογειώνονται).

Να τονίσω εδώ, ότι στο δικό μου με μαμά συμπλέκτη όταν το είχα δυναμομετρήσει μετά για ένα 2ωρο το αμάξι πατίναρε (το δυναμόμετρο το είχε ζορίσει στο Kick-down με 5η). Παρόλα αυτά, μόλις έπεσαν οι θερμοκρασίες δεν χαμπάριαζε και όλα ήταν σούπερ. Το μαμά σετάκι με παράτησε όταν ΒΡΑΔΥ, με το αμάξι κρύο, έκανα την ταρζανιά και το πατίναρα... και το έκανα launch εν κινήσει με 3500 στροφές περίπου. Σε απλά Ελληνικά το κόλλησα οπλοπολυβόλο στο κεφάλι και άρχισα να ρίχνω κατά ρυπάς (ήταν που ήταν οριακά, είναι που έιναι βαρύ το αμάξι, ήρθα εγώ και του τίναξα τα πέταλα)


Μια διευκρινηση στο 1 μονο, δεν ειναι τροχο οι τιμες.

Οσο για το 2 αν θυμασαι τα ειπαμε κι αυτα.
:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Νίκο για το πρώτο σκέλος, αυτό που ουσιαστικά θέλω να τονίσω είναι ότι το rating ενός εξαρτήματος είναι με μια ανοχή (στα επώνυμα OEM εξαρτήματα είναι σχεδόν πάντα under-rated για να έχουν περιθώριο ασφαλείας), ενώ και τα δηλωμένα νούμερα αυτά καθεαυτά είναι για ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ τιμές και όχι για τις "διορθωμένες" των dyno!

Βασικά αυτό το λέω γιατί είναι και λίγο πιπίλα στην αγορά ότι πχ από 160 άλογα το αμάξι πήγε στα 220 με ένα πρόγραμμα ενώ στην πραγματικότητα πήγε από τα 160 στα 200... ή εναλλακτικά από τα 175 στα 220 ανάλογα με το τι μετράς... αλλά η ουσία παραμένει ότι η απόκλιση είναι πάντα ποσοστιαία οπότε σε "μεγάλα νούμερα" αντίστοιχα μεγάλες είναι και οι απώλειες (οι κλασσικές μαρκετίστικες μαγκιές)

Για τα υπόλοιπα ναι τα έχουμε πει ξανά και ξανά

Link to comment
Share on other sites

καλά μην τρελαίνεσαι... καμιά 100αριά με 150 κιλά διαφορά έχουν μεταξύ τους (σε αντίστοιχο εξοπλισμό φυσικά)


Σοβαρά τώρα πώς γίνεται ακόμα να μην το έχει πάρει στο χέρι....;
Το αμάξι δεν θυμάται και το ίδιο πόσες φορές έχει ξεκινήσει τέρμα από στάση.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε... χθες έγινε η αλλαγή του σετ δίσκου / πλατώ / βολάν. Στα αποτελέσματα, έγινε άλλο αμάξι! "Στοκ" εκκίνηση (που την είχα ξεχάσει), αισθητά πιο ελαφρύ πεντάλ, 100% αθόρυβες αλλαγές, και φυσικά τρομακτικά καλύτερη λειτουργία του αυτοκινήτου σε χαμηλές ταχύτητες (δεν ξέρω τι σηκώνει γιατί ακόμα είναι στο στρώσιμο).

Προχωρόντας πέρα από τα αναμενόμενα εν μέρη αποτελέσματα, πάω ένα βήμα πιο πέρα για να σχολιάσω το "επίμαχο", που είναι ο τετράφτερος και πως βγήκε και καταλήγω αρχικά σε ένα μεγάλο ερώτημα. Ή είμαι εντελώς άσχετος, άχρηστος, άμπαλος οδηγός (παίζει και αυτό), ή πραγματικά στο Ελλαδιστάν ο καθένας λέει τη μ@λ@κία του... πουλάει... και βγάζει λεφτά τάζοντας πράγματα που αψηφούν τους νόμους της φυσικής.

Τα παραπάνω τα αναφέρω γιατί μου είχαν τάξει τότε με τον τετράφτερο ένα συμπλέκτη "αμάσητο σε ροπές", "αρκετά μαλακό για καθημερινή χρήση", "αθάνατο".... επιμένοντας ότι είναι νορμάλ να συνδυάσεις ένα δίσκο αγωνιστικών προδιαγραφών, με ένα μαμά "μαλακών μετάλλων" βολάν διπλής μάζας... και ένα μαμά πλατό, και να το οδηγείς σε καθημερινές συνθήκες. Με βάση αυτά λοιπόν, και εφόσον έκανα αλλαγή σε 20000χλμ το λογικό και αναμενόμενο θα ήταν να βγάλω ένα σετάκι τσίλικο και έτοιμο για μελλοντική χρήση

Στα αποτελέσματα:

1. Σε 20000χλμ το ρουλεμάν συμπλέκτη σε κατάσταση σωβρακοφανέλας... Τουλάχιστον 2-3 χιλιοστά τζόγος πλευρικά, σημάδι της απότομης σύμπλεξης που γινόταν

2. Δίσκος... Στην προσπάθεια μου να το κινώ "νορμάλ" μέσα στην πόλη αναγκαστικά έπαιζα μόνιμα γκάζι για να μην σκορτσάρει στις εκκινήσεις και να μην κάνει μαγικά στις αργές αλλαγές της πόλης. Αποτέλεσμα να πιάσει γυαλάδα (glaze) στα τακάκια η οποία δύσκολα επανέρχεται σε μεταλλικούς δίσκου και φυσικά έχει τον όποιο αρνητικό αντίκτυπο. Παράλληλα, εμφανές το κλασσικό πρόβλημα με τα τακάκια που έχουν βίδες ότι το διαθέσιμο "κρέας" ωφέλιμου υλικού για να φαγωθεί μειώνεται γιατί έχουν πάχος οι βίδες (φτάσαμε πολύ οριακά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες με τη γραμμή που άρχισε να σχηματίζεται)

3. Πλατώ... Δεν το ανεβάζω φωτό γιατί δεν μπορώ να καταλάβω αν και πόσο φαγώθηκε μιας και είναι ομοιόμορφη η όποια φθορά (γινόταν πλήρης εφαρμογή νομίζω και δεν έχει κάνει "χείλος")

4. Βολάν.... Επειδή το αμάξι δεν έφαγε και κανένα σοβαρό πλάκωμα, ΔΕΝ φέρει σημάδια "καψίματος" ή "τοπικού μελανιάσματος", ΑΛΛΑ έχει φάει αρκετό "σκαψιμο" και το χείλος γύρω γύρω είναι εμφανές!

Με βάση τα παραπάνω, καταλήγω στο αρχικό μου ερώτημα του πόσο άμπαλος μπορεί να είμαι, ή του πόση μπούρδα marketing εφαγα τότε για τον "αθάνατο" συμπλέκτη. Το μόνο σίγουρο ότι θα μου λυθεί το όλο ερώτημα όταν δούμε πως θα παέι και αυτό που έβαλα (ελπίζω να μην έχω ξανά θέματα!)

DSC_0347.JPG

DSC_0348.JPG

DSC_0349.JPG

Edited by yositosi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.